باید پذیرفت که تمامی شرکت‌های حوضه‌ی تکنولوژی، برخی اطلاعاتی را از دستگاه‌ها و سیستم‌عاملی که که استفاده می‌کنیم ذخیره می‌کنند. اما مهم این است که از این اطلاعات چگونه استفاده کنند و تا چه حدی این شرکت مورد اعتماد است، که آیا از آن‌ها استفاده‌ی بد دارد یا خوب و اینکه امنیت ما را به‌خطر نمی‌اندازد. پس رسوایی کمپانی فیسبوک بر سر این موضوع، حساسیت‌ها در این‌باره بیشتر شد. حال کمپانی خوش‌نام مایکروسافت اقدام به روش‌سازی کرده تا شبهات را برای کاربران خود برطرف سازد.

مایکروسافت قصد دارد اطلاعاتی در مورد دلایل داده‌های خاصی که جمع‌آوری می‌کند، را به‌صورت اطلاعات طبقه‌بندی شده ارائه کند و در مورد آن‌چه که باعث شبهاتی شده شفاف‌سازی به‌عمل آورد.

طی این هفته مایکروسافت جهت افزایش هرچه بیشتر شفافیت و کنترل داده‌ها، سه گام از این اطلاعات را جمع‌آوری کرده است. در 30 آوریل جولی بریل (Julie Brill)، معاون-مشاور و نایب رئیس مایکروسافت در پستی (وبلاگ) گفته بود که این شرکت، اکنون داده‌های جمع‌آوری شده در تمامی محصولات عمده خود را طبقه‌بندی می‌کند و همچنین مستندات خود را  برای توضیح این‌که چرا نوع خاصی از اطلاعات را (از طریق OnMSFT) جمع‌آوری کرده ارائه می‌دهد.

از لحاظ طبقه‌بندی، مایکروسافت می‌گوید که اکنون داده‌هایی را که به عنوان “مورد نیاز” یا “اختیاری” به صورت طبقه‌بندی جمع‌آوری می‌کند. تعیین داده‌های مایکروسافت نیازمند ویژگی است که به درستی در سراسر خدمات مختلف آن کار کند. مایکروسافت در این‌باره میگوید:

اطلاعات مورد نیاز شامل مواردی مانند شرایط یک پرسش و پاسخ است تا ما بتوانیم نتایج مناسبی را فراهم کنیم، IP آدرس شما، مدل و نسخه دستگاه شما به‌طوری که می‌توانیم اتصال به سرویس ابری و وصله‌های امنیتی فراهم کنیم که امنیت شما را حفظ کند (البته ویندوز موبایل نه:) )، و داده‌های تشخیصی به‌طوری که ما می‌توانیم قابلیت‌های قابل توجهی را شناسایی کنیم.

با این‌حال، طبقه‌بندی اطلاعاتی که برای هسته سیستم ضروری نیستند مورد استفاده قرار می‌گیرند. گردآوری اطلاعاتی که در دسته اختیاری قرار می‌گیرند، می‌تواند غیرفعال شود چراکه ممکن است مشتریان از این موضوع رضایت نداشته باشند، بسته به این‌که چگونه از یک سرویس استفاده می‌کنند.

علاوه بر همه‌ی این دسته‌بندی‌ها، مایکروسافت اعلام کرده مشتریان و سایت‌های خود را با اسنادی که در هر رده به‌ترتیب جمع‌آوری می‌کند، به‌روز نگه می‌دارد.

سرانجام، این شرکت گزارشی جدید را منتشر کرده که دو بار در سال منتشر خواهد شد، و هرنوع اطلاعاتی را دیگر جمع‌آوری نمی‌کند. همچنین این شرکت می‌گوید، این گزارش مشخصات هرنوع تغییراتی را که اعمال می‌کند شامل خواهد شد.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

21 پست
محمد خیر
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,