_مایکروسافت پنل جدید

تغییرات ساختاری جدید مایکروسافت چه پیامی برای ویندوز و کاربران دارد؟ مایکروسافت بعد از تری مایرسون چگونه خواهد بود

اگر از همراهان وینفون باشید، حتما اطلاع دارید که شب گذشته نادلا تغییرات ساختاری زیادی را در مایکروسافت اعلام کرد که به تبع آن تری مایرسون از شرکت مایکروسافت کنار گذاشته می‌شود. نتیجه این تغییرات برای ویندوز و کاربران آن چه خواهد بود؟ پیام نادلا با این تغییرات به بخش‌های جدید چیست؟ برای پیدا کردن پاسخ این سوالات همراه ما باشید.

شب گذشته یک بمب خبری در ردموند منفجر شد. ساتیا نادلا در ایمیلی که برای کارکنان خود فرستاده بود، تغییرات ساختاری اساسی را در چارت سازمانی این شرکت اعلام کرد. برطبق تصمیم مدیرعامل مایکروسافت تیم ویندوز و دستگاه‌های مایکروسافت منحل شده و به تیم “آزمایشات و دستگاه‌ها” تغییر نام یافت. این تغییرات در بخش‌های دیگری از سازماندهی مایکروسافت نیز ایجاد خواهد شد که در ادامه بدان خواهیم پرداخت.

سازماندهی مجدد نادلا برای رقم زدن فصلی جدید در تاریخ مایکروسافت، رسانه‌های خبری و بسیاری از کارشناسان را غافلگیر کرد. تبدیل تیم ویندوز و دستگاه‌ها به تیم آزمایشات و دستگاه‌ها و به تبع آن کنار گذاشتن تری مایرسون مدیر این تیم، از شرکت مایکروسافت یکی از خبرساز‌ترین وقایع چند سال اخیر این شرکت قلمداد می‌شود. اما هستند کارشناسانی که از شنیدن این خبر تعجب نکردند. به باور این دسته از کارشناسان، ساتیا نادلا از ابتدای قرارگیری روی مسند ریاست این شرکت این تصمیم را اتخاذ کرده بود و تنها منتظر زمان مناسب برای اجرایی کردن آن بوده است.

در حالی که محاسبات لبه و پردازش ابری با چاشنی هوش مصنوعی، کلماتی شعارگونه به‌نظر می‌آیند، غول‌های دنیای فناوری نظیر آمازون، فیسبوک و مایکروسافت سرمایه‌گذاری هنگفتی روی آن کرده‌اند. اینکه کنار گذاشته شدن تری مایرسون از مایکروسافت چه پیام و تبعاتی برای ویندوز 10 و حضور این شرکت در بازار مشتریان معمولی دارد، امری کاملا پیچیده است که در ادامه آن را رمزگشایی خواهیم کرد.

حرکت به‌سوی پردازش محیطی

پروفسور چارلز مارکوس، دانشگاه کوپنهاگ. مشغول ساخت کامپیوتری کوانتومی با مایکروسافت

ویندوز 10 مایکروسافت چند سال قبل هنگام عرضه خود، برای جهش از ویندوز 8 شروع بسیار سختی را تجربه کرد. این مسئله تجربه‌ای بود که پیشتر هنگام ارتقا از ویندوز ویستا به ویندوز 7 نیز اتفاق افتاده بود. این مسئله به‌خوبی نشان می‌دهد که مدیریت سیستم عامل ویندوز و پیش‌بینی آنچه که کاربران و مشتریان سازمانی نیاز دارند، تا چه حد می‌تواند دشوار باشد.

اکنون در سال 2018 شرایط کاملا متفاوت است. ویندوز 10 کاملا پایدار است و تعداد کاربران آن در هر سه ماه رشد بسیار خوبی را تجربه می‌کند. به لطف پروژه ویندوز اینسایدر تغییرات به‌روزرسانی‌های دوتایی این سیستم عامل در هر سال کاملا قابل پیش‌بینی است. از بسیاری جهت ویندوز 10 اکنون همان ویندوزی است که کاربران مدت‌ها خواستار آن بودند.

متاسفانه دنیا تغییر کرده است. پردازش ابری، رایانش محیطی، هوش مصنوعی، دستگاه‌های قابل حمل اکنون بیشترین سهم از نوآوری‌ها را در اختیار دارند و عملا آینده را رقم می‌زنند. رایانش کوانتومی اکنون واقعیتی است که در همراه با یادگیری ماشین و بلاک چین در حال ایجاد ستون‌های کامپیوترهای 30 سال پیش رو هستند. اینکه مایکروسافت در این دنیای آینده چه جایگاهی خواهد داشت، چالشی است که مدیرعامل این شرکت ساتیا نادلا با آن مواجه است.

تغییرات ساختاری امروز مایکروسافت که باعث خلق شدن تیم آزمایشات و دستگاه‌ها، تحت مدیریت راجش جا و تشکیل تیم ابر و هوش مصنوعی تحت رهبری اسکات گوتری شده است، انعکاس دهنده مسیر جدیدی است که رایانش و مایکروسافت (و البته پول) در حال حرکت به سمت آن هستند.

این رویه البته برای مایکروسافت چندان جدید نیست، چرا که این شرکت چندین سال است که فعالانه در حال حرکت به‌ سمت این دسته‌بندی‌ها است. اما آنچه که مایکروسافت امروز را از مایکروسافت سال‌های پیشین متمایز می‌کند شیوه درآمدزایی آن است. در حال حاضر 65 درصد درآمد این شرکت از شرکت‌ها بسیار بزرگ و دولت‌ها کسب می‌شود و سهم مشتریان معمولی در حال کاهش است.

دنبال کردن مسیری که جریان پول در حال حرکت به سمت آن است، باعث ایجاد این تغییرات شده است. تغییرات ساختاری مایکروسافت که امروز توسط نادلا اعلام شده، در حقیقت تبلوری از ایده تحول بزرگ دنیای کامپیوتر و رایانش است.

سوال: آیا ویندوز به سمت هوش مصنوعی و لبه هوشمند حرکت می‌کند؟ یا آنکه بقای آن به هدف دیگری است؟ مایکروسافت در حال در هم تنیدن هوش مصنوعی و کورتانا در محصولات خود از جمله ویندوز است. اما از یاد نباید برد پایه و اساس آنچه که ما به‌عنوان ویندوز می‌شناسیم در حال تغییر است. بله آینده هیجان‌انگیز است.

سرفیس و مشتریان معمولی چه آینده‌ای دارند؟

مطمئنا مهم‌ترین سوال شما کاربران وینفون این است که سازماندهی جدید ویندوز چه معنایی برای مشتریان معمولی، طرفداران و خط تولید سرفیس خواهد داشت. بخشی از این پاسخ به دیدگاه مایکروسافت نسبت به مشتریان در سال 2018 در مقابل دیدگاه این شرکت به آنها در سال 2012 برمی‌گردد. برطبق نظرات کارمندان و مهندسان این شرکت، تفکیک مشتریان معمولی و سازمانی حین طراحی و توسعه یک محصول امری نیست که آگاهانه بدان فکر کنند. فردی که داخل یک دفتر مجلل کار می‌کند، کارمندی که در یک پارتیشن کوچک فعالیت دارد، فرد دیگری که در منزل در حال استفاده از لپ‌تاپ خود است، همگی به یک لپ‌تاپ هنگام سفر، کار و … نیاز دارند. این مسئله در مورد گوشی‌های هوشمند نیز صدق می‌کند، دیگر دورانی که کارمندان یک گوشی بلک بری در کنار گوشی هوشمند شخصی خود داشتند به پایان رسیده است.

همان‌طور که پیشتر در مقاله‌ای مفصل صحبت کردیم، این رویه در مورد افزودن مودم LTE به لپ‌تاپ‌ها و سرفیس‌ها نیز صادق است. فضای کاری مدرن کم کم از دفاتر ثابت فاصله می‌گیرد و عملا هر جایی که کارمند باشد همانجا فضای کاری او خواهد بود. انجام کارها بیش از پیش به اینترنت نیاز دارند ( و در آینده نزدیک به پردازش ابری) و امنیت این شکل فعالیت نیز باید تامین گردد. این شرایط باعث می‌شود تا مایکروسافت صرفا شاهد و بدون واکنش نباشد و دست به نوآوری بزند و مودم LTE را به استاندارد لپ‌تاپ‌ها تبدیل کند.

درست به همین دلیل پانوس پانای که پیشتر عهده‌دار سمت قائم مقام بخش دستگاه‌ها بود، ارتقا شغلی می‌گیرد و به سمت جدید مدیر اجرایی محصولات گماشته می‌شود. برطبق بیانیه نادلا قرار است پانوس پانای در جایگاه شغلی جدید خود تبیین‌‌کننده استراتژی‌های مرتبط با دستگاه‌ها و محصولات آتی شرکت باشد. آقای خاص قرار است تا نظارت مستقیم بر جنبه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تولیدات مستقیم و بومی مایکروسافت نظیر سرفیس‌ها داشته باشد و با ایجاد و تعریف دستگاه‌ها و دسته‌بندی‌های سخت‌افزاری جدید، موقعیت‌های جدیدی را برای کل اکوسیستم مایکروسافت ایجاد کند.

ساتیا نادلا پیشتر در مصاحبه سال گذشته خود با بلومبرگ اظهار کرده بود:

الن کی بیان داشته “اگر شما برای توسعه نرم‌افزار خود مصمم هستید، بهتر است سخت‌افزار خودتان را نیز بسازید” من فکر می‌کنم این مسئله عین حقیقت است.

با تغییر جایگاه پانوس پانای در تیم سرفیس عملا وی نظارت دقیق و پیوسته‌ای روی روند توسعه سخت‌افزار و نرم‌افزار در مایکروسافت خواهد داشت. این مسئله منجر به هماهنگی بیشتر ویندوز با محصولات سرفیس خواهد بود، به بیان دیگر تغییرات اخیر در مایکروسافت حکایت از دو برابر شدن تمرکز مایکروسافت روی سخت‌افزار و برند سرفیس دارد.

جو بلفیوری قائم مقام بخش ویندوز 10 مایکروسافت نیز به هدایت بخش ویندوز ادامه خواهد داد و عهده‌دار مدیریت نوآوری‌ها در این عرصه باقی خواهند ماند. نادلا در ایمیل خود عنوان کرده “آینده ویندوز درخشان است چرا که ما به نوآوری در عرصه‌های جدید و دسته‌بندی‌های جدید سخت‌افزاری ادامه خواهیم داد. این روند در جهت اتصال عمیق‌تر این بخش با سایر بخش‌های مایکروسافت خواهد بود.”

در ایمیل نادلا تمرکز زیادی روی دستگاه‌ها و فرم فکتورهای جدید وجود دارد، جو بلفیوری قائم مقام بخش ویندوز 10 مایکروسافت نیز چندی قبل در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که در اندیشه نسل بعدی دستگاه‌ها است. با این تفاسیر مایکروسافت پس از مایرسون تمرکز بیشتری روی سخت‌افزار خواهد داشت و با هماهنگی بیشتر بخش ویندوز و سرفیس شاهد ارایه محصولاتی کاملا جدید و انقلابی خواهیم بود.

ویندوز انطباق پیدا می‌کند

آیا این تغییرات به معنی پایان ویندوز است؟ خیر، کیلومترها با این مسئله فاصله داریم. اما این تغییرات ساختاری احتمالا به معنی پایان محوریت ویندوز در کسب و کار و درآمدزایی مایکروسافت خواهد بود، که البته تحولی بزرگ است.

به باور من، در دراز مدت ویندوز، ابر هوشمند و لبه هوشمند در یکدیگر تنیده خواهند شد تا در نهایت در مسیری که کامپیوترهای آینده پیدا خواهند کرد، جاری شوند. این تصور که ما در 10 سال آینده همچنان کامپیوترهای دسکتاپ و گوشی‌های هوشمند را همچنان استفاده خواهیم کرد تا حد زیادی منسوخ و کهنه به‌نظر می‌رسد. آینده را باید در نمایشگرهای محیطی دید که توان پردازشی خود را از فضای ابری می‌گیرند، پوشیدنی‌های هولوگرافیک و دستگاه‌های جدیدی که مطابق نیازهای آتی ما توسعه یافته‌اند، آینده را تشکیل می‌دهند.

یکی از مشکلات بسیار مهمی که مایکروسافت در گذشته داشته، خلق فناوری‌هایی مطابق با نیازهای فعلی بازار است. داستان “خیلی دیر” داستان غریبی نیست، داستانی است که در تاریخ این شرکت چندین بار رخ داده است. حضور مایکروسافت در بازار گوشی‌های هوشمند، ورود به عرصه موتورهای جستجو مثال‌های خوبی از حضور دیرهنگام مایکروسافت در یک فناوری داغ و به‌روز هستند. مشکل سنتی دیگر مایکروسافت در این عرصه، عرضه زودهنگام یک محصول است. مایکروسافت را باید اولین سازنده یک تبلت در مقیاس تجاری دانست، اما زمان عرضه این محصول به هیچ عنوان مناسب نیاز و خواسته بازار نبود که در نهایت به شکست آن ختم شد. غیر از این دو مورد فوق یکی از مشکلات سنتی دیگر مایکروسافت جدی نگرفتن یک محصول است، مایکروسافت بند مثال بسیار خوبی از این مسئله است. ساعت‌های هوشمند و دستبندهای سلامتی یکی از محصولات داغ در دنیای امروز هستند، مایکروسافت به‌رغم عرضه دو نسخه از دستبند سلامتی خود، هیچگاه این حوزه را جدی نگرفت.

اکنون مایکروسافت در تفکر برای موفقیت در 30 سال پیش رو است. ردموندی‌ها این بار قصد ندارند که صرفا یک شرکت فعال در دنیای فناوری باشند، بلکه قصد دارند بار دیگر رهبری دنیای فناوری را در دست گیرند. بخش عمده آن چیزی که ما اکنون به‌عنوان رایانش شخصی می‌شناسیم طی دهه‌های پیش رو بر بستر فضای ابری و هوش مصنوعی انجام خواهد گرفت. سیستم‌های عامل نه تنها نیاز دارند که از این ساختارهای جدید پشتیبانی کنند، بلکه لازم است کاملا بر این بستر بنا گردند.

اگر مایکروسافت اکنون این بنا را ایجاد نکند، آمازون و گوگل آن را انجام می‌دهند، در چنین وضعیتی آینده ویندوز خارج از دستان مایکروسافت خواهد بود. در حال حاضر ویندوز خود بستری است که رایانش کاربران را برعهده گرفته است، اما در آینده ویندوز بر بستر فضای ابری با چاشنی هوش مصنوعی آخرین حلقه تعاملی با کاربران را تشکیل خواهد داد، چرا که بستر این پلتفرم تماما روی ابرها است.

مایکروسافت برای تخمین دقیق نیازهای آتی مشتریان و سازمان‌ها نیاز به تغییرات ساختاری و مدیریتی داشت تا بتواند واکنش بهتری به بازار بدهد. تغییرات اخیر این شرکت قدم بزرگی در راستای نیل به این هدف هستند. آنچه که مسلم است در کنفرانس بیلد 2018 که تقریبا دو ماه دیگر برگزار خواهد شد جزییات استراتژی‌ها و هدف‌گذاری‌های آتی مایکروسافت جدید آشکار خواهد شد.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1335 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
مطالب نویسنده
لپتاپ های HP OMEN 15 و 17 معرفی شدند چهارشنبه 26 اردیبهشت 1398
با ThinkReality رقیب هولولنز آشنا شوید چهارشنبه 26 اردیبهشت 1398
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
et
پاسخ دهید جمعه 10 فروردین 1397

سلام
بخش پرسش پاسخ چه زمانی دوباره راه میفته؟
نوتیفیکیشن تلگرامم این کار نمیکنه نمیدونم مشکل کجاست☹

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,