i love windows phone

چند روزی است که MSFTNerd یک شایعه را منتشر کرده و جنجال زیادی به پا کرده است. MSFTnerd از منابع نزدیک به مایکروسافت به شمار می رود و به طور معمول گفته هایش به حقیقت می پیوندند. اما این بار قرار نیست این اتفاق رخ دهد. این منبع می گوید که مایکروسافت به اندروید روی آورده و قصد دارد ویندوز فون را رها کند. آیا قرار است یک چنین اتفاقی رخ دهد؟ در ادامه با وینفون همراه باشید.

منبع نام برده در ادامه سخن هایش گفته است که مایکروسافت و گوگل در سرویس های موقعیت یابی، فیلم و تبلیغات، با هم همکاری خواهند کرد و  مایکروسافت نیز از سرویس های گوگل در ویندوز استفاده خواهد کرد. گرچه این شایعه پس از گذشت یک ساعت از سوی بلومبرگ تکذیب شد، اما عده ای بر این باورند که سخن فوق صحیح است.

برای یک لحظه فکر کنیم. چرا مایکروسافت باید پلتفرم موبایل خود را رها کرده و برای پلتفرم اندروید که متعلق به رقیب این شرکت است خدمات خود را ارائه کند؟ حتی اگر یک چنین کاری را انجام دهد، چرا باید این همه تبلیغات معرفی ویندوز و ویندوز فون برای مصارف تجاری را منتشر کند؟ خیر. هیچ یک از گفته های بالا صحیح نیستند زیرا ویندوز 10 در راه است و این یکی از محکم ترین دلایل برای عدم رهایی ویندوز فون است. می دانیم که ویندوز 10 سیستم عامل یک پارچه مایکروسافت برای تمامی گجت های ویندوزی است و آمده تا آن ها را در زیر یک سقف گرد آورد.

windows-10-hero

یکی دیگر از دلایل عدم رهایی ویندوز فون توسط مایکروسافت، نرم افزار های یونیورسال هستند. نرم افزار هایی که قرار است بر روی کوچک ترین دستگاه ها مانند گوشی ها اجرا شده و درست به همان شکل بر روی سرفس هاب غول پیکر اجرا شوند. بنا بر درخواست اینسایدر ها این نرم افزار ها به وجود آمده و توسعه داده شده اند. نرم افزار هایی که کوچکترین تفاوتی در گجت های مختلف ویندوزی نخواهند داشت. این نرم افزار ها راه طولانی را طی کرده اند تا به این شکل در آمده اند و تمام این نرم افزار ها به کمک اینسایدر ها به این مرحله رسیده اند. رها کردن ویندوز فون به منزله نا دیده گرفتن تمام این تلاش های چند ماهه و یا چند ساله است. آیا یک شرکت تصمیم می گیرد که عقب گرد داشته باشد؟ مطمئنا خیر.

پیش از هر چیزی، عدم حمایت از ویندوز روی موبایل، ایده نرم افزار های یونیورسال را زیر علامت سوال خواهد برد. هدف مجموعه آفیس که به تازگی و به صورت یونیورسال عرضه شده، پلتفرم موبایل است نه ویندوز دسکتاپ. البته دسکتاپ نیز بخشی از آن است اما بیشترین سهم این نرم افزار ها را گوشی های ویندوزی خواهند داشت. آینده جهان در دستان موبایل ها خواهد بود نه دسکتاپ این را از کاهش سهم رایانه ها در طول چند سال اخیر می توان فهمید و همه نیز آن را می دانند. استراتژی توسعه نرم افزار توسط مایکروسافت، بدون توجه به پلتفرم موبایلی که اکنون بخشی از این شرکت را تشکیل داده، کاری بیهوده خواهد بود.

دلیل دومی که مایکروسافت را مجبور به حمایت از ویندوز فون می کند، جامعه استفاده کنندگان است. چه باور داشته باشیم و چه نه، در طول مدتی که گذشته، تعداد استفاده کنندگان از ویندوز فون و همچنین توسعه دهندگان آن در مقایسه با رقبا بسیار کم تر بوده است. به خصوص اگر نگاه ما به زمانی باشد که ویندوز موبایل و یا ویندوز فون 7 گل سر سبد پلتفرم موبایل مایکروسافت بودند. اما با آمدن ویندوز فون 8 و به دنبال آن 8.1، این پلتفرم جانی تازه گرفت و تعداد کاربران در مقایسه با گذشته افزایش یافت. در طول چند ماه گذشته، در تعدادی از کشور ها سهم ویندوز فون از بازار افزایش داشته و این نشانه بسیار خوبی است هر چند این اعداد نا چیز باشند. اما هیچ کس نمی تواند آینده را پیش بینی کند.

اگر بخواهیم کمی واقع گرایانه به موضوع بنگریم و با خود صادق باشیم، سال 2014 سال چندان خوبی برای پلتفرم ویندوز فون نبود.  این در حالی است که در سال 2013 ما شاهد عرضه 4 گوشی پرچم دار بودیم و برنامه های بسیاری در سال 2013 برای ویندوز فون عرضه شدند. سال 2014 بیشتر تمرکز شرکت بر روی دستگاه های میان رده و پایین رده بود و تنها پرچم داری که عرضه شد لومیا 930 بود که هیچ گونه برتری سخت افزاری نسبت به لومیا 1520 نداشت و تنها از طراحی جدیدی بهره می برد. در سال 2014 مایکروسافت خط تولید گوشی های لومیا را از نوکیا خریداری کرد و با جدیت کامل قدم در بازار اشباع شده گوشی های موبایل گذاشت.

windows-10-mobile-4

در حالی که نوکیا برای زنده ماندن در دنیای موبایل به لومیا و ویندوز فون نیاز داشت، مایکروسافت تمام تمرکزش را بر روی به موفقیت رساندن ویندوز فون گذاشته بود. مایکروسافت هزینه های بسیاری را برای به موفقیت رساندن ویندوز فون متحمل شده تا آن را به جایگاه شایسته ای برساند. مایکروسافت می داند که رها کردن ویندوز فون به دلیل عدم فروش زیاد نمی تواند راه چاره باشد. مانند این است که شما یک خودرو را به هنگام تمام شدن سوخت بفروشید!

در ماه ژانویه سال جاری میلادی، ساتیا نادلا مدیر عامل مایکروسافت این چنین گفت:

می دانم که گاهی اوقات مردم ما را با زمان اندازه می گیرند (کار را به تاخیر می اندازیم)، اما یک کار در دراز مدت نتیجه بهتری خواهد داشت. و هنگامی که می بینیم مردم می گویند “دلیل این که شما می خواهید کار را به نحو احسنت انجام دهید این است که ما در ویندوز مانند خانه خود احساس راحتی کنیم؟” می دانیم که هدف ما توسط مردم شناخته شده و ما نیز بر روی آن تمرکز می کنیم.

اگر جدیدا می بینیم که مایکروسافت نرم افزار ها را برای تمام پلتفرم ها عرضه می کند، به معنای رها کردن پلتفرم ویندوز فون نیست! بلکه این سیاست جدید  مایکروسافت است و می خواهد که با ارائه کردن برنامه ها برای تمام پلتفرم ها، شمار استفاده کنندگان از سرویس های خود را افزایش دهد و چون سرویس های مایکروسافت همگی به وان درایو وابسته هستند، پس شما با وجود وان درایو به سراغ گوگل درایو نخواهید رفت و این یعنی موفقیت در زمین رقیب. همه ما می دانیم که مایکروسافت نیز شرکتی تجاری است و برای تجارت، شما به پول نیاز دارید اما از طرفی نرم افزار های رایگان پول ساز نیستند. ممکن است که شما به عنوان یک کاربر اندروید و یا آیفون از این که مایکروسافت سرویس های خود را رایگان عرضه می کند خوشحال باشید اما هدف سیاست بلند مدت شرکت این نیست. پس با نگاه کردن به این موضوع که مایکروسافت به رقبا توجه بیشتری دارد، نباید ما را به این وادار کند که بپذیریم مایکروسافت ویندوز فون را رها کرده است. بلکه از ویندوز فون به عنوان بخشی از این شرکت یاد می شود و وجود آن برای سیاست های مایکروسافت ضروریست.

windows-10-satya

در نهایت، گوشی های موبایل هوشمند در حال حاضر می توانند هر پلتفرمی را به موفقیت برسانند و در دنیای گوشی های هوشمند جایی برای خطا کردن نیست و این موضوع را مایکروسافت به خوبی می داند. تعداد استفاده کنندگان از سرویس های مایکروسافت در اندروید و iOS ممکن است که بیشتر از ویندوز فون باشند اما برای موفقیت ویندوز فون، لازم است که این سرویس ها برای رقبا عرضه شوند تا تسلط مایکروسافت بر رقبا بیشتر از خود آنان شود. برای آن دسته از کاربران گوگل و اپل که مدت زیادی از سرویس های مایکروسافت استفاده کرده اند، بسیار سخت است که از این سرویس ها دل کنده و به خدمات گوگل و اپل روی آورند و این سیاست، مایکروسافت را برنده میدان می کند و اگر مایکروسافت به پیروزی رسد، مانند این است که ویندوز فون به پیروزی رسیده باشد. جزئیات این کار به سیاست های مایکروسافت باز می گردد که کسی جز کارشناسان خبره از عهده درک آن ها بر نمی آید.

بسیاری می گویند که، ممکن است در طول یک و یا دو سال آینده ویندوز 10 موبایل به موفقیت برسد؟ در این مورد کسی نمی تواند پیش بینی درستی انجام دهد زیرا روزی سیمبین پادشاه بی چون و چرای پلتفرم های موبایل بود اما یک خطای کوچک همه چیز را دگرگون کرد. ممکن است که در مورد ویندوز 10 موبایل نیز یک چنین اتفاقی روی دهد و به موفقیت رسیده و یا سقوط کند.

اگر در طول یک و یا دو سال ویندوز 10 موبایل به موفقیت نرسد و یا به قول معروف در جا بزند، ممکن است که مایکروسافت سیاست های خود را تغییر داده و به پشتیبانی از آن خاتمه دهد. اما این که مایکروسافت تاکید بسیاری بر ویندوز 10 و زیر شاخه های آن داشته، یقینا اهدافی برای آنان در ذهن دارد.

در نهایت امیدواریم که ویندوز فون (به زودی ویندوز 10 موبایل) به جایگاه شایسته خود برسد و بتواند کاربران را راضی نگه دارد.

نظر شما در مورد مقاله بالا چیست؟

منبع: WMPOWERUSER

منبع :

WMPOWERUSER

1008 پست
عرفان مرادی
دبیر بخش آموزش وینفون، علاقه‌مند به سرویس‌های شرکت مایکروسافت.
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
نمیدونم
پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

اخی خیالم راحت شد خدا خیرت بده دیوانه شدیم از بس که بقیه سایته فاز منفی میدادن

Amir
پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

عجب مطالب و دلایلی رو عنوان کردی.دوست خوب همه اینها رو با اطلاعات خودت نوشتی.

  عرفان مرادی
  پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

  نه دوست عزیز. منبع WMPoweruser هست.

میلاد
پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

اقااااااااا مقاله خیلی خوبه بود.. دم شما گرم واسه ترجمه

ابوالفضل
پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

عزیزم قراری نبود نوکیا این بلا سرش بیاد ولی نیگاه کنید چی شد …ماکروسافت تعادل روحی نداره حالش خیلی بده داره همه چی رو خراب میکنه

white beard
پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

من از قسمت سیمبین پادشاش خوشم امد

Static-X
پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

بدون اینکه مطلبو خونده باشم دارم نظر میدم.واقعا خنده داره که کسی باور کرده مایکروسافت ویندوزفونو رها میکنه میره سراغ اندروید.من که تا خبر قبلیو خوندم فقط میخندیدم.بهترین جک سال بود.واقعا بعضیا چقدر سادند که اینقدر راحت این شایعات مسخررو باور میکنند.اصلا نیاز به فکر کردن نداره وگرنه میگفتم یکم که فکر میکردی میدیدی این حرف چقدر مضحکو خنده داره.نمیدونم چی بگم.از سایت تعجب میکنم که چرا اینقدر به این موضوع پرداختو اینقدر مطلب واسش نوشت.

وحید
پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

آپدیت جدید برای برنامه های زیر اومده d:
lumia camera
here drive+
here city lens
here transit
map factor gps
microsoft health
6tag

وحید
پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

Here Maps از قلم افتاد d:

reza
پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

ممنون از اقای گلشن و تمام دوستان.خواهش میگنم شما دیگه ویندوز فون رو رها نکنین برنامه ای که میشد مطالب سایت رو خوند که از کار افتاده..من هنوز هم بخوام توی سایتتون به ادامه مطلب برم باید با کامپیوتر بیام یعنی با گوشی ویندوز فونی هیچ راهی نداره من از سایت ویندوز فون استفاده کنم..ممنون از زحماتتون

  محمد
  پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

  آی گفتی…

  علی گلشن
  پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

  عزیز اون برنامه به خاطر قالب جدید از کار افتاده که درست کردنش کمی زمان میبره. شما می تونید سایت رو از توی گوشی باز کنید و اون رو به صفحه ی اصلیتون پین کنید تا به راحتی سایت رو که عملکرد خیلی خوبی هم در گوشی داره باز کنید.

مجتبی
پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

دشمنان ویندوزفون کور خونده اند

سامرند
پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

اين جمله دوستمون آقا ابوالفضل خيلي باحال بود ما كلي خنديديم، اونجا كه گفته: ماکروسافت تعادل روحی نداره حالش خیلی بده داره همه چی رو خراب میکنه?. دوست عزیز چطور فهمیدی غول عالم کامپیوتر و سیستم عامل تعادل روحی نداره؟

Miladsahraie
پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

والا ما که داشتیم با همون سیمبیان رو نوکیا کار میکردیم شنیدیم ویندوز زده نوکیا ، نمیدونستیم چیه اصلا این ویندوز ، رفتیم گرفتیم ، حالا هم یه یک سالو خورده ای هم دستمونه ، دیگه به خاطر نوکیا که روشه با هم ناقصیش کنار اومدیم ، فعلا هم که ویندوز سرپاس ، دو سال دیگه هم خدا کریمه ، سقوط کرد میریم سمت اندروید ، البته باید ببینم نوکیا چه میکنه ، اگر گوشی زد چه بهتر ، این قدرم حمایت الکی نکنید جون خودتون ، اگر خیلی چیزا رو نداشته باشه ویندوز ده، سرنوشت بدی پیدا میکنه و از بین میره . قانونش همینه ، ممنون بابت مطلب

  بردیا
  پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

  نوکیا اندروید هم داره دوست عزیز.اگه از ویندوز فون راضی نیستی برو نوکیا ایکس بگیر.هم اندرویده هم نوکیاس.

Reza
پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

دم مقالت گرم امابنظرم ، بعضی از سایتها ، چون به آینده ی ویندوزفون بیشتر از کاربراش مطمئنند ، از الان دارن فاز منفی میدن که چوب لای چرخ ماکرو کنن ، ویندوز ده واقعا برای گوگل و اپل خطرناکه … گرچه ماکرو کارش درسته …
بازم ممنون بابت مقاله ی خوبتون …

محمد
پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

یعنی مایکروسافت باید خر مغزشو گاز بگیره که دست از ویفون که واسه خودشه,بکشه و بره سمت هنگدروید!!! 😀
ایجوری باید یه گوشی بسازه با 32 گیگ رم که حداکثر 500 مگابایتش خالی باشه واسه برنامه ها 😀 هنگدورید است,گاهی دلش رم میخواهد 😀

محمدرضا د
پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

شما با این مقالات و تکرار اون بیشتر فاز منفی میدین تا مثبت.! یه شایعه ای مسخره ای شد ، بعد تکذیب شد رفت پی کارش ولی شما ول نمی کنید.
خبر می زنین که مایکروسافت داره AMD رو میخره ، تا چی بشه؟ خوب AMD که باقلوا نمیفروشه پردازنده میفروشه که توی دستگاه ها نصب بشند مثل موبایل و لب تاپ. اونوقت مایکی بیاد سیستم عاملشو ول کنه؟ مایکی داره بررسی میکنه که اگر شد مثل اپل نرم افزار و هم سخت افزار واسه خودش باشه. خواننده ها خوب همه چی رو میفهمن نمیخواد هی شخم بزنین.

محمود دهقان
پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

اگه رها کردن ویندوز فون برای مایکروسافت سود بیشتری داشته باشه مطمئناً این کا رو میکنه

الان سود دهی نه برای مایکروسافت بلکه برای هر شرکت بزرگی از همه چیز مهم تره

  anf-b
  پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

  چرا به این دوستمون منفی دادید دوستان؟ ایشون منظورشون اینه که ویندوزفون واسه مایکروسافت سودهی داره که داره روش کار میکنه!

anf-b
پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

سایت های فارسی مثل رووم ایت و دیجیاتوو هجمه ای بی سابقه بر علیه ویندوزفون راه انداختن که کاملا میشه فهمید این هجمه ها هدفمند هستند و اسپانسر های این سایتها از محبوبیت رو به رشد ویندوزفون کاملا احساس ترس کردند
ممنون بابت این مطلب

Static-X
پاسخ دهید جمعه 13 تیر 1394

دوستان کسی نمیتونه وینفونه خراب کنه.یه عده از موبایل سر در نمیارند موبایلیام بازار گرمی میکنند خیلیاشونم نون خور کمپانیاند اینکه اندروید شده تاپ بازار

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,