یکی از ترندهای نه چندان جالب و زیبا در دنیای گوشی‌های هوشمند ناچ یا همان شکاف بالای نمایشگر دستگاه است. شکافی که برای استفاده حداکثری از سطح نمایشگر مرسوم شده است که البته با واکنش منفی کاربران نیز مواجه شده است. مایکروسافت اما راهی را نشان داده که می‌تواند به کاهش اندازه ناچ کمک فراوانی کند.

شرکت شیائومی با معرفی شیائومی می مکس اولین شرکتی لقب گرفت که با تیراژ بالا اقدام به تولید گوشی هوشمند با حاشیه نمایشگر بسیار اندک کرد. چینی‌ها برای کاهش حاشیه نمایشگر دوربین سلفی را به بخش پایینی دستگاه انتقال دادند که در مجموع ظاهر جالبی را به دستگاه بخشیده بود.

در ادامه شرکت اپل با معرفی آیفون 10 دست به اقدامی عجیب زد و شکافی نه چندان زیبا را در بخش بالایی نمایشگر دستگاه ایجاد کرد. این شکاف یا ناچ محل قرارگیری دوربین سلفی و Face ID آیفون جدید بود. دوربین Face ID که در حقیقت یک دوربین مادون قرمز است تصویری سه‌بعدی از چهره کاربر را ثبت کرده تا برای بازکردن قفل دستگاه مورد استفاده قرار گیرد.

مجموع این دو سخت‌افزار در کنار هم باعث شده تا ناچ گوشی هوشمند این شرکت چندان کوچک نباشد. اخیرا مایکروسافت پتنتی را به ثبت رسانده که راهی برای کاهش اندازه ناچ در سطح نمایشگر یک دستگاه نشان می‌دهد. راهکار مدنظر مایکروسافت بدین صورت است که دوربین سلفی و دوربین مادون قرمز در یک سنسور واحد تجمیع شوند.

در این پتنت سیستم دستگاه بدین گونه خواهد بود سنسورهای مادون قرمز که در ثبت تصاویر سه بعدی دخالت دارند با سنسورهای معمولی دوربین سلفی یکپارچه خواهند شد. مایکروسافت اشاره کرده که این فناوری علاوه بر استفاده بهینه از فضای دستگاه مزایای دیگری نیز دارد. برای مثال با استفاده از این فناوری نور مریی و اطلاعات مرتبط با عمق که از پرتو مادون قرمز ثبت شده، با سهولت بیشتری با یکدیگر ادغام می‌شوند و مشکل انطباق منظر هنگامی که دو سنسور جدا از قرار گرفته‌اند نیز ایجاد نخواهد شد.

این پتنت در تابستان سال 2016 یعنی دو تقریبا دو سال پیش به ثبت رسیده است. اینکه آیا این پتنت در نهایت اجرایی خواهد شد امری است که زمان در مورد آن قضاوت خواهد کرد. اما بد نیست اشاره کنیم که برخی از شایعات حکایت از آن دارند که سرفیس فون یا همان سرفیس اندرومدا به یک سنسور عمق سنج مجهز شده است. در صورتی که این شایعات صحت داشته باشند عملا این پتنت بخشی از تلاش مایکروسافت در جهت پیاده کردن سنسور عمق سنج در این دستگاه بوده است. البته این فناوری می‌تواند در سنسور ویندوز هلو دیگر محصولات سرفیس نظیر سرفیس پرو یا سرفیس بوک نیز مورد استفاده قرار گیرد.

منبع :

MSPU

1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
hasan
پاسخ دهید سه شنبه 21 فروردین 1397

سلام
من دیشب ریست فکتوری کردم گوشیمو. الان بعضی از برنامه ها مثل wikiseda aty calendar رو واسم نمیاره اگه امکان داره از توسعه دهنده اش بپرسین علت رو

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,