_مایکروسافت پنل جدید

مطالعات نشان می‌دهند که مایکروسافت سازنده Skynet خواهد بود هوش مصنوعی و ابزارآلات جنگی مایکروسافت نشانه از توانایی شرکت برای ساخت Skynet را می‌دهد

قطعا بسیاری از شما بیننده فیلم سینمایی بی‌ نظیر ترمیناتور یا نابودگر بوده‌اید. این فیلم راوی داستانی است که منتهی به نابودی بشریت و حکومت ماشین‌ها بر زمین است. با هم بررسی می‌کنیم این داستان مهیج چه ارتباطی به مطلب امروز ما دارد.

دنباله ترمیناتور راوی داستان خارج شدن کنترل تکنولوژی‌های ساخت دست بشر از دست وی است. ارتش آمریکا تکنولوژی نظامی بزرگی تحت عنوان Skynet را می‌سازد و در هنگام راه اندازی این سیستم اتفاق عجیبی می‌افتد. هوش مصنوعی سیستم به حدی قوی است که بلافاصله تشخیص می‌دهد می‌تواند برای خودش مستقل باشد و اینکه انسان برای او تهدیدی است که باید از بین برود.

مایکروسافت در طول دوره زندگی خود و مخصوصا با وجود تحولات 5 سال اخیر تبدیل به یک شرکت با توانایی تولید تکنولوژی‌های بسیار پیچیده شده است. چه در زمینه سیستم عاملی که قطعا به حد بسیار بالایی از هوشمندی و توانایی رسیده است. و چه در زمینه کلود که در حد بسیار بسیار عالی و پر کاربری قرار دارد. همچنین تکنولوژی فوق العاده پیچیده در هولولنز و توانایی‌‌های خارق العاده آن که همه این موارد ثابت می‌کند که مایکروسافت در همه زمینه‌ها چندین قدم از سایرین جلوتر است.‌

این شرکت دارنده یکی از قدرتمندترین تکنولوژی‌های هوش مصنوعی جهان و قدرتمندترین تکنولوژی IoT (اینترنت چیزها) جهان می‌باشد. و همگی اینها نوید این واقعیت را می‌دهد که احتمالا مایکروسافت نهایتا سازنده شبکه مشابهی به Skynet فیلم ترمیناتور خواهد بود. در ادامه به مطالعاتی که در این زمینه رخ داده است می‌پردازیم.

روز چهارشنبه، در کنوانسیونی مربوط به برخی از سلاح‌های متعارف سازمان ملل متحد در ژنو، هیئتی از کارشناسان دولت در مورد گزینه‌های سیاست در مورد سلاح‌های خودمختار (Automated) کشنده بحث کردند.

سازمان‌ غیردولتی Pax هلند گزارشی را ایجاد کرد که گزینه‌های اصلی این بخش را در مورد دیدگاه خود در مورد سلاح‌های خودمختار کشنده بررسی کردند. آنها شركت‌ها را براساس 3 معیار تقسیم بندی كردند: اینكه آیا آنها در حال توسعه فن‌آوری‌هایی هستند كه به طور بالقوه به هوش مصنوعی کشنده مربوط باشند، روی محصولات نظامی مرتبط كار می‌كنند، و اینکه اگر این شرکت‌ها متعهد باشند كه از مشاركت در آینده این زمینه‌ها خودداری كنند.

با این معیارها، مایکروسافت در جایگاه بسیار خوبی در زادگاه رتبه بندی Skynet قرار دارد. مایکروسافت سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در تولید محصولات هوش مصنوعی داشته است‌، روابط بسیار نزدیکی با ارتش آمریکا دارد و ساتیا نادلا متعهد شده است بهترین تکنولوژی‌های خود را در اختیار ارتش قرار دهد. هرچند که مایکروسافت از نظر توسعه صریح هوش مصنوعی برای اهداف نظامی اقدام بزرگی نکرده است، ما می‌دانیم که آنها نسخه‌ای از هولولنز را برای ارتش تهیه کرده‌اند که به طور خاص برای افزایش مرگ‌آوری و کشندگی سربازان در این زمینه طراحی شده است.

برای مایکروسافت ، ارتش ایالات متحده احتمالاً یک بخش اصلی برای رشد است.

در حالی که ممکن است هنوز این جایزه به مایکروسافت تعلق نگرفته باشد، مایکروسافت احتمالا قرارداد 10 میلیارد دلاری وزارت دفاع تحت عنوان JEDI را به دست خواهد آورد.
روز چهارشنبه، استوارت راسل – استاد علوم رایانه در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی – به AFP گفت:

هر چیزی که در حال حاضر یک اسلحه باشد، مردم روی نسخه‌های خودمختار آن کار می‌کنند، چه تانک‌ها، چه هواپیماهای جنگنده و یا زیردریایی‌ها.
اسلحه‌های خودمختار به ناچار تبدیل به سلاح‌های قابل گسترش کشتار جمعی خواهند شد، زیرا اگر انسان در حلقه نباشد، یک فرد مجزا می‌تواند یک میلیون اسلحه یا صد میلیون اسلحه را شلیک کند.
واقعیت این است که سلاح‌های خودمختار توسط شرکت‌ها تولید می‌شوند و از این نظر که کمپین‌هایی برای جلوگیری از گسترش سلاح‌های خودمختار به وجود می‌آیند، می‌توانند نقش بسیار بزرگی را ایفا کنند.

مایکروسافت تنها شرکتی نیست که به عنوان “پرخطر” در نظر گرفته شده – بیش از 50 شرکت در بیش از 12 کشور مختلف در نظر گرفته شدند. و در میان 21 نفری که به عنوان “پرخطر” ظاهر شدند آمازون، مایکروسافت، اینتل و Plantir بودند. قرارداد 800 میلیون دلاری برای توسعه یک سیستم هوش مصنوعی “که می‌تواند به سربازان کمک کند تا در زمان واقعی منطقه نبرد را تحلیل کنند” ، Plantir را در رده برتر قرار داد.

برخی از سلاح‌های خودمختار تحت هدایت هوش مصنوعی در حال حاضر فعال هستند مانند پهپاد هارپی در اسرائیل. مقولات جدیدی از سلاح‌های خودمختار نیز می‌توانند به طور بالقوه ایجاد شوند و استفاده آنها از فناوری تشخیص چهره می‌تواند مباحث اخلاقی دیگری را ایجاد کند.

باتوجه به نوع این سلاح‌ها، می‌توانید یک میلیون از آنها را در یک کانتینر یا هواپیمای باری بفرستید – بنابراین آنها ظرفیت مخرب یک بمب هسته‌ای را دارند اما تمام ساختمان‌ها را پشت سر می‌گذارند.

(آنها می‌توانند) یک قوم یا یک جنسیت را از بین ببرند، یا با استفاده از اطلاعات رسانه‌های اجتماعی می‌توانند همه افراد را با دیدگاه سیاسی از بین ببرند.

راسل به شدت بر این باور است که باید یک ممنوعیت بین المللی را در مورد هوش مصنوعی کشنده اعمال کنند.

ماشين آلاتي كه مي‌توانند تصميم بگيرند انسان را بكشند، توسعه نمی‌یابند مستقر نمی‌شوند و يا مورد استفاده قرار نمي گيرند.

گوگل یکی از هفت شرکتی بود که درگیر “بهترین تمرین” شد. و همچنین کنار گذاشتن مسابقه برای قرارداد ابری JEDI از رویدادهای این شرکت است. این شرکت تمدید قرارداد پنتاگون تحت عنوان “Project Maven” را که از یادگیری ماشینی برای تمایز مردم و اشیاء در فیلم‌های پهپادی استفاده می‌کرد، رد کرد. پس عملا شانسی برای بودن در این لیست را هم ندارد.

شاید زمان آن رسیده باشد که مایکروسافت برای سرود “شیطان نباش” نیز ثبت نام کند.

به هر حال پتانسیل این شرکت برای به وجود آورد هوش مصنوعی خود مختار بسیار بالا است. و به نظر نمی‌رسد هیچ شرکتی زیرساخت یا توان نرم‌افزاری مشابه آن را داشته باشد.

منبع :

MSPOWERUSER

140 پست
سید علی جعفری
مهندس نرم‌افزار و شبکه. گرافیست، انیماتور و موشن گرافیست، سخنران و ارائه دهنده، 22 ساله از مشهد. علاقه‌مند به بازی‌های رایانه‌ای، زبان‌های خارجی و تکنولوژی‌های روز جهان. عاشق مایکروسافت.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,