Adam

بخش تحقیقات مایکروسافت، یکی از فعال ترین بخش های این کمپانی است که در هر زمینه ای، دستی بر آتش دارد. یکی از خروجی های این بخش، پروژه ای به اسم Adam است که شامل مکانیزمی برای یادگیری عمیق ماشین و تاثیرات بزرگ مقیاس آن در تشخیص تصاویر و اشیای درون آن است. این پروژه که اکنون به مراحل خوبی دست یافته، آماده شده تا هفته آینده در همایش Neural Information Processing Systems ارایه شود.

محققان و مهندسان مایکروسافت بیش از ۲۰ صفحه تحقیقات را در کنفرانس NIPS یا به عبارت دقیق تر، کنفرانس سیستم پردازش عصبی اطلاعات، که هفته آینده برگزار خواهد شد را ارایه خواهند داد. NIPS یکی از مطرح ترین همایش های حوزه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین است. کمپانی در این همایش از پیشرفت های خود در مبحث یادگیری ماشین و بحث آموزش عمیق و صحیح ماشین (پروژه Adam) صحبت خواهد داد. لازم است بدانید که این مباحث و علوم بخشی از ویندوز ۱۰ بوده و در جهت گسترش ابعاد استفاده انسان از کامپیوتر در زندگی روزمره است. این تحقیقات در قالب سه ویژگی زیر ارایه شده و در بستر ویندوز ۱۰ حضور دارند:

Skype Translator

یادگیری ماشین برای چگونگی ترجمه لغات در زبان های بیشتر و بیشتر، به صورتی که بسیار به نزدیک به زمان واقعی باشد، یعنی بتوان به صورت رو در رو ارتباط برقرار کرد. مترجم اسکایپ اکنون قابلیت ترجمه Real Time چند زبان را داراست و پروژه آدام و یادگیری ماشین قرار است که این قابلیت را گسترده تر کند.

Cortana

دستیار صوتی دیجیتال و شخصی که در ویندوز فون معرفی شد و اکنون به صورت گسترده تر در ویندوز ۱۰ ارایه شده و حتی کاربران اندروید و IOS نیز می توانند به آن دسترسی داشته باشند. این دستیار صوتی به واسطه الگوریتم های یادگیری خود، می تواند تعاملات کاربر با خودش را بررسی و تجزیه و تحلیل کند و بر اساس آن برای وی جوک بگوید و در کنترل برنامه تقویمش به او کمک کند. این دستیار صوتی می تواند با بررسی تعاملات کاربر، خود را برای وی شخصی سازی کند تا به عنوان یک دستیار واقعی کارآمد باشد.

Clutter

یک ویژگی که در آفیس ۲۰۱۶ گنجانده شده و توانایی تشخیص ایمیل هایی که می توانند برای کاربر مهم و حیاتی باشند را دارد، این ویژگی با تشخیص ایمیل هایی که اهمیت کمتری دارند، آنها را در پوشه هایی جداگانه ذخیره می کند و به کاربر برای داشتن صندوق ایمیلی تر و تمیز، کمک می کند.

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، همه این ها بخشی از یک پروژه بسیار بزرگ تر هستند و در واقع مثال های ذکر شده، تنها گوشه ای از توانایی ها و تاثیرات این پروژه و دست آورد هایی است که مهندسین مایکروسافت داشته اند. محقیقن کمپانی در حال پیشروی به سمتی هستند که بتوانند این ویژگی ها را به صورت فزاینده ای، در زمینه ها و حوزه های بسیار مهم تری پیاده سازی کنند. در ادامه شما را با پروژه Adam بیشتر آشنا خواهیم کرد.

Shih-Tzu-edit

پروژه Adam

پرویه Adam برنامه ای است متشکل از مجموعه ای از دستورالعمل های هنر محور، برای یادگیری ماشین و هوش مصنوعی که نرم افزار را قادر می کند به صورت بصری همه اشیای داخل یک تصویر را شناسایی کند. پروژه Adam و طبقه بندی که برای اشیا در آن در نظر گرفته شده، در یک مجموعه داده ای عظیم، بالغ بر ۱۴ میلیون تصویر از اینترنت ساخته شده است. این تصاویر از وبسایت هایی مانند Flickr به دست آمده که مشتمل بر ۲۲.۰۰۰ طبقه بندی است، جالب تر اینکه همه این تصاویر به دست کاربران اینترنتی ایجاد شده و یا نام گذاری و برچسب گذاری شده اند، یعنی همه این تصاویر، چیزهایی هستند که کاربران آن ها را نام گذاری کرده و در فضای اینترنت به اشتراک گذاشته اند.

مایکروسافت مدعی است که این پروژه در شناسایی اشیا، ۲ برابر دقیق تر و همچنین ۵۰ برابر سریع تر از هر نوع سیستم مشابه دیگر است! مایکروسافت این ادعای خود را این گونه ثابت کرد که در کنفرانس علمی بخش تحقیقات این کمپانی در سال ۲۰۱۴، یک سگ زنده و واقعی را به روی صحنه کنفرانس آورده و با یک گوشی که مجهز به پروژه Adam بود، موفق شد نژاد این سگ را تشخیص و به همگان نشان دهد. یعنی پروژه Adam که بر روی یک گوشی هوشمند پیاده شده بود، توانست نژاد آن سگ را تشخصی دهد و این نشان از دقت فوق العاده بالای این پروژه دارد.

Trishul Chilimbi که یکی از مدیران تحقیقاتی در مایکروسافت است، در ویدیوی زیر به صورت دقیق پروژه Adam را تشریح کرده و در مورد آن صحبت می کند.

دانلود ویدیو

یکی از سوالاتی که از Trishul در این ویدیو پرسیده می شود این است:

یکی از چیز های مهم و جالب برای من، این است که “یادگیری صحیح و عمیق” چگونه می تواند تفکر و ذهینیت ما را در مورد برنامه نویسی و کامپیوتر عوض کند؟

Trishul در پاسخ اظهار می کند که:

من به عنوان یک برنامه نویس می خواهم سیستمی برنامه نویسی کنم که وظیفه کلاس های کاری و کتابخانه های ImageNet را انجام دهد، برای پیمودن این راه ، خب باید برنامه ای بنویسم که بتواند چشم ها و چهره را تشخص دهد.

ما چنین برنامه ای را در حالت سنتی، چگونه می نویسیم؟ برنامه نویسان تنها می توانند برنامه هایی بنویسند که وظایف و نتایج کلاس ها و کتابخانه های ImageNet را به دنبال داشته باشد. و دقت این دست نرم افزار ها، تنها به عمل و وظیفه و نتیجه این کلاس ها محدود می شود.

Artboard-7-620x415

مایکروسافت در حوزه هوش مصنوعی یا به طور دقیق تر یادگیری ماشین ید طولایی دارد، اگر به خاطر داشته باشید، می توانیم پروژه آکسفورد را که مجموعه ای از API های هنر محور برای توسعه اپلیکیشن های هوشمند است را مثال بزنیم. بخش گاراژ مایکروسافت هم هرازچند گاهی یک سرویس جدید مبتنی بر این API ها ارایه می دهد که جدید ترین آن ها وبسایتی بود برای تسخیص میزان بلندی سبیل و ریش افراد، قبلا هم نمونه ای ارایه شده بود که می توانست با آنالیز تصویر چهره یک فرد، حدس بزند که وی چند ساله است.

مایکروسافت اخیرا ابزاری هم برای امکان پذیری پیاده سازی و ساخت چنین مجموعه های عظیم اطلاعاتی را با اسم DMTK یا (Distributed Machine Learning Toolkit) ارایه داد که توسط وبسایت GitHub آماده ارایه به علاقه مندان است. این ابزار با ترکیب الگوریتم ها و نوآوری های سیستم، داده های تحقیقاتی عظیم را مقیاس پذیر، پایدار و کارآمد تر می کند. جالب تر این که کمپانی FrameWork ها و چارچوب های عملیاتی و پیاده سازی این ابزار را به صورت متن باز ارایه کرده تا بتوان از آنها روی هر سیستمی استفاده کرد، به عبارت دقیق تر این ابزار به واسطه متن باز بودن از انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند.

منبع :

MICROSOFT NEWS

615 پست
رضا رجب زاده
لیسانسه ICT علاقه مند به مایکروسافت و محصولاتش. تکنولوژی و وبلاگ نویسی.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Mahmoud
پاسخ دهید دوشنبه 17 آذر 1394

خیلی جالب بود ممنون از رضاجان بابت خبر
اون قسمت که نژاد سگ ها رو هم تشخیص میده واقعا هیجان زده ام کرد

محمد
پاسخ دهید دوشنبه 17 آذر 1394

خیلی حال کردم…ایول مایکی یدونه ای…لطفا درمورد اوپن سرس شدن ویندوز و نتایجش مطلب بزارین…ممنون تیم وینفون

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,