_سخت افزار پنل جدید

توسعه واقعیت ترکیبی ویندوز و هولولنز ادغام خواهد شد هدستی برای تمام فصول!

پلتفرم واقعیت ترکیبی ویندوز چند روز پیش همزمان با عرضه عمومی به‌روزرسانی فال کریترز متولد شد، مایکروسافت اما ظاهرا در پشت پرده مشغول برداشتن قدم های بزرگ دیگری برای آینده این پلتفرم است. هولولنز یکی از بزرگترین اختراعات دنیای فناوری در سال های اخیر است، اختراعی که باید آن را آینده دستگاه های آتی شخصی بشر دانست. در حال حاضر هدست های واقعیت ترکیبی ویندوز توسط شرکا سخت‌افزاری مایکروسافت تولید شده‌اند و همزمان با عرضه به‌روزرسانی فال کریترز در دسترس مشتریان قرار گرفته‌اند.

مایکروسافت تاکنون توانسته محتوای مناسبی برای این پلتفرم فراهم آورد، اما آنچه که تاکنون دیده‌ایم ظاهر ماجرا بوده است، چرا که در پشت پرده این شرکت سخت در تلاش است تا این پلتفرم را با هدست آینده‌نگرانه خود یعنی هولولنز پیوند داده و در نهایت انقلاب آتی دنیای فناوری را رقم زند.روزی خواهد رسید که یک هدست واحد قادر به اجرای واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی خواهد بود، این آینده البته خیلی دور نیست، چرا که مایکروسافت برمبنای پلتفرم واقعیت ترکیبی خود و هدست هولولنز در حال ساختن این آینده است.

الکس کیپمن نابغه خالق هولولنز در یک ویدیو در مورد APIs جدیدی که همراه با به‌روزرسانی فال کریترز از راه رسیده صحبت کرده است، یکی از نکات بسیار مهم صحبت های وی قابلیت هایی است که این APIs برای اپلیکیشن ها ایجاد خواهند کرد. برطبق اظهارات ناظر پروژه واقعیت ترکیبی مایکروسافت، این APIs به اپلیکیشن ها این امکان را خواهند داد تا به‌صورت همزمان از واقعیت مجازی و افزوده پشتیبانی کنند. برای مثال این APIs این امکان را به توسعه‌دهنده می‌دهند تا اطلاعاتی نظیر شفاف یا مات بودن نمایشگر (مناسب برای واقعیت افزوده یا مجازی)، آگاهی و تعامل با محیط پیرامونی کاربر را در اپلیکیشن در دست داشته باشند، که مورد دوم بالاخص در واقعیت مجازی اهمیت زیادی دارد، چرا که لازم است تا توسعه‌دهنده از متناسب بودن محتوا با فضای پیرامونی وی اطمینان حاصل کند.نکته جالب در این میان عدم عرضه به‌روزرسانی فال کریترز برای هولولنز است، مایکروسافت در این زمینه توضیح داده:

با آنکه هولولنز به‌روزرسانی فال کریترز را دریافت نخواهد کرد، اما باید بگوییم که روند توسعه آن متوقف نشده است. به‌واقع ما نکات و درس های زیادی طی توسعه پلتفرم واقعیت ترکیبی ویندوز به‌دست آورده‌ایم. نسل اول هدست ها و کنترلرهای واقعیت ترکیبی حکم مقدمه‌ای برای توسعه بیشتر هولولنز را داشته است، چرا که باید اعلام کنیم APIs ، ابزارها و طرح های مفهومی یکسانی برای هر دو در جریان است.

در حال حاضر مایکروسافت توسعه‌دهندگان هولولنز را تشویق می‌کند تا از پلتفرم واقعیت ترکیبی این شرکت نیز پشتیبانی کنند، که البته به‌لطف وجود APIs مشترک این امر بسیار ساده خواهد بود. به‌نظر می‌رسد که نسل دوم هدست های واقعیت ترکیبی دور از چشم رسانه ها و کاربران در دست توسعه است و احتمالا هولولنز دستگاهی خواهد بود که ایده و فناوری پشت آن نقش زیادی در نسل آتی این هدست ها خواهد داشت.

1216 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Sadegh
پاسخ دهید جمعه 28 مهر 1396

از اولش هم از اسم Mixed Reality همین انتظار میرفت

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,