اوایل ماه جاری، شرکت امنیتی Check Point یک تهدید خطرناک سایبری چینی را شناسایی و اعلام کرد که بیش از ۲۵۰ میلیون کامپیوتر و ۲۰ درصد از شبکه های شرکتی در سراسر جهان با این بدافزار آلوده شده است. این بدافزار به نام Fireball می تواند موتورهای جستجوی پیش فرض در مرورگرهای وب نصب شده در رایانه‌ها را تحت تاثیر قرار داده و هر نوع کد مخربی را اجرا کند.در ادامه این خبر با وینفون همراه باشید.

تیم تحقیقاتی مایکروسافت ویندوز دیفندر امروز گزارش دقیقی درباره عملیات تهدید سایبری-امنیتی Fireball را منتشر کرد. مایکروسافت تأکید کرد که این تهدید گزارش شده توسط Check Point یک مورد جدید نیست. تیم های امنیت سایبری مایکروسافت در حال ردیابی این تهدید از سال ۲۰۱۵ بوده‌اند. مایکروسافت همچنین خاطر نشان کرد که احتمالا میزان سطح دسترسی این بدافزار به شبکه بسیار کم شده است. شرکت Check Point از یک روش اشتباه برای برآورد گستردگی بدافزار Fireball استفاده کرده است؛ اعداد اعلامی Check Point براساس تراکم ترافیک صفحات جستجو در الکسا هستند.

هر دستگاهی که از یکی از این سایت ها بازدید می‌کند لزوما با نرم افزارهای مخرب آلوده نشده است. صفحات جستجو بدون توجه به نحوهی ورود کاربر به صفحه امتیاز کسب می کنند. بسیاری از دفعات بارگیری‌های این صفحات ممکن است توسط کاربرانی که در طول کاربری روزانه خود در اینترنت هستند اتفاق بیفتد.

این تخمین ها از تجزیه و تحلیل داده های رتبه بندی الکسا ساخته شده است که تعداد بازدیدکنندگان موتورهای جستحو را بر اساس درصد کمی از کاربران اینترنت برآورد می‌کند. برآورد الکسا براساس مرور وب معمولی است و ربطی به نوع ترافیک تولید شده توسط بدافزارهای مخربی مانند Fireball که تنها مرورگرهای فایرفاکس و گوگل کروم را هدف قرار داده است ندارد. برای مثال، ترافیک تخمین زده شده از طرف الکسا برای محدوده‌های علامت گذاری شده Fireball ، با رقیبش SimilarWeb بسیار متفاوت است.

بر اساس اطلاعاتی که از ابزار حذف نرم‌افزارهای مخرب مایکروسافت (MSRT) بر روی بیش از ۵۰۰ میلیون دستگاه به دست آمده است، کمتر از ۵ میلیون از آنها به بدافزار Fireball آلوده شده اند و ابزارهای امنیتی مایکروسافت نیز آنها را پاک کرده‌اند.

مایکروسافت با استفاده از ابزار کارآمد ویندوز دیفندر و MSRT برای پاک سازی رایانه‌ها و محدوده‌های شبکه آلوده شده با این بدافزار اقدامات مفیدی را انجام داده است و در صورت به‌روز بودن ویندوز و ابزار دیفندر، شما از تهدیدات این بدافزار در امان هستید. همچنین در نظر داشته باشید که مرورگر Edge نیز به خودی خود در برابر این بدافزار مصون است.

منبع :

MSPOWERUSER

51 پست
سیّد محمّد نصری
Sickmind_01 is here, English Translation graduate and one hell of a Microsoft lover
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,