کامپیوترهای کوانتومی از آن دسته فناوری هایی هستند که گویی از آینده راه خود را به امروز بشر باز کرده اند، شرکت های بزرگی در دنیای فناوری تحقیقات زیادی در این زمینه انجام داده اند، چرا که پردازش کوانتومی را باید آینده کامپیوترها دانست. سال گذشته مایکروسافت اعلام کرد که قصد دارند تحقیقات خود در زمینه پردازش کوانتومی را دو برابر سازند. اکنون این مسئله محقق شده و میزان سرمایه گذاری مایکروسافت در این عرصه شدت زیادی پیدا کرده است.

طی تحقیقات سال های اخیر مایکروسافت، این شرکت دریافته که ساخت کامپیوتر کوانتومی مقیاس پذیر با استفاده از کیوبیت های توپولوژیکال امکان پذیر خواهد بود. مایکروسافت در قدمی مهم که در همین جهت انجام گرفته همکاری بلند مدت خود با دانشگاه کپنهاگ در زمینه ساخت کامپیوتر کوانتومی مقیاس پذیر با کاربری عمومی را اعلام کرد. طی بخشی از این توافق نامه، قرار است مایکروسافت تجهیزات تحقیقاتی را در مقر شمالی این دانشگاه افزایش داده و در ادامه بنیاد نیلز بور این دانشگاه را به‌عنوان مرکز تحقیقات کامپیوترهای کوانتومی بنا نهاده خواهد شد.

بخشی از مفاد مهم این توافق‌نامه به شرح زیر است:

  • مایکروسافت مرکز تحقیقاتی در نزدیکی بنیاد نیلز بور دانشگاه کپنهاگ تاسیس خواهد کرد.
  • تاکنون برخی از کارمندان مایکروسافت از جمله تعدادی از مهندسان و محققان این شرکت در دانشگاه کپنهاگ مستقر شده اند و در آینده، تعداد بیشتری به این دانشگاه نقل مکان خواهند کرد، تا با محققان دانشگاه همکاری نزدیک‌تری داشته باشند.
  • مایکروسافت تعهد کرده علاوه بر تامین زیرساخت ها و تجهیزات لازم، در خلال پروژه کمک های مالی بزرگی به دانشگاه داشته باشد.
  • نظارت بر این همکاری مایکروسافت و دانشگاه کپنهاگ در مرکز دستگاه ها کوانتومی توسط پروفسور چارلز مارکوس (مدیر بخش مطالعات علمی مقر کپنهاگ مایکروسافت) انجام خواهد گرفت.
  • به‌موجب این توافق‌نامه حقوق مادی و معنوی این پروژه تحقیقاتی و نتایج آن مختص مایکروسافت و دانشگاه کپنهاگ خواهد بود. هر گونه تدوین و ایجاد آیین نامه و دستورالعمل مقتضی متناسب با منافع دو طرف قرارداد انجام خواهد گرفت.

پروفسور توماس یوانهولم مدیر بخش تحقیقات و نوآوری دانشگاه کپنهاگ در مورد این همکاری اذعان داشته:

هنگامی‌که شرکت بزرگی مثل مایکروسافت، دانشگاه کپنهاگ را به‌عنوان محل مناسب چنین همکاری و سرمایه‌گذاری عظیمی انتخاب می‌کند، به‌خوبی مشحص است که دانشگاه ما نیز از پتانسیل خوبی برخوردار بوده و تمرکز ما نیز بر ساخت اولین مرکز جهانی تحقیقات کوانتومی خواهد بود. ما به این همکاری افتخار می‌کنیم و اعتقاد داریم که این توافق، باعث جلب توجه سرمایه‌گذاران خارجی خواهد شد.

در حال حاضر زیرساخت های اولیه و موارد بنیادی مورد نیاز چنین طرحی در دانشگاه کپنهاگ وجود دارد، این امر شاید یکی از علل انتخاب این دانشگاه توسط مایکروسافت باشد، این همکاری علاوه بر افزایش امکانات سخت افزاری و آزمایشگاهی این دانشگاه، فرصتی استثنایی برای مطالعات و تحقیقات در عرصه پردازش کوانتومی را برای محققان و دانشجویان این دانشگاه ایجاد خواهد کرد.

مایکروسافت نسبت به آینده این همکاری بسیار خوش‌بین است و اعتقاد دارد که در آینده نزدیک ساخت کامپیوترهای کوانتومی مقیاس‌پذیر ممکن خواهد بود. در نهایت باید اشاره کنیم که این همکاری اولین همکاری این‌گونه مایکروسافت نبوده، چرا که این شرکت در اوایل سال جاری میلادی همکاری پنج ساله خود با دانشگاه پردو را در زمینه توسعه کامپیوترهای کوانتومی اعلام داشت.

منبع :

MSPU

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,