در سالهای اخیر مایکروسافت برنامه‌های متنوعی را برای پربارتر کردن مایکروسافت استور تدارک دیده است. اپلیکیشن‌های یونیورسال اولین قدم مایکروسافت برای رشد مایکروسافت استور بود، اخیرا نیز با عرضه به‌روزرسانی آوریل 2018 ویندوز 10 وب اپلیکیشن‌های پیشرو یا PWAs نیز راه خود را به مایکروسافت استور پیدا کردند. اخبار جدید اما حکایت از آن دارند که ردموندی‌ها برنامه‌های بیشتری برای افزایش تعداد اپلیکیشن‌های مایکروسافت استور در سر دارند.آرشیو غنی اپلیکیشن‌های وین 32 که در دهه‌ها گذشته نقطه قوت پتلفرم ویندوز شناخته می‌شد، اکنون به نوعی بلای جان ویندوز 10 شده است. طی این سالها توسعه‌دهندگان ویندوزی عادت کرده‌اند تا اپلیکیشن‌های خود را به‌صورت مستقل در سایت شخصی خود عرضه کنند، از سوی دیگر کاربران ویندوز نیز به دانلود اپلیکیشن‌ها از این طریق عادت کرده‌اند.

این عادت البته عامل بروز مشکلات امنیتی برای کاربران ویندوز نیز بوده است، چرا که دریافت اپلیکیشن‌ها از سایت‌های مختلف گاهی پای ویروس‌ها و بدافزارها را نیز به کامپیوترهای کاربران باز کرده است. دریافت اپلیکیشن‌ها از چنین منابعی تنها باعث بروز مشکلات برای کاربران نبوده است، چرا که بدین صورت اپلیکیشن‌های کرک شده نیز به وفور در اختیار کاربران قرار گرفته و عملا حاصل زحمات توسعه‌دهنده نیز بر باد می‌رود.

طی چند سال اخیر مایکروسافت برای مرتفع ساختن این مشکلات تلاش کرده تا بیش از پیش کاربران و توسعه‌دهندگان را با استور ویندوز 10 یا همان مایکروسافت استور عادت دهد. تلاش مایکروسافت برای نیل به این هدف البته چیز جدیدی نیست، کاربران قدیمی ویندوز و طرفداران دیرینه مایکروسافت حتما آن روز تاریخی را به یاد دارند. زمانی که استیو بالمر مدیرعامل سابق مایکروسافت روی صحنه آمد و با صدای بلند فریاد می‌زد “توسعه‌دهندگان، توسعه‌دهندگان، توسعه‌دهندگان”.

در آن زمان فقدان یک پلتفرم مشترک میان دستگاه‌های مختلف ویندوزی، عاملی بود که باعث عدم توفیق مایکروسافت در جذب توسعه‌دهندگان شد. البته در این میان اشتباهات مدیر عامل وقت شرکت در جدی نگرفتن پلتفرم موبایل و در عین حال شروع مجددهای پیوسته سیستم‌عامل‌های موبایل این شرکت را نیز نباید از یاد برد.

سالها از زمان گذشته، اکنون مایکروسافت تحت رهبری ساتیا نادلا به شرکتی با ثبات‌تر تبدیل شده است. این شرکت با عرضه پل نرم‌افزاری دسکتاپ توانسته تعداد زیادی از اپلیکیشن‌ها وین 32 را وارد استور کند، اقدامی که در نهایت به نفع کاربران و توسعه‌دهندگان نیز خواهد بود.

در عین حال با توجه به هسته مشترک ویندوز 10، اپلیکیشن‌های یونیورسال گزینه دیگر این شرکت برای غنی ساختن مایکروسافت استور به‌شمار می‌آید. اما جدیدترین اقدام مایکروسافت برای رشد تعداد اپلیکیشن‌ها در استور پشتیبانی از وب اپلیکیشن‌های پیشرو یا PWAs بوده که تاکنون با استقبال بسیار خوب توسعه‌دهندگان همراه بوده است.

تاکنون در مقالات مختلفی به بررسی قابلیت‌ها و پتانسیل‌های این دسته جدید از اپلیکیشن‌ها پرداخته‌ایم، اما به‌طور خلاصه باید عنوان کنیم که هزینه بسیار اندک توسعه این دسته از اپلیکیشن‌ها و البته قابلیت دریافت آنی به‌روزرسانی‌ها باعث شده تا شرکت‌های مختلفی نظیر توییتر، اوبر و … وب اپلیکیشن‌های پیشرو خود را وارد مایکروسافت استور کنند.

گزارشات جدید اما حکایت از آن دارند که مایکروسافت به این میزان رشد قانع نبوده و درنظر دارد راه‌های بیشتری را برای ورود اپلیکیشن‌ها به استور خود فراهم آورد. به احتمال زیاد مطلع هستید که مایکروسافت در حال توسعه یک سیستم عامل جدید با نام Windows Core OS است که پوسته ویژه این سیستم عامل برای دستگاه‌ها قابل حمل اندرومدا نام دارد. در حقیقت دستگاه بعدی که انقلاب دیگری از جنس سرفیس را رقم خواهد زد سرفیس فون یا همان دستگاه اندرومدا است که مایکروسافت عرضه آن را به سال 2019 موکول کرده است.

ردموندی‌ها با درس گرفتن از شکست ویندوزفون و درک اهمیت اپلیکیشن‌ها در موفقیت یک پلتفرم، بستر دیگری را نیز برای توسعه اپلیکیشن‌های ویندوز 10 درنظر گرفته‌اند. یکی از خبرنگاران سایت ویندوزسنترال با توجه به اطلاعاتی که از منابع خبری خود کسب کرده عنوان داشته:

لازم به گفتن نیست که مایکروسافت برای سیستم عامل اندرومدا با جدیت پیگیر اپلیکیشن‌های یونیورسال است، اپلیکیشن‌هایی نظیر واتس اپ نمونه‌هایی از این دست هستند که به‌صورت یونیورسال وارد استور خواهند شد. اما از آنجا که توسعه یک اپلیکیشن یونیورسال سخت و زمان‌بر است، مایکروسافت وب اپلیکیشن‌های یپشرو را برای توسعه‌دهندگان و کسب‌وکارهای کوچک درنظر گرفته است.

البته این تمام ماجرا نیست، چرا که برطبق اخباری که در اختیار من قرار گرفته، مایکروسافت ایده‌های دیگری برای بهبود وضعیت اپلیکیشن‌های اندرومدا درنظر دارد که در تلاش هستم تا اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورم.

شاید سریعترین راه برای افزایش تعداد اپلیکیشن‌های دستگاهی کوچک با ساختار موبایل، پشتیبانی از اپلیکیشن‌های اندرویدی در ویندوز 10 باشد به خصوص که انحصار ایجاد شده در کسب‌وکار این شرکت و به‌خصوص پلتفرم اندروید حسابی این شرکت را دچار مشکل کرده است.

آیا مهندسان مایکروسافت راه دیگری برای رشد تعداد اپلیکیشن‌های سیستم عامل اندرومدا پیدا کرده‌اند؟ به نظر شما مایکروسافت چه راه‌هایی برای رفع این مشکلات پیش رو دارد؟

منبع :

MSPU

1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
win
پاسخ دهید جمعه 29 تیر 1397

چون اندروید بر پایه ماشین مجازی کار میکنه مایکروسافت با پیاده سازی یک پردازش گر ماشین مجازی روی ویندوز میتونه براحتی برنامه های اندروید رو اجرا کنه (مثل آرت یا دالویک یا حتی اجرای برنامه های وین۳۲ رو ویندوز ۱۰ آرم که البته اون از لایه سازگاری استفاده میکنه و به همین علت روان تره) و با توجه به اینکه مایکروسافت از کرنل NT که معجزه ی بهینگی در دنیای نرم افزار هست استفاده میکنه این برنامه ها حتی بهتر از خود اندروید اجرا خواهند شد البته این کار تبعاتی داره مثل تضعیف هویت ویندوز و پیشرفت نکردن و تولید نشدن برنامه های بومی سیستم عامل که به هر حال برنامه بومی سرعت و بهینگی بیشتری دارند.

  محسن توکلی نیا
  پاسخ دهید شنبه 30 تیر 1397

  اشاره خیلی دقیقی بود. اجرای اپ های اندرویدی در کنار تضعیف وجهه ویندوز روی درآمد مایکروسافت از سرویس هاش هم اثر منفی خواهد داشت. باید ببینیم زیر بار چنین چیزی خواهند رفت

mohsen
پاسخ دهید شنبه 30 تیر 1397

سلام یعنی میشه به پورت کردن نرم افزارها یا چیزی شبیه به اون توی استور ویندوز 10 موبایل امیداوار باشیم؟ یا فقط برای سیستم عامل و سخت افزار جدیده؟
پروژه ایلندوود و استوریا رو که کنسل کرد رفت و مارو هم نا امید…

  محسن توکلی نیا
  پاسخ دهید شنبه 30 تیر 1397

  سلام محسن جان، با عرضه شدن سیستم عامل اندرومدا طبیعتا دستگاه‌های جدید به صورت رسمی از این اپلیکیشن ها بهره خواهند برد، البته ممکن هست توسعه‌دهندگان غیر رسمی بتوانند راهی برای استفاده از این سیستم عامل پیدا کنند.

ali
پاسخ دهید شنبه 30 تیر 1397

خیر شاید یه سری برنامه های اندروید رو بزاره اجرا بشن ولی برنامه های که از سرویس های گوگل استفاده می کنن رو نمی زاره مگر اینکه به سرویس های مایکروسافت روی بیارن

mohsen
پاسخ دهید شنبه 30 تیر 1397

ممنون حیف شد ویندوز 10 موبایل

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,