Microsoft-Translator

با استناد به ویکی پدیا، زبان سواحلی (Swahili یا Kiswahili) عضوی از خانواده زبان‌های بانتو است و در شرق آفریقا به‌کار می‌رود. سواحلی زبان اول حدود ۵ میلیون نفر و زبان دوم حدود ۵۰ میلیون نفر است. علاوه بر عربی، واژه‌هایی از زبان‌ فارسی، آلمانی، هندی و انگلیسی نیز به دلیل ارتباطات با دیگر خانواده‌های زبانی وارد این زبان شده‌ است. امروز مایکروسافت پشتیبانی از این زبان را نیز به مترجم نوشتاری بینگ اضافه کرد.

همیشه اقداماتی که مایکروسافت در خصوص گسترش و تقویت ارتباط مردمان سراسر جهان انجام داده، زبان زد بوده اند. برای مثال مترجم اسکایپ، یک قابلیت تحسین برانگیز است که می تواند دو شخص با زبان های متفاوت را، به راحتی هم صحبت کند. البته مترجم اسکایپ فعلا از همه زبان ها پشتیبانی نمی کند. در کل می توان گفت مایکروسافت در خصوص پوشش زبانی یکی از کمپانی های پیشرو است، این مسئله از گسترش کرتانا برای مناطق و گویش ها و زبان های مختلف مشخص است.

Swahili_area

اظهاراتی از مایکروسافت در خصوص زبان سواحلی:

Kiswahili زبانی است که حدود ۱۵۰ میلیون نفر از اهالی شرق آسیا، یعنی کشور هایی مانند تانزانیا، کنیا، اوگاندا، رواندا، بوروندی، موزامبیک و جمهوری دموکراتیک کنگو، به آن تکلم می کنند. با سیستم ترجمه اعمال شده بر این زبان، اکنون مراکز دولتی می توانند بدون هیچ هزینه ای اسناد و اطلاعات خود را به دیگر زبان ها ترجمه کنند و مراکز غیر دولتی هم می توانند خیلی راحت با دیگر زبان های محلی آشنایی داشته باشند. مهم تر این که مردمان این سرزمین ها می توانند به راحتی با دیگر زبان ها، برای اهدافی مانند کسب و کار و تجارت یا امورات شخصی ارتباط داشته باشند.

سوای جهش و پیشرفت و افزایش کاربری موتور بینگ، نتیجه افزوده شدن زبان سواحلی به لغت نامه بینگ این است که، متکلمین به این زبان می توانند با طیف وسیع تری از فرهنگ ها و زبان ها، آشنا شوند لازم است بدانید که وقتی یک زبان به مجموعه بینگ افزوده می شود، می توان آن را به همه زبان های موجود در مجموعه ترجمه کرد، حتی فارسی! در مجموعه بینگ حدود ۵۰ زبان وجود دارد و زبان سواحلی اکنون می تواند به تک تک این زبان ها ترجمه شود، و این واقعا فوق العاده است! اگر دوست دارید با زبان سواحلی بیشتر آشنا شوید، می توانید از دانشنامه ویکی پدیا استفاده کنید.

نظرتان در مورد این اقدام مایکروسافت چیست؟

منبع :

WMPOWERUSER

615 پست
رضا رجب زاده
لیسانسه ICT علاقه مند به مایکروسافت و محصولاتش. تکنولوژی و وبلاگ نویسی.
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,