۱۰۲۲_Microsoft

روزگاری بین سالیان ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ میلادی یا همان دهه ۸۰، مایکروسافت بزرگ ترین تصمیم خود را گرفت و شاید بتوان گفت که تا به امروز یک چنین تصمیمی را اتخاذ نکرده است. اما گویا به نظر می رسد که این شرکت در نظر دارد تا حرکتی مشابه را انجام دهد تا باز هم خود را به هسته دنیای رایانش تبدیل کند و می خواهد که با استفاده از سیاست های خود در ویندوز ۱۰ این کار را انجام دهد.

شاید بتوان گفت که هوشمندانه ترین تصمیمی که بیل گیتس در طول زندگی خویش اتخاذ کرده، به دهه ۸۰ میلادی باز می گردد. در آن دوران شرکت IBM و مایکروسافت با یکدیگر به توافق رسیدند تا در ساخت اولین رایانه شخصی شرکت IBM همکاری داشته باشند، شرکت IBM با مایکروسافت قراردادی بست که طبق آن، این شرکت باید از سیستم عامل DOS مایکروسافت در رایانه های شخصی تولیدی خود استفاده می کرد. IBM در سال ۱۹۸۱ اولین رایانه شخصی خود را تولید و عرضه کرد و خیلی زود توانست سر و صدای زیادی را ایجاد کرده و رایانه اپل ۲ را پشت سر بگذارد.

پس از موفقیت چشمگیر رایانه شخصی IBM، دیگر شرکت های سخت افزاری نیز به فکر ساخت رایانه های خود افتادند که از سخت افزار های به روز شده در آن ها استفاده شده بود اما همان سیستم عامل DOS مایکروسافت را داشتند، این شرکت ها قصد داشتند تا رقبای سر سختی را برای رایانه های IBM تولید کنند. همان طوری که گفته شد، این رایانه ها برای آن که بتوانند کار کرده و با رایانه های IBM رقابت کنند باید از سیستم عامل DOS استفاده می کردند و استفاده از این سیستم عامل یعنی همکاری با مایکروسافت و پرداخت هزینه لایسنس سیستم عامل DOS به مایکروسافت! پس از گذشت مدتی از فراگیر شدن سیستم عامل DOS، مایکروسافت به نقطه مرکزی دنیای رایانه های شخصی تبدیل شد و نقشی کلیدی را در انقلاب رایانه های شخصی ایفا کرد. حتی پس از آن که IBM از تولید رایانه های شخصی دست کشید و مایکروسافت نیز سیستم عامل ویندوز را عرضه کرد، باز هم مایکروسافت حکم مهم ترین عضو از دنیای رایانه ها را داشت و عامل اصلی فروش این صنعت شد.

امروز که این مقاله نوشته می شود، ۳۶ سال از دوران IBM و تصمیم مهم مایکروسافت می گذرد و حال می توان گفت که صنعت رایانش از رایانه های شخصی گذشته و اکنون وارد عصر موبایل شده است. آیفون های اپل و سیستم عامل اندروید شرکت گوگل اکنون در عصر موبایل حکمرانی می کنند و متاسفانه مایکروسافت در این انقلاب مهم جای چندانی ندارد و دیگر آن بازیگر اصلی نیست.

امروزه مایکروسافت جایگاه محکمی در صنعت موبایل ندارد و شاید دلیل اصلی علاقه مایکروسافت به فروش خدمات ابری و ارائه اشتراک های ماهیانه سرویس های مختلف همین باشد. این عدم ثبات مایکروسافت را مجبور کرده تا نو آوری داشته باشد و سرمایه گذاری های گسترده در سخت افزار های پیشرو مانند سرفس ها و هالولنز نیز نشان می دهند که مایکروسافت هر کاری که بتواند انجام می دهد تا ثبات خود را حفظ کرده و پیشرو باشد. در سال ۱۹۸۰ شرکتی مثل IBM بود که رایانه های شخصی را تولید کند اما امروزه حتی اگر یک چنین شرکتی وجود نداشته باشد که زمینه های جدید به مایکروسافت کمک کند، مایکروسافت خودش سخت افزار را تولید خواهد کرد.

برای ساخت آینده باید گامی مهم برداشت

آیفون های شرکت اپل و سیستم عامل اندروید شرکت گوگل دنیای موبایل را در دست گرفته اند و عرصه را بر دیگران تنگ ساخته اند، حتی آیفون ها توانسته اند به تنهایی کاری کنند که اپل تبدیل به با ارزش ترین شرکت جهان شود! اندروید شرکت گوگل نیز اکنون قدرتمند ترین سیستم عامل موبایل در سرتاسر جهان است که میلیارد ها کاربر و میلیون ها توسعه دهنده دارد.

متاسفانه مایکروسافت از قافله عقب مانده است اما همین موضوع باعث شده که مایکروسافت به فکر افتاده و نو آوری داشته باشد تا با وجود ضرر دهی بخش ویندوز فون، باز هم پول و ارزش خود را حفظ کرده و به اتفاقات بزرگی که می توانند بعد ها رخ دهند فکر کند و یا خودش آن ها را رقم زند. مایکروسافت تصمیم گرفته تا دستگاه هایی را تولید کند و می خواهد که جهانیان این دستگاه ها را ببینند. اکنون به دلیل سیر نزولی رشد رایانه های شخصی، مایکروسافت به دستگاه های علمی تخیلی بیشتری فکر می کند.

شاید بتوان گفت که جرقه های اولیه انجام این کار در سال ۲۰۱۲ در سر مایکروسافت زده شدند! در سال ۲۰۱۲ مایکروسافت برای اولین بار دستگاهی به نام سرفس را معرفی کرد و بعد ها نسخه کامل تری از آن را با نام سرفس پرو که یک لپ تاپ / تبلت هیبریدی بود را معرفی کرد. این شرکت سال گذشته نیز اولین لپ تاپ خود را با نام سرفس بوک معرفی کرد که همگی امروزه به الگو تبدیل شده اند.

HoloLens

اگر بخواهیم به آینده نگاه کنیم، باز هم مایکروسافت برای آن جا نیز فکر هایی کرده و هالولنز دقیقاً همان محصول علمی تخیلی آینده نگر مایکروسافت است. هالولنز اولین هدست واقعیت افزوده ای (یا ترکیب شده) است که در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفته است و می تواند هالوگرام ها را به دنیای واقعی شما وارد کند.

نکته دقیقاً اینجاست! هالولنز و سرفس علاوه بر این که محصولات موفقی برای مایکروسافت هستند، بلکه تبدیل به الگوهایی برای سایر شرکت ها شده اند و آن ها همواره سعی می کنند محصولاتی مشابه هالولنز و سرفس و یا رقبایی برای آن ها را تولید کنند. سامسونگ، اچ پی و شرکت های دیگر دستگاه هایی مشابه سرفس مایکروسافت را تولید می کنند و از طرفی دیگر شرکت های اینتل و ایسوس در فکر ساخت هدست های واقعیت مجازی مشابه هالولنز هستند. نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که تمامی این محصولات رقیب، از سیستم عامل ویندوز ۱۰ مایکروسافت استفاده می کنند!

پس اگر مایکروسافت خودش نتواند سخت افزار زیادی را به فروش برساند، ساخت رقبا و محصولات مشابه توسط دیگر شرکت ها باعث می شود که ویندوز ۱۰ مایکروسافت رشد کند. هالولنز امروزه به استانداردی برای پردازش هالوگرافیکی تبدیل شده است و هرگاه نام هدست واقعیت افزوده را می شنویم نا خودآگاه تصویر هالولنز در ذهن ما تداعی می شود، تبدیل شدن هالولنز به یک استاندارد برای مایکروسافت کافیست و لازم نیست که حتماً هالولنز فروش زیادی داشته باشد و یا تبدیل به محبوب ترین هدست واقعیت افزوده شود.

یک مشکل

مشکل اینجاست که ساخت وسایل پیچیده همواره در تمامی صنایع، سود کمی دارد. به عبارت دیگر، سخت افزار چندان سود آور نیست. ساخت یک رایانه (یا یک هدست هالوگرافیکی یا حتی یک خودرو) نیازمند نیروی کار زیاد و قطعات ویژه مختلف است و ساخت هر یک از این ها نیازمند زمان زیادی است و همین باعث می شود که شاهد سود زیادی در امر تولید سخت افزار نباشیم. حتی خود مایکروسافت نیز این موضوع را به خوبی می داند زیرا یک بار این موضوع را تجربه کرده است. در سال ۱۹۹۹ مایکروسافت شاهد حاشیه سود و رشد چشمگیری در بخش نرم افزار بود و این درست در مقابل حاشیه سود و رشد پایین سخت افزار قرار می گرفت. همین موضوع کافی بود تا مشخص شود که نرم افزار حاشیه سود و جای رشد بیشتری در مقایسه با سخت افزار دارد.

حرکت هوشمندانه مایکروسافت در سال ۱۹۸۰ باعث شد که شرکت هایی نظیر دِل، اچ پی و Compaq بتوانند رایانه های خود را با وجود حاشیه سود بسیار کم برای رقابت با رایانه های IBM تولید کنند، پس از آن که مراحل تولید به پایان می رسید، آن ها بایستی هزینه ای را جهت خرید لایسنس ویندوز به مایکروسافت می دادند! این موضوع نشان می دهد که اگر شما صاحب نرم افزار باشید جایگاه شما تضمین شده است.

با در نظر گرفتن این موارد، بعید است که مایکروسافت با در اختیار داشتن محصولات نرم افزاری پر سودی همچون آفیس، ویندوز ۱۰ و خدمات ابری به امر تولید سخت افزار به عنوان یک اصل اساسی برای تضمین بقا در آینده فکر کند. درست است که سرفس ها اکنون به خوبی رشد می کنند و سود ده هستند و کنسول اکس باکس وان نیز در مسیر موفقیت پیش می رود اما مایکروسافت به خوبی می داند که آینده تمامی محصولات و خدماتش به ویندوز ۱۰ و سرویس های ابری وابسته است، یعنی سخت افزار این شرکت وابستگی شدیدی به نرم افزار دارد و این نرم افزار است که آینده را شکل می دهد.

microsoft_surface-book-9425.0

با این وجود بعید به نظر می رسد که به این زودی ها مایکروسافت دست از تولید سخت افزار بکشد، هر چه که باشد این محصولات سخت افزاری در حال حاضر سود ده بوده و برای شرکت پول به ارمغان می آورند و دست کشیدن از آن ها با این شرایط فعلی عاقلانه به نظر نمی رسد. اما مایکروسافت می خواهد که از این سود و رشد فعلی محصولاتش استفاده کرده و آینده خود را شکل دهد.

این روز ها رقابت ها شدید است، به خصوص در بخش هالوگرام ها و پردازش هالوگرافیکی. مایکروسافت رقبایی همچون Magic Leap را در این زمینه دارد که هیچ نیازی به این شرکت و ویندوز ۱۰ آن ندارند و همین باعث می شود که مایکروسافت از جانب یک چنین رقبایی احساس خطر کند.

اگر مایکروسافت به وسیله تصمیماتی که می گیرد به موفقیت برسد، در مرکز یک انقلاب جدید قرار خواهد گرفت و مجدداً نقش اصلی را بازی خواهد کرد، انقلابی که دگرگونی مهم دهه ۸۰ میلادی در پشت سر آن قرار خواهد گرفت.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع :

BUSINESS INSIDER

998 پست
عرفان مرادی
علاقه مند به مایکروسافت و سرویس های این شرکت
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
me majidi
پاسخ دهید دوشنبه 16 اسفند 1394

من که نسخه نهایی۱۰ موبایل رو میخوام.

  Alir
  پاسخ دهید دوشنبه 16 اسفند 1394

  منم میخام 😐
  چه تفاهمی ^_________________^
  😐 😐

  Sina
  پاسخ دهید دوشنبه 16 اسفند 1394

  اگه تولید و فروش سخت افزار حاشیه سودش پایینه پس چطور کمپانی اپل با بسنده کردن به همین سخت افزار که تازه نصف قطعاتشم بقیه شرکتا سفارشی براش میسازن ، به چنین سود هنگفتی دس پیدا کنه که میلیاردها دلار سرمایه گردش داشته باشه و با ارزش ترین کمپانی شناخته بشه حتی چند پله بالاتر از غول نرم افزار جهان !!

   یلدا
   پاسخ دهید سه شنبه 17 اسفند 1394

   آقا سینا؟
   چون سیب گرون فروشه…

jack@lumia sehramiz
پاسخ دهید دوشنبه 16 اسفند 1394

سلام یه چیز عجیب ….واسه من یه آپدیت اومده…البته نمیدونم چی هست چون هنوز دانلودش نکردم
lumia 540 dual sim رامشم فک کنم تایوانه th-000

jack@lumia sehramiz
پاسخ دهید دوشنبه 16 اسفند 1394

در ضمن اقای مرادی مقاله خوبی بود ممنون

jack@lumia sehramiz
پاسخ دهید دوشنبه 16 اسفند 1394

اقا اشتباه شد آپدیت زبان کیبورد بود D:

میلاد صحرایی
پاسخ دهید دوشنبه 16 اسفند 1394

قضیه مایکروسافت مثل اون قضیه شیر همیشه شیره میمونه مگر اینکه خلافش ثابت بشه 🙂
.
مایکروسافت اون قدر بزرگ هست که بتونه به اینده امیدوار باشه البته این بزرگی نباید باعث کند شدنش بشه که خیلی مهمه پس باید قدم هاشو شمرده شمرده برداره چون به نظر من خیلی بزرگتر و پر افتخار تر از کمپانی هایی مثل اپل و گوگل هست وگرنه بلایی که سر نوکیا که خیلی تو زمینه موبایل سرامد بود سرش میاد

مازيار
پاسخ دهید دوشنبه 16 اسفند 1394

همش حرف حرف حرف!! یاد مسولین عزیز خودمون میوفتم که همش میگن باید این کار انجام شود و اون کار انجام شود و تنها تخصصشون همین باید باید کردنها هست!! :))

gader
پاسخ دهید دوشنبه 16 اسفند 1394

انحصار و طلبی و پول پرستی شرکتهایی که ماکروسافت و امثالهم در پیش گرفتند اخر و عاقبتی نداره امیدوارم با این سرعتی که کشور های شرق اسیا دارن تو حوضه ی تکنولوژی پیشرفت میکنن بعید نیست یک روزی شرکتهایی مثل ماکروسافت رو از گردونه رقابت حذف کنن

farhad delavar
پاسخ دهید دوشنبه 16 اسفند 1394

gader اینطور که میگی ماکرو سافت رو از گردونه رقابت حذف کنن یعنی یه سیستم عامل مثل ویندوز بسازن،یا فضای ابری مثل کلود ماکرو سافت بسازن،
مگه نمیدونی بیشترین سود دهی ماکرو سافت تو بخش نرم افزار و ویندوز هست،

gader
پاسخ دهید دوشنبه 16 اسفند 1394

دوست عزیز ویندوز فقط تو ایران این همه طرفدار داره چون قانون کپی رایت تو ایران اجرا نمیشه و برای کاربر ایرانی ویندوز بهترین سیستم عامله ولی اوضاع در کشور های دیگه فرق میکنه لینوکس به مراتب بیشتز از ویندوز مورد توجه قرار میگیره ماکروسافت شرکت توانمدیه شکی توش نیست ولی مشتری مداری چیزیه که ما تو کمپانی های بزرگ امریکیایی همچون اپل و ماکروسافت نمیبینیم اصل مردم هستند اصل کاری مشتری هستش ولی این کمپانی ها فقط به فکر جیب مبارک هستند به همین دلیل میگم شرکت هایی در اینده موفق خواهند بود که مردم رو تو موفقیتشون سهیم کنند نمیدونم چجوری بگم قدرت نباید دست اقلیت باشه شرکتهایی مثل ماکروسافت اجازه نمیدن شرکتهای دیگه رشد کنند و هر شرکتیم بخواهند باهاش مقابله کنه با توجه به قدرت مالی که داره اون شرکتو میخره و اجازه نمیده فعالیت کنه

  محمد
  پاسخ دهید دوشنبه 16 اسفند 1394

  اولن مایکرسافت غیر خدمت به بشر کاره دیگه ای نکرده … شما وقتی مایکرسافتو با اپل یکی میدونی انتظاری ازت نمیره … دوما مایکرسافت سهم ۹۰ ٪ از بازار دکستاپو داره با کدوم مدرک گفتی فقط تو ایران طرفدار داره ؟؟؟
  سوما انحصار طلبی مایکروسافت چیه غیر اینکه داره هر روز سیستم عاملشو بهتر میکنه ..کدوم شرکتی پروژه اینسایدر داره و به حرف کاربراش گوش میده ؟؟؟
  همینووبدون که همه به مایکروسافت نیاز دارن … واقعا خیلی خدمت کرده ارزوی موفقیتشو دارم … چون اگه نبود الان ما از تکنولژی چیزی نداشتیم اپل بودو محصولاتش برا پولدارا … انحصار طلبیاش

  Adnan
  پاسخ دهید دوشنبه 16 اسفند 1394

  ویندوز فقط تو ایران طرفدار داره؟ اونم به خاطر عدم رعایت کپی رایت در ایران؟ یعنی اون یک میلیارد کاربر ویندوز همه تو ایران هستن؟ پس چطور سهم لینوکس و مک روی هم رفته کمتر از ۹٪ هست؟ کمی مطالعه و فکر کردن قبل از درفشانی بد نیست.

  Adnan
  پاسخ دهید دوشنبه 16 اسفند 1394

  اساس فعالیت هر شرکت بر اساس سود و درآمده نه خیرخواهی. وگرنه میشد بنیاد غیر انتفاعی. اگر هم شرکتی مشتری مداری کنه باز صرفا برای جلب رضایت مصرف کننده و تداوم فروش محصول به اونه. به نظر شما شرکتهای شرق آسیا به فکر مردم هستن؟ نخیر برادر. اگه محصول اونها ارزونتره چون قیمت تنها حربه اونها برای بقا در بازار هست. هواوی یه موقعی گوشیاش رو کیلویی میفروخت الان پرچمدارش کمی از سامسونگ ارزونتره

Hesam77
پاسخ دهید دوشنبه 16 اسفند 1394

سلام.من هفت الی هشت ماهه که ویندوز دارم و عاشق مایکروسافتم.منتها امیدوار بودم که با اومدن ویندوز۱۰ موبایل گوشی های ویندوزی محبوب بشن برنامه های زیادی هم براش بیاد.اما الان نه تنها برنامه زیاد نیومده هنوز ویندوز۱۰ رسمی هم نیومده.من نیومدم تا ناامیدتون کنم.فقط نظر شخصیه.اما الان میخوام گوشیمو بفروشم ویک نکسوس ۵x بخرم.اما هرگز مایکروسافتو فراموش نمیکنم.درسته گوشی اندروید میگیرم اما در بقیه جاهافقط از محصولات مایکروسافت استفاده میکنم.دیگه خسته شدم از این همه صبر.امیدوارم ویندوز موفق بشه،و اگه یکروزی موفق شد من حتما برمیگردم به بهترین سیستم عامل…

gader
پاسخ دهید دوشنبه 16 اسفند 1394

ببینید دوست عزیز من نگفتم سهم لینوکس بیشتره من گفتن بیشتر مورد توجه چرا ؟ چون بیشتر نرم افزار های توی لینوکس تقریبا بیش از ۹۰ درصدشون رایگانه نرم افزار هایی که ماکرو سالیانه پول خونشو ازش میگیره دقیقا همون نرم افزار حتی شایدم با کیفیت تر تو لینوکس رایگانه البته باید بگم کار کردن با لینوکس کار هر کسی نیست خود من بعد از اینکه لینوکس نصب کردم تا مدت ها منگ بودم که چجوری باهاش کار کنم در اخر هم اینو بگم لینوکس سیستم عاملی که سوپر کامپیوتر های دنیا دارن ازش بهره میبرن با وجود ازاد بودنش امنیت و بهینه گیش کم کم دو برابر ویندوزه من با این کامپیوتر زغالیم دارم ورژن ۲۰۱۵ لینوکس کوبونتو نصب کردم به مراتب سبکتر از ویندوز اکس پی ویندوزه
در اخر اینو به دوست عزیز ادنان بگم شمایی که میگی قیمت تنها حربه اونها برای بقا در بازار هست همه ی این کالا هایی که به اسم برند های امریکایی اپل و ماکروسافت دست شماست تو همون کشور های شرق اسیا ساخته میشن
تمام

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,