در سال گذشته مایکروسافت اعلام کرد که میزان تحقیقات خود بر روی پردازش کوانتومی را دو برابر می کنند. این شرکت معتقد است که به واسطه فناوری موسوم به Topological Qbit می توان کامپیوتر کوانتومی تطبیق پذیری را ساخت.

مایکروسافت به شدت مشغول پیگیری نظریه خود در زمینه پردازش کوانتومی است، چرا که باید این پردازش را آینده دنیای کامپیوترها دانست، از سوی دیگر این شرکت معتقد است به واسطه فناوری موسوم به کیوبیت های مکان گرا می توان پردازشگر کوانتومی با پایداری بالا و میزان خطای کمتر تولید کرد.

امروز مایکروسافت از توافق همکاری پنج ساله با دانشگاه Purdue پرده برداشت. بر طبق این همکاری طرفین در زمینه ساخت و توسعه کامپیوتر کوانتومی قابل استفاده به صورت عام، همکاری خواهند کرد.

Michael Manfra و Dee O`Brien Chair هدایت تیم توسعه کامیپوتر کوانتومی قدرتمند و نطبیق پذیر را برعهده خواهند داشت. برای ساخت چنین کامپیوتری چالش های متعددی پیش روی مایکروسافت خواهد بود.

مشکلات و ناهمواری هایی که برای ساخت این کامپیوتر وجود دارد، رشته های مختلف علمی را شامل می شود، چالش هایی در زمینه علم مواد، فیزیک مواد چگال، مهندسی برق، و معماری کامپیوتر از رشته های درگیر این پروژه هستند.

در زمینه این همکاری Manfra از دانشگاه Purdue عنوان داشته:

ساخت این پروژه عظیم چالش های متفاوتی را شامل می شود، علوم مختلفی باید کنار هم کار کنند، به همین دلیل مایکروسافت این تنوع از افراد با استعداد را گردهم آورده تا بر این مشکل فائق آید. حقیقت این است که یک گروه و یا فرد به تنهایی نمی تواند در همه زمینه ها حرفه ای و توانا باشد.

تیم دانشگاه Purdue قرار است با محققین ساکن در کمپ ردموند، و همچنین گروه های تحقیقاتی که توسط مایکروسافت در سراسر دنیا ایجاد شده داشته همکاری نزدیکی داشته باشند.

نیم نگاهی به وسعت تیم مشغول در این پروژه عظمت و اهمیت آن را آشکار می سازد، علاوه بر تیم دانشگاه Purdue ، محققین ساکن کمپ اصلی مایکروسافت، پژوهشگرانی از تیم های مایکروسافت در سراسر دنیا شامل دانمارک، هلند، استرالیا، نیز در این پروژه سهیم هستند.

باید صبر کنیم تا نتیجه کارکرد این تیم در سال های آتی و تاثیر شگرفی که پردازش کوانتومی بر آینده بشر خواهد گذاشت را از نزدیک لمس کنیم.

 

منبع :

MSPU

844 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,