این چند روز اخبار متعددی در مورد فعالیت های مایکروسافت و شرکا آن در زمینه ویندوز واقعیت ترکیبی مشاهده کرده ایم. اکنون مایکروسافت در خبری که در وبلاگ خود منتشر کرده جزییات بیشتری در مورد آغاز به کار اکوسیستم ویندوز واقعیت ترکیبی در فصل تعطیلات مشخص ساخته است.

مایکروسافت در بخشی از اعلامیه خود برای کنفرانس IFA 2017 به مطالب مختلفی اشاره کرده است، یکی از موارد مهمی که در آن به چشم می‌خورد برشمردن برتری های اکوسیستم ویندوز واقعیت ترکیبی در مقایسه دستگاه های واقعیت مجازی نظیر Oculus و HTC Vive است. از جمله برتری هایی که ردموندی ها در مورد پلتفرم واقعیت ترکیبی خود اشاره کرده اند، می‌توان به سادگی راه اندازی و تنظیمات اشاره کرد، چرا که هدست های ویندوز واقعیت ترکیبی برخلاف دیگر هدست های موجود در بازار نیازی به نصب ردیاب های خارجی ندارند، برتری دیگر این هدست ها قیمت مناسب آنها است، هدست های ویندوز واقعیت ترکیبی توسط شرکت های مختلفی نظیر دل، ایسوس، اچ پی و … تولید می‌شوند و قیمت آنها در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار است. این قیمت به مراتب از هدست های واقعیت مجازی موجود در بازار پایین تر است.

از سوی دیگر حداقل سخت افزار مورد نیاز برای پشتیبانی از این هدست ها در قیاس با هدست های واقعیت مجازی پایین تر است و کاربر با در اختیار داشتن کامپیوتری با قیمتی در حدود ۴۹۹ دلار امکان بهره بردن از این هدست ها را خواهد داشت.

مایکروسافت در این پست توضیحاتی در مورد سخت افزار مورد نیاز برای پشتیبانی از این هدست ها ارایه کرده که در خبری به اطلاع شما رساندیم. مایکروسافت درنظر دارد تا حتی دسته بندی جدیدی برای کامپیوترهای شخصی با توجه به قابلیت های آنها در زمینه واقعیت ترکیبی تعریف کند، برطبق این تعریف جدید کامپیوترهایی که از ویندوز واقعیت ترکیبی پشتیبانی می‌کنند به دو دسته “کامپیوترهای ویندوز واقعیت ترکیبی” و “کامپیوترهای ویندوز واقعیت ترکیبی آلترا” تقسیم خواهند شد.

کامپیوترهای ویندوز واقعیت ترکیبی شامل لپ تاپ ها و دسکتاپ هایی است که از گرافیک یکپارچه بهره می‌برند. هنگامی که هدست به این دسته از کامپیوترها وصل شوند قادر به نمایش محتوا با نرخ فریم ۶۰ خواهد بود.

کامپیوترهای ویندوز واقعیت ترکیبی آلترا به لپ تاپ ها و دسکتاپ هایی گفته می‌شود که که از کارت گرافیک جدا برخوردار هستند. با اتصال هدست به این دسته از کامپیوترها، می‌توان محتوا را با نرخ فریم ۹۰ مشاهده کرد.

مایکروسافت علاوه بر فعالیت هایی که در عرصه سخت افزار و نرم افزار داشته، با توسعه دهندگان زیادی در مورد تولید محتوا مناسب این هدست ها رایزنی کرده است و البته نتایج خوبی به‌دست آورده که در وینفون اعلام کردیم. این شرکت به عنوان پیش درآمد شروع فعالیت اکوسیستم ویندوز واقعیت ترکیبی ویدیو تبلیغاتی کوتاهی در مورد پتانسیل و قابلیت های آن منتشر کرده که در ادامه به تماشای آن می‌نشینیم.

در انتها باید اشاره کنیم که مایکروسافت تمهیدات ویژه ای را برای توسعه دهندگان درنظر گرفته تا تولید محتوا به‌صورت همزمان برای پلتفرم های واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و البته هالوگرام ها بسیار ساده شود. باید به انتظار بنشینیم و آینده این پلتفرم و بازخورد بازار و کاربران از آن را نظاره کنیم.

منبع :

MSPU

1145 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , ,