کوریر تبلت سری مایکروسافت بود که روند توسعه آن سالها پیش در حال انجام بود، اما روند توسعه آن در نهایت در سال 2010 متوقف شد. ردموندی‌ها طی کنفرانس مایکروسافت بیلد 2018 داستان تبلت افسانه‌ای خود را برای اولین بار بازگو کردند.کوریر تبلت سری است که سالها پیش در آزمایشگاه‌های مایکروسافت در حال توسعه و ساخت بود. ما پیشتر در وینفون طی مقالات مختلفی به بررسی ویژگی‌های و قابلیت‌های آن پرداخته بودیم. این محصول که از لحاظ فناوری و ایده پشت آن چندین سال از زمان خود جلوتر بود، در نهایت بنا به برخی محدودیت‌های دنیای فناوری و البته قرار نگرفتن در پازل اکوسیستم ویندوز آن سالها، در سال 2010 از روند توسعه خارج شد و هرگز به تولید نهایی نرسید.

طی کنفرانس بیلد 2018 جون فریدمن، طراح تبلت کوریر روی صحنه آمد و داستان این محصول خاص را بازگو کرد. وی طی اشارات خود به این تبلت تاشو در مورد دلایل لغو تولید این محصول سخن گفت. سخنان وی حاوی اطلاعات جدیدی در مورد این محصول و دلایل لغو آن نبود، چرا که طی این سالها اخبار و شایعات پراکنده‌ای که از کمپ ردموند به بیرون منتشر شده بود، دلایل عدم عرضه نهایی این محصول را آشکار کرده است.

اما این سخنان از این جهت اهمیت دارند که برای اولین بار یکی از مقامات رسمی مایکروسافت یا به عبارت بهتر طراح اصلی دستگاه در مورد آن صحبت کرده است. وی طی سخنان خود اشاره داشته که مهم‌ترین دلیل لغو این تبلت عدم کاربرد و همخوانی آن با ویندوز آن سالها بوده است. کوریر ویندوز نسخه ویژه‌ای از ویندوز CE را اجرا می‌کرد و در آن زمان این شرکت تمرکز زیادی روی توسعه ویندوز 8 و ویندوزفون 8 داشت. در نتیجه با توجه به عدم امکان اجرای ویندوز 8 روی آن، این محصول امکان قرارگیری در پازل اکوسیستم ویندوز را پیدا نمی‌کرد. مایکروسافت آن دوران و مدیرعامل آن یعنی استیو بالمر تاکید زیادی داشتند که هر دستگاهی که در شرکت تولید می‌شود، باید قابلیت اجرای اپلیکیشن‌های مترو را داشته باشد. از آنجا که کوریر توانایی اجرا اپلیکیشن‌های مترو را نداشت، استیو بالمر در نهایت دستور داد که روند توسعه این تبلت متوقف شود. طراح تبلت کوریر در سخنان خود اذعان داشته که این دستگاه ابزار بسیار مناسبی برای یادداشت برداری، چک کردن ایمیل‌ها و دیگر مصارف عمومی مشابه بوده است.

شاید در نگاه اول پس از خواندن این مطلب این احساس ایجاد شود که تمامی زحمات Jon Friedman به هدر رفته است. حقیقت اما چیز دیگری است، چرا که مایکروسافت در سالهای اخیر در حال توسعه دستگاه اندرومدا یا همان سرفیس فون مرموز است. فرم فکتور و الگوی ساخت این دستگاه افسانه‌ای کاملا بر بستر تبلت Courier صورت گرفته است. به واقع تجارب مایکروسافت در توسعه تبلت کوریر در نهایت در دستگاه اندرومدا که به Windows Core OS تجهیز شده، به ثمره خواهد نشست.

به‌نظر شما آیا مایکروسافت قادر است تجارب دیرینه خود را در بستر نرم‌افزاری مدرن ویندوز 10 به نتیجه برساند و دستگاه اندرومدا را روانه بازار کند؟

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1347 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
mikaeil001
پاسخ دهید پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397

سلام آقای توکلی نیا
من با چندتا دولوپر وی پی ان صحبت کردم و خوشبختانه دولوپر یکی از وی پی ان هایی که الان کارایی خوبی داره و بسیار پر استفاده هستش قبول کرد که با آیلندوود برنامه اش رو به ویندوز موبایل پورت کنه و دیروز برای پورت به بونیورسال اقدام کرد که دقیقا طبق گفته ی خودش “موفقیت آمیز نبوده”. خواستم بپرسم از طرف سایت کسی میتونه کمک کنه که با این دولوپر همکاری کنیم که بالاخره مشکل وی پی ان برای ویندوز موبایل برطرف بشه؟ شماره تلفنی هست که بشه با شما یا بقیه ی اعضای سایت در این مورد صحبت کرد؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,