کم کم تمام سوالات ما در مورد تلاش مایکروسافت برای اجرای ویندوز 10 روی پردازنده های آرم در حال پاسخ داده شدن اند. در دسامبر 2016 مایکروسافت باعث شگفتی جهانیان شد و اعلام کرد که در حال همکاری با کوالکام برای اجرای ویندوز 10 روی پردازنده های آرم است. یک سال بعد اولین دستگاه‌هایی که از پردازنده اسنپدراگون 835 استفاده می‌کردند معرفی شدند اما تا بهار امسال وارد بازار نخواهند شد. با وینفون همراه باشید.

به عبارت دیگر می‌توان گفت که افراد کمی تجربه استفاده از این دستگاه‌ها را داشته اند. بنابراین ما هنوز برای پاسخ به سوالات خود باید به سراغ مایکروسافت و شرکای آن برویم. این هفته مایکروسافت اسنادی مربوط به ویندوز 10 روی پردازنده های آرم منتشر کرد که محدودیت های این پلتفرم را توضیح می‌دهد.

اگر به یاد نمی‌آورید، ویندوز RT آخرین تلاش مایکروسافت برای اجرای ویندوز کامل روی پردازنده های آرم بود که بر اساس ویندوز 8 شکل گرفته بود. در ویندوز RT کاربران تنها می‌توانستند از اپلیکیشن هایی استفاده کنند که برای ویندوز 8 ساخته شده بودند و در استور مایکروسافت در دسترس بودند.

ویندوز 10 در آرم چیزی کاملا متفاوت است. دستگاه‌های ویندوز 10 با پردازنده آرم به صورت پیش‌فرض با ویندوز 10 اس عرضه می‌شوند. این یعنی این دستگاه‌ها هنوز هم فقط از اپلیکیشن های استور پشتیبانی می‌کنند اما حالا استور از اپلیکیشن های Win32 نیز پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این کاربران می‌توانند به سادگی و رایگان دستگاه خود را به ویندوز 10 Pro ارتقا دهند.

ویندوز RT هنوز در خاطر بسیاری زنده است و همه ما کنجکاویم تا بدانیم محدودیت های ویندوز 10 روی پردازنده های آرم چیست. با ما همراه باشید.

اپلیکیشن های 64 بیتی کار نخواهند کرد

پشتیبانی نشدن اپلیکیشن های 64 بیتی مدتی است که برای همه مشخص شده است. دلیل این محدودیت این است که شبیه‌سازی که ویندوز در پردازنده آرم برای اجرای اپلیکیشن های Win32 انجام می‌دهد همان شبیه‌سازی ویندوز روی ویندوز یا WoW است که مایکروسافت برای اجرای اپلیکیشن های 32 بیتی روی دستگاه های 64 بیتی انجام می‌دهد.

برای مثال ممکن است توسعه دهنده بخواهد دستور IsWow64Process2 را از اپلیکیشن خود ارسال کند. این در حالی است که دستور IsWow64Process برای این استفاده شده بود تا تشخیص دهد که آیا یک اپلیکیشن 32 بیتی در حال اجرا روی یک دستگاه 64 بیتی است یا خیر. مشخصاً این دستورات برای دستگاه های مبتنی بر پردازنده های اینتل ساخته شده‌ اند. بنابراین اپلیکیشن‌ها ممکن است طوری ساخته شده باشند که زمانی که تشخیص دهند دستگاه نسخه 64 بیتی اپلیکیشن را پشتیبانی می کند کاربران را مجبور به دانلود و نصب آن کنند. البته پردازنده های آرم نیز 64 بیتی هستند اما توسعه‌ دهندگان بایستی از API های جدید استفاده کنند.

قابلیت Hyper-V پشتیبانی نخواهد شد

یکی از قابلیت‌های اساسی و مهم ویندوز 10 Pro و ویندوز 10 اس قابلیت Hyper-V است. این قابلیت به کاربران اجازه ساخت ماشین‌های مجازی را می‌دهد. طبق گفته مایکروسافت در اسناد منتشر شده، Hyper-V در ویندوز 10 آرم پشتیبانی نمی‌شود و کاربران حتی با استفاده از اپلیکیشن های شخص‌ثالث نیز قادر به ساخت هیچ ماشین مجازی ای نخواهند بود.

اپلیکیشن های موبایل ممکن است در اجرا مشکل داشته باشند

پلتفرم یونیورسال ویندوز به شکل شگفت انگیزی ساخته شده است. توسعه‌ دهندگان می‌توانند اپلیکیشن هایی بسازند که مانند صفحات وب طراحی واکنش‌گرا دارند. اپلیکیشن های یونیورسال برای پلتفرم های x86، x64 و آرم ساخته خواهند شد. می‌توان گفت اگر اپلیکیشن به خوبی ساخته شده باشد مایکروسافت می‌توانست اپلیکیشن های x86 را در ویندوز 10 موبایل پشتیبانی کند و پشتیبانی از آرم را به ویندوز 10 دسکتاپ بیاورد.

مشخصاً تمام توسعه دهندگان از این روند پیروی نمی‌کنند و برخی ممکن است به فرض این که دستگاه های آرم صرفاً موبایل هستند، اپلیکیشن خود را طراحی کرده باشند. این اپلیکیشن‌ها ممکن است به خوبی در دستگاه‌های آرم نمایش داده نشوند یا به کلی اجرا نشوند.

برخی از بازی‌ها اجرا نخواهند شد

اگر قصد اجرای بازی خاصی روی دستگاه Lenovo Miix 630 جدید خود داشتید ممکن است نا‌امید شوید چون به نظر می‌رسد برخی از بازی‌ها روی دستگاه‌های آرم اجرا نخواهند شد. هر بازی‌ای که نیازمند OpenGL نسخه 1.1 و بالاتر باشد اجرا نخواهد شد. مایکروسافت می‌گوید که بازی‌هایی که از درایور های ضدتقلب استفاده می‌کنند نیز اجرا نخواهند شد. اما به‌طور کلی کامپیوترهای آرم از DirectX نسخه 9 تا 12 پشتیبانی خواهند کرد.

فقط درایور های ARM64 پشتیبانی می‌شوند

برخی اپلیکیشن‌ها می‌توانند روی ARM شبیه سازی‌شوند اما درایورها این‌طور نیستند. درایور های Kernel-mode، User-mode Driver Framework یا UMDF و درایور های پرینت نمی‌توانند برای پردازنده های آرم شبیه‌سازی شوند و باید از ابتدا برای این دستگاه‌ها ساخته شوند.

اگر شما درایوری ساخته اید و می‌خواهید کاربران آرم نیز از آن استفاده کنند، باید درایور خود را از ابتدا برای آرم بسازید. اگر شما یک کاربر عادی هستید این مشکل می‌تواند روی استفاده شما از اپلیکیشن های قدیمی تاثیر داشته باشد.

اپلیکیشن هایی که ویندوز را شخصی سازی می‌کنند کار نخواهد کرد

طبق اسناد منتشر شده توسط مایکروسافت، اجزای داخلی سیستم عامل نمی‌توانند اجزای خارجی و شخص ثالث را اجرا کنند. اپلیکیشن هایی که سیستم عامل را شخصی سازی می‌کنند می‌توانند تغییر دهندگان روش‌های ورودی، تکنولوژی های کمکی یا اپلیکیشن های ذخیره‌سازی ابری باشند. می‌توان گفت تقریبا هر چیزی که در سیستم عامل تغییر ایجاد می‌کند شامل این محدودیت خواهد شد. در این مورد برخی از افزونه‌های اپلیکیشن ممکن است کار نکنند یا اپلیکیشن به کلی کار نکند.

نمی‌توان انتظار داشت که این محدودیت‌ها در آینده نزدیک رفع شوند. برای مثال مایکروسافت برای اجرای اپلیکیشن های 64 بیتی تلاشی نخواهد کرد. این اپلیکیشن‌ها تکنولوژی حال حاضر هستند و مایکروسافت قصد دارد استفاده از اپلیکیشن های یونیورسال را رواج دهد بنابراین برای گسترش مرز اپلیکیشن های Win32 تلاشی نخواهد کرد.

در حال حاظر تنها پردازنده‌ای که ویندوز 10 نسخه 1709 پشتیبانی می‌کند پردازنده اسنپدراگون 835 است. اما حقیقت این است که این تکنولوژی چیزی نیست که منحصر به کوالکام باشد. رقبایی مانند مدیاتک، انویدیا و سامسونگ نیز می‌توانند کامپیوترهای قابل حملی شبیه به این را تولید کنند اما در صورتی قصد این کار را داشته باشند.

نظر شما در مورد این محدودیت‌ها چیست؟ آیا ویندوز 10 آرم مانند ویندوز RT شکست خواهد خورد یا با وجود این محدودیت‌ها انقلابی در زمینه دستگاه های قابل حمل رقم خواهد زد؟

منبع :

NEOWIN

194 پست
احسان وائقی
دانشجوی مهندسی برق. علاقه‌مند به تکنولوژی، موسیقی و سفر
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
امیر
پاسخ دهید دوشنبه 30 بهمن 1396

هیچی دیگه . تقریبا اکثر بازی های اندروید که پورت شدن بلا استفاده میشن. رو استور ویندوز ار تی کار میکرد نتیجه بهتر بود

win
پاسخ دهید دوشنبه 30 بهمن 1396

تمام اجزای ویندو۱۰ روی آرم بر اساس معماری آرم نوشته شده و هیچ کد ایکس ۸۶ ای روی آن نیست بنابراین مصرف سیستم عامل از انرژی و منابع بصورت بهینه هست. فقط لایه ی سازگاری wow که اون هم به صورت آرم در آمده روی سیستم پیاده شده که برنامه های کلاسیک رو اجرا کنه. تقریبا تمام برنامه های کلاسیک نسخه ۳۲ بیت هم دارند و البته بیشتر برنامه های کلاسیک ۳۲ بیت هستند نه ۶۴ بیت مثل فایر فاکس.
مسأله چالش برانگیز اینکه اسنپ۸۳۵ پردازنده ی گران قیمتی هست و کاش تبلتهایی با پردازنده های خیلی ارزان هم منتشر بشه برخی پردازنده های مدیاتک در حد ۲۰ دلار قیمت دارند که قدرت خوبی دارند.

حیان
پاسخ دهید دوشنبه 30 بهمن 1396

🙂

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,