روزبه‌روز به کنار رفتن رمزنگاری‌های سنتی نزدیک‌تر می‌شویم، هرچند مطمئنا تا مدت‌های مورد استفاده قرار می‌گیرند اما به‌دلیل راحتی‌طلبی در استفاده از تکنولوژی و آمدن روش‌ها و سخت‌افزارهای جدید، شاهد چنین موضوعی خواهیم بود. مایکروسافت که تلاش‌های زیادی در این زمینه دارد، با ثبت پتنت جدید خود گامی جدید در این زمینه برداشته است. در ادامه با وینفون همراه باشید تا بیشتر با این اختراع جدید آشنا شوید.

پتنت جدید مایکروسافت نوعی جدید از سنسورهای اثر انگشت را معرفی می‌کند که می‌تواند در نقاط مختلف لپتاپ‌ها مورد استفاده قرار گیرد، و به‌جای این‌که در دستگاه (در بدنه دستگاه) قرار گیرند، ممکن است درون کلید ویندوز روی کیبورد جای گیرد.

شناسه‌ای که در حال‌حاضر برای این پتنت انتخاب شده “keyset fingerprint sensor” بوده، این پتنت راهی برای جاسازی سنسور تشخیص اثر انگشت در کلید ویندوز را فراهم می‌کند، که از لحاظ فنی امکان ورود به ویندوز و همچنین ورود به سرویس‌های مختلف را به ساده‌ترین شکل ممکن و با لمس این دکمه به ارمغان می‌آورد.

مایکروسافت در مورد این پتنت میگوید:

از لحاظ ظاهری شامل یک پوشش بوده که سنسور اثر انگشت در زیر آن قابل نمایش است، بنابراین سنسور اثر انگشت از طریق یک دهانه (منفذ) در سطح کلید قابل مشاهده است. در عوض این پوشش سطحی را طراحی می‌کند تا حسگر اثر انگشت را پنهان کند. در این روش، کلید سنسور با آرایشی یک‌‌پارچه با کلید های دیگر مطابقت دارد، به‌طوری که کلید حسگر با آن ترکیب شده و از سطح کلید قابل مشاهده نیست.

سلام، Windows Hello

به‌عبارتی دیگر، کلید ویندوز همراه با یک سنسور اثر انگشت ساخته می‌شود که با آن ادغام شده و به‌نظر می‌سد مانند هر کلید دیگر در صفحه کلید باشد، اما با روشی مخصوصی که که قادر است اثر انگشت شخص را شناسایی کند، یا از طریق یک برش یا با استفاده از پوششی دیگر.

چنین ایده‌ای به مایکروسافت در بهبود Windows Hello کمک می‌کند تا تجربه بهتری را به‌همراه داشته باشد، به‌عنوان شرکتی که سرمایه‌گذاری زیادی در این زمینه کرده تا رمز‌های عبور (به شکل سنتی) کنار گذاشته و آن را منسوخ کند. مایکروسافت به شرکای خود فشار می‌آورد تا از سخت‌افزارهای خود از جمله دوربین های تشخص چهره و سنسورهای اثر انگشت اختصاصی خود در این زمینه استفاده کنند.

نیازی به گفتن نیست، در حالی‌که این تکنولوزی جدید به خصوص در لپتاپ‌ها از حساسیت‌هایی برخوردار است، این پروژه درحال حاضر در مرحله ثبت اختراع قرار دارد، بدان معنا که مایکروسافت ممکن است هر لحظه آن را کنار بگذراد. با این‌حال اگر مایکروسافت در نسل آینده سرفیس خود از کلید ترکیبی ویندوز با سنسور اثر انگشت استفاده کرد، جای تعجب ندارد.

21 پست
محمد خیر
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
mary
پاسخ دهید پنجشنبه 8 فروردین 1398

فكر نميكنن قبلا بلك بري همين ايده رو روي كيبرد گوشي كي وان پياده كرده بود؟!

البته كي وان سنسور داخل space قرار داره، ولي ايده اصلي چندان فرقي نداره…

محمد خیر
پاسخ دهید شنبه 10 فروردین 1398

مرسی که توجه کردید
البته دوتا چیز کاملا مجزا هستن
و قطعا کاملا متفاوت بودن که به عنوان پتنت تونستن ثبت کنند

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,