_مایکروسافت پنل جدید

پروژه Rome مایکروسافت، فضای ابری را به سیستم عاملی برای هر دستگاهی تبدیل می‌کند وابستگی بیش از پیش نرم افزار ها به فضای ابری و بهبود تجربه کاربری

در عصر حاضر، ویندوز 10 دیگر مبنای محاسبات رایانه ای برای کاربران نیست. در اصل، با توجه به این که سیستم عامل‌های موبایل نظیر اندروید و آی او اس امروزه بیشترین مخاطب را دارند، دیگر دستگاه‌های مبتنی بر این اکوسیستم‌ها جای ویندوز را در میان کاربران پر کرده اند. مایکروسافت نیز، برای شرکت در این رقابت عظیم، باید روی پلتفرم‌های موبایل محور برای میزبانی محاسبات کاربران تمرکز کند.

در نتیجه، تجربه‌های پلتفرم موبایل، مبدا محاسبات ساده و شخصی رایانه ای کاربران را تحت الشعاع قرار می‌دهند و با توجه به شرایط فعلی، این نکته که آن‌ها بر این حوزه تسلط دارند کاملا ملموس است. با توجه به شکست حماسی مایکروسافت در زمینه تولید یک اکوسیستم موبایل نیز، این کمپانی و دیگر شرکای ویندوزی اش دیگر قید تولید گوشی‌های موبایل ویندوزی برای رقابت با گوگل و اپل را زده اند.

اکنون، ویندز آخرین دژ مایکروسافت در این رقابت میان غول‌های نرم افزاری برای بدست آوردن سهم بیشتری از بازار محاسبات رایانه ای کاربران است. ویندوز نیز، اکنون اجزای خود را در اکوسیستم‌های موبایلی پراکنده کرده است تا بتواند بر این اکوسیستم‌ها مسلط شود. در اصل، مایکروسافت قصد دارد تا ایده “ویندوز به عنوان یک پلتفرم” را اجرایی کند تا این سیستم عامل‌ها رقیب، تنها بخشی از  ویندوز شوند. نقشه مایکروسافت در جریان این رقابت‌ها نیز، ایجاد یک پلتفرم شخصی برای کاربران بر بستر فضای ابری است که یک تجربه کاربری یکسان را برای همه کاربران در همه پلتفرم‌ها ایجاد کند.

به بیان ساده تر، مایکروسافت می‌خواهد فضای ابری را به یک سیستم عامل برای همه دستگاه‌ها تبدیل کند. پیش تر نیز، در یک مقاله توضیح دادیم که فضای ابری و رایانش لبه چگونه می‌توانند تجربه ای نو برای کاربران پلتفرم‌های مختلف ایجاد کنند و این امر، چگونه زندگی همه ما را تحت الشعاع قرار می‌دهد. برای تسلط بر این مقاله، ما به شما خواندن مطلب “رایانش لبه، آینده محاسبات دنیای کامپیوتری” را توسیه می‌کنیم. اکنون بگذارید به ادامه مقاله بازگردیم.

پروژه Rome مایکروسافت چیست؟

پروژه روم مایکروسافت در اصل، تایید فرا تر رفتن محاسبات رایانه از از دستگاه‌ها و نرم افزار محور بودن آن‌ها در دستگاه‌های مختلف است. در این حال، تغییر یک دستگاه و یک پلتفرم به دستگاه و پلتفرمی دیگر، یک حفره را در تجربه کاربری کاربران ایجاد می‌کند و در این میان، برخی اطلاعات کاربران پاک می‌شود و یا فرایند‌های عملیاتی مختلف آن‌ها از بین می‌رود. به طور کلی، هنگام تغییر دستگاه و یا پلتفرم، یک حفره کاربری ایجاد می‌شود. دلیل آن نیز، عدم امتداد تجربه کاربری نرم افزار‌ها در میان همه دستگاه هاست.

هدف پروژه روم در اصل، به عقب راندن محاسبات کامپیوتری از فضای بومی دستگاه‌ها به فضای ابری و متصل کردن کاربران و دستگاه‌ها و یا حتی پلتفرم‌ها در فضای ابری است.

اصل تفاوت پروژه روم مایکروسافت با نحوه رایانش فعلی، تفاوت مرکزیت آن است. در مدل فعلی رایانش، ما شاهد رایانش پلتفرم محور هستیم. اما، پروژه روم قصد دارد تا رایانش را متحول کند و آن را کاربر محور کند. این پروژه زیر ساخت هایی با محوریت فضای ابری را ایجاد می‌کند که همه اجزای پلتفرم‌های مختلف را به گونه ای با هم متحد می‌کند که تجربه ای که به آن رایانش چند دستگاهی و یا فرا دستگاهی می‌گوییم به وجود می‌آید. این سطح جدید زیرساخت، پلتفرم‌های ویندوز، کراس پلتفرمی و اینترنت اشیا را در زیر سایه خود جمع می‌کند.

API های پروژه روم دستگاه‌ها را قادر می‌سازد تا دیگر دستگاه‌ها را بر بستر فضای ابری پیدا کنند. اجرا کردن و کنترل کردن نرم افزار‌ها از یک دستگاه دیگر نیز، امری است که میسر شده است. به طور مثال، کاربری که در دستگاه اندرویدی اش در حال گوش کردن به موسیقی است، می‌تواند موزیک پلیر را در ایکس باکس خود باز کند و ادامه همان آهنگ را در ایکس باکس خود گوش کند و حتی پخش آن را در گوشی خود کنترل کند.

SDK های اندروید و آی او اس این پروژه در حال تکامل نیز، در ابتدای سال میلادی جاری برای عموم و علاقه مندان عرضه شد. البته، یکپارچگی قابلیت‌های ویندوزی و کراس پلتفرمی پروژه روم، در گذر زمان بهبود خواهد یافت.  مایکروسافت امیدوار است تا درست به همان اندازه که نرم افزار‌ها در سایه پردازش‌های ابری محو شده اند، پلتفرم‌ها نیز در این سایه محو شوند.

پروژه روم، ویندوز 10 و مایکروسافت گراف

مایکروسافت گراف، اشاره به به هم پیوستگی و همکاری سرویس‌های ابری مایکروسافت نظیر وان نوت، وان درایو، شیر پوینت،  اوتلوک، آفیس، اکتیو دایرکتوری، Teams، کرتانا و دیگر سرویس‌های مایکروسافت دارد. ردموندی‌ها هنوز هم، در حال آوردن سرویس‌های بیشتری در زیر سایه مایکروسافت گراف هستند تا یک تجربه کاربری مشترک و قابل ادامه در دیگر سرویس‌ها را فراهم کند و محاسبات را از حالت قدیمی که پردازش‌های هر نرم افزار محدود به همان نرم افزار بود خارج کند. گراف دارای یک API مشخص است و توسعه دهندگان، می‌توانند به راحتی این API  را در نرم افزار‌های خود اعمال کنند تا آن‌ها هم از این قابلیت بهره ببرند و اطلاعات آن‌ها در این سرویس‌ها سینک شود.

به روز رسانی فال کریترز ویندوز 10، دو جز دیگر یعنی دستگاه‌ها و فعالیت‌ها را هم به مجموعه API های گراف اضافه می‌کند. هدف مایکروسافت، تبدیل کردن ویندوز 10 کامپیوتر ها، به مرکز محاسبات در همه دستگاه هاست. با دارا بودن ویندوز از قابلیت هایی نظیر تایم لاین و اعلانیه‌های کرتانا، مایکروسافت می‌تواند تجربه‌های کاربری خود را در سر تا سر دستگاه‌ها گسترش دهد.

علاوه بر این، خانواده دستگاه‌های سرفیس مایکروسافت، چنان روی دیگر تولید کنندگان سخت افزاری تأثیر گذاشته است که همه آن‌ها در حال الهام گرفتن از محصولات این خانواده در دستگاه‌های 2 در 1، لپ تاپ‌ها و رایانه‌های گیمینگ خود هستند. بدین شکل، مایکروسافت می‌تواند همه دستگاه‌ها را وابسته به یک دیگر نگه دارد. اکنون، با توجه به این که مایکروسافت در حال کار بر روی سرفیس فون برای ایجاد یک نقطه مرجع جدید در بازار گوشی‌های هوشمند است، این امر که تولید کنندگان دستگاه‌های موبایلی هم در زیر سایه پرچم مایکروسافت به توسعه و تولید دستگاه های مشابه بپردازند، می‌تواند همه آن‌ها را در کنار ویندوز به مایکروسافت وابسته نگه دارد.

بدین شکل، مایکروسافت جای دستگاه‌های مبتنی بر ویندوز 10 را در خانه‌های کاربران تثبیت می‌کند و به کمک پروژه روم، تجربه کار با این دستگاه‌ها را فرا بومی می‌کند تا کاربران فعالیت‌های خود در یک دستگاه را در دیگری دنبال کنند.

پروژه روم و تعریفی نو برای نرم افزار‌ها

نگاه ما به نرم افزار‌ها بدین شکل است که آن‌ها در محدوده دستگاهمان محدود می‌شوند. این ادراک، تا زمانی که محاسبات رایانه ای ما نرم افزار محور، پلتفرم محور و یا دستگاه محور هستند به همین شکل باقی خواهد ماند. مایکروسافت قصد دارد تا به وسیله پروژه روم، نگاه ما به نرم افزار‌ها تغییر کند.

این تغییر دیدگاه کاربران، با تغییر نحوه محاسبات رایانه ای به نوع کاربر محور میسر می‌شود. این نگاه جدید، درک ما از نرم افزار‌ها را از “نرم افزار‌ها به تنهایی معنی خاصی نمی‌دهند و وابسته به دستگاه‌ها هستند” را به “نرم افزار‌ها در میان دستگاه‌های ما فعالیت می‌کنند و در زمان و مکان مناسب برای دستگاه مناسب بهینه می‌شوند” تغییر می‌دهد. برای رسیدن به این مقصود، پایداری نرم افزار‌ها و اطلاعاتشان در فضای ابری بسیار ضروری است.

سرویس‌های ابری مایکروسافت اکنون در پس زمینه بسیاری از نرم افزار‌های پلتفرم‌های مختلف در حال فعالیت هستند. این کمپانی، برای تحقق اهداف خود، امکانات کراس پلتفرمی را به زامارین اضافه کرده است و با توسعه وب اپلیکیشن ها، به بقای پروژه خود کمک می‌کند.

فضای ابری به عنوان یک پلتفرم

مایکروسافت نیاز دارد تا توسعه دهندگان دیدگاه “فضای ابری سیستم عاملی برای هر چیزی” را قبول کنند. اگرچه مدل برنامه سازی فعلی برای اکثر کاربران سود آور نیست و اپ استور‌ها هم با داشتن مشکلات زیاد و داشتن نرم افزار‌های ضعیف بدون قابلیت‌های کراس پلتفرمی برای توسعه دهندگان مشکل ساز هستند، اما باز هم توسعه دهندگان با روش فعلی به توسعه نرم افزار هایشان ادامه می‌دهند.

همچنان که دستگاه‌های متصل زیرساخت‌های لازم برای دیدگاه فضای ابری به عنوان پلتفرم مایکروسافت را ایجاد می‌کنند، اما یک تکامل طبیعی در میان برنامه نویسان نیز لازم است. به عنوان مثال، در حالی که هوش مصنوعی و ربات‌ها اطلاعات و تجربیات ما را با یک دیگر به اشتراک می‌گذارند، نتیجه این اشتراک در زیر سایه فضای ابری قابل استفاده در هر نرم افزاری که به فضای ابری متکی باشد است.

توسعه دهندگان اسپیکر‌های هوشمندی نظیر آمازون اکو و الکسا اسکیلز نیز، اکنون با دیدگاه فضای ابری محور، فعالیت‌ها و امکانات دستگاه‌های نام برده را در فضای ابری توسعه می‌دهند.

رقبای مایکروسافت، پشتیبانی توسعه دهندگان در زمینه نرم افزار‌های متکی به هوش مصنوعی، مدل توسعه نرم افزاری فعلی و هر چیزی فرا تر از آن را دارا هستند. مایکروسافت در حال ساختن چیزی است که آینده محاسبات رایانه ای را رقم می‌زند. اما، در این مسیر پشتیبانی توسعه دهندگان نکته کلیدی برای رسیدن به هدف است.

پشتیبانی توسعه دهندگان از نرم افزار‌های یونیورسال نیز بسیار برای تحقق این رویای مایکروسافت مهم است.

در واقع، مایکروسافت در مسیری پا گذاشته است که در نتیجه آن، دنیای محاسبات کامپیوتری و تجربه کاربری را متحول می‌کند و در این راه، پلتفرم‌ها و دستگاه‌های مختلف در زیر سایه خدمات ابری مایکروسافت جمع خواهند شد. اما حقیقتی که مایکروسافت باید به آن توجه کند این است که تحقق این رویا ها، بدون علاقه مندی توسعه دهندگان به چنین سرویس هایی امکان پذیر نیست.

پس مایکروسافت باید در کنار توسعه نرم افزاری چنین سرویس هایی، اقدامات تبلیغاتی کافی را جهت مطرح کردن این سرویس‌ها انجام دهد.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

302 پست
احسان رستمی پور
او دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه خلیج فارس بوشهر است. به عکاسی، طراحی و بازی های رایانه ای علاقه زیادی دارد و وقت خود را با فعالیت های مرتبط پر می کند.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,