مایکروسافت مدت ها است که پروژه تحقیقاتی را برای ذخیره سازی اطلاعات بر روی DNA شروع کرده است، بر طبق اخبار منتشر شده از سوی Twist Bioscience ظاهرا ردموندی های مجدانه پیگیر توسعه این پروژه هستند.

Twist Bioscience استارتاپی مقیم سن فرانسیسکو است که در زمینه بیوتکنولوژی فعال است. این شرکت امروز خبری مبنی بر خرید مجدد ۱۰ میلیون رشته DNA از سوی مایکروسافت را منتشر کرد. پلتفرم سنتز DNA این شرکت که بر مبنای سیلیکون ساخته شده است، می تواند فرآیند ذخیره سازی اطلاعات را بر روی DNA را سرعت بخشد. در سال گذشته مایکروسافت پروژه ذخیره سازی و رمزنگاری اطلاعات بر روی رشته های DNA را شروع کرد، در طی این پروژه تحقیقاتی محققان این شرکت موفق شدند تا به رکورد ذخیره ۲۰۰ مگابایت اطلاعات بر روی DNA برسند.

در دنیای امروز با توجه به افزایش سریع میزان اطلاعات دیجیتال، امکان ذخیره سازی اطلاعات به یکی از چالش های پیش روی دنیای فناوری تبدیل شده است. به همین دلیل پژوهشگران در پی فضای ذخیره سازی جدیدی برای حجم بالای اطلاعات در دنیای امروز هستند. یکی از بزرگ ترین بازیگران این عرصه مایکروسافت است که در همکاری با دانشگاه واشنگتن در حال آزمایش و بررسی قابلیت های DNA جهت ذخیره اطلاعات بر روی آن هستند. در حال حاضر DNA با توجه به قابلیت هایی نظیر تراکم بالای این مولکول زیستی، ثبات و دوام آن و البته سهولت در ثبت و بازآوری اطلاعات به عنوان یکی از گزینه های جدی جهت ذخیره سازی اطلاعات مطرح است. برای مثال در حجمی معادل یک میلی متر مکعب از این مولکول می توان حجم خارق العاده ۱ اگزابایت اطلاعات را ذخیره ساخت، در مورد ثبات و پایداری آن نیز باید اشاره کنیم نیمه عمر این مولکول زیستی بیش از ۵۰۰ سال است.

Emily M. Leproust مدیرعامل این استارتاپ در مورد مشتری ردموندی خود این گونه سخن می گوید:

ما از پاسخ مثبت و هیجان و شور رو به رشد نسبت به مولکول DNA به عنوان راه حل مشکل افزایش حجم اطلاعات بسیار خرسندیم. با توجه به شرایط آینده در حال برطرف کردن مشکلات تولید انبوه DNA به عنوان جایگزین مناسب و مطمئن ذخیره سازهای اطلاعات رایج هستیم. ما به شدت در پی گسترش همکاری خود با مایکروسافت و دانشگاه واشنگتن جهت پیشبرد این فناوری خارق العاده هستیم.

در همین زمینه دکتر Karin Strauss محقق ارشد مایکروسافت و یکی از رهبران این پروژه عنوان داشته:

البته در حال حاضر چالش های مختلفی جهت گسترش و رواج فناوری ذخیره اطلاعات بر روی DNA وجود دارد، اما نتایجی که تا الان در این زمینه کسب شده امید زیادی را برای تداوم حرکت ما در این زمینه ایجاد کرده است. درخواست و عطش بازار برای ذخیره سازی اطلاعات به حد سرسام آوری رسیده است، و با تداوم این روند پاسخ به این نیاز با فناوری های رایج ممکن به نظر نمی رسد، مشتریان و یا سازمان هایی که نیازمند ذخیره حجم بالایی از اطلاعات هستند، برای مثال ذخیره اطلاعات پزشکی و یا ویدیوها، از این راه حل جدید ذخیره سازی که البته از دوام و پایداری بالاتری نسبت به روش های رایج برخوردار است، می توانند منتفع شوند، ما ایمان داریم که DNA پاسخ به نیاز ذخیره سازی اطلاعات در آینده نزدیک خواهد بود.

 

 

منبع :

MSPU

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,