سال گذشته مایکروسافت اعلام کرد که از شبکه‌های عصبی در تمامی سرویس‌های ترجمه گفتاری Microsoft Translator استفاده می‌شود. مایکروسافت علاوه بر استفاده از فناوری شبکه‌های عصبی در سرویس مترجم گفتاری Microsoft Translator، امکان دسترسی توسعه‌دهندگان به API این اپلیکیشن را جهت استفاده در اپلیکیشن‌های شخص ثالث خود فراهم آورد.

از آن زمان تاکنون مایکروسافت پیوسته در تلاش بوده تا استفاده از فناوری ترجمه مبتنی بر شبکه‌های عصبی را در جهت بهبود کیفیت ترجمه در تمامی محصولات خانواده Microsoft Translator افزایش دهد.  فناوری ترجمه مبتنی بر شبکه‌های عصبی که به‌اختصار NMT خوانده می‌شود، از لحاظ کیفیت ترجمه به هیچ عنوان قابل قیاس با فناوری ترجمه ماشینی رایج نیست.

مایکروسافت امروز اعلام داشته که استفاده از فناوری NMT به 10 زبان جدید گسترش یافته و اکنون تعداد زبان‌های که هنگام ترجمه در Microsoft Translator از فناوری شبکه‌های عصبی بهره می‌برند به 21 زبان رسیده است. لیست زبان‌های جدیدی که از این فناوری برخوردار خواهند بود به شرح زیر است:

  • زبان بلغارستانی
  • زبان چکی
  • زبان دانمارکی
  • زبان آلمانی
  • زبان هندی
  • زبان نروژی
  • زبان رومانیایی
  • زبان سوئدی
  • زبان ترکی

مایکروسافت در اعلامیه خود یادآور شده که اکنون تمامی ترجمه‌های انجام شده از زبان‌های چینی ساده شده و هندی به انگلیسی به‌صورت پیش‌فرض از سیستم NMT جدید بهره می‌برند. البته مایکروسافت برای زبان‌هایی نظیر فارسی که از در حال حاضر توسط این فناوری پشتیبانی نمی‌شوند نیز تدارک ویژه‌ای دیده است، ردموندی‌ها فناوری جدیدی با نام”ترجمه مبتنی بر شبکه عصبی هیبریدی” را اخیرا معرفی کرده‌اند که از مزایای بهبود کیفیت ناشی از فناوری NMT برای دیگر زبان‌ها نیز استفاده می‌کند.

آیا شما نیز از کاربران سرویس یا اپلیکیشن Microsoft Translator هستید؟ تا چه میزان منتظر افزوده شدن پشتیبانی این فناوری از زبان شیرین فارسی هستید؟

منبع :

MSPU

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
win
پاسخ دهید پنجشنبه 2 آذر 1396

من منتظر هستم تا زبان فارسی هم اضافه بشه. فکر کنم ترجمه‌گر گوگل الان هم از فارسی بصورت هوش مصنوعی پشتیبانی میکنه.

محمد جواذ
پاسخ دهید جمعه 3 آذر 1396

تا وقتی فارسی نداشته باشه به هیچ دردی نمیخوره

صابر
پاسخ دهید جمعه 3 آذر 1396

قبلا وینفون خودش یه عامل حرکت بود تا همه به مایکروسافت فیدبک ارسال کنند تا به ایران و زبان فارسی بیشتر توجه کنه .
ظاهرا وینفون خیلی وقته که ناامید شده .

ولی من بازم نظرم اینه که هر کسی یه فیدبک برای مایکی ارسال کنه ، خیلی وقتشو که نمیگیره .

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,