اگر برخی شکایت ها از سرفس را نادیده بگیریم، موفقیت مایکروسافت در ارائه ویندوز ۱۰ روی تبلت، برنامه مایکروسافت برای استفاده از این موفقیت و ارائه ویندوز ۱۰ در رایانه های جیبی یا پاکت پی سی را باورپذیر می کند.

از زمانی که انجام کارهای شخصی و پردازش ها به گوشی های هوشمند و  تبلت ها واگذار شده فروش رایانه ها به شدت کاهش یافته است. طبیعت اتصال دائمی به اینترنت در گوشی های هوشمند و راحتی استفاده از تبلت ها، رایانه های شخصی و زحمت استفاده از لپ تاپ ها را به فراموشی سپرده اند. این دستگاه های همیشه متصل برای انجام هر کاری کفایت می کنند. این واقعیت که در بازار رو به افول رایانه های شخصی، مایکروسافت بود که توانست تبلتی با قابلیت تبدیل به لپ تاپ به نام سرفس را وارد بازار کند و صنعت را تحت تاثیر قرار دهد، حاکی از آن است که بازار تشنه استفاده از قدرت ویندوز در دستگاه هایی در  اندازه گوشی های هوشمند است. به علاوه اینکه گوشی های هوشمند به عنوان دستگاه هایی همواره در دسترس تبدیل به رایانه های شخصی شده اند. همچنین واضح است که محدویت های دو سیستم عامل دیگر یعنی اندروید و آی او اس کاربران را ملزم به استفاده از ویندوز در رایانه ها جهت انجام کارها و امور تجاری شان کرده است. پس با این تفاسیر می توان گفت استراتژی آینده گوشی هوشمند مایکروسافت بر مبنای قدرت ویندوز ۱۰ و عرضه  آن در دستگاه های جیبی خواهد بود.

یک رایانه همه کاره

مایکروسافت با ارائه دستگاه هایی نظیر تبلت سرفس پرو، رایانه های all-in-one، لپ تاپ قدرتمند سرفس بوک و همچنین سرفس هاب قدرت خود را در زمینه رایانه ها به رخ کشیده است. اما در این قدرت نمایی جای خالی یک گوشی هوشمند بسیار چشمگیر است. بنابراین با توجه به محبوبیت گوشی های هوشمند و استفاده های گوناگون در وب گردی، بازی، پیام رسانی و حتی استفاده های فراتر از یک گوشی،  لزوم ارائه رایانه های جیبی را برجسته می کند. تا کنون همه تلاش های مایکروسافت در پر کردن فاصله بین گوشی های هوشمند و یارانه ها با شکست مواجه بوده و تجربه نشان داده که استراتژی عرضه گوشی برای رقابت با آیفون و گوشی های اندرویدی موفق نبوده و نخواهد بود.

پس مایکروسافت چه باید بکند؟

مایکروسافت باید بر روی توانمندی ویندوز ۱۰ سرمایه گذاری کند و دستگاهی را عرضه کند که کارکردی فراتر از گوشی های هوشمند امروزی داشته باشد تا کاربر با استفاده از آن قادر به انجام همه امور خود به شکلی مفیدتر و کارآمدتر باشد. دستگاهی که با استفاده از قابلیت کانتینیوم قادر به ارائه کامل ویندوز ۱۰ دسکتاپ روی صفحه نمایش بوده و به راحتی با ماوس و صفحه کلید هماهنگ شود. همچنین این دستگاه همیشه متصل به اینترنت که نسخه کامل ویندوز بر روی پردازنده های آرم را خواهد داشت صرفاً یک تلفن نبوده، بلکه کارکرد آن به عنوان تلفن بخشی از قابلیت های آن خواهد بود. این دستگاه که برای آن برنامه ها و اپلیکیشن های فراوانی هم تهیه خواهد شد فهرست دستگاه های مبتنی بر ویندوز مایکروسافت و نبود یک گوشی در آن را کامل خواهد کرد هرچند که یک گوشی هوشمند به معنای امروزی آن نخواهد بود. البته توجه داشته باشید که این دستگاه فراتر از پاکت پی سی هایی که اخیراً با بهره جستن از ویندوز ۱۰ به بازار عرضه شده اند خواهد بود.

سخت افزار تغییر شکل دهنده

پتنت هایی که توسط مایکروسافت ثبت شده نشان می دهند که ابر موبایل این شرکت دستگاهی است تاشونده که با تا کردن آن تبدیل به موبایل و وقتی که باز شود یک تبلت کوچک خواهد بود و قابلیت اتصال به صفحه نمایش، ماوس و صفحه کلید را خواهد داشت. بدین معنی که کاربر دستگاه ساده ای در اختیار دارد که در عین اینکه یک گوشی هوشمند است می تواند تبلت، رایانه شخصی و لپ تاپ هم باشد و دارای سیستم عاملی است به نام اندرومدا که گام بعدی مراحل تکامل ویندوز ۱۰ است که با هر دستگاهی تطبیق پذیر خواهد بود. چشم انداز وسیع مایکروسافت برای اندرومدا، سیستم عاملی است که خود را با تغییر شکل دستگاه تطبیق خواهد داد. استراتژی آینده و بلند مدت مایکروسافت، تولید دستگاهی است که به راحتی توسط کاربران قابل حمل بوده و همه نیازهای آنها به انواع دستگاه های مورد نیازشان را تامین خواهد کرد که پایه و اساس آن سیستم عاملی است بسیار قدرتمند و کاملاً تطبیق پذیر.

نتیجه گیری

اطمینان کاملی از برنامه آینده و آنچه که مایکروسافت در سر می پروراند وجود ندارد اما اقدامات شرکت این باور را ایجاد کرده که یک دستگاه کامل که در عین حال گوشی هوشمند بوده و با سیستم عاملی قدرتمند کار می کند تولید خواهد شد. دستگاهی مدرن که از مولفه های موفقیت مایکروسافت در سیستم عامل رایانه های شخصی بهره برده و راه خود را به جیب کاربران باز خواهد کرد و با قابلیت تغییر شکل امکان تبدیل به گوشی، تبلت، لپ تاپ و با استفاده از کانتینیوم رایانه شخصی را خواهد داشت.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

31 پست
محسن عطاالهی
کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه، علاقه مند به مایکروسافت
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
شهرام
پاسخ دهید یکشنبه 29 مرداد 1396

از یک نظر مایکروسافت راست میگه . دیگه گوشی یک چیز عادی شده اصلا چیزی برای گفتن ندارن خود اپل دیگه چیز جدیدی نداره یا سامسونگ هر سال یا رم گوشی ها میر بالا یا دوربین واقعا چیزی ندار که مایکروسافت روش سرمایه گذاری کنه .

علیرضا239
پاسخ دهید یکشنبه 29 مرداد 1396

مشکل چیز دیگه ای هست ساخت یه دسته بندی جدید یا دستگاه جدید نیست چون این دستگاه بلاشک ارزون نیست
چند درصد همین بچه هایی که الان ویندوزفون دارن میرین این دستگاه رو میگیرن .یک سری به خاطر قیمت و یک سری بخاطر بدقول بودن و کارایی کم ویندوز نمیرن تجربه تلخ دیگه ای داشته باشن
الان باید یکم به فریاد منو شما که به هزار حرف اومدیم ویندوز فون خریدیم بها بدن ،هی میگن سی شل یا اندرومدا یا هر اسمی که بعدا میاد چه به کار ما میاد.
بعله اپل و سامسونگ ممکنه به ته داستان رسیده باشن ولی مایکروسافت به سر داستان هم نرسیده.
سیستم عامل ناپایدار و سیاه و سفید با کلمات آبی واقعا چیزی از زیبایی داخلش میبینید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سیستم عاملی که هی دایره پشتیبانیش داره کوچیک میشه،اولش چی میگفتن :تمام گوشی ها به ویندوز ۱۰ آپدیت میشن،گوشی های میان رده به بالا قابلیت کانتینیوم خواهند داشت ولی ……………………….
شک نکنین تا گوساله گاو شود دل ما آب شود

  شهرام
  پاسخ دهید یکشنبه 29 مرداد 1396

  حرف شما درست هست .مایکروسافت دیر شروع کرد
  ولی این بازار گوشی ها دیگه چیزی نداره که مایکروسافت سرمایه گذاری بلند مدت کن . باید با یک روش جدید دیگه شروع کن

  Farshadi
  پاسخ دهید یکشنبه 29 مرداد 1396

  نظر شما کاملا اشتباه
  مگه مردم برای امکانات به اپل (ای او اس) یا اندروید (آشغال به تمام معنا) مهاجرت کردن مخصوصا اوایل که دو افتضاح بودن؟ نه
  مردم برای دلالی که از نظر تمام کارشناس های اون زمان قابل پیش بنی نبود رفتن
  پس نظری ندید که هیچ درکی از اون ندارید
  واگر هم بدهید مهم نیست چون زیاد تاثیری بر رفتار مردم ندارد

   شهرام
   پاسخ دهید یکشنبه 29 مرداد 1396

   حرف من درباره رقابت و سرمایه گذاری بلند مدت مایکرسافت هست که توی این زمان روی این سیستم جواب گو نیست . باید یک فکر دیگه بشه دوست من 🙂

    علی
    پاسخ دهید دوشنبه 30 مرداد 1396

    میخواد ۲۰۰ سال دیگه وقت از ما بگیره؟؟

    Farshadi
    پاسخ دهید دوشنبه 30 مرداد 1396

    شهرام جان من اشتباه در پاسخ شما زدم در اصل پاسخ آقای علیرضا بود

win
پاسخ دهید یکشنبه 29 مرداد 1396

بسیار عالی هست و این شد یک چیزی. شاید افراد عادی از خرید کامپیوتر بی نیاز شوند و برای منزل فقط یک نمایشگر و کابل micro hdmi کفایت میکنه.

eynhos
پاسخ دهید یکشنبه 29 مرداد 1396

ای کاش و صد ای کاش اندروید خریده بودم

  ™Ashkan
  پاسخ دهید یکشنبه 29 مرداد 1396

  بحثو به حاشیه نبر دوست عزیز… حالا که یه خبر خوب میشنویم باید خوشحال باشی نه افسوس گذشته 🙂

امین
پاسخ دهید یکشنبه 29 مرداد 1396

اگر مایروسافت همچین کاری بتونه بکنه و یه کامپیوتر جیبی با قابلیت مکالمه و…. قطعا بقیه شرکت ها هم خیلی زود به سمت ساخت همچین کامپیوتر های جیبی میرن و قطعا بسیاری از مشتریانش سازمان ها و ادارات دولتی و خصوصی و همچنین بسیاری از مراکز آموزشی خواهند بود و قطعا بسیاری از برنامه های حرفه ایی مثل فوتوشاپ و امثال اون که نیاز بسیاری از همین مراکز هست وارد استور شده و قابل نصب روی این گوشی خواهن بود و قطعا سازندگان این برنامه ها ، برنامه هاشون رو طوری درست می کنن که در حالت کوچک ( اندازه صفحه گوشی ) هم توانایی انجام بسیاری از کارها رو به راحتی داشته باشه و در حالت کانتینیوم به صورت کامل اجرا میشه و قطعا کاربران اندرویید و ای او اس در خواب هم استفاده از این برنامه ها رو نمیبینند ( هیچکس از خودش نپرسید چرا مایکروسافت فیلم کار کردن با فتوشاپ رو به وسیله پردازنده اسنپدراگون ۸۳۵ نشون داد ، تا اون لحظه کلی آزمایش کردن و کسی نفهمید چرا نزاشت واسه آخر کار )
و اما اندرویید( این نظر شخصیه منه ) : اندرویید هم به توسعه خودش در بازار تنها به صورت موبایل ادامه خواهد داد ولی با همون اپدیت های منظم با اضافه کردن یکی دو قابلیت در هر آپدیت یا تغییر شکل های ظاهری مثل چیزی که الان هم هست و مشتریان اندرویید رو بیشتر کسایی تشکیل خواهند داد که از گوشی موبایل فقط در حد همون اندرویید و برنامه های ارایه شده برای اون استفاده میکنند ، مثلا موبایل بانک و چک کردن ایمیل و عکس و روتوش های ساده اون و نه حرفه ایی و این لزوما چیز بدی نیست و بازار خودش رو داره که البته بازار بزرگی هم هست چون اکثر مردم چیزی بیشتر از این از یه گوشی استفاده نمیکنند .
و اما آی او اس ( اینم نظر شخصیه منه ) : کسایی که الان حاضرن با محدودیت های عجیب این گوشی کنار بیان مخصوصا در ایران در ادامه هم همین روند رو طی می کنن منتها با محصولات به اصطلاح جدیدی که هر سال به بازار میده و جیبه مردم رو خالی میکنه و این رو هم بدونید کسی که گوشیه اپل میخره لزوما برای پز دادن و کلاس گذاشتن نیست بلکه فکر میکنه چون قیمتش گرونه ( البته در ایرا وگرنه در کشور های دیگه تقریبا هم قیمت سایر پرچمدارا هست حالا یه ۱۰۰ دلار بالا یا پایین ) این گوشی بهترین گوشیه بازاره ( من تجربه اینو داشتم که چند نفر اینو گفتن ) و این افراد اصلا نمیدونن فرق اندرویید با ای او اس چیه ( اینو جدی میگم ) و اصلا چطوری باید با گوشی های اپل کار کرد .
دوستان تمام چیزایی که گفتم نظر شخیه بنده بوده و قصد تخریبه هیچ برند ، سیستم عامل یا کاربری رو نداشتم . به هر حال هر نفر یه نظری داره و وجود ۷۰۰۰۰۰۰۰۰۰ نظر چیز زیاد عجیبی نیست . با تشکر از زمانی که برای خوندن این متن گذاشتید .

  ™Ashkan
  پاسخ دهید یکشنبه 29 مرداد 1396

  داداش اینا رو خودت نوشتی یا دادی برات بیرون تایپ کردن 😉

amin
پاسخ دهید یکشنبه 29 مرداد 1396

نه داداش خودم نوشتم

وحید
پاسخ دهید دوشنبه 30 مرداد 1396

نمیخواد به جیب ما چیزی هدیه بده . جیب مارو نزنه
هدیه دادندش پیشکش

احسان
پاسخ دهید دوشنبه 30 مرداد 1396

اگه بشه چی می‌شه!

ali
پاسخ دهید دوشنبه 30 مرداد 1396

قطعأ این دستگاه وجود خواهد داشت و در اولین سری موفقیت زیادی کسب نخواهد کرد ولی چون حرف تازه ای برای گفتن داره در سری های بعد از پیروانش بسیار جلو خواهد زد بخاطر جلو زدن سخت افزار موبایل از نیاز مردم این دستگاه کار آمدتر و با هرچه قدرتمند تر شدن سخت افزار موبایل کار آمد تر خواهد شد چون برنامه های ویندوز هستند که می تونن کارای بالاتر از اندروید و آی او اس رو بدن و عملأ گوشی های اندرویدی و آی او اس ی یک حالتی مثلا تبلت ها و آیپد ها پیدا می کنن مثل سیمبین که با اومدن اندروید قدرت مقابله باهاش رو نداشت اما مطمئن باشید دستگاه جدید مایکروسافت در سری سوم مثل سرفیس قدرت بالای خودش رو دیکته می کنه به بازار چون هنوز کار بران دستگاه های هوشمند دنبال کار های ابتدای هستند و گوشی های اندرپدی و آی او اس ی بخاطر ساده انجام دادنشون راحت تر پذیرفته می شن

کمبود اپلیکیشن
پاسخ دهید سه شنبه 31 مرداد 1396

واقعا فکر میکنید مشکل ما نبود گوشی جدیده ؟
مشکل ما نبود نرم افزاره …
یا اگرم هست بهینه نیست …
اصن گوشی شما خود ویندوز ۱۰ لپ تاپتونو ران کنه …
شما به من بگید که آیا نرم افزار ایستاگرامه لپ تاپتون کامله ؟؟؟
نیست ! پی فرقی نداره !
هر وقت یه پست میذاره این سایت درباره تلگرام یا یونیگرام ملت خودشونو میکشن اون زیر از بس کامنت میدن …
این ینی هنوز تو کف یه تلگرامیم …
من میترسم این تلگرام فیلتر بشه ما ویندوزیا آحرشم یه تلگرام خوبو تجربه نکنیم :'(

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , ,