اخبار

فناوری تشخیص گفتار مایکروسافت پیشرفت خارق العاده ای داشته است وقتی ماشین ها مانند انسان می‌ شنوند

فناوری های شناختی نظیر شناخت گفتار، تصاویر و عکس ها این امکان را به ماشین ها می‌دهند که درک درست تری از محیط پیرامون خود داشته باشند. مایکروسافت در این عرصه نیز یکی از بزرگان دنیای فناوری محسوب می‌شود، چرا که فناوری تشخیص گفتار این شرکت اکنون رشد بسیار زیادی را تجربه کرده و توانسته با توانایی انسان برابری کند.

بله درست خواندید، اکنون میزان دقت فناوری تشخیص گفتار مایکروسافت با میزان دقت شنوایی انسان برابری می‎‌کند، به بیان دیگر ماشین یا کامپیوتر بهره‌مند از فناوری تشخیص گفتار این شرکت قادر است درست مانند انسان و با ضریب خطای مشابه انسان محاورات را شناسایی و درک کند.

تیم تحقیقاتی این شرکت امروز اعلام داشته که میزان درصد خطای فناوری تشخیص گفتار آنها اکنون به میزان ۵.۱ درصد رسیده است. پیش از این میزان درصد خطای این سیستم ۵.۹ درصد بود، که با توجه به تحقیقات انجام شده در این شرکت به میزان فعلی رسیده است. شایان ذکر است میزان درصد خطای این سیستم در سال گذشته ۶.۳ درصد بوده و با توجه به تلاش پیوسته این شرکت به میزان فعلی رسیده است، که خبر از رشدی شگفت انگیز می‌دهد.

گزارشات پیشین این شرکت نشان می‌دادند، که میزان درصد خطای تشخیص گفتار در انسان ۵.۱ درصد است، بنابراین همانطور که عنوان شد سیستم تشخیص گفتار مایکروسافت هم اکنون دقتی مشابه دقت توانایی تشخیص گفتار در انسان دارد. این موفقیت برای ردموندی ها اهمیت زیادی دارد، چرا که این شرکت نزدیک به ۲۵ سال روی این فناوری کار کرده تا در نهایت ماشین ها قادر به درک گفتار با دقتی مشابه انسان گردند.

ردموندی ها در مقاله خود توضیح داده اند که برای رسیدن به چنین پیشرفتی از دو فناوری شبکه عصبی مارپیچ و همچنین فناوری حافظه دو وجهی استفاده کرده اند. محققان این شرکت اعلام کرده اند که اختراع آنها باعث شده تا در تجارت ابری، فرآیند یادگیری سیستم های صوتی و مدل های زبانی شتاب زیادی پیدا کرده است.

در نهایت باید اشاره کنیم که فناوری تشخیص گفتار مایکروسافت در طیف گسترده ای از محصولات نظیر ویندوز، کرتانا، آفیس، سرویس های شناختی به‌کار گرفته می‌شود، بنابراین ارتقا اخیر این فناوری در خدمت گستره وسیعی از کاربران خواهد بود.

 

منبع :

MSPU

657 پست
محسن توکلی
او لیسانس میکروبیولوژی از دانشگاه آزاد تهران شمال دریافت کرده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , ,