larry-page-satya-nadella

در دهه ی 90 میلادی، مایکروسافت هیجان انگیز ترین و جالب ترین شرکتی بود که هر فرد می توانست در آن استخدام شود. مردم عاشق بیل گیتس بودند، به طوری که از نحوه ی لباس پوشیدن او، و حتی عینک های بزرگش پیروی و تقلید می کردند.

چند دهه جلو تر می رویم، جایی که همه ی مردم از مایکروسافت متنفر بودند. عوامل زیادی همچون ویندوز ویستا، اینترنت اکسپلورر 6، و یک دهه نظارت توسط وزارت دادگستری به دلیل رفتار ضد رقابتی، این تنفر را به وجود آورده بود. هکر ها در همه جای ویندوز رخنه کرده بودند و مایکروسافت ضرباتی از روش های توسعه ی متن باز متحمل می شد. و در نهایت هم ویندوز فون و ویندوز 8 عامل نا امیدی افراد شده بود.

در این زمان، کار کردن در مایکروسافت دیگر هیجان انگیز و جالب برشمرده نمی شد. به جای آن، کار کردن برای گوگل، ایده آل محسوب می شد.

اما حالا، گوگل هم مانند یک مایکروسافت جدید شده است، شرکتی که افراد بسیاری با وجود آمدن مشکلات بی اعتمادی اروپاییان، و آن اتوبوس های گوگلی، دیگر از آن خوششان نمی آید. و حالا، مایکروسافت، با مدیرعاملی جدید، و با نگرشی نو نسبت به رقبای قدیمی و محصولاتی هیجان انگیز همچون هالولنز، در حال بازگشت است.

حال دیگر مثل گذشته نیست و بسیاری افراد اعتقاد دارند، امروزه، مایکروسافت، مکان هیجان انگیز تری برای کار کردن، نسبت به گوگل است.

فردی که در هر دوی این کمپانی ها کارآموزی کرده است می نویسد:

“سطح مسائل سیاسی در گوگل به طرز وحشتناکی بالاست و هر روز نیز به میزان آن افزوده می شود، در مقابل کار، کارمندان مایکروسافت، منجر به عمل کردن می شود. … در شرایطی که جهت آن ها یکسان قلمداد شود، مایکروسافت چشم انداز واقعی تری نسبت به آینده دارد و هر چه بیش تر به سمت آن نیز حرکت می کند و به نظر می رسد آغاز شکوفه زدن آن نیز از راه رسیده باشد. اما در مقابل گوگل فکر می کند که اگر ضربه ای به چرخه ی حیات خود بزند، برای مدتی هزینه های آن بسیار افزایش پیدا خواهد کرد و دیگر شرکت جذابی نخواهد بود.”

یکی از کارمندان راضی مایکروسافت که به عنوان یک دانشمند کار می کرده است، در این مورد اضافه می کند:

“مایکروسافت برای من به علت تنوع درآمد، شرکت جالب تری است. با وجود اینکه گوگل درآمد عظیمی دارد، اما کاری با این شرکت کرده تا تنها گوگل در یک مورد کار کند: تبلیغات! در مقابل مایکروسافت درآمد خود را از بخش های متفاوتی کسب می کند.”

اما در طرف دیگر، گوگل با پرداخت حقوق فوق العاده ی خود، فضایی را به وجود آورده است که سال هاست این شرکت را در رتبه های برتر “بهترین مکان ها برای کار” قرار داده است. تقریبا در تمام لیست های مشابه این، گوگل جایگاه بهتری را نسبت به مایکروسافت کسب می کند که درآمد بالا از مهم ترین عوامل است.

یکی از مهندسان راضی گوگل نیز، در این خصوص توضیح می دهد:

“گوگل آزادی بیش تری را برای حرکت به اطراف به ما می دهد و همواره پویا بوده و نگاه رو به جلویی داشته است. شما حداقل انتخاب های گسترده ای برای سبک کار ها و کار هایی که می توانید انجام دهید در اختیار دارید. البته که این آزادی و گستردگی به گروهی که شما در آن قرار دارید، افرادی که با آن ها کار می کنید، مهارت های تکنیکی و ارتباطی، خلاقیت و شانس خودتان بستگی دارد.”

اما شاید درست ترین برداشت از این دو شرکت را، مهندس دیگری که در هر دو کمپانی کار کرده است و همچنان نیز در گوگل کار می کند، بتواند بگوید. او می نویسد که هر دوی این شرکت ها بسیار بزرگ هستند و یک کارمند در هر دوی این شرکت ها حس خیلی خوبی خواهد داشت:

“به مدت 6 سال برای مایکروسافت و 10 سال برای گوگل کار کرده ام، به همین واسطه، من می توانم به صراحت بگویم که در داخل هر دو کمپانی تنوع و تفاوت های بیش تری نسبت به تفاوت ها و تنوع های بین این دو شرکت وجود دارد. چندین شغل کسل کننده در گوگل وجود دارد و چندین شغل هیجان انگیز نیز در مایکروسافت وجود دارد، و بالعکس. … اگر شما به دنبال شانسی هستید تا واقعا دنیا را تغییر دهید، بنابراین آن موقعیت ها در هر دو شرکت فوق العاده نادر خواهند بود.”

هر چند مایکروسافت هنوز نتوانسته گوی جذاب بودن را به طور کامل از گوگل بدزدد، اما با تغییرات جدی در این شرکت و فناوری های خارق العاده مثل هالولنز، مایکروسافت باز هم به دوران قبلی خود باز خواهد گشت و مردم عاشق این شرکت خواهند شد.

منبع: Business Insider

منبع : وینفون
980 پست
علی گلشن
دانشجوی مدیریت بازرگانی، در پشت صحنه فعالیت می کنم.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
 • No items.
 • دیدگاه کاربران
  erfan95
  پاسخ دهید سه شنبه 23 اردیبهشت 1394

  عاالیی

  هادی شریفی
  پاسخ دهید سه شنبه 23 اردیبهشت 1394

  بیلد جدید ۱۰۰۸۰ برای گوشی این هفته میاد .

  sajad
  پاسخ دهید سه شنبه 23 اردیبهشت 1394

  اگر جالب بود 18000 کارمندش اخراج نمی کرد

   رضا رجب زاده
   پاسخ دهید سه شنبه 23 اردیبهشت 1394

   البته این تنزل نیرو از سوی همه مراجع اقتصادی و مدیریتی امری لازم و حیاتی قلمداد شده. چون این میزان نیرو که رقم دقیقش فکر کنم بیست و چهار هزار نفر باشه مربوط به بخش های خریداری شده از نوکیا و همچنین یک بهینه سازی نیروی کار در خود مایکروسافت بوده.
   به هرحال هر شرکتی باید هزینه های سرسام اوری که داره رو مدیریت کنه هرچند که به بهای بیکار شدن چنین خیل عظیمی از مردم باشه و صد البته متاسفانه

   sajad:
   اگر جالب بود ۱۸۰۰۰ کارمندش اخراج نمی کرد

  ramin
  پاسخ دهید سه شنبه 23 اردیبهشت 1394

  سلام
  بنده دانشجوی کارشناسی ICT با پای پیاده از آذربایجان تا کالیفرنیا رفته و بخش مخابراتی اونجا رو بنام تلاشگران بی پول نامگذاری کرده و به آینده ی بشران کمکی کرده باشم البته به فقیران نه ثروتمندان !

   omid
   پاسخ دهید سه شنبه 23 اردیبهشت 1394

   وااااات؟؟؟؟؟؟!!!!!!

   ramin:
   سلام
   بنده دانشجوی کارشناسی ICT با پای پیاده از آذربایجان تا کالیفرنیا رفته و بخش مخابراتی اونجا رو بنام تلاشگران بی پول نامگذاری کرده و به آینده ی بشران کمکی کرده باشم البته به فقیران نه ثروتمندان !

    ramin
    پاسخ دهید چهارشنبه 24 اردیبهشت 1394

    بیل گیتس ?

    ستتتتتتتتتتتتتتارررررررررررررخخخخخخخخخخخخخخخااااااااااااان

  پرهام
  پاسخ دهید چهارشنبه 24 اردیبهشت 1394

  راستی من یه چیزی رو خواستم بگم. ربطیم به این پست نداره. فقط خواستم تجربه سه تا گوشی وینفونی خودمو در طول یک سال و نیم بگم.
  به نظر من یعنی حداقل من اینطور دریافت کردم که ویندوزفون از نظر پردازشی نسخه اصلاح شده و بهینه شده اندروید هست. ولی به هیچ وجه در مقایسه با ios از نظر پردازشی برتری نداره و چندین پله هم عقب تر هست. من یه آیفون 4 اس بعنوان گوشی دومم دارم و باید اقرار کنم از نظر پردازشی آیفون 4 اس از لومیا 830 الانم خیلی بهتر هست. اینو واقعا بدون تعصب دارم میگم واسش دلیل هم دارم.

  برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
  برچسب ها: , , , , , ,