Quantum_Computer (1)

بحث رایانش کوانتومی، عمری کمتر از یک دهه دارد، با این حال ایده پشت آن و دسترسی های گسترده ای که می تواند در اختیار بشر قرار دهد، به قدری جالب توجه است که بسیاری از کمپانی های معروف دنیای امروز، دستی در پیش برد و عملی کردن طرح آن دارند، لازم به ذکر است تا کنون دو رایانه کوانتوکی در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ توسط شرکت D-Wave Systems ارایه شده اند. حال مایکروسافت از الگوریتم های کوانتومی خود سخن میگوید.

رایانش کوانتومی چیست؟

اگر نگاهی به درون کیس پی سی خود بیاندازید، قطعا با خود خواهید گفت: بشر چگونه توانست در کمتر از شصت سال به یک چنین نقطه ای برسد، پاسخ بسیار سادست: طبیعت، قانون طبیعت و هر آنچه روزانه در اطراف خود می بینیم بشر را به این نقطه رهنمون کرده، و این یعنی فیزیک. فیزیک چیزیست که در نفس کشیدمان نیز وجود دارد و توسط مفهوم آن می توانیم تقریبا همه چیز را تعریف کنیم، صورت مسئله بنویسیم راه حل ارایه دهیم و میلیون ها میلیون حالت دیگر. در یک جمله: رایانه یک کشف نیست، بلکه تنها یک اختراع است، اختراعی بر گرفته از جهانی که در آن زندگی می کنیم. همین فیزیک بر اساس همین طبیعت پدیده ها را تشخیص و مطرح می کند، الگوریتم ها را به وجود می آورد، منجر به ساخت چیزی به اسم ترانزیستور می شود و چه و چه و چه. تا جایی که فیزیک پدید آورنده ترانزیستور در مقابل پدیده هایی دیگر کم می آورد و دیگر الگوریتم و راه حلی برای آن نمی سازد، نمی تواند که بسازد. اینجاست که باید از یک فیزیک جدید برای درک مسائل جدید استفاده شود. رایانش کوانتومی چیزیست که فیزیک جدید آن را مطرح می کند.

سیستم ها و الگوریتم ها و پردازنده های ترانزیستوری یا به طور دقیق تر هر لپ تاپ و تبلت و پی سی که اکنون در هر خانه ای یافت می شوند، همگی مبتنی بر پردازش دودویی (بیتی) هستند و این پردازش توسط ترانزیستور ها انجام می پذیرد. ترانزیستور قطعه ای اکترونیکی است که می توان گفت از لحاظ علمی به نهایت خود رسیده است، یعنی این فناوری هم اکنون به بالاترین حد تکامل خود رسیده و تکنولوژی روز دنیا، تنها می تواند اندازه آن را کوچکتر کند و تعداد بیشتری از آن را روی سطح سیلیکونی یک تراشه چاپ کند، ساده تر این که علم ترانزیستور عملا به نهایت خود رسیده و دیگر کاری برای افزایش قابل توجه راندمان آن وجود ندارد و روشی برای بالا پایین کردن مولفه های ماهیت آن وجود ندارد که نهایتا بتوان مفهوم جدیدی از داخل آن استخراج کرده و دست به ساخت چیز های جدیدی زد. این پایان راه ترانزیستور است، از این جلوتر نمی توان رفت!

در مقابل تکنولوژی امروز با مفهوم نه چندان جدیدی به اسم رایانش کوانتومی روبه رو گشته که آن را به عنوان راه حلی شگرف، برای عبور از محدودیت های رایانش ترانزیستوری پذیرفته است. در رایانش ترانزیستوری از فیزیک کلاسیک برای پردازش و انجام یک سری دستور و معادله از پیش تعیین شده استفاده می شود، به بیان دقیق تر رایانه ترانزیستوری یک سیستم بسته می باشد از یک سری قوانین از پیش تعیین شده برای اعمال گوناگون استفاده می شود. ساده تر این که در رایانه های ترانزیستوری نمی توان فراتر از یک حد مشخص شده رفت. اما در مقابل رایانش کوانتومی از فیزیک مکانیک کوانتوم بهره می برد که می تواند یک پدیده فیزیکی (یعنی یک مسئله جدید) را به صورت منحصر به فردی تجزیه و تحلیل کند، و با ساختاری که دارد یک پردازش چند میلیارد ساله در بستر ترانزیستور را در چند دقیقه انجام دهد!

اما نکته جالبی که وجود دارد این است که یک رایانه کوانتومی هم نمی تواند یک معادله غیر قابل حل در دستگاه رایانش ترانزیستوری را حل کند، البته شاید فعلا اینگونه است، چراکه رایانش کوانتوم به اندازه رایانش ترانزیستور تکامل نیافته و در واقع در آغاز راه خود است، این یکی دیگر از انقلاب هایی است که بشر امروز با آن رو به رو خواهد شد. در واقع طبق دانش امروز بشر، یک رایانه کوانتومی تنها سرعت بیشتر را به ارمغان می آورد، و تنها می تواند از محدودیت های توان و سرعت پردازشی ترانزیستوری فراتر رود، رایانش ترانزیستوری به نهایت رسیده و بیش از یک مقدار مشخص و به دست آمده را نمی تواند پردازش کند. در ابر رایانه های ترانزیستوری امروزی نیز این حقیقت وجود دارد، چراکه در ابر رایانه های امروزی تنها واحد های پردازش افزایش یافته است نه سرعت و ماهیت پردازش! فقط از ترانزیستور های بیشتری استفاده شده، نه از یک مفهوم و ماهیت جدید و اینکه در حال حاضر برای محاسبات فوق پیچیده، از ابر رایانه های و روش های تقسیم کار استفاده می شود، یعنی یک پردازش پیچیده بین چند سیستم تفسیم می شود که با این وجود نیز زمان بسیاری برای اینگونه محاسبات صرف می شود. در مقابل پردازش کوانتومی با یک ساختار جدید آمده تا کار میلیون ها ترانزیستور را در یک واحد پردازشی و در کسری از ثانیه انجام دهد، البته این واحد پردازشی چیز ساده ای محسوب نمی شود.

بگذریم. چند تفاوت اساسی بین یک کامپیوتر کوانتومی و ترانزیستوری وجود دارد. در کامپیتور های ترانزیستوری کوچک ترین واحد داده یک بیت معرفی شده که تنها می تواند یک مقدار ۱ یا ۰ را در بر داشته باشد، در واقع تکنولوژی در اختیار من و شما از همین بیت ها برای تعامل دیجیتال استفاده می کند و به بیانی دیگر، زبان گفتگوی سیستم های ترانزیستوری همین بیت های ۰ یا ۱ هستند. در رایانش کوانتومی نیز یک چنین مفهومی برای تعامل اطلاعات و طبقه بندی و نشان دادن آن ها نیاز است، بیت در رایانش کوانتومی، کیوبیت نام دارد (Qubit) و بر خلاف بیت های فعلی، می تواند هر دو حالت ۰ و ۱ را همزمان داشته و یا مثل بیت های امروزی، فقط ۰ یا ۱ باشد. در رایانش کوانتومی مفاهیمی بسیاری مانند اصل در هم تنیدگی وجود دارد که معنی آن استفاده از یک ساختار برای به دست آوردن دسته ای از ویژگی ها می باشد. در سامانه ای مرکب امکان دارد که یک جزء، ویژگی خاصی نداشته باشد، اما اگر این اجزا در هم تنیده باشند، می توان دسته ای از ویژگی ها را استخراج کرد. خلاصه این که یک واحد پردازشی کوانتومی، می تواند میلیون ها بار سریع تر از یک واحد پردازش ترانزیستوری باشد. از همین جهت ایده پردازش کوانتومی محققان را نگران ساخته است، زیرا بسیاری از الگوریتم های کد گذاری امروزی که شکست آن ها توسط پردازش های ترانزیستوری مستلزم صرف سالها زمان است، یعنی به اصطلاح نا شدنی است، با استفاده از پردازش کوانتومی به راحتی امکان پذیر خواهد بود! از این جهت دنیای فناوری اطلاعات در معرض یک خطر بسیار بزرگ است.

microsoft

Liquid

موضوع مطلبمان الگوریتم هایی است که مایکروسافت برای ایجاد یک پلتفرم نرم افزاری و شبیه سازی در بستر پردازش کوانتومی ارایه داده است. غول های تکنولوژی مانند مایکروسافت و گوگل چند سالیست که در حال تحقیق در این زمینه هستند و مایکروسافت هم پس از ۳ سال تحقیق، اکنون شبیه ساز کوانتومی موسوم به (Language-Integrated Quantum Operations) یا (<|LIQUi) خود را ارایه داده است.

توضیحاتی در خصوص این شبیه ساز کوانتومی:

(<|LIQUi) یک نرم افزار و مجموعه ای از ابزار برای پیاده سازی در بستر رایانش کوانتومی است. این مجموعه نرم افزاری تازه توسعه داده شده و در ابتدای راه خود است و زبان های برنامه نویسی مخصوص به خود را خواهد داشت همچنین بهینه سازی ها و الگوریتم های برنامه ریزی و زمانبندی شده مخصوص به خود و همچنین شبیه ساز های کوانتومی را خواهد داشت. <|LIQUi نهایتا، الگوریتم های نوشته شده در برنامه های سطح بالا را برای ساختار و دستور العمل های سطح پایین ماشین، در یک دستگاه کوانتومی ترجمه خواهد کرد. <|LIQUi توسط گروه معماری و محاسبات کوانتوم کمپانی (QuArC) توسعه داده شده است.

(<|LIQUi) درواقع همان liquid است که کمپانی این شکل و شمایل خاص را به آن داده است. این پلتفرم نرم افزاری مخصوص رایانه های کوانتومی، دارای سه شبیه ساز زیر، در وبسایت GitHub است:

 • یک شبیه ساز کامل حالت برداری برای رصد کردن جزئیات تکامل حالات کوانتومی
 • یک شبیه ساز تثبیت کننده بر پایه CHP ((مختصر شده CNOT-Hadamard-Phase) که شبیه ساز های  تثبیت کننده مداری با کارایی بالا هستند)
 • یک شبیه ساز کامل حالت برداری به شدت بهینه شده، برای هامیلتونی های فرمیونیک ((fermionic Hamiltonians) مشاهده پذیر هایی (ذرات) متناظر با انرژی کل سیستم که توسط آمار “فرمی دیاک” مشخص می شوند و از اصل “طرد پاولی” پیروی می کنند )

مایکروسافت Liquid را از طریق GitHub که یکی از مراجع برنامه نویس وابسته به مایکروسافت است، ارایه داده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از این لینک استفاده کنید. همچنین برای مراجعه به Github در رابطه با Liquid می توانید از این لینک استفاده کنید.

منبع :

وینفون | MICROSOFT NEWS

615 پست
رضا رجب زاده
لیسانسه ICT علاقه مند به مایکروسافت و محصولاتش. تکنولوژی و وبلاگ نویسی.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
SayyidAli Fallah
پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

توی فیسبوک دوماه پیش یه چیزایی خونده بودم که چون انگلیسی بود خیلی متوجه نشدم
خیلی جالب بود ممنون
بنظرم پس باید دستگاه هالولنز هم دارای همین فناوری باشه چون من از وقتی هالولنز معرفی شد هرچی میفکرم نمیتونم بفهمم این پردازش سنگین رو این دستگاه توی این سایز و وزن چجوری داره انجام میده!

  رضا رجب زاده
  پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

  سلام جناب فلاح
  نخیر هالولنز همچین مکانیزم پردازشی نداره، یعنی فعلا هیچ محصولی که روانه بازار شده باشه و در دسترس عموم باشه به همچین پردازش گرهایی مجهز نیست
  تو هالولنز علاوه بر پردازش گر محاسباتی و گرافیکی یه پردازش گر مخصوص برای تولید هولو گرافیک ها هم استفاده شده، واسه همینه که اینقدر بستر روان و بهینه ای داره، این پردازش گر هولوگرافیک هم یه چیز خاص و جداگانه هستش

حامد
پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

رضا جان چرا انقد نویسنده هاتون بجز شما و اقای مظفروندی کم کار شدن
انگار دیکه اشتیاق سابق نیست یا نیروی کار نیس؟بهرحال خیلی مشتاق و کاربلد توو این سایت به صف هستن تا نویسنده بشن
با این روشی که پیش گرفتین توو بلند مدت از مخاطبینتون کاسته میشه منم از روی دلسوزی میگم ن چیز دیگه چون واسه سایت و کاربراش و نویسنده هاش ارزش قایلم

  رضا رجب زاده
  پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

  نا حامد جان کسی کم کار نشده، فقط اخبار کم و زیاد میشن، مثلا الان تقریبا اخر هفته کشور های امریکایی هستش و طبعتا اخبار کم میشن. تو این دو سه روزاخیر برا منم تعجب اور بود که چرا منابع اینقدر اخبارشون کم شده
  ممنون که به فکرین، نگران نباشین مثل همیشه، همگی با انگیزه و مصمم هستیم.

parviz
پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

واقعا دم همتون گرم.خسته نباشید.

yeganeh
پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

ممنون بابت مقاله فوق خیلی مفید و بدرد بخور

Microsoft
پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

خسته نباشید واقعا
پردازش کوانتومی یکی از عجیب ترین چیزایی هس که تا حالا شنیدم همچنین خم کردن فضا زمان که سرعت مافوق نور رو فراهم میکنه…فک کنم یکی از علوم آینده همینه…واقعا به قول نیلز بور یکی از بنیان گذاران مکانیک کوانتوم که میگه:هر کسی بگوید درباره کوانتوم چیزی فهمیده است در واقع هیچ چیزی نفهمیده است!!!
دم مایکی هم گرم که داره بستری واسش فراهم میکنه تا بتونن برنامه نویسی کنن…خدایی دیگه هر کی بتونه برنامه نویسی کنه اونم با چنین زبان سطح بالایی حقیقتا مخه…

M__M
پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

رضا خداییش این لغات قلمبه سلمبه رو چجوری معنی کردی؟

na6687
پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

بخس پرسش و پاسخ رو هیچ کس که سر نمیزنه، اینجام سوالی بپرسیم میگید جاش نیست.

محمد محسن
پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

میدونین چرا بیلد رو ندادن
علت اینه که خانم فرجی زودتر اخبارو میگن ، گابریل کچل ناراحت میشه ، خیلی دوس داره خودش خبرو بگه ، بعد الکی بهانه میگیره که خبر خانم فرجی انجام نشه
خداییش خیلی ذوق داره جوونه ، پیش پیش میاین هر چی می خواد بگه رو میگین اذیت میشه دیگه ، بعد یهو یه باگ درست حسابی درست می کنه

نیلوفر فرجی
پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

والا من دیشب چند تا خبر تلنگر کردم اصلا مشخص نشد . یکیش ویدیوی اموزش و نمایش اسلوموشنه که همه سلیتا در موردش حرف زدند جز سایت شما دریغ از یک ویدیو.
خبر مهم بعدی هم اضافه شدن چند قابلیت واتس اپ بود
خبر یعدی هم که توییتر نازیل بود در مورد اسناپدراگون ۸۰۰
یکی دیگه هم ورود بازی کال آف دیوتی برای موبایل
بنظر این اخبار خیلی مهم بودند و ازش گذشتید

نیلوفر فرجی
پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

بنظرم تو گذاشتن اخبار و مطالب خیلی جانب احتیاط رو رعایت میکنید. انگار شک و تردید در مورد مطلب وجود داره.

به نظرم بهتره قاطعیت و جرات بیشتری داشته باشید . مثل چند پست قبل در مورد پایین رده ها. هم من میدونم هم شماها که حدود سه ماه قبل مایکی گفته بود ویندوز ۱۰ روی گوشیهای کمتر از ۸ گیگ حافظه نصب نمیشه.

من این نکته رو بارها کامنت گذاشتم ولی متاسفانه ملت فکر میکردن من با پایین رده ها مشکل دارم. حتی چند باری هم دعوا و مرافعه رخ داد.

خب این مسءله قطعیه.چرا تفسیر الکی باید کرد و هنوز امید داشت! بیلدهای نمایشی هم از ۴ گیگ گذشتند چه برسه نسخه نهایی.

الان کم کم باید نگزان ۸ گیگی ها هم شد 😩

  توسعه گر
  پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

  به نظرم هر موقع شما منبع موثقی از خبرها ارائه کردید جرات نویسندگان سایت هم در باب نشر پیش بینی های نوستراداموس گونه شما بیشتر خواهد شد.

   نیلوفر فرجی
   پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

   خبر موثق تر از سایت مایکروسافت؟
   سایتی که جهانیه نمی آد که دروغ بگه حتی لیست گوشی ها رو هم داده

   نیلوفر فرجی
   پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

   شما چه توسعه گری هستید که از این چیزا خبر ندارین دقیقا؟

    توسعه گر
    پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

    والا من مدتیه پیگیر پیش بینی های شما هستم ولی تنها چیزی که از منابع شما دیدم یک تصویر برش داده شده هست که در سایت ۸pic.ir آپلود کردید. باید لینک خبر رو بدید که بشه بهش استناد کرد. در ضمن شما از کجا می دونید من اطلاعی از آخرین اخبار ندارم؟ اتفاقا من اکانت رسمی توسعه دهنده در مایکروسافت دارم. می تونید چک کنید: azartech@outlook.com

    M__M
    پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

    خانوم فرجی من یه مشکلی تو گوشیم دارم.ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.خیلی خیلی ضروریه

    ممکنه تو تلگرام پیام بدید؟
    telegram.me/miladezzati

  محمد محسن
  پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

  فکر می کنم جنبه مثبت اخبار بیشتر مدنظرشونه
  و امید به اینکه ماکرو یه فکری بکنه

  زارعی
  پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

  موافقم باید یک مقدار در پوشش مطالب دست به عصا بودن رو کنار بگذارید…

محمد محسن
پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

خانم فرجی دو تا فیدبک که خواستم رو فرستادین ، یا خودم اقدام کنم ؟

ali
پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

من میخوام گوشیم رو انلاک کنم از کجا باید شروع کنم؟

winphone
پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

سلام دوستان وینفونی

ی مشکل دارم
ویندوز ده نصبیدم روی لپتاپ لنوو b590
گرافیک اینتل اچ دی نصب نمیشه آخرین نسخه رو گرفتم مخصوص ویندوز ده
وتا اینتل نصب نشه انویدیا نصب نمیشه
پیغام system request minum don’t ی همچی پیغام میده دقیقاً یادم نیست sos please

  Amir
  پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

  سلام
  من نیز مشگل شما را داشتم .
  اما از طریق خود آپدیت های مایگی بروزرسانی کردم و مشگلم حل شد.
  اما اگر در بروزرسانی ها اپدیتی مبنی بر گرافیک اینتل نیومد ، فیدبک به مایکی بزنید یا به بخش پشتیبانی لنوو پیام بدید. قطعا مشکلتون حل میشه.

Hossein
پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

سلام دوستان

ببخشید کسی میدونه چرا تو بیلد جدید قسمت storage نمیشه حافظه تلفن یا مموری رو انتخاب کرد کسی راه حلی بلد هستش ؟

  HaMeD
  پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

  من دیشب میخواستم بازی مدرن کمبت رو نصب کنم، مموری گوشیم جا نداشت
  برای اینکه بتونم روی حافظه داخلی نصبش کنم، رفتم قسمت storage و مموری گوشیو remove کردم، بازی رو حافظه داخلی نصب شد
  بعدشم ک یه ریست کردم مموری هم بالا اومد، ب همین سادگی ب همین خوشمزگی

Amir
پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

سلام دوستان میخواستم ببینم جریان این ال ای دی نوتیفیکیشن تو ۷۳۰ چیه؟
من الان ۷۳۰ دارم اخرین بیلدم دارم چجوریه؟

Reza
پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

سلام
آقایان نویسنده ، بنده بعنوان یکی از بازدید کننده های سایت شما چندتا سوال دارم ، امیدوارم یا در پرسش و پاسخ هفتگی جواب بدین یا همینجا
۱. لینک برنامه ها و بازی های کرک شده از پست های شما حذف شدن ؟ آیا این لینک ها دوباره دردسترس قرار میگیرند ؟!
۲. پیج شما در برنامه ی nearby live چیشد ؟! آدرس جدیدش رو محبت بفرمایید
۳. با اینکه استور ویندوزفون عوض شده ، آیا راهی هست که برنامه ها ویندوزفون رو از طریق اس دی کارت ، دوباره دانلود و نصب کنیم ؟!
۴. نحوه ی ثبت نام در سایتتون رو بصورت دقیق توضیح بدید
ممنون از پاسخ شما

ashoob
پاسخ دهید شنبه 16 آبان 1394

ولی میتونم قول بدم با تحول کامل علم ها و دانش ها، کتاب های آموزش و پرورش ایران تغییر نخواهد کرد. مخصوصا کتاب زبان دبیرستان.😅

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,