طی یک سال اخیر مشکل امنیتی Spectre & Meltdown کامپیوترهای مجهز به پردازنده‌های اینتل را به دردسر انداخت. کشف این حفره امنیتی پردازنده‌های نسل هفتم و ماقبل اینتل را به تحت تاثیر انداخت. طی این مدت بسیاری از پردازنده‌های جدیدتر اینتل وصله امنیتی برای برطرف کردن این مشکل را دریافت کرده‌اند، اخیرا مایکروسافت میکروکدهای چیپ‌های اینتل که تحت تاثیر این آسیب امنیتی قرار دارند و هنوز این وصله را دریافت نکرده‌اند منتشر کرده است.

کشف حفره امنیتی Spectre & Meltdown در سال گذشته بسیاری از سازندگان پردازنده را دچار مشکل کرد. اینتل به‌عنوان بزرگترین سازنده پردازنده کامپیوترهای شخصی از بابت کشف این حفره به دردسر بزرگی افتاد، چرا که این نقص امنیتی تقریبا تمامی پردازنده‌های اینتل به جز پردازنده‌های نسل هشتم را دچار مشکل کرد. طی این مدت مایکروسافت برای بسیاری از پردازنده‌های جدیدتر این شرکت وصله امنیتی مربوطه را منتشر کرده است. این وصله امنیتی که دریافت آن برای تمامی کاربران در دنیای آنلاین امروزی واجب و ضروری محسوب می‌شود، عملکرد پردازنده را هنگام کارهای سنگین تا حدی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

با آنکه طی این یک سال بسیاری از پردازنده‌های اینتل عملا در مقابل این آسیب امنیتی مصون شده‌اند، اما همچنان هستند پردازنده‌هایی که به دلیل عدم دریافت این وصله امنیتی آسیب‌پذیر هستند. خوشبختانه اینتل در همکاری با مایکروسافت چند روزی است که برای طیف جدیدی از چیپ‌های خود، وصله امنیتی را منتشر کرده است.

این به‌روزرسانی برای پردازنده‌های زیر در دسترس خواهد بود:

  • Broadwell Server E, EP, EP4S
  • Broadwell Server EX
  • Skylake Server SP (H0, M0, U0)
  • Skylake D (Bakerville)
  • Skylake X (Basin Falls)

دارندگان این پردازنده‌ها برای دریافت این به‌روزرسانی لازم نیست کار خاصی انجام دهند، چرا که با دریافت جدیدترین به‌روزرسانی ویندوز 10، میکروکدهای مربوطه را دریافت خواهند کرد. این وصله برای کامپیوترهای مجهز به به‌روزرسانی آوریل 2018 ویندوز 10 تحت عنوان آپدیت KB4100347، برای کامپیوترهایی که در حال اجرای به‌روزرسانی فال کریتز ویندوز 10 هستند تحت عنوان آپدیت KB4090007 و در نهایت برای کامپیوترهایی که همچنان روی به‌روزرسانی کریترز باقی مانده‌اند تحت عنوان آپدیت KB4091663 منتشر شده است.

منبع :

MSPU

1345 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,