windowآنچه که مسلم است در حال حاضر ویندوز ۱۰ موبایل به عنوان یک پروژه بتا برای مایکروسافت به حساب می‌آید. مدت طولانی است که گوشی های ویندوزی قابلیت عمده جدیدی دریافت نکرده اند و صرفا به‌روزرسانی های محدود و جزیی عاید کاربران این پلتفرم شده است. در حقیقت حفظ توسعه دستاوردهایی در عرصه پردازنده های آرم و دستگاه های همیشه متصل به اینترنت پروژه ای است که ادامه خواهد یافت تا بستر مناسب برای دستگاه های نسل بعدی این شرکت را فراهم سازد.

مطلب فوق الذکر امری نیست که صرفا ما بدان اعتقاد داشته باشیم، چرا که مدت ها قبل ماری جو فولی (خبرنگار ZDNET) از تری مایرسون رییس بخش ویندوز شرکت مایکروسافت علت تداوم انتشار بیلد و به‌روزرسانی برای پلتفرمی که کمتر از یک درصد بازار را در اختیار دارد، پرسید.

مایرسون پاسخ داد:

به لحاظ فنی دو نکته مهم در مورد ویندوز موبایل وجود دارد. مورد اول برخورداری از اینترنت سیم کارت و مورد دیگر پردازنده های آرم هستند. هر دو مورد نقش مهمی در افق دید فنی آینده بازی می‌کنند.

بنابراین ما به توسعه در زمینه پردازنده های آرم و دستگاه های همیشه متصل به اینترنت ادامه خواهیم داد. البته من در حال حاضر شکل و دسته بندی خاصی از دستگاه ها را نام نمی‌برم… چرا که در آینده صحبت امروز را با چشمان خود خواهیم دید… در آینده دستگاه های جدید ویندوزی که از پردازنده های آرم و اتصال پیوسته به اینترنت برخوردار هستند وارد بازار خواهند شد. اگر توسعه چنین موارد مهمی متوقف شود، شروع مجدد و بازگشت در آینده بسیار دشوار خواهد شد.

طبیعتا هنگامی که شما در زمینه ای که رو به رشد است سرمایه گذاری می‌کنید بازار و کاربران علت را به‌خوبی درک می‌کنند، اما هنگامی که در عرصه ای که به لحاظ فنی استراتژیک است و در آینده اهمیت می‌یابد سرمایه گذاری می‌کنید… گاهی برخی از مردم به خصوص مخاطبان سایت شما، آن را عجیب می‌دانند و در مورد آن سوال می‌کنند.

البته درک می‌کنم که استفاده از پلتفرمی که عاشق آن هستید، آن هم در زمانی که شرکت سازنده آن صرفا قصد حفظ و نگهداری آن در جهت استفاده در دستگاه های آینده را دارد، امری ناخوشایند است، اما خوب این وضعیتی از است که در حال حاضر ویندوز ۱۰ موبایل بدان دچار شده است.

شاید پذیرش این امر که سرنوشت ویندوز ۱۰ موبایل درست مانند اجداد خود به مرگ ختم خواهد شد، برای طرفداران امری سخت باشد، به هر شکل مایکروسافت دیگر تمایلی به پیشرفت و توسعه ویندوز ۱۰ موبایل در بازار ندارد، اما مسئله مهم این است که این تصمیم تنها بخشی از استراتژی این شرکت در عرصه موبایل است.

بازی همچنان ادامه دارد

درست است که ویندوز ۱۰ موبایل در حالت نزدیک شدن به ایستگاه آخر خود است، اما مایرسون این نوید را داد که علی رغم مرگ ویندوز ۱۰ موبایل ایده ویندوز روی موبایل به حیات خود ادامه خواهد داد و سیستم عامل دیگری ادامه دهنده این مسیر خواهد بود.

اشاره مایرسون به دستگاه های آینده را کنار اظهارات مدیرعامل این شرکت یعنی ساتیا نادلا در مورد ابَر دستگاه موبایل بگذارید، نتیجه واضح است. مایکروسافت با کنار گذاشتن ویندوز ۱۰ موبایل قصد ترک کردن دستگاه های موبایل و قابل حمل را ندارد. این مسئله برای افرادی که از پلتفرم مایکروسافت لذت می‌برند دلگرم کننده است. پتانسیل سیستم عاملی بهتر (احتمالا ویندوز ۱۰ کامل روی پردازنده های آرم) نوید تداوم حرکت رو به جلو را می‌دهد.

تا اینجا همگی از وجود استراتژی مشخص برای آینده ایده ویندوز روی موبایل آگاه هستیم، اما سوالی که شاید در ذهن برخی نقش ببندد آن است که آیا اگر ویندوز ۱۰ موبایل شکست نمی‌خورد آیا مایکروسافت برنامه فعلی را برای دوران پس از گوشی های هوشمند ادامه می‌داد؟ جواب کوتاه بله است، من معتقدم که مایکروسافت در هر صورت روند فعلی را برای آینده ادامه می‌داد.

ماندن در رقابت

با نگاه به کامپیوترهای جیبی دهه نود درمی‌یابیم که یکی از خواسته ها و دیدگاه های همیشگی مایکروسافت اجرای ویندوز روی دستگاه های جیبی بوده است. تک تک تلاش های این شرکت در زمینه دستگاه های موبایل قدمی را راه رسیدن به این رویا بوده است. پاکت پی سی، ویندوز موبایل، ویندوز فون و اکنون ویندوز ۱۰ موبایل، همگی تا درصدی از موفقیت را کسب کردند اما در نهایت با شکست مواجه شدند.

به‌صورت ایده آل، وجود هسته مشترک بین ویندوز ۱۰ موبایل و ویندوز ۱۰ کامپیوتر، می‌توانست ویندوز ۱۰ موبایل را به پدیده ای انقلابی بدل سازد. روی کاغذ، ویندوز ۱۰ موبایل به لطف برخورداری از اپلیکیشن های یونیورسال این امکان را داشت تا از غنای خوبی در عرصه اپلیکیشن برخوردار شود. بازهم روی کاغد ویندوز ۱۰ موبایل که همراه با ویندوز۱۰ توسعه یافت این امکان را داشت که از مزایای تکامل پلتفرم ویندوز ۱۰ برخوردار گردد.

هدف همیشگی مایکروسافت یک ویندوز برای همه دستگاه ها بوده است.

از سوی دیگر مایکروسافت در نظر داشت تا از آشنا بودن ویندوز ۱۰ در میان کاربران جهت موفقیت ویندوز ۱۰ موبایل و همسو ساختن توده مردم استفاده کند، که البته هیچ کدام از این موارد هرگز رخ نداد.

با تمام این اوصاف اما هدف همیشگی مایکروسافت یک ویندوز برای همه دستگاه ها بوده است. و زمانی که من از ویندوز اسم می‌برم منظورم خود ویندوز است و نه نسخه ای شبیه آن مثل ویندوز ۱۰ موبایل. این مسئله را باید علت تداوم تلاش و سرمایه گذاری این شرکت در جهت ارایه ویندوز روی دستگاه های کوچکتر، سبکتر، مبتنی بر پردازنده آرم و همیشه متصل به اینترنت، علی رغم وجود ویندوز ۱۰ موبایل دانست.

من باور دارم که مایکروسافت به ویندوز ۱۰ موبایل به عنوان یک دستاورد نگاه می‌کند، اما به هیچ عنوان آن را تحقق رویای یک ویندوز روی همه دستگاه ها نمی‌داند. آیا منظور من این است که ویندوز ۱۰ موبایل صرفا یک سیستم عامل موقت در مسیر اجرای ویندوز روی دستگاه های جیبی بوده است؟ خیر منظور من چنین نیست.

ویندوز ۱۰ موبایل و ویندوز ۱۰ روی آرم، دو بازوی ویندوز ۱۰

به نظر بنده برنامه شماره یک مایکروسافت در صورت موفقیت ویندوز ۱۰ موبایل، تداوم عرضه آن برای گوشی های هوشمند و تبلت های کوچک تا زمان پایان یافتن دوره گوشی های هوشمند بوده است. 

مایکروسافت امید داشته که ویندوز ۱۰ موبایل به عنوان پلتفرم سوم در بازار گوشی های هوشمند در کنار اندروید و ios به موفقیت برسد، اتفاقی که البته هیچ گاه رخ نداد. اما به فرض موفقیت از یک سو این حضور سهم ویندوز را در بازار گوشی های هوشمند حفظ می‌کرد و از سوی دیگر به توسعه اکوسیستم ویندوز کمک می‌کرد، در عین حال مایکروسافت همزمان به توسعه فاز دوم استراتژی خود در عرصه دستگاه های موبایل ادامه می‌داد، چرا که حقیقت این است که روزی بازار گوشی های هوشمند نیز به کنار می‌رود و رشد فناوری ادامه خواهد داشت.

فاز دوم: ساخت کامپیوترهای جیبی و نه اجرای ویندوز کامل روی گوشی های هوشمند

باید به این نکته مهم توجه داشت که ویندوز ۱۰ موبایل برنامه اصلی این شرکت برای اجرای ویندوز در گوشی های هوشمند بوده است و توسعه ویندوز ۱۰ روی آرم به هیچ عنوان در جهت اجرای ویندوز روی گوشی های هوشمند نبوده است. مسئولین این شرکت نیز بارها یادآوری کرده اند که ویندوز ۱۰ موبایل نسخه مناسب ویندوز برای گوشی های هوشمند بوده است.

ویندوز ۱۰ روی آرم تلاشی در جهت ارایه ویندوز کامل روی گوشی های هوشمند نبوده است.

در حقیقت ویندوز ۱۰ روی آرم تلاشی است در جهت بهینه کردن ویندوز برای دستگاه های مبتنی بر پردازنده آرم که همیشه به اینترنت وصل هستند. این تلاش در نهایت زمانی که موانع سخت افزاری برداشته شوند و کامپیوترها در اندازه و شکلی شبیه گوشی های هوشمند درآیند و از مکالمه تلفنی نیز پشتیبانی کنند، به ثمر خواهد نشست.

در حقیقت هدف غایی مایکروسافت برای ارایه ویندوز روی کامپیوترهای جیبی، کامپیوتری با ساختاری جدید و منحصر به‌فرد است که به لطف پوسته تطبیق پذیر و کانتینیوم تجربه یک دستکاپ کامل را برای کاربران فراهم خواهد آورد.

شاید برای برخی از خوانندگان تصور تفاوت بین این ایده با اجرای ویندوز کامل روی یک گوشی هوشمند سخت باشد. بهترین راه برای درک این مسئله تمرکز به نقطه ابتدایی صحبت است.

مایکروسافت درنظر ندارد تا یک گوشی هوشمند بسازد و سیستم عامل دسکتاپ را روی آن اجرا کرده و نام آن را یک کامپیوتر بگذارد. این شرکت در نظر دارد تا کامپیوتری ساخته که البته از پردازنده آرم و اینترنت سیم کارت بهره می‌گیرد، این دستگاه ساختار و طراحی قابل حمل داشته و قابلیت های یک تلفن نظیر مکالمه بدان افزوده خواهد شد، از سوی دیگر این دستگاه نه به عنوان یک گوشی هوشمند بلکه به عنوان یک کامپیوتر عرضه و بازاریابی خواهد شد.

شرایط ایده آل چگونه می‌توانست باشد

من معتقد هستم در صورتی که ویندوز ۱۰ موبایل به موفقیت می‌رسید مایکروسافت دو گروه دستگاه با قابلیت های یک موبایل در بازار داشت: دسته اول گوشی های هوشمندی که ویندوز ۱۰ موبایل را اجرا می‌کنند و دسته دوم ابَر دستگاه موبایلی که ویندوز ۱۰ روی آرم را اجرا می‌کند. اگر این سناریو به موفقیت می‌رسید دستگاه های ساخت مایکروسافت نشان دهنده راه و ایده پرداز دستگاه های ساخت دیگر شرکت ها بودند.

در چنین شرایطی گوشی های هوشمند مبتنی بر ویندوز ۱۰ موبایل دستگاه های مقرون به‌صرفه ای می‌شدند که طیف بیشتری از بازار را پوشش می‌دادند و ابَر دستگاه های موبایل دستگاه های بالا رده و گران قیمت این اکوسیستم را تشکیل می‌دادند. از دید بنده دیدگاه و برنامه طولانی مدت مایکروسافت مهاجرت کامل به ویندوز ۱۰ روی آرم بوده است، بدین معنی که ابَر دستگاه موبایل این شرکت یگانه دستگاهی می‌شد که در نهایت جایگزین گوشی های هوشمند و تبلت ها شده و با استفاده از قابلیت کانتینتیوم جایگزین کامپیوترهای کاربران می‌شد.

بازیافت آنچه باقی مانده و تلاش برای گرفتن بهترین نتیجه

به نظر می‌رسد علی رغم شکست ویندوز ۱۰ موبایل، مایکروسافت همچنان به ایده ویندوز روی هر دستگاه پایبند بوده و استراتژی اجرای ویندوز روی کامل روی ابَر دستگاه موبایل خود را همچنان ادامه می‌دهد. با توجه به شکست ویندوز ۱۰ موبایل همانطور که پیشتر در مقاله ای بررسی کردیم این شرکت در نظر دارد تا تمامی آثار این شکست را از بازار پاک کرده و راه ورود ابَر دستگاه موبایل خود را باز کند.

این حرکت رو به جلو با توجه به شکست ویندوز ۱۰ موبایل شاید بسیار سخت و از نظر برخی شاید حتی غیر ممکن باشد. ردموندی ها به لطف مایکروسافت گراف توانسته اند به موفقیت بسیار خوبی در زمینه هماهنگ کردن ویندوز با دو پلتفرم مطرح گوشی های هوشمند یعنی اندروید و ios دست یابند، اما حقیقت این است که بدون وجود یک پلتفرم مناسب برای دستگاه های قابل حمل، حضور مایکروسافت در عرصه کامپیوترهای شخصی و پردازش های کاربران معمولا در آینده در معرض نابودی قرار خواهد گرفت. مایکروسافت مجبور است که کاری در این زمینه انجام دهد، به همین دلیل این شرکت از مدت ها پیش به فکر دوران پس از گوشی های هوشمند بوده است و این برنامه مطمئنا بدون توجه به موفقیت یا عدم موفقیت ویندوز ۱۰ موبایل از مدتها پیش طراحی شده است.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
علی
پاسخ دهید پنجشنبه 26 مرداد 1396

من که میخوام برم نوکیا بخرم و برامم مهم نیست مایکروسافت میخواد چی کار کنه به اندازه کافی صبر کردم وقتو پولمو از سر راه که نیوردم

  ALI
  پاسخ دهید جمعه 27 مرداد 1396

  بلاخره بعد مدتها تصمیم گرفتم نوکیا ۵ بگیرم و از ویندوز دل بکنم
  برام سخته چون با ویئوز حال میکردم واقعا
  ولی حیف حیف این سیستم عامل که به سرانجام نرسید

یحیی
پاسخ دهید پنجشنبه 26 مرداد 1396

اگه همچین کامپیوتر جیبی ای بیاد که قابلیت تماس تلفنی داشته باشه و نمایشگرش هم بیشتر از ۸ اینچ نباشه من به تلفن موبایل ترجیحش میدهم.

فرزام
پاسخ دهید پنجشنبه 26 مرداد 1396

آیندگان از ما ویندوزموبایل داران چگونه یاد خواهندکرد؟پیشگامان فداکار متعصبی که جاده صاف کن بودند و هیچ عایدشان نشد یا لجبازانی که تنها دلخوش به این بودند که با بقیه متفاوتند و باز هیچ عایدشان نشد!😁

  sohil
  پاسخ دهید پنجشنبه 26 مرداد 1396

  یندگان از ما ویندوزموبایل داران چگونه یاد خواهندکرد؟
  ایندگان مارو به خاطر نخواهند اورد ما همین الا هم فراموش شده هستیم فقط به امید اینده بهتری برای این سیستم عامل خود را از بهترین ابپشن های روز مخروم کردیم افسوس

مهرزاد
پاسخ دهید پنجشنبه 26 مرداد 1396

خود مایکروسافت هم نمیدونه میخواد چکار کنه ولی ماشالا این آقای Jason Ward (نویسنده مطلب) به خاطر چند تا کلیک از همه چی خبر داره. من جای شما بودم با ترجمه چرندیات ایشون ارزش سایت رو پایین نمی آوردم.

red Death
پاسخ دهید پنجشنبه 26 مرداد 1396

امیدوارم نویسنگان جواب بدن .
از زمان که یادمه سایت وینفون پست های ترجمه شده امیدوار کننده بیخودی میذاشت و الانم که چند وقته پست های ترجمه شده امیدوار کننده رویایی بیخودتر میزاره. من میخوام نظر خود تیم نویسنده وینفون بدونم واقعا خوابن, یا خودشونو به خواب زدن. یه مدت میگفتن عالیه ویندوز موبایل, بعد یهو دیدن نه الان دارن با پست های ترجمه شده ماس مالی میکنن؟ یا من اینطور فکر میکنم؟

amir72hawk
پاسخ دهید جمعه 27 مرداد 1396

حیف،حیف،حیف…
خدایی حیف این سیستم عامل که درست پشتیبانی نشد،بعد این همه مدت که دارم با گوشیم کار میکنم هنوز وقتی تو محیط گوشی میچرخم از همه چیزش لذت میبرم…خدایی ما کاربرا که سنگ تموم گذاشتیم،همه جوره پشت این سیستم عامل وایسادیم و حمایت کردیم اما دریغ از یه ذره معرفت که مایکروسافت و یه سری توسعه دهنده های مطرح به خرج ندادن و این شد عاقبت این سیستم عامل دوست داشتنی ☹❤

وحید
پاسخ دهید جمعه 27 مرداد 1396

خوب بود ماکرو برای همین یه درصد از کاربرانش احترام قائل بود.اگر این کمپانی بیاد ابرکامپیوتر جیبی هم تولید کنه من شخصاً نمیام خودمو موش آزمایشگاهی اینا کنم

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,