امروز ساتیا نادلا مدیرعامل خوش فکر مایکروسافت مصاحبه مفصلی با خبرگزاری بلومبرگ داشته است، وی در این مصاحبه در مورد جنبه های مختلف اکوسیستم ویندوز و آینده ای که مایکروسافت برای آن متصور است، صحبت کرده است. در این نوشتار به برخی از مهمترین جنبه هایی که نادلا در مورد آنها صحبت به میان آورده است خواهیم پرداخت، پس مانند همیشه همراه وینفون باشید.از زمان روی کار آمدن نادلا بخش نرم‎افزاری و سرویس های این شرکت رشد خارق العاده ای را تجربه کرده است، در کنار رشد بخش نرم‌افزاری برند سرفس بیش از پیش به رشد و شکوفایی رسیده است، محصولات نوآورانه ای نظیر هالولنز، سرفس بوک، سرفس استودیو و در نهایت سرفس لپ تاپ از مهمترین مواردی هستند که در زمان مدیریت وی رونمایی شده اند. نادلا در مصاحبه امروز خود عنوان کرده توسعه سخت افزاری یکی از مهمترین دغدغه های ما خواهد بود و مایکروسافت به توسعه سخت افزار مورد نیاز خود ادامه خواهد داد، وی در مورد اهمیت ساخت افزار جمله از Alan Kay را یادآور شده:

اگر شما در زمینه ساخت نرم‌افزار جدی هستید بهتر است که سخت افزار خودتان را نیز بسازید.

وی در ادامه عنوان کرده که مایکروسافت بیش از پیش به توسعه بخش سخت افزاری خود اهمیت می‌دهد که این مسئله می‌تواند نویدی باشد برای موفقیت بیش از پیش برند سرفس، پس در آینده باید منتظر اخبار بیشتری از بخش سخت افزار مایکروسافت باشیم.

در ادامه این مصاحبه هنگامی که خبرنگار بلومبرگ با توجه به اظهار نظر نادلا از وی در مورد ساخت مجدد گوشی هوشمند توسط این شرکت سوال می‌کند، نادلا پاسخ می‌دهد:

این سوال یکی از مواردی است که ما بارها بدان پاسخ داده ایم، در مورد گوشی های هوشمند، ما نباید خود را با دسته‌بندی هایی که در حال حاضر به‌عنوان گوشی هوشمند جا افتاده است آزار دهیم. چرا که آنچه که به‌عنوان یک دستگاه موبایل قابل حمل می‌شناسیم در آینده پدیده کاملا متفاوتی خواهد بود… پس ما به تعریف و بازتعریف دسته بنده های جدید در دستگاه ها ادامه خواهیم داد.

در ادامه این مصاحبه بحث بر سر هوش مصنوعی و مخاطرات آن کشیده می‌شود، چرا که نادلا در کتاب جدید خود با نام  Hit Refresh سه فناوری هوش مصنوعی، واقعیت ترکیبی و رایانش کوانتومی را به‌عنوان سه جبهه نبرد اصلی در آینده دنیای فناوری می‌داند. گزارشگر در مورد آینده مایکروسافت در هوش مصنوعی و رقبای آن نظیر آمازون، گوگل و فیسبوک سوال می‌کند، نادلا پاسخ جالبی می‌دهد:

در حال حاضر بسیاری از شرکت های مایل هستند تا از فناوری هوش مصنوعی خود برای اثبات توانایی های خود و پیشرو بودن شرکت خود استفاده کنند، هوش مصنوعی برای برخی از شرکت ها صرفا وسیله ای برای جلب توجه کاربران و رسانه ها است. اما دید مایکروسافت در مورد هوش مصنوعی و البته هر پدیده دیگری کاملا متفاوت است…. ما بیشتر در پی آن هستیم تا راه‌حل هایی ارایه دهیم که دسترسی به هوش مصنوعی برای تمامی مردم دنیا فراهم شوند، دسترسی آزادانه به این فناوری دغدغه اصلی ما است.

در مجموع دیدگاه نادلا در مورد هوش مصنوعی ‌به‌عنوان ابزاری در خدمت کاربران و انسان ها در بهتر و ساده‌تر شده زندگی آنها مثبت است، اما وی تا حدودی با ایلان ماسک هم عقیده است که این فناوری مخاطراتی را نیز در پی دارد، که البته به‌جای پرداختن صرف به وجود مشکل و جلب رسانه ای، باید به‌دنبال راه‌کارهایی برای جلوگیری از وقوع آنها باشیم.

یکی دیگر از نکات جالبی که در این مصاحبه بدان پرداخته شد، در مورد آینده ویندوز بود. خبرنگار بلومبرگ به نادلا می‌گوید که شما بسیاری از سرویس های و خدمات خود را برای پلتفرم های دیگر غیر از ویندوز نیز ارایه داده اید، جایگاه ویندوز در آینده مایکروسافت چگونه خواهد بود؟ نادلا نیز اینگونه پاسخ می‌دهد:

ویندوز، در حال حاضر یک میلیارد کاربر ویندوز در سراسر دنیا وجود دارد، تنها در سال گذشته 300 میلیون کامپیوتر ویندوزی به‌فروش رسیده است. ویندوز به‌عنوان یکی از مهمترین بخش های ما به رشد خود ادامه خواهد داد، اما تمام کار و فعالیت های ما نیست. تغییراتی در شرکت ما در حال وقوع است، اکنون ما توجه ویژه ای به اکس باکس و گیمینگ داریم برای مثال بیش از 55 میلیون اشتراک اکس باکس لایو را در حال حاضر در اختیار داریم که نشان از توجه ویژه ما به این بخش است. آفیس 365 نیز یکی دیگر از بخش های مهم شرکت ما است، لینکدین نیز جز دیگری از ما است، اَژور نیز بخش دیگری از مایکروسافت امروزی است… همانطور که مشاهده می‌کنید مایکروسافت اکنون در قیاس با گذشته بخش های متنوع بیشتری را دارا است. این تغییرات مسیری است که ما در آینده نیز آن را ادامه خواهیم.

 

 

1270 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
علی
پاسخ دهید جمعه 7 مهر 1396

سلام، چرا اعتراف بیل گیتس رو هم نمیزاریت تو سایت؟
اعتراف بیل گیتس: گوشی مایکروسافت را دادم اندروید گرفتم

عارف
پاسخ دهید شنبه 8 مهر 1396

نادلا چیزی جز دروغ نمیگم!!

عارف
پاسخ دهید شنبه 8 مهر 1396

نادلا چیزی جز دروغ نمیگه!!!

    zeynab.14
    پاسخ دهید شنبه 8 مهر 1396

    چرا؟نمیخوام جبهه بگیرم میخیوام دلیلشو بگی بفهمم

ali
پاسخ دهید شنبه 8 مهر 1396

مطمئن باشید مایکروسافت یه گوشی جدید تولید میکنه که بقیه تولید کننده ها دنبال رو اون بشن ،مثل سرفیسها ،وضعیت الان گوشی هوشمند خیلی کسل کننده و یکنواخت شده

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , ,