مایکروسافت پتنتی را به ثبت رسانده که چگونگی استفاده از فرمان‌های لمسی با استفاده از پشت یک دستگاه را نشان می‌دهد و با استفاده از آن کاربر می‌تواند از بدنه پشتی دستگاه جهت تعامل با محتوای درون نمایشگر استفاده کند.

چندین سال پیش محققان بخش رابط کاربری مایکروسافت ایده‌ جدیدی ارایه کرده بودند که بخش پشتی یک دستگاه می‌تواند کاربردی بیش از پوشش باتری و دیگر اجزا پشتی دستگاه داشته باشد. پیشنهاد آنها بدین گونه بود که بخش پشتی می‌تواند به‌گونه‌ای طراحی شود که نسبت به لمس حساس بوده و کاربر به‌وسیله آن نسبت به محتوای درون نمایشگر گوشی همراه خود تعامل داشته باشد.

البته در حال حاضر تجارت گوشی‌های هوشمند مایکروسافت کاملا از میدان خارج شده است و دیگر گوشی هوشمندی برای پیاده کرده این ایده در آن وجود ندارد. از طرف دیگر اخبار و پتنت‌های ثبت شده توسط مایکروسافت حکایت از آن دارند که این شرکت در حال توسعه دستگاه اندرومدا یا همان سرفیس فون افسانه‌ای است.

یک تبلت تاشو در برخی حالات خود مثلا زمانی که تاشده و دو نمایشگر آن روی یکدیگر قرار گرفته‌اند، عملا همان سطح لمسی مورد نیاز برای پیاده سازی پتنت پیشین مایکروسافت را ارایه می‌کند. اخیرا کریستین کلین و چند نفر دیگر از تیم تحقیقاتی مایکروسافت با توجه به پتانسیل یک تبلت تاشو پتنت جدیدی با نام “زبان ژست حرکتی برای دستگاهی با چندین سطح لمسی” را ثبت کرده اند که در ادامه بدان می‌پردازیم.در توضیحات پتنت عنوان شده:

ما در این پتنت ژست‌های حرکتی برای دستگاهی با چندین سطح را تشریح کرده‌ایم. به‌طور کلی تعدادی مدل‌های ورودی لمسی را شرح داده‌ایم که از جمله آن می‌توان به تعاملات لمسی در دو نمایشگر لمسی که از طریق لولا به یکدیگر متصل شده‌اند اشاره کرد.

برای مثال یک دستگاه موبایل می‌تواند دارای یک نمایشگر اولیه در بخش جلویی خود باشد و یک نمایشگر ثانویه لمسی نیز در بخش پشتی قرار گیرد، این نمایشگر در پشت درست مقابل نمایشگر اولیه قرار خواهد گرفت. بدین طریق امکان تعامل با نمایشگر اصلی از طریق لمس نمایشگر ثانویه پشتی فراهم می‌گردد.

بر بستر این پتنت می‌توان ژست‌های حرکتی متعدد و متنوعی را برای نمایشگر ثانویه تعریف کرد. اما ساده‌ترین مواردی که در این زمینه می‌توان تصور نمود امکان اسکرول کردن یا سوایپ کردن از طریق نمایشگر دوم است. به لحاظ ارگونومی بخش پشتی دستگاه محل بسیار مناسبی برای انجام چنین ژست‌های حرکتی به خصوص در حالت استفاده با یک دست است. بدین ترتیب مرور صفحات وب، بررسی ایمیل‌ها و … با یک دست بسیار ساده‌‍‌تر از گذشته خواهد بود.

مایکروسافت در یک سال اخیر پتنت‌های متعددی در مورد دستگاه اندرومدا را ثبت کرده است، در ادامه باید ببینیم کدام یک از این پتنت‌ها در محصول نهایی اجرا خواهد شد.

منبع :

 MSPU

1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
حیان
پاسخ دهید دوشنبه 21 اسفند 1396

🙂

sayan
پاسخ دهید دوشنبه 21 اسفند 1396

مدیریت محترم چرا جواب نمیدهد
قسمت پرسش و پاسخ سایت غیر فعال شده است
لطفا” رفع مشکل نمایید .

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,