word-2016-training-P3(winphone.ir)

در قسمت قبلی مطلب آموزش مقدماتی ورد ۲۰۱۶ با تب خانه (Home) آشنا شدیم و حال در این قسمت سراغ تب بعدی یعنی تب اضافه کردن (Insert) خواهیم رفت. اگر به طور کلی نگاه کنیم پس از تب home تب insert مهم ترین تب در مایکروسافت ورد است. در ادامه با وینفون همراه باشید.

۱- قسمت Pages

Microsoft word tutorial P3 (1)

اولین قسمت در تب Insert قسمت Pages است که در این قسمت شما به ترتیب گزینه های Cover Page، Blank Page و Page Break را مشاهده می کنید.

به وسیله Cover Page می توان یک کاور مناسب و دلخواه برای صفحه اول انتخاب کرد و متن دلخواه را روی آن نوشت. Blank Page همانطور که از اسمش پیداست کارش این است که یک صفحه خالی ایجاد کند و Page Break هم همینکار را انجام می دهد با این تفاوت که Blank Page بعد از آخرین صفحه یک صفحه خالی ایجاد می کند ولی Page Break بعد از صفحه ای که در آن هستید.

برای مثال اگر شما یک متن ۱۰۰ صفحه ای داشته باشید و بخواهید بعد از صفحه ۵۰ یک صفحه خالی ایجاد کنید و چیزی در آن بنویسید گزینه Blank Page به کار شما نخواهد آمد چراکه این گزینه کارش این است که بعد از آخرین صفحه یک صفحه خالی ایجاد کند یعنی اگر آن را بزنید صفحه ۱۰۱ ایجاد می شود. اما گزینه Page Break درست بعد از صفحه ۵۰ یک صفحه خالی ایجاد می کند و شما صفحه ۵۱ را خواهید داشت.

۲- قسمت جداول (Tables)

Microsoft word tutorial P3 (2)

قسمت جداول (Tables) تنها یک گزینه دارد که Table است. با این گزینه به حالت های مختلف می توانید یک جدول ایجاد کنید. اول از همه مایکروسافت به طور پیش فرض قسمتی را قرار داده که با بردن نشانگر موس بر روی آن می توانید جدول مورد نیاز خود را ایجاد کنید. بعد از این قسمت گزینه Insert Table قرار دارد که به وسیله آن می توانید تعداد ستون و ردیف مورد نیاز خود را با تنظیمات دقیق تری بسازید و به وسیله این گزینه می توانید خانه های جدول خود را با اندازه دلخواه داشته باشید.

گزینه بعدی Convert Text to Table است که به وسیله آن می توانید قسمتی دلخواه از متی که نوشته اید را ابتدا انتخاب و سپس این گزینه را بزنید تا برای آن جدول ساخته شود.

گزینه Excel Spreadsheet به شما کمک می کند تا بتوانید جدول خود را به وسیله اکسل بسازید و به وسیله این گزینه محیط اکسل داخل نرم افزار ورد ایجاد می شود و می توانید با تمامی امکانات اکسل جدول خود را ایجاد کنید.

و اما گزینه آخر Quick Tables هم چند جدول آماده در اختیارتان می گذارد و به وسیله آن ها می توانید جدول های خود را سریع بسازید و از تم های آماده استفاده کنید.

۳- قسمت Illustrations

Microsoft word tutorial P3 (3)

در قسمت Illustrations گزینه های Pictures، Online Pictures، Shapes، SmartArt، Chart و Screenshot را مشاهده می کنید. به طور کلی این قسمت برای اضافه کردن تصاویر، ایجاد شکل و نمودار ها به کار می رود. در ادامه در مورد هر کدام از این گزینه توضیح می دهیم.

Pictures: این گزینه برای اضافه کردن تصاویر از کامپیوتر شما به کار می رود و می توانید هر جایی از نوشته خود که نیاز به عکس دارید با زدن این گزینه و انتخاب عکس مورد نظر در کامپیوتر آن را به نوشته خود اضافه کنید.

Online Pictures: این گزینه برای گذاشتن تصاویر از اینترنت است. با کلیک روی این گزینه پنجره ای برای شما باز می شود که شما دو انتخاب دارید و هم می توانید در موتور جست و جوی بینگ به جست و جوی تصویر خود بپردازید و هم اگر عکس در وان درایو شما قرار دارد با کلیک روی گزینه وان درایو وارد آن شوید و عکس مورد نظر خود را در نوشته قرار دهید.

Shapes: حتما در نوشته های مختلف مثل مقاله ها یا جزوات ساده درسی دیده اید که در آن ها شکل هایی مثل فلش یا مربع و… متناسب با هر قسمتی داخل آن ها وجود دارد و شاید برای شما هم سوال است که این شکل ها از کجا وارد نوشته ما می شوند. در پاسخ به شما باید بگوییم گزینه Shapes دقیقا همان چیزی است که به دنبال آن هستید و به وسیله آن می توانید چندین شکل مختلف به نوشته های خود اضافه کنید.

SmartArt: اگر بخواهید در مورد یک مطلب یک سری سرفصل معرفی کنید می توانید از SmartArt استفاده کنید. در مطالب مختلف دیده اید که برای مثال برای نشان داده عوامل آلودگی هوا از شکل های خاصی استفاده می کنند و جلوی آلودگی هوا به صورت شاخه شاخه عامل های آن را می نویسند. ایجاد این شکل ها به صورت های گوناگون توسط گزینه SmartArt صورت می گیرد و به وسیله آن می توانید از اشکال مختلفی برای این موضوع استفاده کنید.

Chart: گزینه Chart یا نمودار همانطور که از اسمش مشخص است برای ساخت نمودار های مختلف به کار می رود و از ساده ترین تا پیشرفته ترین نموادار ها را در دسته بندی های مختلف می توان با این گزینه ساخت. کار کردن با آن هم بسیار راحت است و ابتدا شما نمودار دلخواه خود را پیدا می کنید و با انتخاب آن، آن را به نوشته اضافه می کنید. پس از این کار یک محیط کوچک اکسل هم در کنار این نمودار برایتان ایجاد می شود و تنها با وارد کردن اعداد و ارقام مورد نظر خود می توانید نمودار را به صورت دلخواه در بیاورید.

Screenshots: اما آخرین گزینه اسکرین شات است که بسیار ساده است. اگر می خواهید از کامپیوتر خود در قسمت معینی تصویری بگیرید و به نوشته خود اضافه کنید از این گزینه استفاده کنید. این گزینه به سادگی مطابق نظر شما از قسمت مورد نظر اسکرین شات تهیه می کند و خود کار به نوشته اضافه می کند.

۴- قسمت Add-ins

Microsoft word tutorial P3 (4)

این قسمت برای مدیریت افزون های ورد به کار می رود. این افزونه ها کار شما را در بسیاری موارد مختلف آسان تر می کنند. برای مثال شما می خواهید مطلبی را در ویکی پدیا پیدا کنید و آن را به نوشته خود اضافه کنید و آن قسمت از نوشته را در انتها به منبع خود لینک کنید. برای این کار کافیست تا ابتدا روی گزینه استور کلیک کنید و با پیدا کردن افزونه ویکی پدیا آن را نصب کنید. بعد از آن در افزونه ویکی پدیا می توانید به جست و جوی مطلب مورد نظر خود بپردازید و عکس یا محتوای دلخواهتان را به نوشته اضافه کنید.

۵- قسمت Media

Microsoft word tutorial P3 (5)

در این قسمت تنها یک گزینه مشاهده می شود و آن Online Video است که عملکردی مشابه با Online Pictures که پیش از این توضیح دادیم دارد. با کلیک بر روی آن یک پنجره باز می شود که سه انتخاب پیش روی شماست. می توانید ویدیوی مورد نظر خود را در بینگ جست و جو کنید و در نوشته قرار دهید یا در یوتیوب به جست و جوی آن بپردازید و آن را پیدا کنید و یا توسط گزینه آخر کد ویدیویی که دارید را قرار دهید و آن را جست و جو کنید و در نوشته قرار دهید.

۶- قسمت Links

Microsoft word tutorial P3 (6)

قسمت لینک ها هم یک قسمت بسیار واضح است و به وسیله این قسمت می توانید قسمتی از نوشته خود را به یک صفحه وب یا حتی یک فایل در کامپیوتر خود لینک کنید. این قسمت توضیحات خاصی ندارد.

۷- قسمت Comments

Microsoft word tutorial P3 (7)این قسمت در کار های گروهی یا در ویراستاری کاربرد خوبی دارد و به وسیله گزینه Comment شما می توانید درباره قسمت خاصی از یک متن نظر خود را بنویسید و دیگران نیز وقتی این فایل را باز کنند آن را می بینند و می توانند درباره آن نظر بدهند یا به اصلاح آن قسمت بپردازند. برای مثال اگر شما ویراستاری یک متن را بر عهده دارید و درباره قسمتی خاص از متن نظری دارید مثلا نظر شما این است که به جای کلمه نوشته شده کلمه دیگری جایگزین شود می توانید از گزینه کامنت استفاده کنید و نظر خود را بنویسید تا فرد دیگری که می خواهید به آن این مطلب را بگویید نظر شما را ببینید و به اصلاح کلمه بپردازد.

۸- قسمت Header and Footer

Microsoft word tutorial P3 (8)قسمت کاربردی دیگر تب Insert همین قسمت هدر و فوتر است و به وسیله این قسمت می توانید در بالای صفحه یا پایین صفحه خود نوشته خاصی را قرار دهید یا برای صفحه های خود شماره بزنید که از این قسمت قطعا در نوشته های مختلف بسیار استفاده خواهید کرد.

۹- قسمت Text

Microsoft word tutorial P3 (9)

اما قسمت تکست که باز هم بسیار کاربردی است چه کاری انجام می دهد. به وسیله گزینه Text Box می توانید یک متن در یک باکس بنویسید و در هر جایی که دلتان خواست قرار دهید. گزینه Quick Parts هم یک سری امکانات سریع مثل نوشته خودکار و … در اختیارتان قرار می دهد.

با انتخاب قسمتی از متن و زدن WordArt هم آن قسمت بزرگ شده و اول پاراگراف قرار می گیرد و گزینه Drop Cap هم به همین شکل یک باکس بزرگ در ابتدای متن ایجاد می کند که می توانید در آن متنی خاص تایپ کنید. گزینه signature هم یک امضا به متن اضافه می کند و به وسیله گزینه Date And Time می توانید تقویم را به حالت های مختلف در متن قرار دهید. با گزینه Object هم می توانید یک آیکون از یک اپلیکیشن در کامپیوتر خود را قرار دهید و با زدن دوبار روی این آیکون قسمت مورد نظر آن اپلیکیشن برای شما باز می شود.

۱۰- قسمت Symbols

Microsoft word tutorial P3 (10)

قسمت Symbols برای گذاشتن فرمول های ریاضی یا نماد های خاص به کار می رود و به وسیله آن می توانید از فرمول های آماده آن استفاده کنید یا فرمول دلخواه خود را بسازید و نیز از نماد های خاص آن هم می توانید استفاده کنید.


شما می توانید سوالات خود را در هنگام کار کردن با ورد نیز مطرح کنید تا پاسخ دهیم. در هفته های آتی به بررسی تب Design خواهیم پرداخت. با وینفون همراه باشید.

برای خواندن دیگر مطالب آموزش آفیس مقدماتی اینجا کلیک کنید.

منبع :

وینفون

147 پست
امیرحسین شعبانی نژاد
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,