word-2016-trainong-P2(winphone.ir)

در قسمت قبلی آموزش ورد ۲۰۱۶ در قالب آموزش مقدماتی مجموعه آفیس ۲۰۱۶ با تب های مختلف در مایکروسافت ورد ۲۰۱۶ آشنا شدیم و از این به بعد در هر قسمت به جزئیات دقیق تر و یاد دادن بخش های مختلف این تب ها در ورد خواهیم پرداخت. در ابتدا با اولین تب یعنی تب خانه (Home) شروع می کنیم و به معرفی بخش های مختلف آن و کاربرد های دقیق تر آن خواهیم پرداخت. در ادامه با وینفون همراه باشید.

تنظیمات قسمت Font

Word-2016-training-p2(1)

قسمتی بسیار ساده از تب خانه تنظیمات مربوط به قسمت فونت است. در این قسمت می توانید از طریق منوی کشویی فونت، فونت های مختلف را ببینید و فونت مورد نظر را انتخاب کنید که البته درباره ساختار فونت ها در آینده بیشتر صحبت خواهیم کرد. همچنین از طریق منوی کشویی کنار فونت میتوانید اندازه متن خود را انتخاب کنید و یا از طریق دو گزینه کناری آن که با نماد A نشان داده شده اند فونت خود را بزرگ یا کوچک کنید. از طریق گزینه ای که با نماد Aa نشان داده شده می توانید تنظیماتی را مربوط به بزرگ یا کوچک بودن حروف در متن های انگلیسی انجام دهید که بسیار کار ساده ای است و با امتحان کردن گزینه های مختلف آن می توانید به متن دلخواه خود برسید. گزینه کناری آن هم با نام Clear All Formatting گزینه ای است که با زدن آن می توانید تمام تنظیماتی که برای متن ایجاد کردید را پاک کنید و متن خود را به اولین و ابتدایی ترین حالت برگردانید.

در ردیف دوم از گزینه ی پر رنگ کردن یا تو پر کردن یا همان Bold که با نماد B نشان داده شده می توانید قسمتی از متن خود را از بقیه قسمت ها پر رنگ تر کنید و آن را متمایز کنید. گزینه کناری آن که با نماد I نشان داده شده همان Italic است که قسمت خاصی از متن شما را کج می کند. گزینه زیر خط دار یا Underline که با نماد U نشان داده شده برای زیر خط دار کردن متن به کار می رود. گزینه Strikethrough هم که با نماد abc نشان داده شده برای خط زدن روی قسمتی از متن به کار می رود و دو گزینه کناری آن نیز برای گذاشتن نماد های ریاضی مثل توان (بالانویس) یا اندیس (پایین نویس) به کار می روند. به مثال های زیر توجه کنید.


متن پر رنگ یا Bold

متن کج یا Italic

متن زیر خط دار یا Underline

متن خط خورده یا Strikethrough


اما در این ردیف گزینه های کناری نماد های ریاضی به ترتیب برای تغییر استایل و سبک و شکل کلمات، هایلایت کردن متن و تغییر رنگ آن به کار می رود.

تنظیمات قسمت پاراگراف (Paragraph)

Word-2016-training-p2(2)

تنظیمات پاراگراف هم بستگی به نظر شما و زبانی که در حال تایپ با آن هستید بستگی دارد. در ردیف اول شما می توانید برای لیست هایی که درست می کنید از نماد های مختلف استفاده کنید مثل شکل ها یا همان Bullets یا شماره ها و یا از طریق گزینه سوم Multilevel List می توانید به طور ترکیبی از هر دو استفاده کنید یا برای لیست های خاص این گزینه را به کار گیرید. در کنار این سه گزینه، گزینه های decrease indent و increase indent را مشاهده می کنید که به ترتیب برای کاهش و افزایش تو رفتی متن به کار می روند. دو گزینه کناری هم برای LTR یا RTL کردن متن یا درواقع همان چپ چین و راست چین کردن متن به کار می روند. که برای متن های فارسی با زبان های راست به چپ از گزینه سمت راست که در تصویر بالا هم بر روی آن تنظیم است استفاده می کنیم و برای متن های انگلیسی یا زبان های چپ به راست از گزینه سمت چپ یا LTR استفاده می کنیم. گزینه کناری این دو که با نام Sort شناخته می شود برای مرتب سازی متن شما بر اساس حروف الفبا به کار می رود و توسط آن می توانید متن خود را بر اساس حروف الفبا مرتب کنید. گزینه کناری هم برای نشان دادن نماد ¶ یا Paragraph sign در پایان هر خط به کار می رود.

در ردیف دوم هم از ابتدا تنظیمات تراز یا Align متن دیده می شود که با سه گزینه اول می توانید متن خود را به سمت راست، وسط یا چپ بیاورید. اما گزینه چهارم چیست؟ اگر شما بخواهید که یکی از سه گزینه اول را انتخاب کنید پاراگراف های شما قطعا از راست و چپ بر روی یک خط مستقیم تراز نیستند و ممکن است آخر یک سطر حرف “از” داشته باشید و در سطر بعدی “است” داشته باشید چهره نا متوازنی از متن را مشاهده خواهید کرد. اما گزینه چهارم که Justify نام دارد متن شما را به طور یکسان تراز می کند و چهره متوازن و خوشایندی را برای آن فراهم می کند. گزینه بعدی در ردیف دوم برای تنظیم فاصله سطر های متن شما به کار می رود و می توانید از طریق این منوی کشویی اندازه های پیشفرض فاصله یک سطر از سطر پایینی را انتخاب کنید و یا حتی اندازه دلخواه خود را برای آن در نظر بگیرید. دو گزینه آخر هم برای تغییر رنگ بک گراند یک سطر از متن یا چند سطر از متن و همچنین گذاشتن قاب یا Border برای یک سطر یا چند سطر به کار می روند که می توانید شکل قاب دلخواه یا رنگ دلخواه خود را در این دو گزینه انتخاب کنید. به مثال های زیر توجه کنید.


متن تراز راست

متن تراز وسط

متن تراز چپ


پاراگراف هم تراز یا Justify:

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد وزمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.


بخش های دیگر تب خانه (Home)

Word-2016-training-p2(3)

اما در بخش های دیگر تب خانه نیز می توان کار های مختلفی انجام داد. بخش Clipboard بخش بسیار ساده ایست و حتی با یک نگاه هم کارایی آن را می توان فهمید اما تنها نکته جالب توجه این قسمت قابلیت Format Painter است که می تواند تنظیماتی که شما برای یک قسمت از متن خود انجام داده اید را دقیقا به قسمت دیگر متن نیز منتقل کند. برای مثال شما یک “سلام“دارید و می خواهید قسمتی دیگر از متن شما نیز دقیقا هم پر رنگ باشد و هم رنگ آبی داشته باشد. خب ممکن است شما برای یک قسمت به صورت دستی و مجدد به راحتی این کار را انجام دهید اما اگر تنظیمات شما برای یک قسمت از متن زیاد تر باشد یا متن شما بیشتر باشد و بخواهید چندین قسمت را تغییر دهید کاری بسیار سخت است. حال باید چه کار کرد؟ Format Painter اینجا به کمک شما می آید و شما می توانید با انتخاب (مارک) کردن “سلام” و زدن گزینه Format Painter به قسمت مورد نظر متن خود بروید و به محض انتخاب (مارک) کردن قسمت جدید تمامی تنظیمات آن به قسمت دلخواه شما نیز داده می شود و دیگر نیاز نیست به صورت دستی این کار را انجام دهید تا وقتتان گرفته شود.

قسمت Styles در تب خانه نیازی به توضیح خاص ندارد و کاربرد آن کاملا مشخص است و شما می توانید از قالب های آماده ای که مایکروسافت برای متن شما درنظر گرفته استفاده کنید یا حتی یک استایل هم بسازید تا متن خود را از سادگی در بیاورید.

و اما قسمت آخر Editing یکی از قسمت های پرکاربرد مخصوصا در متن های طولانی است. مثلا اگر شما یک متن با ۵ سطر داشته باشید شاید گشتن دنبال یک کلمه کار راحتی باشد اما یک متن با ۱۰۰۰ سطر کار مشکلی است مخصوصا اگر این کلمه چند بار نیز تکرار شده باشد. خب مایکروسافت راه حلی را هم برای این موضوع در نظر گرفته و از طریق گزینه Finding شما می توانید به راحتی با زدن کلمه مورد نظر در آن این دستور را به ورد بدهید تا آن کلمه را در تمامی متن شما جست و جو کند و به شما نشان دهد. توسط گزینه Replace نیز می توانید متنی جدید یا کلمه ای جدید را به قسمت دلخواه متن خود جایگزین کنید. گزینه آخر یعنی انتخاب یا Select هم برای انتخاب قسمتی از متن یا کل متن به کار می رود که شما کل متن را با کلید میانبر “Ctrl + A” نیز می توانید انتخاب کنید.


خب اما جزئیات دقیق تر و تنظیمات دقیق تر هر قسمت را به دوره آموزش حرفه ای آفیس واگذار می کنیم و در دوره مقدماتی تنها آشنایی با هر کدام از این ابزار ها و شناخت کاربرد آن ها برای متن های ساده کافیست. در قسمت های بعدی به سراغ تب های بعدی ورد ۲۰۱۶ خواهیم رفت. در هفته های آتی با وینفون همراه باشید.

برای خواندن دیگر مطالب آموزش آفیس مقدماتی اینجا کلیک کنید.

منبع :

وینفون

118 پست
امیرحسین شعبانی نژاد
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
معین اکبری
پاسخ دهید شنبه 22 مرداد 1395

سلام. خسته نباشید.

میخواستم بگم این آموزش های طولانی به صورت متن دیگه کاربرد انچنانی نداره و خیلی سبک قدیمی ای هست. اگه همین زحمتی که میکشید به صورت فیلم قرار بدید خیلی خیلی بازدهی بیشتری داره.

کلا آموزش مهم این چنینی به صورت متنی به نظر من دیگه منسوخ شده و ویدئویی بشه بهتره.

سعید
پاسخ دهید شنبه 22 مرداد 1395

نگران نباش از ۴یا ۵ قسمت بیشتر نمیشه.راستی اموزش برنامه نویسی چی شد؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت

افزایش ممبر افزایش ممبر تلگرام