تفکیک تصاویر مجازی در حوزه دید شما یک عامل مهم از چیزی است، که واقعیت ترکیبی را متقاعد کننده و همه‌جانبه می‌سازد. 

بسیاری از سیستم‌های واقعیت ترکیبی از اسکن لیزری از طریق سیستم‌های آینه‌ای MEMS برای تولید تصاویر استفاده می‌کنند. اما فیزیک این سیستم‌ها در ایجاد تصاویر با وضوح بالا مشکل ساز است، زیرا وضوح تصویر به چگونگی انعکاس سریع آینه و توانایی حرکت نور لیزر هدایت شده، وابسته است.

مایکروسافت در مورد اختراع خود چنین توضیح می‌دهد:

با این حال تکنولوژی فعلی MEMS، حد بالایی را در نرخ اسکن آینه در نظر می‌گیرد، به طوری که وضوح نمایش را محدود می‌کند. به عنوان مثال ، یک نرخ اسکن افقی 27 کیلوهرتز همراه با نرخ اسکن عمودی 60 هرتز می‌تواند یک وضوح عمودی 720 پیکسل را تولید کند. به طور قابل‌توجهی وضوح عمودی بالاتر ( به عنوان مثال 1440 پیکسل، 2160 پیکسل) ممکن است مطلوب باشد، به خصوص برای  پیاده‌سازی نمایش چشم نزدیک، اما ممکن است در آن 720 پیکسل و وضوح عمودی مشابه تار و با وضوح پایین ظاهر شوند. در حالی که افزایش در نرخ اسکن افقی و یا عمودی باعث افزایش وضوح تصویر می‌شود، اما درباره‌ی مورد اول می‌تواند گفت که از لحاظ تکنولوژی غیرعملی می‌باشد و مورد دوم هم مصرف توان را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، نرخ بالای اسکن ممکن است حداقل تا حدی زاویه اسکن آینه و دیافراگم را جایی که مقادیر بزرگ‌تر نیز مطلوب هستند، محدود کند. علاوه بر این پشتیبانی وضوح بالاتر ممکن است نیازمند اندازه‌ی بزرگ‌تر آینه ناشی از حد پراش مرتبط با اندازه‌های پیکسل” کوچکتر باشد. استفاده از چنین آینه‌ای بزرگ‌ ممکن است مشکلاتی را برای دستیابی به وضوح بالاتر با صفحات اسکن افزایش دهد، همانطور که آینه‌ی بزرگ‌تر منجر به فرکانس اسکن کمتر می‌شود.

مایکروسافت یک راه‌حل جدید برای حل این مشکل دارد. به جای تلاش برای نوسان سریع‌تر آنیه، مایکروسافت پیشنهاد می‌دهد که به سادگی از یک لیز افست دوم استفاده کنند و آن را به دو برابر وضوح، بدون ارتقاء سخت‌افزار آینه برسانند.

آن‌ها می‌نویسند:

به شرح زیر، حالت درهم‌آمیخته‌ی لیزرهای چندگانه عملیاتی ممکن است با نرخ اسکن متغیر ترکیب شده باشد و یا فاز افست بین فریم‌های چندگانه به منظور دستیابی به فاصله‌ی مطلوب بین خروجی لیزر باشد، که به نوبه‌ی خود فاصله پیکسل تصویر مورد نظر و تفکیک پذیری را مشخص می‌کند. استفاده از لیزر چندگانه برای خطوط چندگانه اجازه می‌دهد تا در هر دوره آینه‌ها اسکن شوند، در نتیجه امکان دستیابی به وضوح بالاتر را بدون افزایش فرکانس‌های اسکن آینه‌ای فراهم می‌آورد، و همچنین به آینه‌های بزرگ اجازه‌ی استفاده از آن‌ها را می‌دهد، که ممکن است به جلوگیری از مسائلی که با اندازه‌ی پیکسل تحمیل شده توسط محدودیت های پراکندگی پیش می‌آید، کمک کند.

همچنین مایکروسافت وعده داده است که از ردیابی چشم استفاده کند، بنابراین مایکروسافت می‌تواند بر روی خروجی با وضوح بالاتر در بخشی از تصویر که کاربر در واقع به آن نگاه می‌کند، تمرکز کند و موجب صرفه‌جویی در قدرت و کار محاسباتی شود.

این تکنولوژی برای انواع روش‌های خروجی که شامل موجبرهایی از جمله HoloLens، تلویزیون‌های پروژکتور لیزری و همچنین دیگر سیستم‌هایی که از لیزر و MEMS استفاده می‌کنند، قابل استفاده می‌باشد.

انتظار می‌رود مایکروسافت جانشین خود برای HoloLens را در اوایل سال آینده عرضه کند و باید دید که آن‌ها برخی از این تکنولوژی‌ها را در هدست جدید اجرا کنند، بخصوص اکنون که Magic Leap دستگاهی را منتشر کرده است که تا حدودی با ویژگی‌های بهبود یافته‌ی HoloLens 1 و میدان دید بهتر همراه است.

منبع :

MSPOWERUSER

163 پست
شاهین باشوکی
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,