word-2016-trainong-p5winphone-ir

در قسمت قبلی آموزش مقدماتی ورد ۲۰۱۶ به آموزش تب Design پرداختیم و حالا نوبت به تب Layout می رسد. این تب برای تعیین حاشیه و شکل و شمایل نوشته طراحی شده است. این تب نیز یکی از پرکاربرد ترین تب های ورد است. در ادامه با وینفون همراه باشید تا به آموزش این تب بپردازیم.

۱- قسمت Page Setup

word-2016-tutorial

قسمت Page Setup اصلی ترین قسمت از تب Layout است. در این قسمت می توان فاصله نوشته از ۴ طرف، عمودی یا افقی بودن صفحه، اندازه کاغذ، چند ستونه بودن نوشته ها، ایجاد صفحه جدید، شماره گذاری سطر ها و بردن به خط بعد کلمه های ناقص در انتهای سطر ها را تععین نمود. در ادامه به طور خلاصه درباره هرکدام از بخش های Page Setup  توضیح خواهیم داد.

Margins: تنظیم مارجین یا فاصله نوشته از هر طرف توسط این گزینه صورت می گیرد. شما می توانید یکی از گزینه های پیشفرض مارجین را انتخاب کنید و یا با زدن گزنیه Custom Margins فاصله نوشته از طرفین را به طور دلخواه تنظیم کنید.

Orientation: به وسیله این گزینه می توانید صفحه را عمودی یا افقی کنید.

Size: به وسیله گزنیه سایز می توانید اندازه ورقه ای که روی آن تایپ می کنید را تغییر دهید که باز هم انتخاب های پیش روی شما یا یکی از اندازه های استاندارد تعیین شده است و یا اینکه باز اینجا هم با زدن گزینه More Paper Size می توانید اندازه دلخواهی برای برگه خود تعیین کنید.

Columns: ممکن است شما به دلایل مختلفی بخواهید نوشته خود را از حالت پیش فرض یک ستونه دراورید و چند ستونه کنید. گزینه به شما کمک می کند تا این کار را انجام دهید. مثلا شما می خواهید یکی از اشعار حافظ را تایپ کنید و به دو ستون نیاز دارید. این گزینه به شما کمک می کند تا نوشته خود را دو ستونه کنید.

Breaks: اگر یادتان باشد در قسمت قبلی آموزش که به تب Insert پرداختیم درباره قسمت Pages و دو گزینه Blank Page و Page Break و کاربرد آن ها صحبت کردیم. قسمت Break در تب Layout نیز تقریبا عملکردی مشابه با همین دو گزینه دارد اما انتخاب های بیشتری را در اختیارتان قرار می دهد.

Line Numbers: به وسیله این گزینه می توانید برای هر سطر شماره بگذارید و حتی تعیین کنید که از ابتدا تا انتهای متن تایپی شما شماره بخورد. همچنین می توانید تعیین کنید که هر صفحه به طور جداگانه و یا هر پاراگراف به طور جداگانه شماره بخورد.

Hyphenation: به صورت استاندارد هر سطر از نوشته شما در یک اندازه معین تایپ می شود اما بار ها شده که یک کلمه به صورت ناقص به آخر سطر بیفتد. حال راه حل چیست؟ باید از گزینه Hyphenation استفاده کنید تا به صورت خودکار اگر آخر سطر شما کلمه ناقصی بود آن را به سطر بعدی منتقل کند.

۲- قسمت Paragraph

word-2016-tutorial-2

در قسمت پاراگراف در تب Layout شما می توانید دستی فاصله هر سطر از ۴ طرف را تنظیم کنید. برای مثال اگر بخواهید خطی را جلو تر بیاورید یا فاصله آن را با خط بالایی یا پایینی بیشتر کنید باید از این قسمت استفاده کنید. این قسمت توضیحات خاصی ندارد و شما به راحتی می توانید آن را به فرم دلخواهتان در بیاورید.

۳- قسمت Arrange

word-2016-tutorial-3

قسمت Arrange هم قسمت بسیار ساده ای است. در این قسمت گزینه های مختلفی مثل Position ، Rotate و Align پیش روی شماست که به شما کمک می کند تا نوشته ها و تصاویر نوشته های خود را به صورت های مختلفی در آورید. مثلا با گزینه Position می توانید تصویری که در نوشته مد نظرتان است را در موقعیت های مختلفی قرار دهید. یا با گزینه Text Wrapping  می توانید تصویر خود را درست در وسط یک پاراگراف قرار دهید و قسمتی از نوشته های شما دور عکس قرار گیرند. گزینه Align هم به شما کمک می کند تا موقعیت نوشته ها یا Text Box های خود را تعیین کنید. سایر گزینه ها مثل Rotate هم بسیار ساده هستند و برای مثال با همین گزینه Rotate می توانید عکس های خود را بچرخانید. به طور کلی کارکردن با قسمت Arrange بسیار ساده وآسان است و شاید در ۵ دقیقه کارکردن با آن می توانید به خوبی آن را یاد بگیرید.


خب در دوره مقدماتی آموزش ما فعلا کاری با تب های References، Mailings و Review کاری نخواهیم داشت و آموزش آنها را به دوره های حرفه ای تر واگذار می کنیم و در قسمت بعدی که آخرین قسمت از آموزش مقدماتی مایکروسافت ورد ۲۰۱۶ خواهد بود به سراغ تب View خواهیم رفت.

برای خواندن دیگر مطالب آموزش آفیس مقدماتی اینجا کلیک کنید.

منبع :

وینفون

147 پست
امیرحسین شعبانی نژاد
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
جهانگیر
پاسخ دهید شنبه 2 مهر 1395

تیتر رو ای کاش اینجوری مینوشتین
آموزش مقدماتی مایکروسافت ورد ۲۰۱۶ (قسمت آخر)
چون آموزش برنامه نویسی یونیورسال هم تا قسمت پنج اومد بعدش دیگه نیومد

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,