_مایکروسافت پنل جدید

مایکروسافت معمار آینده

کنفرانس بییلد ۲۰۱۷ مایکروسافت با تمام اخبار هیجان انگیز و گاه پیچیده ای که داشت سرانجام به پایان رسید. کنفرانسی که فرانک شا رییس بخش ارتباطات مایکروسافت آن را مختص توسعه دهندگان می داند، که البته اشاره ای درست است، در این کنفرانس کدها بیش از هر چیزی مهم هستند.

کنفرانس بیلد امسال به پایان رسید، کنفرانس های بیلد مایکروسافت و به صورت ویژه کنفرانس امسال این شرکت دو بازخورد کاملا متفاوت را در میان کاربران به خود می دید، گروه اول که کاربران معمولی و به خصوص کاربران موبایل مایکروسافت بودند که شاید برای آن ها کنفرانس امسال هیجان زیادی نداشت، اما گروه دوم به شدت نسبت به مواردی که در این کنفرانس به نمایش گذاشته شد هیجان زده و مشتاق بودند. این گروه در حقیقت توسعه دهندگان و کدنویسانی هستند که از نمایش کوتاهی که مایکروسافت برای آینده بشر در نظر گرفته حسابی سر شوق آمدند.

سریع تر، و هوشمندتر

بر طبق سنت همیشگی نطق افتتاحیه کنفرانس بیلد را مدیرعامل مایکروسافت برگزار می کند، در کنفرانس امسال هم ساتیا نادلا اولین فردی بود که بر روی سن رفت و با لهجه خاص و حالت آرام اما محکم خود سخنان خود را شروع کرد.

تا پیش از کنفرانس بیلد شعاری که وی برای مایکروسافت درنظر گرفته بود بر دو نکته تاکید داشت: پردازش ابری، و قابلیت جابجایی. اما در همان سخنان ابتدایی وی در کنفرانس امسال این شعار به فراموشی سپرده شد، و وی آینده و مایکروسافت را در دو جمله خلاصه کرد: کلاود هوشمند و لبه ی هوشمند.

انتخاب واژه کلاود هوشمند، نشان از هوشمندی و این مدیرعامل میان سال دارد، چرا که این دو کلمه در دل خود معانی شگرفی را جای داده اند. اگر بخواهیم از واژه های تخصصی و اصطلاحات عجیب و غریب دوری کنیم، به زبان ساده کلاود هوشمند یعنی مجموعه راهکارهایی که می توانند عملکرد پردازش ابری را بهتر سازند، چرا که این شرکت در نظر دارد تا در آینده تجارت ابری خود با استفاده از داده های ذخیره شده بر بستر فضای ابری، پردازش و تحلیل این داده ها، سرویس ها  واپلیکیشن های جدیدی را به وجود آورد.

Azure Cosmos DB مایکروسافت که در کنفرانس به نمایش گذاشته شد، یکی از مثال های تغییرات ردموندی ها در پلتفرم پردازش ابری خود است. این ابزار توسعه دهندگان را قادر می سازد تا داده هایی که در سراسر جهان استفاده شده است را به کار گرفته و تکرار کنند، برای مثال اگر یک اپلیکیشن در آسیا بیش تر استفاده شود، Cosmos به توسعه دهنده اجازه می دهد تا منابع خود را در آن منطقه داشته باشد، نتیجه نهایی این امر برای کاربران کاهش تاخیر و افزایش کیفیت است.

این مسایل پشت پرده شاید برای کاربران معمولی جذاب نباشند و یا حتی پیچیده به نظر برسند، و البته این موارد برای کاربران معمولی نباید هم اهمیت داشته باشند چرا که کاربر معمولی صرفا در پی کارکرد بهینه و سریع اپلیکیشن است، اما ابزارهایی نظیر Cosmos هستند که این بستر را فراهم می کنند و در نهایت رضایت کاربر را تضمین می کنند.

زندگی بر لبه فناوری

همان طور که در بالا اشاره کردیم مایکروسافت در حال حرکت به دو هدف عمده است: ابرهوشمند و لبه هوشمند، تا حدودی با عبارت اول آشنا شدیم، اما مفهوم لبه هوشمند چیست؟ شاید برخی به واسطه شباهت Intelligent Edge با نام مرورگر محبوب Edge، ارتباطی بین این دو مورد متصور شوند، اما حقیقت چیز دیگری است.

در حقیقت لبه هوشمند به دستگاه هایی اشاره دارد که لبه فناوری را شرح می دهند. لبه فناوری جایی است که دسترسی به شبکه وجود دارد، این دستگاه متصل به شبکه شامل هر دستگاهی می تواند باشد، از یک دوربین امنیتی، یخچال و یا یک گوشی هوشمند.

پردازش ابری به این دستگاه ها توان و قدرتی نو بخشیده است، به لطف پلتفرم ابری امکان دسترسی به این دستگاه ها از کیلومترها دورتر تا هر جایی که اینترنت وجود داشته باشد ممکن شده است. این توان جدید یک مشکل را توام با خود دارد، اگر ابر در دسترس نباشد، دستگاه ها دیگر کاربردی ندارند.

مایکروسافت برای این مشکل هم راه حلی در نظر گرفته است، پاسخ مایکروسافت به این مشکل Azure IoT Edge است. این ابزار توسعه دهنده را قادر می سازد تا کدهای در حال اجرا در ابر را به دستگاه نیز القا کنند، در نتیجه چنانچه ابر دچار مشکل شد و یا از دسترس خارج شد، دستگاه می تواند فعالیت خود را ادامه دهد تا مجددانه ابر و پردازش آن در دسترس قرار گیرد.

این راه حل اتفاق بزرگی است، برای درک اهمیت این موضوع مثالی می زنیم، فرض کنید دوربین امنیتی دارید که با استفاده از پردازش ابری به تشخیص چهره می پردازد. اگر فضای ابری از کار بیافتد و یا از دسترس خارج شود چه مشکلی پیش می آید؟ کسی امکان ورود نخواهد داشت، اما به واسطه Azure IoT Edge دوربین در این شرایط هم به کار خود ادامه می دهد و مشکلی به وجود نمی آید.

البته Azure IoT Edge هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد، و به صورت کامل آماده نشده است، و اگر عملکرد همیشگی و تاریخی مایکروسافت را سند قرار دهیم، در کنفرانس بیلد سال آتی با آماده شدن عرضه نهایی این ابزار اطلاعات بیش تر و کامل تری از آن منتشر خواهد شد.

برنامه نویسی در خدمت امنیت بیش تر

برای مایکروسافت بیان اینکه بینشی خاص در مورد ابر هوشمند و لبه هوشمند دارد امری ساده است، مشکل اصلی ترجمان این کلمات پیچیده در دنیای واقعی است، خوشبختانه مایکروسافت در کنفرانس برای نمایش پیشرفت های عملی خود در این زمینه با دست پر آمده بود.

در دمویی که در ادامه می توانید مشاهده کنید، عملکرد هوش مصنوعی و پلتفرم ابری این شرکت را در جهت بهبود وضع ایمنی در محیط کاری مشاهده خواهید کرد.

همان طور که در فیلم کوتاه فوق مشاهده کردید، سیستم شناختی که به واسطه دوربین های امنیتی و بر بستر پلتفرم ابری مایکروسافت توسعه یافته است، به خوبی می تواند آشفتگی ها و خطرات پیش آمده در یک کارخانه را تشخیص دهد، و بلافاصله به وسیله اپلیکیشن طراحی شده به مسئول آن بخش واژگونی یک بشکه و خطر بالقوه آن را به وی اطلاع دهد.

خطرات هنگام کار در یک کارخانه بزرگ، یک کارگاه ساختمانی و یا یک بیمارستان امری کاملا رایج است که علی رغم رعایت ملاحظات امنیتی باز هم خطر در کمین کارمندان و کارگران است، هدایت و نظارت یک مجموعه بزرگ نیازمند چشمانی است که به صورت پیوسته همه چیز را زیر نظر بگیرند و البته مثل یک انسان دچار خستگی و حواس پرتی نشوند.

اینجا است که ابر هوشمند و لبه هوشمند مایکروسافت وارد عمل می شود و دقت و کارآمدی خود را به نمایش می گذارد. این فناوری در شروع راه خود است، اما با این حال کاملا ما را تخت تاثیر قرار داد.

این فناوری حتی قادر است تا شکل قرار گیری خطرناک یک ابزار ساختمانی را تشخیص دهد و بلافاصله آن را اطلاع دهد، و یا اینکه در ساختمانی در حال ساخت کارگران نیاز به ابزاری خاص دارند، و یا اینکه برای انجام کاری به خصوص باید مافوق خود را پیدا کنند، این فناوری قادر است تا حتی نزدیک ترین ابزار بلا استفاده را در کارگاه ساختمانی پیدا کند و جای آن را به فرد متقضی اطلاع دهد.

این فناوری حتی می تواند روال انجام کارها را در یک بیمارستان نیز دستخوش تغییرات کند، برای مثال بیمار بدحالی را در یک بیمارستان تصور کنید که نیاز به کمک دارد ام چشم مراقبی نیست که متوجه حال وی باشد، اینجاست که دوربین مدار بسته مجهز به فناوری مایکروسافت به راحتی این بیمار و وضع بد وی را شناسایی کرده و به تیم پرستاری اطلاع می دهد.

این فناوری می تواند دنیا را تغییر دهد، روال انجام کارها را دچار انقلاب کرده و در نهایت میزان وقوع اشتباهات انسانی را به حداقل برساند.

کرتانا در همه جا

عصر پیش رو باید عصر دستیارهای هوشمند دانست، مایکروسافت با اطلاع از این مهم، دموی دیگری را در کنفرانس در مورد کرتانا به نمایش گذاشت، این دمو به خوبی بیان گر نگرش این شرکت به آینده است.

این دمو شروع یک روز معمولی را نشان داد، روزی که با یک بلندگوی هوشمند قدرت گرفته از کرتانا شروع شد، کرتانا در خودرو نیز همراه فرد بود و در نهایت دمو به جلسه ملاقاتی که به وسیله کرتانا هماهنگ شده بود ختم شد. نکته جالب در این دمو تغییر نحوه تعامل کرتانا با کاربر در دستگاه های مختلف بود.

در خودرو تمرکز کرتانا بیش تر بر هدایت صوتی بود، و به خوبی مسیریابی، و اطلاع وضع ترافیک را به صورت صوتی به راننده اطلاع می داد. در حین ساعت کاری کرتانا در حالی که از طریق کرتانا به اسکایپ متصل هستید، کرتانا می تواند در برگزاری جلسه با توجه به اتفاقاتی که در آن رخ می دهد، شما را یاری کند.

این قسمت از نمایش بیلد امری است که همین الان هم در حال وقوع است، چرا که کرتانا محصولی است که همین حالا هم در دسترس است و توسط قریب به ۱۵۰ میلیون نفر استفاده می شود. البته در حال حاضر کرتانا قادر نیست تمامی کارهایی را که در دمو نشان داده شد را انجام دهد، اما مایکروسافت با این دمو می خواهد ما را به فکر وادارد، آینده را تصور کنید.

این دمو یکی دیگر از مثال هایی است که نشان می دهد پیشرفت های غیرعادی مایکروسافت چگونه می تواند روال زندگی روزمره را تغییر دهد. این دمو در ظاهر بیش تر توان و آینده کرتانا را به نمایش گذاشت، اما در حقیقت ستاره اصلی این نمایش پلتفرم قدرتمند مایکروسافت بود. مایکروسافت در پی آن است که به برنامه نویسان نشان دهد که آن ها قادرند تا هر چیزی را بهبود دهند. در حقیقت در آینده نه چندان دور این برنامه نویسان هستند که تجربه رانندگی و یا جلسات کاری ما را راحت تر و پربارتر خواهند ساخت.

و آینده ای که در همین نزدیکی است

شاید بسیاری کنفرانس بیلد را کنفرانسی مختص توسعه دهندگان و برنامه نویسان می دانند و به سادگی از کنار آن رد می شوند. بسیاری از مردم با معرفی یک سرفس لپ تاپ جدید، و یا ویژگی های جدید به روز رسانی بعدی ویندوز ۱۰ بیش تر هیجان زده می شوند.

اما حقیقت این است که در کنفرانس بیلد آینده زندگی روزمره ما در حال تغییر است، مایکروسافت در حال معماری آینده است. آنچه در کنفرانس بیلد امسال رخ داد بایستی تداوم داشته باشد، و البته با توجه به هوشمندی و آینده نگری نادلا مطمئنا ادامه خواهد داشت.

مایکروسافت از یک شرکت تولید کننده سیستم عامل تبدیل به شرکتی دست نیافتنی شده که کاری مهم تر از تولید کسالت آور گوشی هوشمند و یا لپ تاپ را در سر می پروراند. این شرکت در حال ساخت تصویری است که نحوه کارکرد فناوری را در دنیای آینده نشان می دهد.

بیلد امسال را در ذهن خود حک کنید، چرا که تا چند سال دیگر این وقایع را در زندگی روزمره خود لمس خواهید کرد. به مایکروسافت جدید سلام می گوییم.

 

 

منبع :

DIGITAL TRENDS

1347 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
javad
پاسخ دهید پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396

لابد گوشی هم به درک!!

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,