محققین مایکروسافت موفق شده اند تا سنسور دوربین منحنی را بسازند که به گفته آن ها یکی از بزرگ ترین مشکلات پیش روی ایجاد تصاویر دیجیتال با کیفیت بالا را مرتفع ساخته است.

آنچه که مسلم است لنزها قادر به انجام فوکوس بر روی سطحی صاف نظیر سنسور یک دوربین نیستند، اما در نقطه مقابل امکان فوکوس طبیعی بر روی یک سطحی منحنی نظیر پشت چشم میسر است.

به بیان دیگر در تصاویر ثبت شده توسط سنسورهای کنونی سوژه ها در گستره یک عکس به صورت خارج از فوکوس به نمایش در می آیند. اما به واسطه خمیده شدن سطح کانونی مایکروسافت توانسته نیاز به استفاده از لنز جهت نمایش عمق میدان را پایان دهد، و از این رو با آزاد شدن اجزا سیستم ثبت تصویر، توان آن ها در جهت بهبود دیگر موارد مورد استفاده قرار گیرد.

اگر بخواهیم نتیجه این فناوری را به صورت ساده تر توضیح دهیم باید اشاره کنیم با توجه به منحنی شدن سنسور، برای نمایش عمق میدان دیگر اجزا سیستم درگیر نخواهند شد، از این می توان فاکتورهایی نظیر رزولوشن، میزان نور دریافتی از محیط، دقت نمایش رنگ ها، روشنایی تصاویر را به مراتب افزایش داد و در عین حال اندازه ماژول دوربین، پیچیدگی و هزینه ساخت آن به مراتب کاهش می یابد.

دنیای فناوری به خوبی از قابلیت ها و پتانسیل سنسورهای منحنی آگاه بوده و هستند، اما مشکلات فنی در راه توسعه این سنسورها عاملی بود که امکان دستیابی به این تغییر را مشکل ساخته بود.

چرا که به لحاظ فنی امکان انحنا دادن سنسورهای منوکریستالین سیلیکون بدون شکستن و از ساختار خارج کردن آن ها ممکن نیست. اما محققین مایکروسافت توانسته اند به واسطه تکنیکی بر این معضل فائق آیند.

این محققین توانسته اند تکنیکی خاص را ابداع کنند که به واسطه آن هوای فشرده از یک سو به سنسور دمیده می شود، و این امکان به سنسور داده می شود تا سنسور داخل قالب به راحتی حرکت کند، این امر می تواند میزان استرس و فشار فرآیند قالب گیری را به مراتب کاهش داده و در نتیجه بدون شکسته شدن سنسور، می توان آن را به صورت منحنی تولید کرد.

این فناوری برای اولین بار امکان ساخت سنسورهای منحنی را میسر کرده است، و از دیگر مزایای آن می توان به سرعت بالا هنگام تولید، قابل اعتماد بودن و هزینه پایین ساخت اشاره کرد.

برای اینکه از پتانسیل خارق العاده این فناوری بیش تر آگاه شویم، مثالی عملی در مورد نتیجه کار می زنیم، با استفاده از این فناوری یک سنسور CMOS ارزان قیمت می تواند تصاویر به مراتب شارپ تر از یک دوربین حرفه ای کانن ۱DS Mark III به همراه لنز ۵۰ میلی متری تولید کند.

نکته خوب دیگری که در مورد این فناوری قابل ذکر است قابلیت انعطاف بالای این فناوری است، چرا که این فرآیند تولید را می توان در هر مقیاس و اندازه ای اجرا کرد. این فناوری هنوز برای ساخت سنسورهای دوربین گوشی ها هوشمند ارایه نشده است، و مایکروسافت در ابتدا در حال همکاری با تولیدکنندگان است تا این فناوری در ساخت دوربین های عکاسی، فیلم برداری، بینش کامپیوتری و اتوماسیون، میکروسکوپ ها، تلسکوپ ها و … مورد استفاده قرار گیرد.

باید منتظر باشیم ببینیم که این شرکت چه زمانی از این فناوری در تولید کمرا فون خود استفاده خواهد کرد.

 

 

 

منبع :

MSPU

898 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
alireza
پاسخ دهید چهارشنبه 10 خرداد 1396

بیخودی که بهش نمیگن غول نرم افزار
الان غول تکنولوژی هم شده ….

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,