_مایکروسافت پنل جدید

مایکروسافت قصد پیوستن به مجموعه خصوصی توسعه امنیتی لینوکس را دارد مایکروسافت دیگر قصد از دست دادن فرصت‌ها را ندارد

زمانی که مایکروسافت تصمیم به دوست داشتن لینوکس گرفت، بسیاری متعجب شدند. البته در همین حین بسیاری خوشحال و برخی ناراحت هم شدند. اما با پرداختن به داستان متوجه می‌شویم که این اتفاق با توجه به پله‌های ترقی طی شده چه میزان اهمیت دارد.

بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی از انتشار تصویر معروف Microsoft Loves Linux اخبار متعددی از تغییر جهت سازمان به گوش جهانیان رسید. کم کم همگی متوجه شدند که ریاست جدید مایکروسافت به هیچ عنوان شوخی ندارد. او واقعا شرکت را به سمت علاقه به لینوکس و اوپن سورس کشاند.

مایکروسافت با پرداخت هزینه سالیانه نیم میلیون دلار یک جایگاه در Linux Foundation را برای خود اشغال کرد. جهان در تعجب ماند. چندی بعد مایکروسافت اقدام به خرید پلتفرم برنامه‌ نویسی GitHub کرد. همگی از این رویداد متعجب و متحیر شدند. مایکروسافت با انجام همین دو حرکت تا حد بسیار زیادی پلتفرم‌های اوپن سورس و لینوکس را خریداری کرد.

حالا مایکروسافت به انتشار پتنت‌ها به صورت اوپن سورس. تولید پلتفرم‌هایی مانند Azure IoT به صورت اوپن سورس. پشتیبانی از پلتفرم‌های اوپن سورس روی ویندوز و Azure و بسیاری موارد دیگر مانند ترکیب هسته لینوکس و ویندوز می‌پردازد.

این شرکت یک گردش 180 درجه داشته و این گردش طبق آمار یک تغییر بسیار اثر گذار و درست بوده است. مایکروسافت امروز صاحب یا ناظر تمام پلتفرم‌های اوپن یا کلوزد سورس جهان است. به عبارتی همه چیز یا از مایکروسافت عبور می‌کند یا عملا وجود خارجی آن بی ارزش است.

اما مایکروسافت فقط به داشتن اختیارات پلاتینیوم در ساختار لینوکس قانع نیست. امروز مایکروسافت تصمیم جدیدی گرفته است. هدف بعدی یک گروه خصوصی گسترش امنیت است.

طبق گفته آقای نادلا هنگامی که از وی پرسیده شد چرا انقدر به جهت‌های جدید مانند لینوکس گرایش دارد:

ما در جنگ‌های قدیمی حضور داشته‌ایم. اما می‌خواهیم در جنگ‌های آینده هم باشیم.

بپردازیم به نکاتی که شما به طور کلی باید بدانید

  • مایکروسافت درخواست کرده است که عضو یک گروه بسته از توسعه دهندگان لینوکس شود که آسیب پذیری‌های امنیتی را قبل از انتشار آنها گزارش می‌دهد و مورد بحث قرار می‌دهد.

  • این شرکت این درخواست را در 26 ژوئن انجام داد، و کار خود را در زیرسیستم ویندوز برای لینوکس، Azure Sphere و غیره ارائه کرد.

  • مایکروسافت به دیگران مانند Oracle، خدمات وب آمازون، Redhat، SUSE و موارد دیگر می‌پیوندد.

مایکروسافت اخیرا برای عضو شدن در یک گروه خصوصی از توسعه دهندگان لینوکس که تمرکز روی آسیب پذیری‌های امنیتی دارند (از طریق ZDNet) اقدام کرده است. در حالیکه توسعه لینوکس عمدتا به صورت آشکارا انجام می‌شود، گروهی شامل توسعه دهندگان از نام‌های بزرگ مانند آمازون، Redhat، دبین و FreeBSD در آن هسنمئ که وظیفه بحث و گزارش دادن مسائل امنیتی را پیش از انتشار آن به عموم بر عهده دارند.

در درخواست اعطای عضویت، توسعه‌ دهنده کرنل لینوکس مایکروسافت، ساشا لوین، پرونده مربوط به شرکت مایکروسافت را باز می‌کند، بر اساس آن مایکروسافت بخشی از معیارهای قبولی را از طریق کار خود در Azure Sphere، یک دستگاه IoT مبتنی بر لینوکس، زیرسیستم ویندوز برای لینوکس؛ و Azure HDInsight و خدمات Azure Kubernetas دارد.

لوین با استدلال به مرکز پاسخگویی امنیتی مایکروسافت می‌گوید:

مایکروسافت چندین دهه سابقه طولانی در مورد مسائل امنیتی از طریق MSRC دارد. در حالی که ما قادر هستیم به سرعت (1-2 ساعت) یک بیلد برای رسیدگی به مسائل امنیتی افشا شده بسازیم، قبل از اینکه ما این بیلدها را به صورت عمومی منتشر کنیم، نیاز به آزمایش و اعتبار سنجی گسترده‌ای داریم. عضو شدن در این لیست پستی، زمان بیشتری را برای آزمایش گسترده لازم برای ما فراهم می‌کند.

اگر درخواست مایکروسافت مورد پذیرش قرار گیرد، این شرکت می‌تواند در بحث‌های امنیتی خصوصی مشارکت کند و انتظار می‌رود که به توسعه راه حل نیز کمک کند.

مایکروسافت در سال‌های اخیر در انجمن لینوکس بسیار فعال بوده است. در حالی که این شرکت در گذشته با یک رویکرد دفاعی به لینوکس فعالیت می‌کرده، مایکروسافت به صورت عیان به توسعه نرم‌افزارهای متن‌باز می‌پردازد. به عنوان مثال، در سال 2018 مایکروسافت به شبکه باز اختراعات پیوست که هدف آن حفاظت از لینوکس و سایر نرم‌افزارهای اوپن سورس با باز کردن پتنت‌های آن به سایر اعضا است. زیرسیستم ویندوز برای لینوکس نیز برای توسعه دهندگان تمرکز ایجاد کرده است و اجازه می‌دهد تا توزیع‌های لینوکس بطور بومی در ویندوز کار کنند.

بله درست است. مایکروسافت اعتقادات گذشته‌اش را زیر پا گذاشته است. و از این کار هدفی دارد. مایکروسافت می‌خواهد در تمام زمینه‌های ممکن فعالیت کند. تا زمانی که بازار در حال گرایش به یک جهت جدید است شرکت‌های دیگر به علت نبودن رقیب زندگی را برای مردم جهان سخت‌ نکنند. به عنوان شرکتی که با کیفیت‌ترین خدمات نرم‌افزاری جهان را ارائه می‌دهد طبیعی است که بر این اعتقاد باشد که هیچ بازاری نباید دور از چشم باقی بماند. از حالا به بعد دیگر جایی برای تاخیر و تعلل نیست.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

140 پست
سید علی جعفری
مهندس نرم‌افزار و شبکه. گرافیست، انیماتور و موشن گرافیست، سخنران و ارائه دهنده، 22 ساله از مشهد. علاقه‌مند به بازی‌های رایانه‌ای، زبان‌های خارجی و تکنولوژی‌های روز جهان. عاشق مایکروسافت.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Hooman
پاسخ دهید چهارشنبه 19 تیر 1398

شايد طي يك بازه چند دهه اي ببينيم كه سيستم عامل موبايلي مايكروسافت بر اساس ويندوز نباشه…

در آينده يا ويندوز بايد بره رو دستگاه هاي كوچكتر يا يك بازيگر جديد مايكروسافت معرفي كنه

    سید علی جعفری
    پاسخ دهید پنجشنبه 20 تیر 1398

    تا این لحظه تاریخ نشون داده که چنین اتفاقی نمیوفته. ولی اینکه پلتفرم بیس ویندوز و اژور تغییرات بسیار بزرگی در راستای رشد سریع و توسعه و گسترش اوپن خواهند داشت، یک مساله واقعیه. مایکروسافت قصد داره از روش های مختلف سرعت رشدش رو افزایش بده تا بازار های مختلفی رو اشغال کنه. از طرفی نه پلتفرم لینوکس بلکه تفکر و انتقال پذیری تحت این پلتفرم در دوره های مختلف بازار های جدیدی تولید کرده که از هم پراکنده هستن و ساختار منسجمی مثل ویندوز ندارن. به همین علت مایکروسافت با به تسخیر در آوردن این پلتفرم قصد داره انسجامش رو در نقاط پراکنده به وجود بیاره. مثال خیلی خوبش پلتفرم Azure IoT هست.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,