چندی قبل در مقاله ای به معرفی بیشتر پروژه مخفی مایکروسافت یعنی Andromeda OS پرداختیم، پروژه ای که هدف آن تبدیل کردن ویندوز به سیستم عاملی مناسب برای هر دستگاه اعم از یک ساعت هوشمند تا دسکتاپ های غول پیکر است. در حقیقت این پروژه باعث خواهد شد تا ویندوز 10 ماژولار شده و در نتیجه برای اجرا روی هر شکل دستگاهی مناسب گردد. منابع خبری وب سایت ویندوز سنترال اخبار جدیدی در این زمینه منتشر کرده اند که در ادامه بررسی خواهیم کرد.در مقاله پیشین دیدیم که ویندوز 10 در وضعیت کنونی برای دستگاه های امروزی سنگین و حجیم است، در حقیقت امکان اجرای آن روی هر شکل دستگاهی ممکن نیست، فلسفه وجودی پروژه اندرومدا برطرف کردن این نقص و ممکن ساختن ایده “یک ویندوز واحد در همه دستگاه ها” است.

با توجه به سوالاتی که برخی از کاربران در نوشتار پیشین مطرح کردند تصمیم گرفتیم تا اندکی در این مورد بیشتر صحبت کنیم، در وهله اول باید توجه داشت که Andromeda OS یک پروژه تحقیقاتی در مایکروسافت نیست بلکه پروژه ای است که در چند سال اخیر در خفا در حال انجام بوده که خروجی آن یک محصول کاملا تجاری است.

در ادامه باید توجه داشته باشیم که این پروژه یک اسم رمز است و فعالیت مایکروسافت روی آن به‌معنی ایجاد یک سیستم عامل جدید نیست، پس نگرانی از بابت ویندوز 10 و آینده آن نباید وجود داشته باشد، به بیان دیگر کاربر هنگام کار با دستگاه با همان ویندوز همیشگی سروکار خواهد داشت و تغییری را احساس نخواهد کرد، اما در این میان یک مسئله در درون ویندوز 10 تغییر خواهد کرد، ویندوز 10 روی هر دستگاهی قابل اجرا خواهد بود.

ماژولار شدن یا قطعه قطعه شدن ویندوز 10 باعث می‌شود تا مایکروسافت بتواند با توجه به نیاز هر دستگاه قسمت های مود نیاز را به بخش بنیادین آن افزوده کند. همانطور که پیشتر اشاره کردیم این پروژه ابتدا را خود را به دستگاه های موبایل و کوچکتر پیدا خواهد کرد و در ادامه به دستگاه های بزرگ تر نیز وارد خواهد شد.

منابع خبری وب سایت ویندوز سنترال در همین زمینه اخیرا گزارش داده اند که نام این پروژه در میان مهندسان و تیم توسعه دهنده مایکروسافت از Andromeda OS به Windows Core OS تغییر یافته است. این مسئله نشان می‌دهد که روند توسعه این پروژه به‌خوبی در حال انجام است و این نام جدید در حقیقت پیامی است در مورد پویا بودن این پروژه، از سوی دیگر این نام جدید باعث خواهد شد تا کاربران ویندوز 10 این پیام را مجددا دریافت کنند که با همان ویندوز همیشگی مواجه هستند و در تجربه کاربری آنها مسئله ای تغییر نخواهد کرد.

در حال حاضر تیم توسعه دهنده در حال آزمایش داخلی Windows Core OS برای اجرای آن روی یک دستگاه موبایل است، بنابر اخباری که از منابع درونی مایکروسافت به بیرون درز کرده، نمونه نهایی این دستگاه در سال 2018 آماده خواهد بود.

شما آینده این پروژه را چطور ارزیابی می‌کنید؟ مانند همیشه در بخش نظرات منتظر سوالات و دیدگاه های شما هستیم.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

657 پست
محسن توکلی
او لیسانس میکروبیولوژی از دانشگاه آزاد تهران شمال دریافت کرده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
hayyan
💔 0 پاسخ دهید دوشنبه 10 مهر 1396

بنظرم باید زودتر عملی میشد ینی واجبه نه قابل بحث

assemblyos
💔 0 پاسخ دهید چهارشنبه 12 مهر 1396

سلام

من windows 10 iot core را از سایت مایکروسافت دانلود کردم که مخصوص اینترنت اشیا می باشد . انطور که در سایت مایکروسافت عنوان شده این نسخه از ویندوز برای ایجاد ارتباط بین گجتهای خانگی ویندوزی بکار می رود . البته نسخه ی اینترپرایز هم داره که برای مصارف صنعتی و کارخانجات و دستگاههای پیشرفته و روباتهای غول پیکر بکار می رود .

این نسخه ای که من دانلود کردم نیاز به اینترنت پرسرعت وای فای دارد و گجتهای ویندوزی مثل گوشی لومیا یا رایانه های رزبری پای باید در اتاقم قرار گیرند که من هیچکدام را ندارم بنابراین فعلا به درد من نخورده است ولی انرا هنوز روی رایانه ام نگه داشته ام تا اگر یک گوشی ویندوزی خریدم انرا ازمایش کنم.

بنظر می رسه ماکروسافت از روشهای مختلف برای قابل حمل کردن ویندوز 10 روی سخت افزارها و معماریهای مختلف استفاده می کنه . فعلا که ماکروسافت از نظر تنوع سخت افزار خیلی از اپل عقب هست .

ولی اینطوری که بنظر می اید این پروژه ی اندرومدا که حالا نامش عوض شده احتمالا در اینده برای نصب ویندوز 10 روی مین فریمها و ابررایانه های غول پیکر بکار می رود و احتمالا ماکروسافت قصد داره لینوکس را از دنیای مین فریم ها و ابررایانه ها و سیستمهای توکار و دستگاههای صنعتی و تحقیقاتی بیرون بندازه . اگر اینطوری بشه انوقت یک جنگ شدید بین ویندوز و لینوکس شروع میشه . قعلا که لینوکس رایگان و متن باز این عرصه ها را در اختیار داره و ماکروسافت اگر عقل داشته باشه لااقل در این حوزه های خاص و پیچیده ویندوز 10 را بصورت کاملا رایگان باید نصب کنه البته بعید می دانم مایکروسافت بتونه عادت پول پرستی خودش رو کنار بگذاره ولی بالاخره یک جا باید دست از این عادتش برداره و ویندوز را بصورت کاملا رایگان در اختیار صاحبان این دستگاههای گران قیمت و پرهزینه قرار بده وگرنه انها هرگز حاضر نمی شوند لینوکس رایگان و متن باز را از دست بدهند و بجایش ویندوز گران قیمت و کلوزد سورس را نصب کنند.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,