در چند سال با تشکیل تیم سرفیس مایکروسافت نشان داده که بحث طراحی محصولات سخت‌افزاری خود را بسیار جدی گرفته است. اخبار جدید حکایت از آن دارند که مایکروسافت با الگو گرفتن از این موفقیت درصدد ایجاد جهشی بلند در تیم طراحی صنعتی خود است.

در سالهای دور بسیاری از رقبا و منتقدان محصولات مایکروسافت را به خاطر نبود روح و رنگ و لعاب مورد سرزنش قرار می‌دادند، اما از 5 – 6 سال گذشته و با تشکیل تیم سرفیس مایکروسافت سخت در تلاش بوده تا این تصور را کاملا پاک کند و نشان دهد که خالق ویندوز برترین سازنده سخت افزار نیز است.

خلاقیت و پشتکار مثال زدنی تیم سرفیس باعث شده تا اکنون این برند عملا رهبری دنیای کامپیوترهای شخصی را در دست بگیرد و تعیین کننده نقشه راه دیگر شرکت‌ها باشد. سرفیس پرو مثال بسیار خوبی از این موفقیت است، دستگاهی که برای اولین بار مفهوم تبلت هیبریدی را به جهانیان عرضه کرد و توجه بسیار خوب بازار و کاربران به این دستگاه باعث شد تا بسیاری از شرکا و البته رقبا مایکروسافت دست به کپی کردن از این ایده موفق بزنند و هرکدام سرفیس پرو خود را راهی بازار کنند.

Ralf Groene و Kait Schoeck در آزمایشگاه طراحی صنعتی مایکروسافت

موفقیت تیم سرفیس باعث شده تا حتی مدیرعامل این شرکت نیز لب به تحسین این تیم بگشاید و عنوان کند “زمانی که شما تولیدکننده نرم‌افزار هستید بهتر است خودتان سخت‌افزار مورد نیاز خود را نیز تولید کنید”. اهمیت این دیدگاه زمانی آشکار می‌شود که در زمان روی کار آمدن ساتیا نادلا سرفیس برندی نوپا و البته ضررده بود و وی در مورد عرضه سرفیس پرو 3 با دیده تردید نگاه می‌کرد. اما پانوس پانای با آن شخصیت کاریزماتیک خود توانست مدیرعامل نرم‌افزار محور جدید را متقاعد کند و اکنون با گذشت چند سال از آن زمان شاهد بلوغ و شکوفایی این برند هستیم.

مایکروسافت در حال حاضر در آستانه عرضه چندین محصول سخت‌افزاری جدید است، با توجه به جدول زمانبندی شده مایکروسافت و شایعاتی که در ماه‌های اخیر به گوش رسیده است در سال جاری میلادی شاهد عرضه محصولاتی نظیر سرفیس فون یا همان دستگاه اندرومدا، سرفیس استودیو 2 و شاید هولولنز 2 نیز باشیم. این حجم بالای محصولات سخت‌افزاری بدین معنی است که مایکروسافت برای عرضه به موقع محصولات خود و تسریع روند تحقیق و توسعه نیازمند طراحان صنعتی بسیار بیشتری است.ظاهرا مایکرسافت با علم به این مسئله در پی جذب تعداد زیادی نیروی جدید است تا به تیم 60 نفره طراحی صنعتی خود اضافه کند، در آگهی استخدام مایکروسافت موقعیت‌های شغلی متنوعی نظیر طراح رابط کاربری، طراحی صنعتی و حتی نیاز به دبیرانی خلاق دیده می‌شود. رالف گرونه مدیر بخش طراحی صنعتی مایکروسافت در این آگهی استخدام عنوان داشته:

سلام، تیم ما در پی نیروهایی خلاق است. ما تیمی شصت نفره شامل طراحان صنعتی، طراح رابط کاربری، دانشمندان علم مواد و حتی چند نفر فیلم ساز هستیم. ما مسئول طراحی تمامی محصولات سخت افزاری هستیم که مایکروسافت تاکنون عرضه کرده است، از دستگاه‌های سرفیس گرفته تا ایکس باکس یا هولولنز و حتی دستگاه‌هایی دیگری که فردی خارج از تیم از آن آگاه نیست. ما در حقیقت به‌عنوان سازندگان سخت‌افزار به‌صورت تیمی واحد اما با دیدگاه‌ها و تخصص‌های کاملا متفاوت کار می‌کنیم.

در ادامه باید ببینیم با گسترش تیم طراحی صنعتی مایکروسافت روند ساخت محصولات سخت‌افزاری این شرکت چگونه خواهد شد. به‌نظر شما در سال جاری مایکروسافت چه محصولات سخت‌افزاری را روانه بازار خواهد کرد؟

منبع :

MSPU

1216 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,