به نظر می‌رسد مایکروسافت در عرصه گوشی های هوشمند مشغول یک شروع دوباره است، پوسته جدید ویندوز ۱۰ یا CShell را باید آینده ویندوز برروی موبایل دانست.

سی شل در حقیقت راه جدیدی برای اندیشیدن در مورد ویندوز است. مایکروسافت در حال کار بر روی پوسته ای است که ویندوز ۱۰ را به سیتم عاملی تطبیق پذیر و پیمانه ای بدل می‌سازد، در حقیقت آینده ویندوز سیستم عاملی است که بر روی هر دستگاه، معماری و اندازه صفحه نمایش قابل اجرا خواهد بود.

برای آشنایی بیشتر با سی شل بد نیست در صورتی که ویدیو اختصاصی سایت ویندوز سنترال را از این پوسته جدید مشاهده نکرده اید، آن را تماشا کرده تا دیدگاه کلی نسبت به این پوسته تطبیق پذیر پیدا کنید.

این پوسته جدید چنان پتانسیل بالایی دارد که در همراهی با ویندوز روی آرم قادر خواهد بود علاوه بر قدرت بخشی به گوشی های هوشمند، کامپیوترهای شخصی را دچار تحول جدی سازد، به عبارتی دیگر در آینده نزدیک درست مانند آنچه سرفس ها انجام داده اند، شاهد دسته جدیدی از کامپیوترهای شخصی باشیم.

نکته مهم در این زمینه آن است که اگر این تلاش ها همگی بخشی از برنامه و سیاست مایکروسافت برای بازگشت به بازار گوشی های هوشمند است، این شرکت باید کاملا جدی و مصمم در این عرصه وارد گردد، در غیر اینصورت بهتر است که فکر این بخش از بازار را کلا از سر خود خارج کند.

سیاست اگر ما بسازیم آنها خواهند آمد را کنار بگذار

سیاست این شرکت در قبال ویندوز استور از مشکلات وسیع تری تشکیل شده که آینده گوشی های هوشمند و تبلت ها را تباه می‌سازد. اپلیکیشن های بزرگ و اساسی این شرکت نظیر اسکایپ عمدتا به روز رسانی های بزرگ خود را ابتدا بر روی پلتفرم های اندروید و iOS ارایه می‌دهند و در ادامه این به روز رسانی به ویندوز استور وارد می‌گردد.

من درک می‌کنم که مایکروسافت به هر پلتفرمی که کاربران قرار دارد حرکت می‌کند، اما هنگامی که نوبت به پلتفرم یونیورسال می‌رسد اطمینان دیده نمی‌شود. مایکروسافت باید تعهد خود به مشتریان و توسعه دهندگان نشان دهد، چرا که اگر موفقیت پلتفرم این شرکت به همراهی این دو وابسته است.

 

هر از گاهی از حرکت ویندوز ۱۰ برای رسیدن به ۱ میلیارد کاربر می‌شنویم، اما استور ویندوز ۱۰ هنوز لایزرع است، این مسئله زمانی آشکار می‌شود که به تعداد اپلیکیشن های با کیفیت بر روی این استور توجه می‌کنیم، و باید به یاد داشت که آینده ویندوز در گوشی های هوشمند کاملا به استور وابسته است.

اپلیکیشن های سنتنیال نظیر اسپاتیفای که اخیرا وارد ویندوز استور شد، بر روی دستگاهی که از Win32 APIs بی بهره باشند اجرا نخواهند شد، و مایکروسافت به آرامی در تلاش است تا این ای پی آی ها را کنار بگذارد، الان زمان گرفتن فرم تهاجمی است.

اکنون مایکروسافت باید شروع به ارایه دلایلی جهت توجه مردم به پلتفرم یونیورسال بکند. باید قابلیت های آن را به نمایش بگذارد، و البته ویترین این کار باید دستگاهی از یک دسته بندی جدید با برند سرفس باشد.

از سوی دیگر ردموندی ها باید یک مجموعه اپلیکیشن ها خلاقانه را برای پلتفرم یونیورسال توسعه دهند. نمونه های مشابه یونیورسال  Garage Band و Final Cut Pro چرا وجود ندارند؟

اکنون زمان کنار گذاشتن این فرضیه است که توسعه دهندگان به صورت بومی برای پلتفرم یونیورسال برنامه خواهند ساخت، چرا که بر روی کامپیوترها اجرا خواهد شد. اکنون زمان آن رسیده تا به کاربران معمولی دلیلی برای استفاده از پلتفرم یونیورسال بدهیم، چرا که تا آنجا که به یاد دارم مدت ها است که عنوان بزرگی به قطار یونیورسال پا نگذاشته است.

اثبات کنید که می خواهید ویندوزفون موفق باشد

عقب نشینی مایکروسافت در بازار موبایل و طرز برخورد این شرکت با طرفداران موبایل، توسعه دهندگان موبایل، و حتی شرکا سخت افزاری دست کمی از یک افتضاح ندارد. رک باید بگویم دلیلی نمی‌بینم که هر یک از ما به حد کافی عقل خود را از دست داده باشیم که به این شرکت فرصتی برای فعالیت مجدد در این عرصه بدهیم.

اما حقیقت این است که چون من دیوانه هستم، با رونمایی از سرفس فون سریع تر از پرش یک گربه نینجا بر روی اسب تک شاخ، سراغ سرفس فون خواهم رفت. جمعیت زیادی هم به این مسئله با تردید نگاه می‌کنند که البته حق هم دارند.

در حقیقت مایکروسافت برای بقا در بازار گوشی های هوشمند باید بجنگد، این شرکت با سرفس بسیار موفق بوده، چرا که کامپیوترهای شخصی معادل مایکروسافت هستند. اما زمانی که در عرصه گوشی های هوشمند به نام مایکروسافت برمی‌خوریم این نام معادل شکست خردکننده است.

در عرصه گوشی های هوشمند نام مایکروسافت معادل شکست خردکننده است.

سرفس فون نمی‌تواند یک گوشی هوشمند ساده باشد، این دستگاه لازم است تا چیزی منحصر بفرد باشد، چیزی که حداقل بتواند توجه کاربر را از روی ضعف استور منحرف کند. دستگاه های دیگر شرکا سخت افزاری هم لازم است تا متفاوت باشند، مهم ترین اهرم در رسیدن به این هدف تطبیق پذیری سی شل است.

از سوی دیگر به همان میزان که این دستگاه ها باید خاص باشند، بازاریابی و تبلبغات آن ها باید به صورت بسیار گسترده و خارق العاده صورت گیرد.

برای بازاریابی سرفس مایکروسافت با NFL قرارداد بست، و در عین حال این دستگاه را در برنامه های تلویزیونی متعدد در معرض نمایش قرار داد، و البته هنگام جستجوی اینترنت هم تبلیغات سرفس را در صفحات مختلف می‌بینم.

مایکروسافت لومیا ۵۵۰، ۶۵۰ و ۹۵۰ و همینطور مایکروسافت بند را بازاریابی نکرد و هیچ گونه تبلیغی برای آنها انجام نداد، اگر این شرکت در نظر دارد تا یک دسته بندی جدید در بازار موبایل ایجاد کند لازم است که از یک سو سخت افزاری اغوا کننده با برند سرفس ساخته، و در کنار آن کمپین تبلیغاتی گسترده ای برای آن راه اندازی کند.

مایکروسافت باید به توسعه دهندگان و مشتریان نشان دهد که به بازی برگشته است، و این بازگشت صرفا پروژه ای از بابت آزمایش و سرسری نیست. این شرکت نیاز دارد تا به مردم توجه کند، و اطمینان مردم را نسبت به تعهد دراز مدت جلب کند. در حال حاضر به نظر من مایکروسافت بی توجهی را به حد نهایت خود رسانده است.

تمام توان شرکت را پشت این بخش بگذار

محصول جدید مایکروسافت در بازار گوشی های هوشمند علاوه بر تلاش بخش گوشی های هوشمند این شرکت، و بخش ویندوز و البته سرفس، نیاز به حضور و حمایت بخش اکس باکس و ویندوز واقعیت ترکیبی خواهد داشت.

کیت واقعیت افزوده اپل در حال ترسیم آینده واقعیت افزوده است، این در حالی است که حضور مایکروسافت در این عرصه از یک سو توسط هالولنز با وجود جامعه توسعه دهنده کوچک اما بسیار قدرتمند و شیفته، و از سوی دیگر هدست های ارزان قیمتی که در انتهای سال جاری وارد بازار خواهند شد، در حال رشد است، اما این حضور با توجه به وابستگی مردم به گوشی های هوشمند در کوتاه مدت نخواهد توانست به میزان فروش اپل درست یابد.

واقعیت افزوده بر پایه دوربین گوشی های هوشمند شکل گرفته است، و این بخش درست پاشنه آشیل مایکروسافت است، بنابراین با این وضعیت فعلی نمی‌توان امید چندانی به موفقیت این شرکت در این عرصه داشت.

هرگونه تلاش  ردموندی ها در عرصه گوشی های هوشمند نیاز به حضور واقعیت افزوده در آن دارد، مگر اینکه این شرکت در حال آماده سازی اکوسیستم برای آینده ای سراسر هاولوگرافیک باشد.

اپلیکیشن اسکن سه بعدی اشیا که این شرکت پیش از این توسط یک گوشی HP Elite X3 به نمایش گذاشت چه شد؟ چرا این شرکت در Remix3D.com سرمایه گذاری نمی‌کند تا قابلیت های واقعیت مجازی اسنپ چت را به اپلیکیشن اسکایپ یونیورسال بیاورد.

به نظر می‌رسد در حال حاضر محصولات و سرویس های این شرکت ارتباط کارآمدی باهم ندارند، این در حالی است که اپل در حال ساخت اکوسیستم واقعیت افزوده پیوسته ای در میان تمامی دستگاه های خود است، این وضعیت حتی ممکن است باعث شود مایکروسافت نتواند حتی یک قدم در این عرصه بردارد.

بخش اکس باکس مایکروسافت تاکنون بازی های بسیار خوبی نظیر Halo Spartan Assault, Halo Spartan Strike, Age Of Empires: Castle Siege و یا Tentacles: Enter The Big Minds را برای ویندوزفون ساخته است.

هرگونه تلاش مایکروسافت برای حضور قدرتمند در بازار گوشی های هوشمند باید با حمایت بزرگترین عناوین استودیوهای مایکروسافت همراه شود، و در این میان می‌توان ویژگی های خاصی را برای دارندگان اکس باکس نیز درنظر گرفت.

کنسول تبلت مانند نینتدو یعنی نینتندو سویچ اثبات کرده که بازار مناسبی برای کنسول های قابل حمل وجود دارد، پس چرا اکس باکس در ساخت گوشی هوشمند ویندوزی مبتنی بر سی شل نیز رخنه نکند؟

پاکت پی سی شرکت GPD که تصویر آن را در ادامه نشان داده شده، به خوبی می‌تواند به عنوان مدلی برای بازی در پلتفرمی بر مبنای اکس باکس و موبایل، در نظر گرفته شود.

 

یا مصمم باش یا اینکه اصلا تصورش را هم نداشته باش

هرچه مایکروسافت می‌خواهد بیشتر فکر کند که در حال ساخت اکوسیستم آینده با استفاده از پلتفرم هایی نظیر یونیورسال و ویندوز واقعیت ترکیبی است، اهمیت پلتفرم موبایل برای غنا و به بلوغ رسیدن این دو پلتفرم دیگر بیشتر به چشم می‌آید.

من اعتقاد ندارم که گوشی های هوشمند مستطیل شکل یعنی کلیت آن چیزی که امروزه در حال استفاده هستیم، و مایکروسافت با بی تفاوتی از کنار آن عبور می‌کند، به این زودی ها منسوخ شوند .

به صورت صریح تر باید بگویم که ناامیدی این شرکت در مواجه با سیستم های عامل موبایلی دیگر می‌تواند به بزرگترین اشتباه ردموند حتی بدتر از ویستا، تبدیل شود.

چرا باید توسعه دهنده پلتفرم یونیورسال را برای برنامه نویسی انتخاب کند، در حالی که بخش عمده این پلتفرم کامپیوترهای شخصی هستند که در دنیای آنها اپلیکیشن های وین ۳۲ و وب پادشاهی می‌کنند؟

تنوع بالای سبد درآمدی بالای مایکروسافت که از اکس باکس، آفیس، و آژور شکل گرفته، در دراز مدت تضمین شده خواهد بود، اما بی توجهی به گوشی‌های هوشمند آینده ویندوز را به خطر خواهد انداخت، آن هم در دنیایی که بیشتر مردم برای انجام امور پردازشی خود سراغ گوشی های هوشمند خود می‌روند. در نهایت باید به یاد داشته باشیم که د رکلیت فروش کامپیوترهای شخصی رو به افول است، و اندروید جایگزین ویندوز در دستان بسیاری از کاربران شده است.

 

اگر ویندوز آینده ای در دنیای پردازش مصرف کنندگان معمولی داشته باشد، این آینده را باید در پدیده ای شبیه به سی شل جستجو کنیم، اما تلاش مهندسی خارق العاده ای که در ساخت این پوسته به کار رفته تا ویندوز را در هر دستگاهی قابل استفاده سازد، اگر با بازاریابی، اطلاع رسانی و سخت افزاری که از این پوسته بهره ببرد، همراه نگردد راه به جایی نخواهد برد.

مایکروسافت من از تو عاجزانه خواهش می‌کنم به خاطر توسعه دهندگان توانایی که در پشت قابلیت های ویندوز قرار دارند، به خاطر شرکا سخت افزاری که از آنها درخواست ساخت ویندوزفون های آینده را داری، و در نهایت به خاطر توسعه دهندگان کوشا و مصرف کنندگانی که به دفعات در شروع مجددهای بخش موبایل شرکت سوخته اند، یا جدی باش و مصمم وارد عرصه شو و یا اینکه دیگر حرفی از گوشی هوشمند به میان نیاور.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1190 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
hamed
پاسخ دهید چهارشنبه 7 تیر 1396

ما که منتظریم ببینم کجا دوباره شکست میخوره،حالا حالاهام سمت ویندوزفونش نمیام، فعلا که واقعیت افزودش هم داره عقب می افته اپل بد جور دست به کار شده

    saeed
    پاسخ دهید چهارشنبه 7 تیر 1396

    من همه رو نمیگم اما ۹۰ درصد کسایی که من میشناسم محصولات اپل رو صرفا بخاطر کلاس استفاده میکنن اونم در حد تلگرام و اینستا.شما فرض کن سامسونگ گوشی بزنه با سیستم عامل ای او اس ایا فروش میکنه مثل ایفون؟

MRG
پاسخ دهید چهارشنبه 7 تیر 1396

من که گوشی بعدیم احتمالا اچ تی سی خواهد بود البته اگه ورشکست نشه😂کیفیت برنامه ها خیلی پابینه،توی کریتورز گوشی هنگ میکنه بعضی جاها،مثلا من چند گیگ فیلم x265 توی گوشیم داشتم،با فایل اکپلورر تون اون پوشه که میرفتم گوشیم به گ..ا میرفت تا پوشه باز شه یا فیلم ها رو تفییر نام بدم
اصلا بهینه نیس،
البته گوشی بعدی مایکروسافت خیلی گرونه،اگه میان رده هم بده،شاید دوباره بگیرم

علیرضا239
پاسخ دهید چهارشنبه 7 تیر 1396

خبر مرگش بیاد
به قول شما دیوووونه شدیم ،کلی پول دادیم ، که بعدا ویندوز فون خوب بشه یه گوشی پرچمدار بده ما هم همدیگه رو نگاه کنیم
خدا رو شکر زمانی که پیر شدیم خواستیم از افتخاراتمون واسه نوه و نتیجه هامون بگیم میتونیم سرمونو بالا بگیریم بگیم ویندوز فون رو ما زنده نگه داشتیم

کیارش
پاسخ دهید چهارشنبه 7 تیر 1396

مایکروسافت و موبایل، الان یا هرگز ؟ هرگز !

حمید
پاسخ دهید چهارشنبه 7 تیر 1396

وعده های سر خرمن مثل روزهایی که قرار بود ویندوز ۸ بیاد یا روز هایی که قرار بود همه گوشی ها به ویندوز ده ارتقا پیدا کنند یا شاهکار لومیا ۹۵۰

javad
پاسخ دهید چهارشنبه 7 تیر 1396

اولا اگه این شرکت بخواهد فقط بخواهد سرفیس و از این دست بده بیرون ما قدرت خریدش رو نخواهیم داشت دوما اگه بخواهد سی شل رو روی سرفیس پیاده کنه لومیا ها تا ۹۵۰ و اچ پی و غیره متوقف خواهند شد چون ساختار نرم افزاری اون با گوشیهای فعلی متفاوت خواهد بود لومیا های فعلی هم در آینده نزدی طی یک سال آینده منقرض مانند یک فیچرفون کارایی خواهد داشت الو بفرمایید در همین حد خلاصه این پلفرم فریز شدست کاربرهاش هم دارند عمر گرانمایشون رو پاش هدر میدن

Alee Rezaa
پاسخ دهید چهارشنبه 7 تیر 1396

دوستان اپلیکیشن UniDumpper از استور حذف شده؟ سرچ کردم مثل این که مث اندرو دامپر میتونست از وای فای های با wps فعال عبور کنه ولی صفحه ی استورشو که میزنم ارور میده 🙁 کسی تونسته بود نصبش کنه؟

فرزام
پاسخ دهید چهارشنبه 7 تیر 1396

بدست اوردن اعتماد کاربرای موبایل برای استفاده از ویندوز چیزی نزدیک به محاله،چون تجربه موفقی نبوده ویندوزموبایل،چه یونیورسال چه سی شل و چه هر چیز دیگه ای…
اگر در دوران اوج خودش این پروژه های یونیورسال و …بودن میشد امیدوار بود.

iman
پاسخ دهید چهارشنبه 7 تیر 1396

ببین چی شده که سایت ویندوز سنترال هم صداش در اومده .
ندیده بودم این سایت(ویندوز سنترال) بدون تعصب پست بزنه ولی ظاهرا از خواب بیدار شدن.

اشکان
پاسخ دهید چهارشنبه 7 تیر 1396

اینو خیلی خوب گفت :
“” یا جدی باش و مصمم وارد عرصه شو و یا اینکه دیگر حرفی از گوشی هوشمند به میان نیاور. “”

BIKING
پاسخ دهید پنجشنبه 8 تیر 1396

بخدا اگه سرعت تلگرام خوب بشه
Map هم از این حالت در بیاد
همه این مرگ بر ها
تبدیل به زنده باد خواهد شد :))

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,