مایکروسافت در حال حاضر به لحاظ درآمد سومین شرکت بزرگ دنیا محسوب می‌شود. گستردگی نمایندگی ها و دفاتر این شرکت در سراسر دنیا باعث شده تا یک شرکت کاملا چند ملیتی لقب گیرد. این گستردگی از یک سو توان عملیاتی این شرکت را افزایش داده و از سوی دیگر میزان مالیات پرداختی این شرکت را تا حد قابل توجهی کاهش داده است. چرا که بسیاری از سرمایه گذاری های این شرکت در کشورهایی با میزان کمتر مالیات و قوانین ساده تر تجاری انجام گرفته است.

به گزارش سیاتل تایمز مایکروسافت در سال گذشته میلادی تنها ۳۰ میلیون دلار مالیات بر درآمد به شهر سیاتل یعنی خانه مرکزی خود پرداخت کرده است. این میزان کمترین میزان مالیات پرداختی توسط این شرکت از سال ۲۰۰۳ تاکنون بوده است. مایکروسافت علت این کاهش را از یک سو به تعویق افتاده شدن مالیات بر درآمدهای آتی و از سوی دیگر ناشی از کاهش چشمگیر تجارت گوشی های هوشمند این شرکت بوده است.

البته باید توجه داشت در سیستم مالی ایالات متحده اداره مرکزی مالیات این کشور که در شهر واشنگتن مستقر است، مالیات جداگانه ای با توجه به حجم تجارت و عایدی موسسات و شرکت های آمریکایی اعمال می‌کند که با نام B&O شناخته می‌شود. به بیان دیگر این ۳۰ میلیون مالیات در نظر گرفته شده شامل مالیات سیستم مرکزی مستقر در واشنگتن نمی‎باشد.

یکی دیگر از عواملی که در کاهش میزان مالیات پرداختی این شرکت تاثیر به‌سزایی داشته است، انتقال بسیاری از فعالیت های تجاری و به کشورهای دیگر و خارج از خاک ایالات متحده است، کما اینکه مایکروسافت در گزارش مالی خود عنوان داشته که از در سال جاری میلادی میزان درآمد این شرکت در کشورهای مختلف دنیا به جز ایالات متحده به عدد شکفت انگیز ۱۴۲ میلیارد دلار رسیده که در قیاس با مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۵ درصدی را نشان می‌دهد.

در حال حاضر میزان مالیات بر شرکت ها در کشور آمریکا ۳۵ درصد است، در نتیجه بسیاری از شرکت های بزرگ که در این کشور ایجاد شده اند بخش عمده ای از فعالیت های تجاری و اداری خود را به کشورهایی که میزان مالیات به مراتب پایین تر است منتقل ساخته اند. برای مثال یک حساب ساده و سرانگشتی نشان می‌دهد، چنانچه مایکروسافت تمامی دارایی ها و اموال و تجارت خود را به داخل خاک آمریکا منتقل می‌کرد مجبور به پرداخت مبلغی در حدود ۴۵ میلیارد دلار مالیات می‌شد.

مایکروسافت بسیاری از محصولات خود را از طریق شرکت های تابعه خود در ایرلند، سنگاپور و پورتوریکو به فروش می‌رساند. حتی برای کاهش بیشتر میزان مالیات پرداختی این شرکت بخشی از اظهارنامه های مالیاتی خود را از منطقه برمودا ارایه می‌دهد که در این منطقه میزان مالیات دریافتی صفر است.

نرخ درصد مالیات پرداختی این شرکت در سال مالی ۲۰۱۷ هشت درصد بوده که به مراتب از نرخ ۱۵ درصدی سال گذشته کمتر است. در ادامه باید اشاره کنیم که مجموعه شعب و نمایندگی های این شرکت در سراسر جهان رقمی معادل ۲.۴ میلیارد دلار مالیات پرداخت کرده اند، که پایین ترین میزان در تاریخ این شرکت بوده است. این میزان مالیات براساس درآمد ۸۹.۹ میلیارد دلاری این شرکت در سال ۲۰۱۷ و سود خالص ۲۱.۲ میلیارد دلاری محاسبه شده است.

 

منبع :

ONMSFT

1192 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,