اخبار

وعده ارائه قابلیت های جدید توسط مایکروسافت آیا شرکت خود را گرفتار کرده است؟!

مایکروسافت هر بار در کنفرانس های خبری خود اعلام می کند به روز رسانی جدیدی در راه است که همه چیز از شیر مرغ  تا جان آدمیزاد در آن ارائه خواهد شد.اما…

در معرفی به روزرسانی خالقان، مایکروسافت اعلام کرد که قابلیت های جدیدی شامل my People با تمرکز بر لیست مخاطبان را به ویندوز ۱۰ اضافه خواهد کرد که در آن کاربر قادر خواهد بود مستقیماً و بدون استفاده از برنامه ای خاص  هر آنچه را که لازم است با فهرست مخاطبان خود به اشتراک بگذارد. پیش نمایش بسیار جذاب و زیبا بود، تمامی پایگاه های حوزه فناوری آن را ستودند، اما چه شد؟ بله، همه می دانیم چه شد؛ مایکروسافت چیزی ارائه نکرد. در معرفی به روز رسانی فال کریتورز ویندوز ۱۰ اما فرض بر این بود که مایکروسافت هر آنچه که وعده داده بود را در این نسخه ارائه خواهد کرد و حتی وعده ایجاد یک پل ارتباطی که در آن گوشی های هوشمند و رایانه های شخصی به راحتی با یکدیگر  همگام سازی خواهند شد نیز داده شد، وعده ای بسیار زیبا که خبرگزاری های حوزه فناوری به آن عشق ورزیدند، اما این بار هم چیزی ارائه نشد و باعث شد جو بلفیوری در توئیتر خود بگوید که:

… ما دچار نوعی عدم قطعیت و تردید شده ایم.

مشکل از کجاست؟

اولین مشکل عمده مایکروسافت این است که شرکت وعده تغییرات و قابلیت های بسیاری را می دهد و در عمل چیزی ارائه نمی کند. یک بازی سردر گم کننده با وعده و وعید های متعدد که دست آخر  هم چیزی ارائه نمی شود. مایکروسافت همواره قابلیت ها، برنامه ها و ویژگی های اغوا کننده و زیبایی را به نمایش می گذارد که یا در زمان عرضه آش دهان سوز و ویژگی دندان گیری نیستند و یا اینکه آنقدر در زمان ارائه آنها تاخیر ایجاد می شود که تنها متخصصین حوزه فناوری راجع به آن صحبت می کنند و نهایتاً چیزی عاید کابران عادی نمی شود. دفعه بعدی که مایکروسافت اعلام کند که قرار است به روز رسانی بزرگی عرضه شود چه کسی می تواند به آن اعتماد کند؟

با توجه به تصویری که تاکنون این شرکت از خود ارائه داده دلایل این بی اعتمادی عبارتند از :

 • آیا مواردی که از بهبود ها و قابلیت ها نمایش داده می شوند در به روز رسانی بعدی دیده خواهند شد؟
 • آیا ویژگی ها در زمان قول داده شده عرضه خواهند شد و یا به زمان دیگری موکول می شوند؟
 • آیا مایکروسافت بعدها تظاهر نخواهد کرد که اصلاً زمانی برای عرضه قابلیت های جدید اعلام نکرده است؟

اما در سوی مقابل اپل را داریم که روش ارائه به روز رسانی اش به این شکل است که ابتدا نسخه بتای سیستم عامل مک را ارائه داده و این نسخه را آنقدر صیقل می دهد تا زمان عرضه نسخه اصلی فرا برسد. و این درسی است که مایکروسافت باید بیاموزد.

اما مشکل دوم این است که بدقولی های گاه و بیگاه مایکروسافت حاکی از این است که مقوله برنامه ریزی در بخش هایی از مایکروسافت بسیار ضعیف بوده و حتی مغفول مانده است. با توجه به اینکه شرکت اصرار دارد تا دو بار در سال به روز رسانی هایی را ارائه نماید عملاً زمان کافی بین نمایش تا ارائه باقی نمی ماند و این مشکل بزرگی است که شرکت را گرفتار کرده است.

اما رفتار مایکروسافت این را به ذهن متبادر می سازد که شرکت برای جذب بازار و  ایجاد دورنمای جذاب برای بازار فروش خود، اخباری را ارئه می نماید که صرفاً جنبه خبری و بازارگرمی دارند در حالی که همه ما می دانیم که تنها سیستم عامل قابل عرضه مایکروسافت همین ویندوز ۱۰ است که هم اکنون کابران با آن در ارتباط اند و بدقولی ها باعث می شوند که مشکل جدیدی به مشکلات شرکت اضافه شود. اما نگران نباشید به زودی به روز رسانی جدیدی همه آنها را  دربر می گیرد.!

آیا اجبار قانونی برای ارائه دو بروزرسانی در یک سال وجود دارد؟

پاسخ قطعاً منفی است و این دردسری است که شرکت به دست خود ایجاد کرده است. اگر نگاهی به برخی ویژگی های ارائه شده در آخرین به روز رسانی خالقان که در وبلاگ مایکروسافت آمده بیندازید چندین کلمه راجع به مزایای استفاده از نرم افزارهای ۳D Paint و  Remix 3D را مشاهد می کنید کهاز دیدگاه بسیاری از کاربران این انقلاب سه بعدی و این به روز رسانی بسیار بی ربط بوده و حتی یک ویژگی جدید نیز عرضه نمی کند که بتوان لااقل تا شهریور آینده برای دریافت به روز رسانی جدید منتظر و مشتاق ماند.

سیستم های عامل رقیب نظیر  iOS  و اندروید تنها یک بار در سال و آن هم با حجم بسیار زیادی از قابلیت ها ارائه می شوند که همین امر پایداری سیستم را در زمان عرضه عمومی تضمین می نماید و این یعنی به کاربر اطمینان داده می شود که سیستم عامل تا بروزرسانی بعدی تغییر عمده ای نداشته و پایدار خواهد بود. حال چنانچه مایکروسافت هم همین رویه را برای ویندوز ۱۰ در پیش بگیرد از گرفتاری ارائه های متعدد با قابلیت های وعده داده شده رهایی یافته و فرصت بهبود سیستم عامل در مواجهه با بدافزارها و ارتقاء امنیت را خواهد یافت.

تا چند ماه  آینده مایکروسافت به روز رسانی دیگری را ارائه خواهد داد و این فرصتی است تا تفکر ما را نسبت به سیستم عامل بهبود داده و یا اینکه مسیری را که قواعد بازار و ارائه خبرهای جذاب تبلیغاتی می طلبد را ادامه دهد.

منبع :

MSPU

31 پست
محسن عطاالهی
کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه، علاقه مند به مایکروسافت
مطالب مرتبط
مطالب مشابه
پیش نمایش های Microsoft Insider دوشنبه 16 مرداد 1396
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
saeed_vb
پاسخ دهید یکشنبه 25 تیر 1396

من آپدیت قبلی نگرفتم. مگه اینترنت مفت دارم نزدیک ۴ گیگ دانلود کنم با چهار تا تغییر کوچیک یا تغیراتی که به کار من نمیام.

یک زمانی روش کار مایکروسافت به همین شکل بود ویندوز به صورت آلفا و بتا و rc میداد و در نهایت به صورت کامل و با حداقل باگ عرضه میشد به نظرم این روش مایکروسافت اصلا مناسب نیست تمام کاربرهاش کرده آزمایشگاه اول این کار با ویندوز موبایل کرد الان با ویندوز پی سی و ایکس باکس

کم کم نادلا داره ضعف هاش نشون میده

  فرهاد
  پاسخ دهید یکشنبه 25 تیر 1396

  اقا اینسایدر نشو خوب کسی مجبور نکرده کاربری رو که اینسایدر بشه
  اون اپدیت های ماهانه هم بیشتر برای بیشتر کردن منیت سیستم عامل هست

   erfan.226
   پاسخ دهید یکشنبه 25 تیر 1396

   فکر میکنم منظور ایشون آپدیت اصلی بوده! نیازی به جبهه گرفتن و دفاع بیخودی از مایکروسافت نیست!

   saeed_vb
   پاسخ دهید دوشنبه 26 تیر 1396

   من حرفی از اینسایدر زدم؟!
   خودتون یک برسی کنید که ویندوز ۱۰چقدر حجم میخوره

   زمان ویندوز ایکس پی و سون سرویس پک میداد در حد ۳۰۰ الی ۷۰۰ مگابایت الان در سال باید دوبار کل حجم ویندوز دانلود کنی به اسم آپدیت اخه این آپدیت نیست کل ویندوز. با این حساب های مایکروسافت حداقل باید سالی ۱۲ گیگ بزاری کنار که به روز باشی

ابوالفضل نجف زاده
پاسخ دهید یکشنبه 25 تیر 1396

سلام به همه دوستان و وینفونی های عزیز و مسئولان سایتبعد ۴ سال همراهی وینفون و این سایت اخر از جمعتون جدا شدم و به اندروید مهاجرت کردم اونم بخاطر بعضی کمبودها ولی همیشه قلبم با شماست
امیدوارم مایکروسافت برای این بخش یه حرکت خوبی بزنه چون داره از بین میره

فرزام
پاسخ دهید یکشنبه 25 تیر 1396

شایدم واقعا در حوزه گوشی موبایل چیز خاص و عجیب غریبی تو چنته ندارن،صرفا مانور تبلیغاتیه برای بر سر زبان موندن و بهره برداری به نفع سهامداران شرکت و رو بورس موندن،والا اگه به عمل کردن و کار کردن بود مثل شرکت های چینی که از کپی کردن شروع کردن و الان بعد چهارپنج سال هرکدوم سهم خوبی از بازار رو دراختیار دارن،مثل شیائوی،هواوی،لنوو و … اینم تا الان خودی نشون داده بود.

  ali
  پاسخ دهید یکشنبه 25 تیر 1396

  والا ویندوز ۱۰ پس سی که داره خوب پیش میره حالا قابلیت های بزرگ یکم دیرتر ارائه می شن ولی ارائه می شن ولی این موبایل بود که الان معلوم شد مایکروسافت داشته همه رو فقط مشغول می کرده از بی تفاوت بودن نسبت به ریزش کاربر هاش مشخصه که این ویندوز موبایلی که روی لومیا ها هست براش اهمیتی نداره و فقط داشته به سیستم عامل خودش فکر می کرده بله مایکروسافت از همون اول هم داشته روی cshell کار می کرده و به فکر این بوده یک ویندوز ۱۰ با قابلیت تطبیق پذیری با تمام دستگاه ها بسازه و خودش رو هم جلو بندازه هم کار خودش رو راحت کنه مایکروسافت می دونسته این ویندوز ۱۰ موبایل رو هر کاریش هم که بکنه باز هم برنامه های سیلور لایت با لودینگ و رزومینگ همراه بوده و دردسر ساز هستن پس باید یک بستر موقت برای پرورش برنامه های یونیورسال درست می کرد توی موبایل و بعد تیر خلاص رو میزد الان دیگه مطمئن شدم که این مایکروسافت داشته روی سیستم عامل خودش در خفا کار می کرده حالا بزارین cshell بیاد می بینین که چه حرکت انقلابی خواهد بود برای منم تعجب بود که مایکروسافت که داره ویندوز موبایل و رو محو می کنه پس برنامه های یونیورسال دیگه به چه دردش می خوره برای ایکس باکس و هلو لنز هم می تونه همون برنامه های وین ۳۲ رو ارائه بده که منبع به این عظیمی داره

  saeed_vb
  پاسخ دهید دوشنبه 26 تیر 1396

  دقیقا همین. فعلا که داره سهمش دسکتاپ هم تو آمریکا مقابل کروم بوک ها از دست میده

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,