مایکروسافت قصد دارد با همکاری دانشگاه معتبر کمبریج، تعداد محققان در زمینه هوش مصنوعی را در بریتانیا افزایش داده و به آن‌ها کمک کند تا از این دانش در جهت ساخت دنیایی بهتر، بهره ببرند.

واحد تحقیقات مایکروسافت به همراه دانشگاه کمبریج، ابزار یادگیری ماشین را در اختیار دانشجویان دوره دکتری در دانشگاه‌های برتر جهان قرار داده و به آنان پیشنهاد تحقیقاتی فوق دکتری در آزمایشگاه تحقیقات مایکروسافت در دانشگاه کمبریج را ارائه می‌کنند.  هدف در واقع شناخت ظرفیت‌های هوش مصنوعی در جهت بهبود کیفیت زندگی بشر  و همچنین جذب و شناسایی نسل بعدی چهره‌های مستعد در این زمینه است.

مایکروسافت هم‌اکنون در حال تحقیق بر روی چالش برانگیزترین موضوع در زمینه هوش مصنوعی است تا بتواند ابزاری در جهت تغییر کیفیت زندگی افراد و سازمان‌ها در سرتاسر جهان، توسعه دهد. مترجم اسکایپ توانسته است ( با استفاده از هوش مصنوعی ) به انسان‌ها در زمینه برقراری ارتباط در زبان‌های مختلف، کمک کند و فریم‌ورک Infer.NET، بعد از ۱۰ سال پژوهش، به عنوان یک فریم‌ورک بین پیلتفرمی در زمینه یادگیری ماشین بر اساس مدل سازی، در اختیار محققان در اقصی نقاط دنیا، قرار گرفته است.

بخشی از دنیا که بیش‌ترین استفاده را می‌توانند از فناوری یادگیری ماشین داشته باشند، در واقع به راهکارهایی فوق پیشرفته نیاز دارند که این نشان دهنده پیچیدگی دنیایی است که ما در آن زندگی می‌کنیم. چنین ساختار هوشمندی می‌تواند حتی در زمینه تصمیم‌گیری در مسائل مختلف از جمله سلامت، تحصیل، حمل و نقل و کشاورزی، کاربرد داشته باشد. به هر حال مایکروسافت نمی‌تواند بدون همکاری و کمک بخش آکادمیک، بار چنین کار بزرگی را به دوش بکشد.

پلتفرم یادگیری ماشین مایکروسافت – کمبریج در نتیجه بیش از یک دهه همکاری تنگاتنگ این شرکت و دانشگاه مذکور به نتیجه رسیده است. این محصول همچنین نشان دهنده تعهد محکم مایکروسافت به همکاری با دیگران است تا در نتیجه آن، زمینه تحقیقات آینده که برای پیشبرد هوش مصنوعی ضروری است، فراهم شود.

وزیر ارتباطات بریتانیا در این زمینه گفته است:

بریتانیا به خاطر ایده‌های توسعه یافته در دانشگاه‌های پیشروی آن، معدن استعدادهای بین‌المللی است. این همکاری صورت گرفته میان مایکروسافت و دانشگاه کمبریج، به ما در زمینه توسعه دانش هوش مصنوعی بومی کمک کرده و پشتیبان دولت در زمینه راهبرد سازی در صنایع مدرن و تجارت ۱ میلیارد پوندی بخش هوش مصنوعی خواهد شد. بسیار حیاتی است که ما در جهت بهرمندی از این فناوری، سرمایه‌گذاری انجام دهیم. البته بخشی از کار با اعلام بودجه مخصوص برای آن، در هفته جاری انجام شده است. دولت همچنین در طول ۴ سال، مبلغ ۵۰ میلیون پوند در جهت کمک به مبحث هوش مصنوعی، سرمایه‌گذاری خواهد کرد تا بهترین محققان را از سراسر دنیا به بریتانیا بیاورد. این مسأله در نهایت به افزایش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تا ۱/۱ میلیارد پوند در انگلستان خواهد انجامید.

در طی توسعه این ابزار یادگیری ماشین، مایکروسافت ظرفیت و قابلیت بخش هوش مصنوعی کمبریج را با پشتیبانی از بازدید محققان، دانشجویان فوق دکتری، دکتری و دانشجویان دوره اینترنی از بریتانیا و سراسر دنیا و در کل افزایش میزان مشارکت و ایده پردازی میان شرکت و دانشگاه، افزایش می‌دهد. اعضای دانشگاه هم‌اکنون می‌توانند در برنامه آموزشی تخصصِ هوش مصنوعی مایکروسافت مقاله ارائه دهند و به پروژه‌های بزرگ پیشرو در هوش مصنوعی کمک کنند. محققان مایکروسافت نیز در دانشگاه به تدریس و نظارت بر پروژه‌های مربوطه در همه سطوح می‌پردازند و با این برنامه، میزان تبادل دانش، افزایش میابد.

از طریق این همکاری، توقع ایجاد تحقیقات عمیق در مسائل بنیادی یادگیری ماشین و برنامه‌های مربوط به آن در همه زمینه‌ها، مخصوصا حوزه سلامت که استفاده این دانش در آن نوپا محسوب می‌شود، وجود دارد. هدف نهایی ادغام موثر اطلاعات از آزمون‌های پزشکی و بالینی ( با دانش هوش مصنوعی ) است تا به متخصصان علم پزشکی در جهت تصمیم‌گیری به صورتی که صلاحدید بیمار در مراحل تشخیص، درمان و پیش‌گیری در اولویت قرار گیرد، کمک کند.

شراکت مایکروسافت با واحدهای آکادمیک، باعث سرعت بخشیدن به تولید دانش هوش مصنوعی و یادگیری ماشین شده و ادامه این مسیر، بریتانیا و جهان را به محل بهتری تبدیل خواهد کرد.

پروفسور Andy Neely، معاون بخش امور کسب و کار در کمبریج چنین می‌گوید:

کمبریج دارای فرهنگ تبادل ایده میان صنعت و دانشگاه را دارا است و این توافق اخیر با مایکروسافت، مثال شاخصی از همین فرهنگ است. با همکاری با بخش صنایع و یافتن بهترین راهکارهای استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، ما نه تنها به حل معضلات در بخش صنعت کمک می‌کنیم، بلکه به تحقیقات پیشرو و تعلیم و معرفی نسل بعدی رهبران، تدام خواهیم بخشید.

وزیر تجارت بریتانیا Greg Clark، نیز در این زمینه گفت:

 بریتانیا یک میراث ناهماهنگ از هوش مصنوعی و برنامه عملیاتی خود برای پیشرفت در بخش فناوری را دارد. این شراکت میان یکی از دانشگاه‌های پیشرو در فناوری جهان و مایکروسافت، یک نمونه عالی برای همکاری میان بخش آکادمیک و بخش تجاری است. پایه‌های تحقیقات و ابداعات پیشرو در برتانیا، بخش‌‌های سرمایه‌گذاری راهبری در صنایع ما را به سمت بزرگترین رشد در تحقیقات عمومی و سرمایه‌گذاری توسعه‌ای در تاریخ بریتانیا هدایت می‌کند.

منبع :

MICROSOFT

396 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. گیک، برنامه‌نویس پایتون. دوستدار لینوکس و مایکروسافت به صورت هم‌زمان!!
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,