مایکروسافت بدون شک یکی از رهبران دنیای آینده خواهد بود چرا که از مدت ها قبل بر روی دنیای آینده و تکنولوژی های جدید تمرکز کرده است. حال این شرکت بر روی DNA نیز در حال بررسی و تحقیق است. با وینفون همراه باشید. 

دنیای ژنتیک در حال دگرگونی است و متخصصان و محققان به صورت جدی و مستمر بر روی تغییرات ژنی و استفاده از این رشته ی پر رمز و راز کار می کنند. ثبت اطلاعات انسانی و ایجاد تغییرات پایدار بر روی این رشته ی فوق العاده یکی از چیزهایی است که مدت هاست بشر به دنبال آن تحقیق می کند و در فیلم های سینمایی مختلف نیز درباره آن بسیار سخن گفته شده است.

مهندسان تحقیقات رایانه ای مایکروسافت اهداف خود را در این هفته با MIT technology در میان گذاشتند که در بین آن ها، شروع کار ذخیره ی اطلاعات بر روی رشته های DNA طی چندسال آینده نیز قرار داشت. محققان این شرکت امید دارند که طی دهه آینده، یک مرکز داده را از طریق سیستم ذخیره سازی DNA در دست داشته باشند.

در حال حاضر یکی از بهترین راه های ذخیره اطلاعات در فضای کوچک، روش قدیمی نوار مغناطیسی است که ارزان قیمت نیست و برای ۳۰ سال اطلاعات را نگه داری می کند و می تواند بیش از یک ترابایت در هر رول را نگه داری کند؛ اما وقتی صحبت از اطلاعات بسیار زیاد انسان ها در طی بیست سال یا بیشتر می شود، این نوارها شاید نتوانند کمک کنند.

ساختارهای بیولوژیکی مثل DNA گزینه ی خوبی برای حفظ اطلاعات بسیار زیاد دیجیتالی بشر به حساب می آید که می تواند در فضای بسیار بسیار کوچکی اطلاعات را بدون کوچکترین خدشه و آسیبی بیش از ۷۰ سال در خود ذخیره سازی کند.

این رشته ی حیاتی، اولین بار نقش خود را در ذخیره سازی اطلاعات IT پنج سال پیش در دانشگاه هاروارد زمانی که متخصصان آن ها کدهای تصویری خود را در کمتر از ۵۵ هزار رشته DNA کدگذاری کردند، نشان داد. تکنولوژی تا ذخیره سازی بیش از ۲۱۵ پتابایتس (۲۱۵ میلیون گیگابایت) اطلاعات را در یک گرم از DNA پیشرفت کرده است.

سال گذشته مایکروسافت تکنولوژی ذخیره اطلاعات DNA را با کدگذاری ۲۰۰ مگابایت اطلاعات در قالب ۱۰۰ اثر کلاسیک ادبی در چهار پایه ی DNA در یک پروسه به نمایش گذاشت و بنابر بررسی صورت گرفته، این پروسه برای ورود به بازار آزاد حدود ۸۰۰ هزار دلار هزینه دارد و این یعنی صدها برابر ارزان تر از قیمت گزینه های فعلی!

مایکروسافت به دنبال آن است تا سرعت ذخیره سازی را از ۴۰۰ بایت در هرثانیه فعلی را به ۱۰۰ مگابایت در ثانیه برساند و در بخش ابری خود از این فناوری استفاده کند اما هنوز مشخص نیست مایکروسافت در تحقق کاهش هزینه ی این پردازش و افزایش سرعت آن چقدر موفق خواهد بود ولی بهرحال تلاش آن ها برای ایجاد فن آوری های جدید و با نگاه به پیشرفت های این حوزه، شاید روزی رنگ واقعیت به خود گرفت.

حال باید منتظر ماند تا تلاش های مایکروسافت، اینتل و دیگر شرکت ها را در تحقق این هدف برای ایجاد یک بستر ذخیره سازی فوق العاده مشاهده کرد.

منبع :

SCIENCEALERT

1318 پست
هادی اکبری زاده
هدف ما، غلبه بر کارهای قبلیمان... پیش به سوی آینده با مایکروسافت
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
مسعود
پاسخ دهید دوشنبه 8 خرداد 1396

یارانه رو نگرفتی ؟ فکر کنم زیاد بفکرشی تو متنم به جای رایانه “یارانه نوشتی ” :)))))))))))))

    هادی اکبری زاده
    پاسخ دهید دوشنبه 8 خرداد 1396

    درگیری اقتصادی زیاده عزیز😅 ممنون از توجهتون

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,