چند روز قبل در خبری به اطلاع شما عزیزان رساندیم که پشتیبانی اصلی از ویندوز فون ۸.۱ دیگر به پایان رسید و این سیستم عامل دیگر به‌روزرسانی عمده ای دریافت نخواهد کرد. همه ما خاطرات زیادی از سیستم عامل محبوب داشتیم، اما به هر شکل دیگر زمان بازنشستگی آن فرا رسید است. وضعیت کلی ویندوز فون و ویندوز ۱۰ موبایل به معنی خروج مایکروسافت از بازار گوشی های هوشمند نیست، اما نشان دهنده آن است که حضور آن در این بازار به محلی دیگر معطوف شده است.

تمرکز مایکروسافت در بخش مشتریان و کاربران معمولی گوشی های هوشمند در حال حاضر بیشتر بر ارایه سرویس های ابری معطوف شده است. طرفداران این شرکت به خوبی آگاه هستند که این شرکت سرویس های متعدد خود نظیر اوتلوک و آفیس ۳۶۵ را برای دو پلتفرم ios و اندروید ارایه داده است و این اپلیکیشن ها به‌روزرسانی های مداومی را دریافت می‌کنند.

به بیان دیگر مایکروسافت به جای نبرد مستقیم با دو پلتفرم مطرح گوشی های هوشمند، سرویس ها و خدمات خود را برای کاربران آنها ارایه داده است تا از این منظر موقعیت تثبیت شده خود را در بازار نرم افزار حفظ کند. اما آنچه که مسلم است پلتفرم موبایل این شرکت در وضعیت خوبی به‌سر نمی‌برد، ویندوز ۱۰ موبایل اکنون در شرایطی است که نمی‌تواند خواسته های بخش زیادی از کاربران معمولی را برطرف سازد.

البته این شرایط همه ماجرا نیست چرا که روی دیگر بازار گوشی های هوشمند بخش مشتریان سازمانی و تجاری است، این بخش از بازار داستان کاملا متفاوتی دارد، مایکروسافت در این بخش از بازار نیاز به بازاریابی سنگین و پیگیری زیاد برای به‌دست آوردن سهم بیشتری از مشتریان را ندارد. مایکروسافت سالها است که حضور تثبیت شده ای در عرصه مشتریان سازمانی دارد، این بخش از بازار این امکان را با مایکروسافت می‌دهد تا بدون نیاز به راه‎‌اندازی پویش های تبلیغاتی، با یک قرارداد سازمانی فروش ویندوز و سخت افزارهای مورد نیاز شرکت ها را برای چندین سال تامین کند.

اگر فکر می‌کنید که ویندوز ۱۰ موبایل مرده است، یا دوران آن به پایان رسیده است بهتر است اندکی در دیدگاه خود تجدید نظر کنید، درست است که این شرکت در عرصه مشتریان و کاربران معمولی حضور پررنگی ندارد اما باید بدانید که این شرکت حضور طولانی مدت، تثبیت شده و بی سروصدایی در دفاتر سازمان های سراسر دنیا خواهد داشت.

به همین دلیل است که شاهدیم هنوز هم گوشی های ویندوزی تولید می‌شوند، به همین دلیل است که گوشی پرچمداری نظیر HP Elite X3 و یا Alcatel Idol 4S هنوز در حال تولید هستند و راه خود را به بازارها و کشورهای جدید باز می‌کنند. البته که محصولات این دو شرکت نمی‌توانند فروش شرکت های بزرگ گوشی های هوشمند را در عرصه مشتریان معمولی به‌ خطر بیاندازند اما به خوبی می‌توانند در بخش دیگری از بازار یعنی بخش مشتریان سازمان فروش خود را ادامه دهند، و البته آلکاتل و اچ پی از فروش محصولات خود کاملا راضی و شاد هستند.

بنابراین اصلا جای تعجب ندارد که مایکروسافت در حال حاضر خود اقدام به تولید گوشی ویندوزی جدید نمی‌کند، چرا که شرایط فعلی باعث شده تا این دو شرکت به عنوان شریک مایکروسافت شرایط بهتری را در بازار پیدا کنند و فروش بهتری را تجربه کنند.

بازار گوشی های هوشمند هم به لحاظ سخت افزاری و هم به لحاظ نرم افزاری به سرعت در حال حرکت رو به جلو است، این مسئله باعث شده تا ویندوز ۱۰ موبایل همچنان به عنوان یک پروژه جانبی در ردموند باقی مطرح بماند. به‌روز نگه داشتن سخت افزار و تولید گوشی های هوشمندی با جدیدترین چیپ ها و فناوری های صفحه نمایش برای شرکا مایکروسافت که فصد فروش دستگاه های به‌روزی دارند امری الزامی به‌شمار می‌آید. البته باید توجه داشت که گوشی های هوشمند ساخت شرکت مایکروسافت شاید مثل رقبا اندرویدی از داغ ترین و مدرن ترین مشخصات سخت افزاری بهره مند نباشند اما به هر صورت نیاز به ارایه پیوسته گوشی های جدید احساس می‌شود.

به‌روز نگه داشتن نرم افزار درست مانند سخت افزار اهمیت دارد. برنامه ویندوز اینسایدر و ارایه به‌روزرسانی ها از سوی مایکروسافت ادامه خواهد داشت تا ویندوز ۱۰ موبایل را پایدارتر ساخته و ویژگی های جدیدی بدان افزوده گردد. از سوی دیگر به لطف پلتفرم یونیورسال ویندوز ۱۰ موبایل تا حدودی از حمایت توسعه دهندگان اپیکیشن های یونیورسال بهره خواهد جست.

بنابراین حضور مایکروسافت در عرصه گوشی های هوشمند الزاما نیاز به ساخت و ارایه سرفس فون افسانه ای ندارد، البته که شایعات و اخبار زیادی در زمینه ساخت سرفس فون از کمپ ردموندی ها به گوش می‎رسد اما حتی با همین وضعیت فعلی ویندوز ۱۰ موبایل، مایکروسافت قادر است تا حیات آن را تداوم بخشد. مایکروسافت آهسته و پیوسته در حال بهبود ویندوز ۱۰ موبایل است و شرکا سخت افزاری این شرکت می‌توانند بر بستر نرم افزاری این شرکت دستگاه های خود را راهی بازار کنند.

خواه سرفس فون راهی بازار شود خواه رنگ آفتاب را به‌خود نبیند، واضح است که وجود سخت افزار به‌روز برای ویندوز ۱۰ موبایل امری ضروری و حیاتی به‌شمار می‌آید. همچنان تیم هایی در ردموند مایل به تداوم توسعه سخت افزار موبایل هستند و علی رغم سهم اندک این شرکت در بازار گوشی های هوشمند همچنان این روند توسعه تداوم دارد.

گاهی شما کاری را برای حجم فروش و سهم خواهی از بازار انجام می‌دهید، گاهی کاری را صرفا برای سود مالی، گاهی نیز کاری را انجام می‌دهید چرا که احتمال می‌دهید نتیجه آن کار در آینده احتمالا مفید خواهد بود. من گمان می‌کنم که دلیل تداوم توسعه ویندوز ۱۰ موبایل مورد آخری است.

 

منبع :

FORBES

953 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
reddeah
پاسخ دهید سه شنبه 27 تیر 1396

فاز سایت چیه ؟
یه بار از سایت ویندوزسنترال مقاله ترجمه شده میزاره وجود سرفس واحب میدونه ، یه بار از سایتهای دیگه مقاله ترجمه شده رو نقض میکنه !

  محسن توکلی
  پاسخ دهید سه شنبه 27 تیر 1396

  سلام، رسالت اصلی ما خبر رسانی و انتقال دیدگاه های مختلف هست، نتیجه گیری و تجزیه و تحلیل همیشه برعهده خواننده است.

kian_b
پاسخ دهید سه شنبه 27 تیر 1396

نوش دارو بعد از مرگ سهراب.دیگه هیچ توسعه دهنده ایی حاضر نیست روی اسب چلاق مایکروسافت شرط بندی کنه!!!

ehsann682000
پاسخ دهید سه شنبه 27 تیر 1396

بالاخره امروز گوشی اندرویدی گرفتم و خودمو راحت کردم. خداحافظ لودینگ و ریزومینگ. خداحافظ نرم افزارهای بی کیفیت. خداحافظ تلگرام پر از باگ. بالاخره بعد از چند سال نرم افزار بانکی نصب کردم
ما که رفتیم نگران……

  HMzendani
  پاسخ دهید چهارشنبه 28 تیر 1396

  مبارک باشه👌🏼
  البته گوشی اندردیدی هم علیه السلام نیس خنگ بازیای خودشو داره اما تو روزمره کمتر اعصاب خورد کنه

ناصر
پاسخ دهید چهارشنبه 28 تیر 1396

خداییش مگه چند مدته ویندوز فون ۸.۱ اومده که میگی خاطرات زیادی داشتیم . خاطره داشتیما ، اما تلخ . منم دارم میرم اندروید بگیریم . والا ، با این گوشیاشون .

amin
پاسخ دهید چهارشنبه 28 تیر 1396

من لومیا ۷۳۰ فروختم ۷۲۰ گذاشتم روش می۵ ۶۴ گیگ خریدم، خداشاهده سرعتش مثل جت میمونه کلی برنامه و بازی ریختم به معنای واقعی همرو قووورت میه چیپستشم snapdragon 820

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,