ورود وب اپلیکیشن‌های پیشرو یا PWA به مایکروسافت استور با توجه به تصمیمات این شرکت امری کاملا قابل پیش‌بینی بود. روز گذشته این شرکت رسما اعلام کرد که این اپلیکیشن‌های نوین در سال جاری راه خود را به مایکروسافت استور پیدا خواهند کرد.

مایکروسافت چند ماه پیش به‌صورت رسمی پشتیبانی خود از پلتفرم PWA گوگل را اعلام کرد. برطبق تصمیم این شرکت و توافقی که با گوگل داشته وب اپلیکیشن‌های پیشرو از استانداردی مشترک بین پلتفرم‌های دو شرکت برخوردار خواهند شد. این مسئله به توسعه‌دهندگان کمک شایانی خواهد کرد تا با صرف هزینه کمتر اپلیکیشن‌های خود را برای دو پلتفرم مطرح این دو شرکت بسازند.

با توجه به قطعی شدن همکاری مایکروسافت و گوگل، این اطمینان ایجاد شده بود که بالاخره وب اپلیکیشن‌های پیشرو وارد مایکروسافت استور خواهند شد. امروز در خبری که در وبلاگ مایکروسافت منتشر شد، تیم مایکروسافت اج توضیح داده که ادغام وب اپلیکیشن‌های پیشرو در برنامه میان مدت این شرکت جای دارد.

ما پیش از این در چندین جلسه مختلف اعلام کرده بودیم که به‌صورت تمام قد پشت پروژه وب اپلیکیشن‌های پیشرو یا PWAs هستیم. در واقع باید اعلام کنیم که ما قصد داریم تا با تبدیل این اپلیکیشن‌ها به نمونه‌هایی درجه یک در استور، پروژه وب اپلیکیشن‌های پیشرو ویندوز را به مرحله‌ای دیگر برسانیم.

در دیگر پلتفرم‌های وب اپلیکیشن‌های پیشرو در وهله اول از درون مرورگر منشا می‌گیرند و این قدرت را دارند که در پاسخ به درخواست‌های مختلف کاربر و یا منوی گزینه‌ها از سطح مرورگر نیز فراتر روند. در پلتفرم ویندوز ما این مسئله را یک قدم جلوتر خواهیم برد! چرا که یک وب اپلیکیشن پیشرو این امکان را دارد که به‌صورت یک اپلیکیشن بومی وارد مایکروسافت استور شود. کاربران نیز این امکان را دارند تا بدون نیاز به استفاده از مرورگر، تنها به مایکروسافت استور مراجعه کنند و وب اپلیکیشن‌ دلخواه خود را به‌صورت کامل نصب کنند.

مایکروسافت قصد دارد برخی از اپلیکیشن‌های بومی خود را به‌صورت یک وب اپلیکیشن پیشرو وارد مایکروسافت استور سازد. این شرکت در مورد این مسئله که کدام یک از اپلیکیشن‌های این شرکت کاندیدای این پروژه هستند چیزی اعلام نکرده است، اما برطبق اعلام این شرکت همزمان با عرضه به‌روزرسانی رداستون 4 در فصل بهار شاهد حضور موج اول این اپلیکیشن‌های مدرن در مایکروسافت استور خواهیم بود. مایکروسافت در مورد فلسفه حضور این دسته جدید از اپلیکیشن‌ها در مایکروسافت استور اظهار داشته:

برای توسعه‌دهندگانی که مایل به ارایه تجربه کاربری کاملا یونیورسال و استفاده از تمامی فناوری‌های بومی پلتفرم ویندوز هستند توسعه یک اپلیکیشن یونیورسال بهترین گزینه است. اما برای توسعه‌دهندگانی که مایل به ارایه کدبیس وب در ویندوز 10 هستند یا آنکه مایل به ارایه اپلیکیشنی برای تمامی پلتفرم‌ها اما برخوردار از برخی قابلیت‌های بومی هر پلتفرم هستند، وب اپلیکیشن‌های پیشرو راهی مناسب در کنار پلتفرم یونیورسال است تا بدون نیاز به کدنویسی مجدد و دست بردن در منابع وبی که در اختیار دارند، اپلیکیشن خود را وارد مایکروسافت استور سازند.

این تصمیم مایکروسافت می‌تواند به افزایش تعداد اپلیکیشن‌های موجود در مایکروسافت استور کمک شایانی کند و در نهایت میزان رضایت کاربران را از پلتفرم ویندوز افزایش دهد. چرا که برای یک کاربر تفاوتی نمی‌کند که اپلیکیشنی که در حال استفاده از آن است از ابتدا برای ویندوز 10 نوشته شده، یونیورسال است یا آنکه یک وب اپلیکیشن پیشرو است. برای کاربر معمولی آنچه که اهمیت دارد کارکرد صحیح اپلیکیشن و در دسترس بودن آن در هر پلتفرم است.

 

 

 

منبع :

MSPU

1272 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
ali
پاسخ دهید جمعه 20 بهمن 1396

این برای موبایل های حال ویندوز 10 موبایل و اندرومیدا که در آینده میاد هست یا فقط برای پی سی اگه فقط برای پی سی که به درد نمی خوره پی سی کمبود نداره و هر برنامه ای که میاد بهترین نسخه رو برای پی سی می ده

  محسن توکلی نیا
  پاسخ دهید جمعه 20 بهمن 1396

  این دسته از اپلیکیشن‌ها امکان اجرا در دستگاه اندرومدا یا همان فرم سرفیس فون رو خواهند داشت

  libertad
  پاسخ دهید چهارشنبه 25 بهمن 1396

  این آپها بر روی همه پلتفرمها و دستگاههایی که دارای مرورگر وب هستن اجرا خواهند شد. البته قرار است با کمی بروزرسانی بصورت اپ و در خارج از مرورگر نیز اجرا شوند و اجرای آنها مختص دستگاه خاصی نیست. در حال حاظر این اپها بیشتر توسط فریم ورک Angular که محصول مشترک گوگل و مایکروسافت است تهیه می شوند. Angular مبتنی بر جاوا و زبان شی گرا type script مایکروسافت است و برنامه نویسان مایکروسافتی میتوانند براحتی از آن بصورت مجزا و یا در داخل برنامه های تحت وب ASP.NET Core استفاده کنند.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,