apple macbook vs surfacebook hero

اولین چیزی که با دیدن عنوان به نظر شما می آید گروه های سیاسی و حواشی اطراف آن است اما این پست اصلا سیاسی نیست ولی حواشی بسیاری دارد. درست همانند سیاست، طرفداران و مخالفانی سرسخت دارد.اما به راستی منظور ما از انتخاب این عنوان چیست؟ برای پاسخ به پرسش خود با ما همراه باشید.

امروز قصد داریم به مقایسه بین دو حکمران بلامنازع صنعت کامپیوترهای قابل حمل یعنی سرفس بوک و مک بوک پرو بپردازیم اما مقایسه ای کاملا متفاوت وبا زاویه دیدی دیگر. اما از کدام زاویه؟
مهم ترین بخش یک محصول،بخشی است که قبل از هرچیزی باید با مشتری تعامل وارتباط پیدا کند بله درست حدس زدید ((طراحی)).

اما پشت طراحی این دو محصول، دو ایده متفاوت و دو دنیای کاملا متمایز وجود دارد و این دو دنیا سبب انتخاب عنوان عجیب این پست شد. مک بوک باظاهری مغرور و با اصالت که در اولین نگاه شما را وادار به وارد کردن یک شوک مالی به حساب بانکیتان می کند و در سمت دیگر، سرفس بوک با ظاهری نه چندان دلچسب با لولایی عجیب و فضایی که ممکن است شما را در نگاه اول از خرید منصرف کند اما این انصراف عمر کوتاهی دارد و تا زمانی حکم فرما است که شما صفحه ی این لپ تاپ را از آن جدا نکرده باشید. هنگامی که صفحه لپ تاپ را از بدنه اصلی جدا می کنید و با قلم جادویی آن مشغول طراحی می شوید، می بینید که بله، این همان سلاح مخفی است که مایکروسافت برای جنگ با ریش سفید میدان یعنی اپل تدارک دیده است. حال بیایید عمیق تر به طراحی این دو محصول دوست داشتی نگاه کنیم.

وقتی برای اولین بار مک بوک را در دست می گیرید و روی آلومینیوم برس خورده آن دست می کشید، با حس آشنایی مواجه می شوید حسی نوستالژیک و آشنا، گویی که سالیان سال است که ازاین محصول استفاده می کنید! وزن و ضخامت کم، صفحه نمایش بی نظیر، کیبورد با صدایی مانند یک سمفونی هنری، تاچ پد فوق العاده و قدرت سخت افزاری. این ها تمام آن مواردی هستند که شما را برای خرید این محصول لوکس و فوق العاده مجاب می کنند اما به راستی این چیز هایی که ذکر کردیم ارزش خرید این محصول آن هم با قیمتی نجومی را دارد؟ تمام امکانات این لپ تاپ عالی بوده و جزو بهترین ها است اما فقط در حد یک لپ تاپ معمولی است که با تفاوت کمی از سایر لپ تاپ ها پیشی گرفته و این تفاوت فقط مربوط به کیفیت ساخت بالای آن است اما چرا دیگر مک بوک در این صنعت حرف اول را نمی زند و تخت سلطنت خود را به سرفس بوک واگذار کرده است؟ برای پاسخ به این سوال لازم است به چهار سال قبل برگردیم، به مهر ماه ۱۳۹۲ در کنفرانس پاییز اپل که در آن از مک بوک پروهای جدید رونمایی شد. مک بوک پرو های قدیمی در آن زمان با فاصله بسیاری از رقبا جلو بودند و یک به روز رسانی دیگر با صفحه نمایش فوق العاده و وزن و ضخامت کم و همین طور حافظه های خشک، برگ های برنده ای بودند که مک بوک پرو را بیش از پیش محبوب ساختند اما از آن روز تا به حال و پس از گذشت چهار سال، ما شاهد هیچ نوآوری در طراحی مک بوک پرو نبودیم و اپل به علت غرور خود و تصور این که تا ابد یکه تاز این بازار است در به روز رسانی های سالانه فقط سخت افزار داخلی آن را دست خوش تغییر می کرد و این شد که با نشستن غبار زمان روی مک بوک پرو، نوآوری های آن محو شدند و کم کم رنگ باختند.

surface-book-macbook-pro-vergleich-2-rcm1920x0

اما در طرف دیگر، رقیب تازه نفس مک بوک یعنی سرفس بوک با دستی پر و تا دندان مسلح به میدان وارد شد و علاوه بر امکانات لوکس و رویایی مک بوک، قابلیت ها و امکاناتی را به همراه آورد که نه تنها اپل بلکه هیچ شرکت دیگری توان ارائه آن و مقابله با این پهلوان جوان را نداشت. علاوه بر این، چیزی که مردم را بیش از پیش به آینده این لپ تاپ امیدوار می کرد این بود که تمام این قابلیت ها و امکانات فوق العاده در قالب اولین تجربه سخت افزاری مایکروسافت در دنیای لپ تاپ ها ارائه شده بود و در آینده با بهبود جزئی ترین ایرادات، این لپ تاپ به بی نقص ترین و کامل ترین لپ تاپی که تصور می کنید تبدیل خواهد شد. هنگامی که شما برای اولین بار این لپ تاپ را در دست می گیرید و بدنه منیزیمی آن را لمس می کنید، با همان احساس آشنا مواجه خواهید شد با تفاوت در این که بدنه آلومینیومی حس سردی دارد ولی بدنه منیزیومی با لبه های تراش خورده تر حس گرم تری داشته و بهتر به دل می نشیند. کیبورد و تاچ پد هم اگر از مک بوک بهتر نباشند چیزی از آن ها کمتر ندارند. همه چیز در این لپ تاپ با کیفیت و خوش ساخت و مهندسی ساز و از همه آن ها مهم تر زیبا هستند، جز لولای این لپ تاپ! اما وقتی بدانید چه جادویی پشت این لولا پنهان است عاشق آن با ظاهر فضایی و عجیبش می شوید. چیزی که باعث خاص بودن شما می شود اما آن قابلیت چیست؟

صفحه نمایشی لمسی با قابلیت استفاده از قلم آن هم قلمی با دقت و ظرافت بسیار خوب، گویی به راستی مایکروسافت حس طراحی با مداد روی کاغذ را تداعی کرده و حتی می توان در برخی مواقع کارکرد و کاربرد آن را از کاغد ومداد بهتر دانست اما شگفتی ادامه دارد.

surface-book-macbook-pro-vergleich-7-rcm1920x0
یک دکمه در بالاترین ردیف سمت راست کیبورد توجه شما را به خود جلب می کند و مانند کرم چاله ای می ماند که دو دنیای متفاوت را به هم مرتبط می کند. شما با فشردن این کلید می توانید صفحه نمایش لپ تاپ را از بدنه جدا کنید و از آن به عنوان یک تبلت همه فن حریف غول پیکر استفاده کنید و وارد دنیایی دیگر شوید و این اوج هنر مهندسی مایکروسافت است جایی که اپل حاضر شد با تجربه سالیان طولانی در مقابل آن سر تعظیم فرود آورد وجایگاه خود را با کمال احترام به او بدهد.گویی به راستی این محصول از جایی دیگر آمده ومتعلق به آینده است. علاوه بر این، امکانات سخت افزاری دیگر مثل گرافیک مجزا باعث محبوبیت دو چندان این لپ تاپ در بین طراحان، مهندسان و گیمر ها شده است چیزی که از آن به عنوان پاشنه آشیل مک بوک ها یاد می شود اما گویی اپل قصد دارد از خواب غفلت بیدار شود و در ۲۴خرداد ماه در کنفرانس توسعه دهندگانش از مک بوک پرو های جدید پرده برداری کند اما تلاش اپل هرچقدر هم باشد تا کمتر از چهار ماه دیگر پاسخی کوبنده از سمت مایکروسافت دریافت خواهد کرد پاسخی به نام سرفس بوک ۲.

منبع :

وینفون

1 پست
علی ظفری
علی ظفری هستم یک عاشق تکنولوژی ویک استور منیجر به اکوسیستم های اپل ومایکروسافت علاقه وصف ناشدنی دارم دنیای تکنولوژی وحواشی اون برام از نون شب هم واجب تر شده وبه بخش جدانشدنی زندگیم تبدیل شده
مطالب مرتبط
مطالب نویسنده
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
sadegh
پاسخ دهید یکشنبه 8 خرداد 1395

تا حالا کسی رو ندیده بودم که انقدر از ظاهر سرفس بوک بدش بیاد!
من که به شخصه از ظاهر کهنه ی مک بوک خوشم نمیاد ولی انقدر هم بدم نمیاد دیگه!

امیر
پاسخ دهید یکشنبه 8 خرداد 1395

وای این اپل کیس که همه دیوانه اوست
چقدر این محصول زیباست لطفا جلوی اون آشغال نزارید
اپل رو با دزد ردموندی ها مقایسه نکنید
اپل سرور تکنولوژی اپل همه چیز اپل عشق اپل دیوانه وار
آره سرفیس خوبه که هم هنگ میکنه هم صفحه مرگ میاد همش براش
برید تو یوتیوب ببینید چقدر مردم پشیمون خریدشون شدن
استیو کجایی که بینی آشغال های مایکی دارن تو بازار جولان میدن

  sadegh
  پاسخ دهید یکشنبه 8 خرداد 1395

  @امیر
  اوایل فکر میکردم داری شوخی میکنی! (البته هنوزم همین فکر رو دارم!)

  کسی که با مک بوک ها کار نکرده فکر میکنه که هیچ مشکلی ندارن! ولی من که تو جمعی هستم که همه مک بوک دارن و فقط منم که سرفس دارم بهتر مشکلات هر دوشون رو میدونم

  مشکل بلو اسکرین یک بار برای من که تازه گرفته بودم پیش اومد ولی فکر کنم شما نمی دونی که مایکروسافت و اینتل چقدر برای این محصول آپدیت ارائه دادن تا تمام مشکلات از بین رفت (اصل مشکل بخاطر خیلی تازه بودن پردازنده های اسکای لیک بود و هنوز مشکلاتش کامل شناخته نشده بود و قاعدتا محصولات بعدی ای که از این پردازنده استفاده میکنند دیگه این مشکلات رو نخواهند داشت)

  مشکلات مک بوک ها هم بیشتر UXـی هست… مثلا مدیریت پنجره ها افتضاح هست تو macos و موارد دیگه (و همین باعث شده کلی مسخرشون کنیم کسایی رو که مک دارن!)

  خلاصش این که هیچ محصولی کامل نیست…

امیر عباس
پاسخ دهید یکشنبه 8 خرداد 1395

مازا فازا ؟؟؟

سعید
پاسخ دهید یکشنبه 8 خرداد 1395

البته اپل ، لپتاپ و سرفیس لپتاپ هیبریدی هستش، کاربرد این دوتا محصول با توجه به شرایط متفاوته و تو انتخاب هم تآثیر گذار (هرچند کاربرد هیبریدی بیشتره و احتمالا آینده هم برای همین نوع محصولات باشه). درضمن برا خرید سرفیس هم کم شوک به حساب مالی وارد نمیشه ، قیمتاشون با هم اختلاف چندانی نداره!

پوریا
پاسخ دهید دوشنبه 9 خرداد 1395

خداییش دزد اپله یا مایکی… اپلی که مایکی رو مسخره می کرد و حالا تو همه محصولاتش داره مثله هواوی که از بقیه کپی می کنه مدام از مایکروسافت کپی می کنه…بنظر من اگه سرفس هم ۱۰ سال از تولیدش بگذره همه اشکالاتش برطرف می شه البته ماله اپل که هنوز برطرف نشده طبق گفته دوستمون…. به نظر من مک بوک خیلی هم جلوی سرفس بی ریخت و زشت به نظر می رسه… خداییش سلیقتون چرا اینطوریه…. واقعا مازا فازاااااااااااا|||||؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,