_ویندوز پنل جدید

گوشی لومیا ۹۵۰ قرار بود با کنترل‌های حرکتی عرضه شود بررسی کنترل‌های حرکتی لومیا ۹۵۰

 

بسیاری رونمایی از لومیا ۹۵۰ و برادر بزرگ‌تر آن یعنی ۹۵۰ ایکس‌ال را یک ناکامی تمام‌عیار می‌دانستند. در حالی‌که این تلفن‌همراه نسبت به نسل‌ پیشین خود، بهبود‌ها و برتری‌هایی را داشت، اما این برتری‌ها به اندازه‌ای نبود که آن را از دیگر پرچمداران سایر شرکت‌ها متفاوت کند.

درست است که این ستگاه از دوربین خارق‌العاده‌ای نسبت به زمان خود دارا بود اما این ویژگی و هر ویژگی برتر دیگر بلافاصله در زیر سایه باگ‌های ریز و درشت نرم‌افزار آن قرار می‌گرفت. باگ‌هایی که علی رغم سر و صدای زیاد، برخی از آن‌ها تا ماه‌ها بعد هم مرتفع نشدند.

دستگاهی که در نوابر سال ۲۰۱۵ معرفی و عرضه شد، در واقع آن دستگاهی نبود که مایکروسافت در اصل برای آن برنامه‌ریزی کرده بود. گزارش‌ها حاکی است که در طول مراحل توسعه و برای استقرار پایداری بر روی نرم‌افزار این دستگاه، بسیاری از ویژگی‌ها خلاقانه و قابلیت‌ها منحصر به فرد آن از جمله پشتیبانی از قلم و کنترل‌های پیشرفته حرکتی، از آن حذف شدند. حال می‌خواهیم به بررسی کنترل‌های حرکتی حذف شده در این دستگاه بپردازیم.

نسخه اولیه و پیش‌ساخت دستگاه، شامل قابلیتی است که مایکروسافت آن را “Active sides” یا کناره‌های فعال می‌خواند. این قابلیت به دستگاه اجازه می‌دهد که فشار و لمس را در کناره‌ها حس کرده و این شناسایی منجر به اضافه شدن چندین عملکرد جالب در گوشی می‌شود. برخی از این عملکردهای حسی را پیش‌تر در گوشی لومیا مک‌لارن، دستگاهی که یک سال قبل از لومیا ۹۵۰ تولید آن منتفی شده بود، دیده بودیم.

ظاهرا مایکروسافت قصد داشته این عملکردها را در داخل یک اپلیکیشن به نام “Touch & Gestures” قرار دهد که البته کسانی که لومیا ۹۵۰ داشتند، می دانند که اپی به نام “Touch” در قسمت Extras وجود داشت که در واقع همان اپ اصلی با حذف Gestures بوده است. در نسخه‌های پیش ساخت لومیا ۹۵۰ این اپ به صورت کامل حضور دارد و ویژگی‌هایی در آن هست که مایکروسافت در آن زمان اعتقاد داشت به کاربر کمک می‌کنند تا به صورت طبیعی با تلفن‌همراه خود، تعامل کند.

هرکدام از کنترل‌های حرکتی قابلیت این را دارند که خاموش و روشن شوند. یعنی شما اگر از عملکرد هر کدام از آن‌ها خوشتان نمی‌آمد، می‌توانستید به راحتی آن را خاموش کنید.  کنترل‌ها شامل ۵ بخش مجزا و در کل ۱۷ کنترل حرکتی طراحی شده بودند.

  • بیدار شدن تلفن
  • صفحه و صفحه‌کلید
  • کنترل تماس‌ها
  • زنگ و هشدار
  • کرتانا

بیدار شدن تلفن

در این دسته‌بندی تنها ۲ کنترل حرکتی وجود دارد. اولی در واقع همراه با تلفن عرضه شد: دوبار لمس برای بیدار شدن. دومی قابلیت باعث می‌شد زمانی که تلفن را از روی زمین بر می‌دارید به شما صفحه گلنس را نمایش دهد. چیزی مانند بیدار باش زمانی که تلفن را برمی‌دارید. 

صفحه و صفحه‌کلید

در این مجموعه چهار کنترل وجود دارد که طراحی شده‌اند تا استفاده از تلفن‌همراه را راحت تر کنند. اولین کنترل برای این است که صفحه نمایش تا زمانی که شما گوشی را در دستتان نگه داشته‌اید خاموش نشود. با این ویژگی زمانی که نمی‌خواهید صفحه نمایش خاموش شود، نیاز نیست هر ۳۰ ثانیه یکبار، روی نمایش‌گر را لمس کنید.

کنترل دوم شاید کمی مفیدتر باشد. این کنترل تشخیص می‌دهد که شما گوشی را در کدام جهت نگه داشته‌اید. در واقع تشخیص می‌دهد که شما اگر واقعا در حال استفاده از تلفن در حالت افقی هستید، آن‌گاه حالت خودکار چرخش صفحه را فعال می‌کند تا چرخش اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، اگر تلفن را به طور معمول بگیرید و آنگاه درازکش از آن استفاده کنید، صفحه نخواهد چرخید، اما اگر تلفن را از دو طرف بالا و پایین نگه دارید، دستگاه متوجه می‌شود که شما می‌خواهید صفحه به حالت افقی در بیاید و این تغییر را انجام می‌دهد.

دو کنترل دیگر برای صفحه کلید هستند. این کنترل‌ها به کاربر اجازه می‌دهند در حالت استفاده از صفحه کلید بر روی سمت راست یا چپ تلفن دوبار ضربه زده تا صفحه کلید به سمت راست یا چپ برای استفاده به صورت یک دست منتقل شود. این ویژگی در گوشی‌ بزرگ‌تر یعنی لومیا ۹۵۰ ایکس‌ال بسیار کارآمد می‌بود.

کنترل تماس‌ها

در این مجموعه ۵ کنترل حرکتی وجود دارد. سه تای اول مربوط به پاسخ دادن به تماس و قطع کردن تماس هستند. اولی در هنگام تماس ورودی با گرفتن گوشی بر روی گوش به تماس پاسخ داده میشود. دومی با گذاشتن صفحه گوشی به پایین، تماس ساکت می‌شود و سومی با گذاشتن گوشی در جیب، تماس ورودی قطع می‌شود.

دو مورد دیگر درباره بلندگوها هستند. اگر در میان صحبت با تلفن آن را بر روی میز ( یا هر سطحی ) بگذارید، تماس به بلندگوها منتقل می‌شود و همچنین در کنترل دوم می‌توانستید تنظیم کنید زمانی که تماس ورودی دارید اگر بدون برداشتن گوشی، به تماس پاسخ دهید، دستگاه به صورت خودکار تماس شما را به بلندگوها منتقل کند.

زنگ‌ها و هشدارها

این بخش یک به شکلی در ادامه بخش قبلی قرار دارد و ۵ زیرمجموعه جدید را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. اولی و دومی زمانی که تماس ورودی دارید و تلفن را در دستتان نگه دارید و یا صفحه نمایش را با دست بپوشانید، تماس را بی‌صدا می‌کند. سه تای دیگر مربوط به زنگ هشدار است که با برگرداندن صفحه گوشی بر روی میز، در دست نگه داشتن و یا پوشاندن صفحه نمایش صدا را قطع می‌کند،

کرتانا

این مجموعه نهایی است که شامل تنها یک کنترل می‌شود. این کنترل البته یک می‌توان گفت که ویژه است و شاید کاربران را مجاب می‌کرد تا بیش‌تر از دستیار صوتی دیجیتالی تلفن استفاده کنند اگر در بیش‌تر تلفن‌های همراه امروزی وجود داشت. این کنترل به این صورت عمل می‌کند که به جای فشار دادن یک دکمه برای فعال شدن دستیار دیجیتال و مکالمه با آن از طریق بلندگوها، اگر تلفن‌همراه را بر روی گوش خود قرار دهید ( مانند وقتی که به یک تماس پاسخ می‌دهید ) دستیار دیجیتال فعال می‌شود و شما مانند یک مکالمه معمولی تلفنی می‌توانید با دستیار دیجیتال خود صحبت کنید. به این صورت هیچکس متوجه نمی‌شود که شما در حال مکالمه با یک هوش مصنوعی هستید!

آن چیز که می‌توانست باشد اما…

در استفاده واقعی، تمامی این کنترل‌های حرکتی، لومیا ۹۵۰ را بسیار هوشمند‌تر و کاراتر نشان می‌دهد. تلفن می‌داند که من چطور آن را نگه داشته‌ام و به موقع و به جا صفحه نمایش را می‌چرخاند. وقتی که نمی‌خواهد به تماسی پاسخ دهم به صورت هوشمندانه آن را بی‌صدا می‌کند و زنگ هشدار را زمانی که می‌خواهم از کار می‌اندازد. این چنین نکات به ظاهر کوچک است که یک تلفن‌همراه را دلخواه و محبوب می‌کند و لومیا ۹۵۰ در زمان عرضه، خیلی مجهز به چنین امکاناتی نبود.

واقعا حیف است که این کنترل‌ها راه خود را به محصول نهایی نیافتند. حتی امروزه نیر بسیار از این کنترل‌ها، نوآوری محسوب شده و حتی در هیچ تلفن‌همراه بالارده‌ای یافت نمی‌شوند. قرار دادن کنترل حرکتی به صورتی که تلفن‌همراه به فرمان شما در بیاید، باعث افزایش سرعت‌ عمل، سهولت و در نهایت بهره‌وری می‌گردد. امیدواریم که تلاش‌های آینده مایکروسافت در زمینه دستگاه‌های قابل حمل شامل چنین عملکردهایی باید.

نظر شما در مورد این عملکردها چیست؟ به نظر شما اگر این ویژگی و سایر ویژگی‌های منتفی شده به لومیاها راه پیدا می‌کردند، می‌توانستند سرنوشت تلفن‌های همراه ویندوزی را تغییر دهند؟

 

منبع :

WINDOWS CENTRAL

396 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. گیک، برنامه‌نویس پایتون. دوستدار لینوکس و مایکروسافت به صورت هم‌زمان!!
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
حمید
پاسخ دهید یکشنبه 13 آبان 1397

ویندوز فون بجای درست کردن این اوضاع داره بدترش میکنه.توی اپدیت جدید اینستا خود گوشی های که RAMاونا کمتر از 2 هست نمیتونن ایستا نصب کنن.یعنی منی که لومیا 640xlدارم نمیتونم اینستا داشته باشم. اپی که روی پایین ترین گوشی های سامسونگ و هوواوی اجرا میشه.خنده داره.ادم نمیتونه جایی بیان کنه این درد رو

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,