مایکروسافت اعلام کرده است که مرورگر اج را به زودی بازسازی خواهد کرد و این بار هسته کرومیوم برای این کار استفاده می‌کند. این تصمیم یعنی مایکروسافت اجازه دهد گوگل، مرورگر پیش‌فرض ویندوز را بسازد. خبری شوکه کننده!

گرچه یک چنین تصمیمی بر میلیون‌ها کاربر تاثیر مستقیم می‌گذارد اما بسیاری از این کاربران تا زمانی که همان آیکون چشم آشنای آبی رنگ اِج را ببینند، احتمالا حتی متوجه چنین تغییری نشوند. البته این تصمیم باعث می‌شود که گوگل به صورت پیش‌فرض فناوری خود را بر روی یک میلیارد رایانه ویندوزی ببیند و احتمالا آغاز اثر یکه‌تازی گوگل بر سیطره وب را شاهد خواهیم بود زیرا بیش از ۹۰ درصد کسانی که می‌خواهد به وب متصل شوند، عملا از هسته مرورگر این شرکت استفاده خواهند کرد. البته داستان به اینجا ختم نمی‌شود و کرومیوم تفاوت‌های بنیادین با کروم دارد که می‌تواند جلوی یک چنین انحصاری را بگیرد.

در حالی که هسته کرومیوم توسط گوگل توسعه داده شد اما به واسطه ذات منبع باز خود، می‌تواند به هر چیزی تبدیل شود و ضرورتی ندارد که حتما در مسیر گوگل حرکت کند.

نام کرومیوم

گوگل سابقه طولانی در استفاده از نام‌های یکسان برای چیزهای کاملا متفاوت دارد. اندروید یک مثال خوب است. همه شما اندروید را به نام یک سیستم‌ عامل موبایل می‌شناسید، اما اندروید همچنین نام یک فریم‌ورک منبع‌باز نرم‌افزار بوده که شرکت‌هایی مانند Research In Motion که قبلا گوشی‌های بلک‌بری را تولید می‌کرد از آن استفاده می‌کردند. همچنین یک پایه منبع باز برای شرکت‌هایی همچون آمازون، ایرلاین دلتا و اگزون برای تبلت‌های تولیدی خود، سیستم‌های خودکار اطلاعات پرواز و باجه‌های عابر بانک است که از همین پروژه منبع باز اندروید استفاده می‌کنند.

کرومیموم نیز قضیه مشابهی دارد. شما می‌توانید مرورگر کرومیوم را به عنوان یک نرم‌افزار کامل بر روی ویندوز، مک او‌اس و تمامی توزیع‌های لینوکس نصب کنید. این مرورگر بایستی برای همگام سازی با حساب کاربری گوگل در آن وارد شد. اما کرومیوم از طرف دیگر نام هسته منبع بازی است که با استفاده از آن خود مروگر کرومیوم، مرورگر کروم، سیستم‌عامل کروم و آمازون سیلک بر اساس آن ساخته شده و شرکت‌هایی مانند توئیتر از آن برای ساخت مرورگرهای داخلی در اپلیکیشن خود استفاده می‌کنند.

بخش دوم کرومیوم آن قسمتی است که مایکروسافت از آن صحبت می‌کند. گوگل پروژه کرومیوم را شروع کرد و مقدار زیادی آن را توسعه داد تا هرکسی بتواند کد منبع را دانلود کرده، آن را بنا بر نیازهای خود ویراش نموده و محصول اختصای خود را توسط آن بسازد. از کرومیوم می‌توان برای ساخت انواع مختلف مرورگر مانند مرورگر وب، فایل (فایل منیجر) و یا مرورگر تصویر (گالری) استفاده کرد. کسی که از منبع کد کرومیوم استفاده می‌کند، می‌تواند هر بخشی از کد را تغییر داده و هر بخش را که می‌خواهد نگاه دارد. استفاده از یک چنین هسته آماده و توسعه یافته‌ای باعث می‌شود که مایکروسافت از صرف صدها ساعت زمان و میلیاردها دلار هزینه، معاف گردد.

پس استفاده از هسته کرومیوم در توسعه اِج به معنای تسلط گوگل بر مروگر شما نیست و تنها به معنی استفاده از فناوری گوگل در توسعه اولیه این محصول است.

کروم، کرومیوم و اِج

کدهای کرومیوم می‌توانند در مرورگری با ظاهر کاملا آشنا مانند اِج استفاده شود اما این مروگر با گوگل کروم تفاوت‌های بنیادین داشته باشد. موارد پایه‌ای همچون، طراحی رابط کاربری، موتور رندر وب و گزینه همگام سازی با حساب کاربری گوگل در هسته نرم‌افزار مشترک است اما نقاط تشابه در همین‌جا به پایان می‌رسد.

گوگل در مرورگر کروم تعداد زیادی از فناوری‌های منبع بسته خود را به کار برده که کد این فناوری‌ها در هسته کرومیوم به اشتراک گذاشته نشده است و هر فردی که می‌خواهد از هسته کرومیوم استفاده کند، باید سایر موارد را خودش تهیه نماید. این فناوری‌ها که برای تکمیل و عرضه یک مرورگر کامل ضروری است، عبارتند از:

کدک‌های رسانه

کرومیوم مجوز استفاده از کدک‌های AAC, H.264 و MP3 را پشتیانی می‌کند. همچنین پشتیبانی از تعدادی از کدک‌های رایگان مانند Opus, Theora, Vorbis VP8, VP9 و WAV در آن اضافه شده است. بدون اضافه کردن سایر کدک‌های مدرن و پولی، کرومیوم توانای پخش بسیاری از محتوای وب را ندارد. مهم‌ترین آن‌ها شامل HTML5 برای استریم ویدیو در کدک H.264  است.

فلش پلیر

محتوای فلش هنوز به کلی منسوخ نشده است و استفاده از محتوای آن نیز رایگان نیست. هر چیزی که رایگان نباشد، در هسته کرومیوم منظور نشده است.

به روز رسانی در پس‌زمینه

مرورگر کروم بدون این که شما متوجه شوید در پس زرمینه مواردی همچون استاندارهای مربوط به وب و ویژگی‌های جدید را به روز می‌کند. مایکروسافت این قابلیت را برای اج نیز در نظر گرفته است اما کرومیوم از ان بی‌بهره است.

امنیت خودکار سندباکس

کرومیوم شامل یک سندباکس بوده تا از ایجاد تغییرات توسط کدهای مخرب جلوگیری نماید. به این ترتیب که یک بدافزار امکان تغییرات تنظیمات مرورگر شما را نخواهد داشت. این سندباکس در تنظیمات کروم قابل تغییر نیست اما در کرومیوم می‌تواند تغییر کند.

سیاست‌های امنیتی افزونه‌ها

گوگل کروم تنها اجازه می‌دهد کاربر افزونه‌های تایید شده و موجود در استور را نصب نماید مگر آنکه حالت توسعه دهنده را فعال کردی باشید. مرورگر کرومیوم از چنین فروشگاهی بی بهره است.

ثبت خطا و گزارش آن

کروم قابلیتی جهت ارسال خطاها  به گوگل دارد اما کرومیوم از آن بی‌بهره است. مایکروسافت به وضوح سعی نخواهد کرد کروم را بازسازی کند بلکه از کد‌های کرومیوم استفاده می‌کند تا اِج را به خصوص برای دستگاه‌های آرم، مانند تبلت‌ها و موبایل‌ها، به مرورگر بهتری تبدیل کند. این یعنی مایکروسافت تمامی نواقص اشاره شده کرومیوم را برطرف کند. پس مایکروسافت تمامی قابلیت‌های یک مرورگر مدرن را که کرومیموم از آن بی بهره است را به شخصه توسعه خواهد داد و حتی ویژگی همگام سازی با حساب کاربری گوگل را به دلیل منبع باز بودن کرومیوم به همگام سازی با حساب کاربری مایکروسافت تغییر خواهد داد. همچنین تمامی ویژگی‌ها منحصر به فرد اِج به کرومیوم اضافه خواهد شد.

مرورگر سیلک آمازون یک مثال بسیار خوب از این نوع توسعه است. آمازون از هسته کرومیوم برای توسعه مرورگر سیلک که در دستگاه‌های با سیستم فایر او‌اس عرضه می‌کرد، استفاده نمود. این دستگاه‌ها از جمله، تبلت‌های کیندل و دستگاه اکو شو، علی‌رغم استفاده از کد منبع کرومیوم، از ویژگی‌ها و سرویس‌های منحصر به فرد آمازون مانند همگام سازی و ارسال داده و تصویر بر روی دستگاه فایر تی‌وی بهره می‌بردند. البته کارهای زیادی در توسعه برخی ویژگی‌ها  در هسته کرومیوم، از جمله موتور رندر صفحات و بخش برگه‌ها صورت گرفته است اما آمازون در ادامه از توسعه این مرورگر از سایر ویژگی‌های اختصاصی خود در آن استفاده کرد. این کاری است که مایکروسافت قصد انجام آن را دارد.

کرومیوم چیزی فراتر از گوگل است

البته که کرومیوم توسط گوگل در سال ۲۰۰۸ پایه‌گذاری شد و توسط این شرکت نیز به روز رسانی و نگهداری می‌شود، اما گوگل تنها شرکتی نیست که در توسعه آن نقش دارد. بسیاری از شرکت‌های بزرگ و شناخته شده در توسعه داوطلبانه آن نقش داشته‌اند تا این پلتفرم به یک مرورگر با ثبات و سبک (درست است، کرومیوم مانند گوگل کروم، منابع انرژی رایانه را صرف نمی‌کند) تبدیل شود. برخی از این شرکت‌ها:

  • سامسونگ
  • اینتل
  • انویدیا
  • ادوبی
  • اوپرا
  • موتورولا
  • مایکروسافت

مایکروسافت البته به تازگی به این جمع افزوده شده است اما به زودی اثر بزرگی در آن خواهد گذاشت. به خصوص وقتی به مرحله توسعه هسته مرورگر برای پردازنده‌های آرم برسیم. مایکروسافت و کوالکام آینده دستگاه‌های خود را به پردازنده‌های آرم گره زده‌اند و این به معنی توجه زیاد به اپ‌های ویندوز برای این پردازنده است.

البته مایکروسافت مجبور نیست، بهبود‌های خود در کروم را با دیگران به اشتراک بگذارد. آمازون هم این کار را انجام نداد. اما به احتمال زیاد این کار را خواهد کرد زیرا یک ایده خوب زمانی به کمال می‌رسد که تعداد زیاد فرد باهوش بر روی آن کار کنند. به چه علت مایکروسافت از قدرت اینتل و سامسونگ در بهبود موتور کرومیوم بهره نبرد؟

کرومیوم بدون ایراد نیست

به ظاهر مایکروسافت می‌خواهد با تعویض موتور اج به کرومیوم (به احتمال زیاد edgeHTML و Chakra را با Blink و V8 جایگزین کند)، آن را بهبود بخشد اما این کار تمام مشکلات را حل نمی‌کند.

این کار باعث می‌شود که فایرفاکس و سافاری به عنوان تنها مرورگرهای بزرگ دنیا که از موتور رندر Blink استفاده نمی‌کنند باقی بمانند. از نگاه توسعه دهندگان، تقریبا تمام دنیا از موتور رندر Blink استفاده می‌کنند. اگر یک توسعه دهنده قصد یک وب اپلیکیشن را داشته باشید که بر روی موتور Gecko موزیلا و Blink کرومیوم با یک کیفیت اجرا نمی‌شود، رها کردن کرومیوم و چسبیدن به موزیلا دیوانگی خواهد بود، زیرا موتور کرومیوم ۲ میلیارد کاربر بیش‌تر دارد.

البته مایکروسافت در پستی در گیت‌هاب قول داده است که با کمک به سایر استاندارهای وب، از انحصار کرومیوم در این بخش جلوگیری نماید:

ما باور داریم که تحول وبِ باز (Open Web) با استفاده از جوامع استاندارهای مختلف ممکن است و وب‌ِ باز از استفاده (ما و دیگران) از بازه بزرگی از استاندارها، سود خواهد برد. ما عمیقا و جدا بر روی بحث استاندارهای متفاوت وب در مفاهیم W3C, ECMA و WHATWG که باعث احیای رقابت در تالیف استانداردها می‌شود، تمرکز خواهیم کرد.

مایکروسافت از روزهای بی تحرکی و ناکارمدی ابتدای دهه ۲۰۰۰ هزار فاصله گرفته است. اگر آن‌ها به وعده خود عمل کنند، کلید عدم انحصاری شدن وب توسط گوگل در دستانشان خواهد بود و این یعنی منفعت همه! گرچه موزیلا با این مسأله موافق نباشد.

 

 

منبع :

WINDOWS CENTRAL

396 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. گیک، برنامه‌نویس پایتون. دوستدار لینوکس و مایکروسافت به صورت هم‌زمان!!
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
hoomanqwerty
پاسخ دهید شنبه 17 آذر 1397

هرچند شراكت با موزيلا ميتونست مغرورانه تر باشه براي مقابله با گوگل
ولي مايكروسافت فرصت قمار روي بازيگر ضعيف رو نداره..
كار خوبي كردن كه فرصت رو با رقابتي كه مشخصا ريسك شكست بيشتري داشت از بين نبردن

با اين حال اين اقدام به شدت من رو ميترسونه، با اين حركت امكان داره قدم بعدي توليد يك سيستم عامل بر اساس پروژه متن باز اندرويد در بخش موبايل باشه،

دنياي ترسناك كه تمام اش در انحصار گوگل هست…

sn
پاسخ دهید شنبه 17 آذر 1397

البته میشه از این جهت هم به مساله نگاه کرد، که این مایکروسافته که داره در دل کروم و کرومیوم نفوذ میکنه!
حدس من اینه که مایکروسافت کرومیوم رو توسعه میده و اونو با بقیه شرکا به اشتراک میذاره، هدف های خودشو از این طریق به سایر مرورگرها و فناوری های تحت کرومیوم تزریق میکنه . یه نمونه مثل PWA

ali
پاسخ دهید یکشنبه 18 آذر 1397

مگه کرومیوم برای گوگل آخه خیر چون گوگل ازش استفاده کرده و کروم رو ساخته دلیل نمیشه که مایکروسافت ازش استفاده نکنه
مایکروسافت وقتی می تونه از یک هسته به این پیشرفته ای استفاده کنه و کلی جلو بی افته چرا بره این همه از صفر شروع کنه
اتفاقأ انعطاف بالا مایکروسافت می تونه برای گوگل ترسناک باشه اگه گوگل از کرومیوم استفاده و موفق بود خوب مایکروسافت هم استفاده می کنه
یکی از دلایل قدرت گرفتن گوگل همین کم بودم انعطاف پذیریش بوده گوگل سعی کرد از پیشرفت های همه شرکت ها استفاده کنه و جودش رو جلو انداخت ولی مایکروسافت
همش فکر این بود خودش از صفر شروع کنه

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , ,