مایکروسافت بیلد پیش‌نمایش ویندوز ۱۰ نسخه ۱۸۲۷۲ را برای کاربران اینسایدر حلقه فست، منتشر کرده است. این آخرین نسخه پیش نمایش از شاخه 19H1 بوده و مطابق همیشه، ویژگی‌های جدید بزرگی به همراه ندارد.

لیست تغییرات در واقع بیسار طولانی است اما این تغییرات اکثرا کوچک هستند و لیست پر از تغییر در گزینه‌های ورود به ویندوز، بهبود Snip and Sketch، نسخه جدید Sticky Note با شماره ۳/۱ و غیره است. هنوز خبری از ویژگی Set که در زمان معرفی Redstone چهار نشان داده شد، نیست. این ویژگی همه نرم‌افزارهای باز شده، برگه‌های مرورگر و فایل اکسپلورر را در یک پنجره مجتمع و به صورت برگه‌های جدا از هم مانند آنچه در برگه‌های مرورگر اتفاق می‌افتد، نشان می‌دهد. در ادامه لیست کامل تغییرات این بیلد را از وبلاگ مایکروسافت مطالعه کنید:

قسمت sign-in برای ویندوز هلو بازطراحی شده است

مساله امنیت نبایستی آسان گرفته شود و البته ما قصد داریم به شما کمک کنیم تا استفاده از پسورد سنتی را کاهش دهید. دقیقا به همین منظور است که اصرار داریم، خط مقدم امنیت سیستم خود را با استفاده از ویندوز هلو تنظیم کنید. بازخورد پیشین شما که تنظیمات ویندوز هلو را پیچیده و گیج کننده می‌دانستید، ما را بر آن داشت که این قسمت را ساده‌سازی کنیم. به باور ما این به‌روز رسانی باعث می‌شود که کاربران ایمن‌ترین و سریع‌ترین گزینه را، چه از طریق وارد کردن پین‌کد و  چه از طریق حسگرهای زیستی مانند اثر انگشت و یا شناسایی چهره باشد، برای ورود به ویندوز انتخاب کنند.

هدف نهایی ما این است که شما بهترین راه حل را بسته به شرایط خود انتخاب نمایید. با وجود این‌که هر گزینه ورود، توضیحات تکمیلی در مورد نحوه عملکرد آن ارائه می‌کند و مراحل استفاده را شرح می‌دهد، امید است که شما راحت‌تر بتوانید از میان گزینه‌های موجود و با توجه به امکانات سخت‌افزاری و شرایط خود، یکی را انتخاب نمایید.

بهبود ورودی (صفحه‌کلید)

با توجه به استفاده از فناوری هوش مصنوعی موجود در اپ SwiftKey برای ویندوز ۱۰، مفتخریم  که پشتیانی که خود از زبان‌های زیر را اعلام کنیم:

English (Canada) – en-CA

English (India) – en-IN

French (Canada) – fr-CA

French (Belgium) – fr-BE

French (Switzerland) – fr-CH

Portuguese (Portugal) – pt-PT

German (Switzerland) – de-CH

Spanish (United States) – es-US

اگر شما از صفحه‌کلید لمسی استفاده می‌کنید، در مورد زبان‌های نام برده شده، لطفا از سیستم پیش‌بینی لغت و تایپ با استفاده از رسم شکل حروف آمده در این بیلد، استفاده کرده و نظرات خود را در مورد این دو ویژگی با ما در میان بگذارید. اگر هم خواستید صفحه‌کلید را با و یا بدون این ویژگی‌ها امتحان کنید تا بهتر به تفاوت وجود آن‌ها پی ببرید. برای این کار به مسیر زیر بروید:

Settings > Devices > Typing > Suggestions and Autocorrections

اگر صفحه‌کلید فیزیکی استفاده می‌کنید، از این به بعد، پیشنهاد اصلاح لغت در زبان‌های نام برده شده نیز قابل استفاده است. پیشنهاد اصلاح لغت در صفحه کلید فیزیکی یکی از ویژگی‌هایی است که پیش‌تر ما در معارفه رداستون ۴ قول آن را داده بودیم. اگر مایل به استفاده از این ویژگی هستید با رفتن به مسیر Settings > Devices > Typing گزینه “Show text suggestions as I type”  را فعال کنید.

صفحه کلید فونتیک هندی برای کاربران پی‌سی در دسترس است:

اگر به زبان هندی تایپ می‌کنید، با توجه به بازخودی که شما داده بودید، صفحه‌کلید فونتیک هندی، بنگالی، تامیل، پنجابی مالایالان، ماراکی، گُجراتی،  کانِدا، تلوگو و اودیا را به در این بیلد پیش‌نمایش به صفحه‌کلید سنتی INSCRIPT  هندی که از پیش در دسترس بوده است، اضافه نمودیم.

صفحه‌کلید فونتیک چگونه کار می‌کند؟ در اصل یک راه حل موثر برای تایپ در زمان مطبوع در صفحه‌کلید استاندارد QWERTY انگلیسی است. به این صورت که، در زمان تایپ شما بر روی کلید‌های انگلیسی تایپ می‌کنید و ویندوز به صورت خودکار احتمالات درست جهت جایگزینی حرف انگلیسی با حرف مورد نظر در زبان هدف را به شما نمایش می‌دهد. به عنوان مثال اگر شما تایپ کنید “namaste”، صفحه‌کلید فونتیک هندی به شما नमस्ते را پیشنهاد می‌دهد ( فرض کنید شما با صفحه‌کلید انگلیسی تایپ کنید salam و ویندوز آن را با “سلام” جایگزین کند – مترجم ).

اگر زبان مادری شما جزو یکی از زبان‌های نامبرده در بالا است، یا از زبان هندی استفاده می‌کنید، لطفا ویژگی‌های قید شده چه مربوط به صفحه‌کلید مجازی و چه مربوط صفحه‌کلید فیزیکی  را امتحان کرده و نظرتان را با ما در میان بگذارید. مراحلی که برای آغاز باید طی کنید:

۱- به Select Start > Settings > Time & Language-> Language بروید.

۲- در زیر منوی  Add a preferred language بر روی + کلیک کنید.

۳- یکی از زیرشاخه‌های زبان هندی که مورد نظرتان است را جست‌وجو و انتخاب کنید ( به عنوان مثال Hindi ).

۴- حالا به صفحه Language بروید. زبانی که پیش‌تر انتخاب کرده بودید به این صفحه اضافه شده است. با کلیک بر روی زبان مورد نظر، گزینه Options نمایان می‌شود. بر روی آن کلیک کنید تا به گزینه‌های آن زبان دسترسی پیدا کنید.

۵- بر روی + در زیر منوی Add a keyboard کلیک کنید.

۶- صفحه‌کلید فونتیک را ( به عنوان مثال  Hindi Phonetic – Input method editor ) را فعال کنید. اکنون صفحه گزینه‌های زبان‌ها در تنظیمات شما باید به شکل زیر باشد:

۷- زبان دلخواه را اکنون می‌توانید از قسمت تنظیمات زبان ورودی بر روی نوار وظیفه یا با فشردن کلیدهای Windows key + Space انتخاب نمایید.

نکته: دیکشنری مورد استفاده در صفحه‌کلید فونتیک هندی را بایستی دانلود کنید. لطفا در هنگامی که صفحه کلید مروبطه را اضافه می‌کنید به اینترنت متصل باشید. بسته دیکشنری به صورت خودکار دانلود می‌شود ولی این کار ممکن است چند دقیقه طول بکشید.

بهبود در دسترسی‌ها (‌Accessibility)

هشدار روشن بودن کلید Caps Lock توسط راوی (قابلیت Narrator یا راوی در ویندوز مخصوص نابینایان است به این صورت که اطلاعات بر روی صفحه و آیکون‌هایی که به وسیله موس انتخاب می‌شوند را برای کاربر اعلام می‌کند – مترجم) :  از این به بعد اگر به صورت تصادفی در حالی که کلید Caps Lock روشن است، تایپ کنید، راوی به شما این مسأله را گوشزد می‌نماید. این حالت به صورت پیش‌فرض روشن خواهد بود. برای دسترسی به تنظیمات راوی از کلید‌های ترکیبی Ctrl + Win + N استفاده کنید. سپس به قسمت “Change how much content you hear” رفته و تیک گزینه “Change when you receive Caps Lock warnings while typing” را بردارید تا قابلیت غیرفعال شود.

در این زمینه، صدایی که از راوی می‌شنوید مانند صدای تمامی هشدارهای دیگر است که البته ما در حال کار کردن بر روی آن هستیم. لطفا نظرتان را در این باره بگویید.

سایر موارد به روز شده

Snip & Sketch نسخه 10.1809.2964.0: با تشکر از تمام کسانی که تاکنون بازخورد ثبت کرده‌اند. دیدن نظرات شما بسیار مسرت بخش بوده است و ما مجدانه در تلاش هستیم تا با آن‌ها را عملیاتی کرده و در نسخه‌های آینده به اپ اضافه نماییم. به‌روز رسانی فعلی شامل چنیدن بهبود است:

اضافه کردن مقداری تمایز: فرض کنید که می‌خواهید اسکرین‌شات گرفته شده را در محیطی اضافه کنید و اتفاقا آن محیط دارای رنگ زمینه‌ای مشابه با اسکرین‌شات شماست. در این صورت مرزهای زمینه اصلی و اسکرین‌شات نا مشخص خواهد بود. اکنون گزینه‌ای اضافه شده تا در صورت تمایل، خطوط دور اسکرین‌شات شما متمایز از تصویر زمینه نشان داده شود.

چاپ! : گاهی نیاز است که از اسکرین‌شات اخذ شده یک نسخه فیزیکی داشته باشید. در فیدبک‌ها به ما گفته بودید که برای چاپ اسکرین‌شات می‌بایست چندین مرحله اضافی را طی کنید. اکنون گزینه‌ای اضافه شده است که می‌توانید مستقیم، اسکرین شات خود را پرینت نمایید ( یا به صورت پی‌دی‌اف ذخیره کنید ).

گزینه ذخیره: اگر ویرایش‌هایی در اسکرین‌شات صورت داده باشید ولی آن‌ها را ذخیره نکرده باشید، اگر اقدام به بستن پنجره نمایید، از شما برای بستن تاییدیه گرفته خواهد شد.  همچنین با توجه به بازخورد شما، اکنون می‌توانید اسکرین‌شات را در دو فرمت jpg یا gif ذخیره کنید..

اکنون یک صفحه جدید تنظیمات داریم: ما قالب قدیمی تنظیمات این بخش را در این نسخه به‌روز رسانی عوض کرده‌ایم و تمامی تنظیمات مربوطه در یکجا مجتمع شده است. مثلا در همین قسمت می‌توانید ویژگی اضافه کردن خط حاشیه به اسکرین‌شات را فعال یا غیر‌فعال کرده و یا کیفیت آن را تغییر دهید. همچنین قابلیت کپی مستقیم اسکرین‌شات در کلیپ‌برد اضافه شده است.

چه موارد دیگری باید اضافه شود؟ هم‌اکنون ما چند مورد را در لیست خود داریم که باتوجه به بازخوردهای شما انتخاب شده‌اند و در آینده نزدیک آن‌ها را اضافه خواهیم کرد والبته از پیشنهادات شما در این زمینه استقبال می‌کنیم.

اپ Sticke Note 3.1: بابت نظرات شما در طول ساخت نسخه ۳ این اپ سپاس‌گزاریم و باور داریم که شما این به‌روز رسانی را خواهید پسندید.

به نظر می‌رسد که همه شما علاقه وافری به پوسته‌های تاریک‌تر دارید و اکنون نسخه کاملا Dark این اپ در اختیار شماست. اپلیکشن اکنون کاملا از پوسته تاریک ویندوز پشتیبانی می‌کند و علاوه بر آن، می‌توانید رنگ‌ها را در آن، بدون توجه به تنظیمات ویندوز، مطابق سلیقه خود، تغییر دهید. همچنین همگان از قابلیت همگام‌سازی Sticky Note استقبال کرده‌اند و ما هم بر روی آن کار کردیم که سریع‌تر از شود. لطفا آن را امتحان کرده و نظرتان را با ما در میان بگذارید.

 

منبع :

NEOWIN

396 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. گیک، برنامه‌نویس پایتون. دوستدار لینوکس و مایکروسافت به صورت هم‌زمان!!
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
senior
پاسخ دهید جمعه 11 آبان 1397

سلام
خبری از نسخه ی october دارید که به مشکل خورد و قرار شد بعد از اطمینان کامل دوباره فایل هاش و برای دانلود بگذاره مایکروسافت؟

    محسن توکلی نیا
    پاسخ دهید دوشنبه 14 آبان 1397

    سلام دوست عزیز، به‌روزرسانی اکتبر در حال حاضر فقط برای اینسایدرها در دسترس هست و هنوز عرضه عمومی نشده، با توجه به مشکلاتی که در عرضه اولیه پیش اومد بهتره که رفع تمامی این موارد یه مقدار صبر کنید

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,