مایکروسافت روز گذشته گزارش سه ماهه سوم سال مالی 2018 را منتشر کرد، این گزارش حکایت از جهشی بزرگ در میزان درآمد بخش سرفیس و تداوم رشد درآمدهای ابری این شرکت دارد. برای آگاهی از جزییات همراه ما باشید.

مایکروسافت روز گذشته گزارش مالی سه ماهه سوم سال مالی 2018 را منتشر کرده است، برطبق این گزارش مایکروسافت در این سه ماهه توانسته درآمد 26.8 میلیارد دلاری را در کنار سود خالص 7.4 میلیارد دلاری از آن خود که رقمی کاملا تحسین‌برانگیز است.

با توجه به این گزارش، عملا عملکرد مایکروسافت در قیاس با مدت مشابه سال گذشته به مراتب بهتر بوده است. در مدت مشابه سال گذشته میلادی این شرکت توانسته بود درآمد 23.2 میلیارد دلاری را در کنار سود خالص 5.5 میلیارد کسب کند. بدین ترتیب درآمد مایکروسافت برای چهارمین سال متوالی روی نوار رشد قرار گرفته که نشانی از ثمربخش بودن تصمیمات و سیاست‌های ساتیا نادلا بوده است.

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به مهمترین بخش‌های گزارش مالی اخیر این شرکت:

 • درآمد شرکت در این سه ماهه 26.8 میلیارد دلار بوده که حکایت از رشدی 16 درصدی دارد.
 • درآمد عملیاتی شرکت 8.3 میلیارد دلار بوده و نشان از رشدی 23 درصدی دارد.
 • سود خالص 7.4 میلیارد دلار بوده که رشدی 35 درصدی را نشان می‌دهد.
 • میزان سود هر سهم 0.95 دلار بوده که در حقیقت 36 درصد رشد داشته است.

درآمد این سه ماهه با توجه به رشد سرویس‌های ابری مایکروسافت و دیگر سرویس‌های تجاری این شرکت که در چند سال اخیر حسابی رونق گرفته‌اند جهش زیادی پیدا کرده است. میزان رشد محصولات سازمانی آفیس و دیگر سرویس‌های ابری این شرکت طی این مدت 14 درصد رشد داشته است. این در حالی است که محصولات آفیس در بخش کاربران معمولی نیز رشد خوبی را تجربه کرده و در قیاس با مدت مشابه سال قبل 12 درصد رشد داشته است.

یکی دیگر از بخش‌های پول‌ساز مایکروسافت طی این مدت لینکدین بوده که میزان درآمد حاصله از آن رشد حیرت‌انگیز 37 درصدی را تجربه کرده است. در عین حال باید اشاره کنیم که درآمد ناشی از سرورهای مایکروسافت و محصولاتی که در گروه تجارت ابر هوشمند این شرکت قرار می‌گیرند نیز رشدی 20 درصدی را داشته‌اند.

در این سه ماهه عملکرد بخش رایانش شخصی این شرکت نیز بسیار خوب و درخشان بوده است. این بخش از مایکروسافت که شامل درآمد ناشی از فروش لایسنس ویندوز به شرکت‌های سخت‌افزاری، درآمد بخش سرفیس و گیمینگ و موارد مشابه را شامل می‌شود نیز درست مانند بخش سازمانی مایکروسافت عملکردی بهتر از انتظار داشته‌اند. یکی از نکات برجسته در این بخش میزان درآمد سرفیس مایکروسافت بوده که رشدی 32 درصدی را داشته است. علاوه بر موفقیت بخش سرفیس، تیم ایکس باکس و بخش گیمینگ مایکروسافت نیز عملکرد خوبی را نشان داده‌اند و رشدی 18 درصدی را تجربه کرده‌اند. در ادامه به نقاط مهم این گزارش در بخش محصولات غیرسازمانی نگاه خواهیم داشت:

 • درآمد بخش ویندوز 4 درصد رشد داشته (این میزان با درنظر گرفتن نرخ ثابت ارز بیش از 4 درصد بوده) که این امر ناشی از رشد 11 درصدی شرکا حرفه‌ای مایکروسافت بوده است.
 • درآمد ویندوز در بخش سازمانی و محصولات ابری مرتبط با آن 21 درصد رشد داشته (این میزان با درنظر گرفتن نرخ ثابت ارز 17 درصد بوده) است.
 • میزان درآمد بخش گیمینگ 18 درصد رشد داشته (این میزان با درنظر گرفتن نرخ ثابت ارز 16 درصد بوده) است. این امر با رشد 24 درصدی بخش نرم‌افزاری ایکس باکس و سرویس‌های آن کسب شده است. نکته مهم در این بخش تاثیر عناوین شخص ثالث در موفقیت بخش ایکس باکس بوده است.
 • درآمد بخش سرفیس 32 درصد رشد داشته (این میزان با درنظر گرفتن نرخ ثابت ارز 27 درصد بوده) است. این میزان رشد با توجه به فاصله زمانی یک ساله تا اتمام چرخه عمر محصولات فعلی رقمی کاملا قابل توجه است.
 • میزان درآمد بخش تبلیغات جستجو 16 درصد رشد داشته (این میزان با درنظر گرفتن نرخ ثابت ارز 14 درصد بوده) است. این افزایش درآمد به‌واسطه افزایش درآمد هر تبلیغ و افزایش استفاده کاربران از موتور جستجوی بینگ کسب شده است.

شما عملکرد مالی مایکروسافت را در این سه ماهه چطور ارزیابی می‌کنید؟ آیا این شرکت قادر است در سه ماهه آتی موفقیت بیشتری کسب کند؟

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
saman
پاسخ دهید شنبه 8 اردیبهشت 1397

سلام ببخشید دوستان کی میدونه نوکیا 7پلاس که وارد فروشگاه ها یا بازار ایران میشه ؟ باتشکر
سایت مای نوکیا چیزی در این باره توضیح نمیده چرا سفارش نمیدن از چین بیارنش خیلی ها مثل من میخوان بخرنش

  امیر زمانی
  پاسخ دهید شنبه 8 اردیبهشت 1397

  سلام
  این گونه سوالات رو توی همون مای نوکیا مطرح کنید لطفا
  این هفته یا نهایتا اوایل هفته بعد موجود میشه (نسخه جهانی)

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,