فیل اسپنسر، رئیس بخش اکس باکس
فیل اسپنسر، رئیس بخش اکس باکس

این روزها مایکروسافت چهره تازه ای به  خود گرفته است. از تغییر سیاست های این شرکت با رقیبان خود گرفته تا جنجال هایی که بر سر ویندوز ۱۰ بر پا شد. اما تمام این تغییرات شامل تیم ویندوز و سیاست های این شرکت در قبال رقیبان خود نمی شود، حال اکس باکس هم دچار تغییر گشته. تغییری که هرچند دیر است ولی نور امیدی را در دل طرفداران اکس باکس، برای آینده ی بهتر روشن کرده است. تغییری که می توان گام نخست آن را در کنفرانس E3 2016 مایکروسافت مشاهده نمود. تغییری که شروعی دوباره را برای اکس باکس فراهم آورده است. در ادامه با وینفون همراه باشید.

سیاتل یک روز آفتابی بسیار متمایزی را تجربه می کرد و فیل اسپنسر هم به نظر خیلی خوشحال می آمد.

مرد شماره یک اکس باکس، با لبخندی بر لب، گفتگویی جدی را درباره آینده تجارت اکس باکس، با بیان خاطرات طنز خویش در رابطه با نحوه لباس پوشیدن همکاران خود آغاز کرد.

ساعت ۲ بعد از ظهر بود، تقریبا یک هفته قبل تر از کنفرانس E3 مایکروسافت در لس آنجلس. من کل روزم را صرف مصاحبه با اکثر افراد مهم تیم رهبری اکس باکس و افراد خلاقی که موجب ساخت بازی هایی چون Gears of War و Forza شدند، برای آگاهی از این که چه چیزی برای کنفرانس یک هفته بعد خود در لس آنجلس آماده دارند، کردم. من همچنین نگاهی به قسمت سخت افزاری داشتم و با کنسول اکس باکس وان اس که این روز ها صحبت آن در همه جا داغ بود، مقداری Forza Horizon 3 تازه معرفی شده، بازی کردم.

کنفرانس امسال مایکروسافت در E3، اشاره به آینده این کنسول دارد؛ کنسولی که به زودی می تواند نقش یک رایانه شخصی را در اتاق نشیمن بازی کند. مایکروسافت کنفرانس خود را با معرفی محصولات سخت افزاری خود آغاز نمود، جایی که با معرفی کنسول اکس باکس وان اس و پروژه برج عقرب(Scorpio)، اساسا چرخه حیات و به روز رسانی کنسول ها را دگرگون کرد. به روز رسانی های دوره ای که مزایای بسیاری مانند پشتیبانی از تکنولوژی ۴K و واقعیت مجازی را به کنسول ها می آورد. سپس ابتکار نرم افزاری که باعث می شود با خرید یک بازی، آن را به صورت یک پارچه، هم بر روی کنسول خود و هم بر روی ویندوز ۱۰ دسکتاپ بازی کنید؛ بدون این که هزینه ی اضافه تری پرداخت کنید. در ثانی، چشم انداز مایکروسافت شامل حال اکس باکس لایو هم می شود تا با بهبود های این سرویس، خیلی از انتظارات بازیکنان کامپیوتر نیز بر آورده شود، قابلیتی مانند گفتگوی مداوم بین کاربران، حتی در حین انجام بازی.

اسپنسر می گوید که تمام این کارها ریشه در یک هدف دارد؛ ادغام نقاط قوت بازی کردن بر روی رایانه ها  و کنسول ها، در هر دوی این دستگاه ها، و قرار دادن اکس باکس بر قله موفقیت.

او می گوید: “من فکر می کنم چیزی هایی هست که ما باید از این دو اکوسیستم بازی [رایانه های شخصی و اکس باکس] برای ایجاد تجربه ای بهتر از بازی کردن، یاد بگیریم. وظیفه ما این است که تجربه بازی کردن در کنسول، شبیه به بازی کردن در کنسول باشد و همچنین تجربه بازی کردن در رایانه های شخصی، شبیه به بازی کردن در رایانه های شخصی باشد، در عین حالی که، ما تلاش می کنیم تا بهترین قابلیت های هر کدام از این دو اکوسیستم بازی را برای یکدیگر فراهم آوریم.”

Xbox One s

حال اسپنسر نقشه راهی را در نظر گرفته است که باعث می شود این شرکت در چالش های بیشتری قرار گیرد اما، ماحصل آن، بازی های فوق العاده ای است که به این پلتفرم راه خواهند یافت. همچنین این چشم انداز شامل های عرضه بعضی از فرانچایز های درخشان اکس باکس برای ویندوز ۱۰ نیز است.

او می گوید: “همانطور که ما کاربران ویندوز را به عنوان عضوی از جامعه ی اکس باکس در آغوش می گیریم، فرصت هایی نیز برای ساخت بازی هایی عالی توسط خود ما ایجاد می شود… البته ما نمی خواهیم تا دارندگان اکس باکس تجربه بد و یا به اصطلاح آبکی را از این موضوع تجربه کنند. من میخواهم تا به سبب گسترش این پلتفرم، قادر شویم تا کارهای بسیار بیشتری را برای مشتریان خود انجام دهیم.”

این احساس خود می تواند شرح این موضوع باشد که چگونه ابتکار جدیدی به نام Play Anywhere برای اکس باکس پدید آمد. حال کنفرانس E3 این شرکت نشان می دهد که مایکروسافت سخت در تلاش است تا بسیاری از این ایده ها را جامعه عمل بپوشاند و سعی در گسترش پلتفرم اکس باکس کند.

Xbox One and Xbox One s

این شرکت در نطق اصلی خود در کنفرانس E3، پرده از دو محصول هم نام با اکس باکس وان برداشت که برای دو عرضه متوالی در دو سال بعد زمان بندی شده اند. در واقع محصول اول زیاد هیجان انگیز نبود. اکس باکس وان اس، که در ماه آگوست[۱۱ مرداد تا ۱۰ شهریور] عرضه آن شروع می شود، نسخه ای کوچک تر از نسخه فعلی اکس باکس است که از رنگ سفید و طراحی ساده تری برخوردار است. این نسخه شبیه به نسخه نوسازی شده اسلیم از کنسول های Nintendo DS Lite یا PS ONE است، اگرچه که این نسخه قابلیت های قابل توجهی نظیر پشتیبانی از تصاویر ۴K و HDR را دارا می باشد. (زمانی که مایکروسافت در هفته گذشته این دستگاه را به من نشان داد، مت لپسن، رئیس بخش سخت افزار، آن را در زیر نسخه اصلی اکس باکس وان قرار داد و تفاوت در اندازه این دو نسخه را آشکار ساخت؛ اسپنسر به آن لقب جذاب ترین چیز تا کنون را داده بود.)

پاییز سال ۲۰۱۷ عضو جدیدی به خانواده اکس باکس خواهد پیوست، دستگاهی با نام رمز برج عقرب(Project Scorpio) که از اکس باکس فعلی بسیار قدرتمند تر است و می تواند عملیات پردازش را تا شش برابر سریع تر از دستگاه فعلی انجام دهد. این دستگاه به اندازه ای توانمند است که می تواند از پس اجرای بازی های واقعیت مجازی(با هدستی ناشناخته که در دست توسعه است) و بازی های ۴K به صورت بومی بر روی اکس باکس بر آید. بر اساس گفته اسپنسر، میزان بهبود بین پروژه برج عقرب و دستگاه اکس باکس فعلی به اندازه ای است که بلافاصله قابل تشخیص است. او می گوید: “به روز رسانی به نسخه برج عقرب به اندازه ای احساس تغییر ایجاد می کند که گویی در حال تجربه نسل بعدی از کنسول اکس باکس هستیم ولی در واقع اینطور نیست.”

Xbox controler buttons

اسپنسر می گوید که یکی از نوآوری های درخشان تنها حول یک کنسول نمی چرخد بلکه شامل تمام دستگاه های ما می شود. برای دهه ها، بازیکنان کنسول با مشکلات تکراری و مشابه روبرو می شدند؛ زمانی که شما در نهایت به دستگاه جدیدی به روز رسانی می کردید، شما اساسا مجبور بودید که همه چیز را از اول شروع کنید. من هنوز هم می توانم نخستین نسخه از بازی دیابلو خود را که الان حسابی گرد و خاکی شده است، بر روی رایانه شخصی خود بازی کنم اما، جدا از کنسول های دیگر، حال اکس باکس می تواند با استفاده از قابلیت پشتیبانی از بازی های نسل پیشین، همین بازی های قدیمی را بر روی اکس باکس بیاورد و شما را قادر به اجرای آن ها کند. اگرچه مایکروسافت خیلی آهسته در حال اضافه کردن بازی های نسل پیشین به اکس باکس وان است اما، حال نقشه ای دارد که این ایده نوآورانه خود را گسترش دهد. مایکروسافت می خواهد که اکس باکس ظاهر و عملکردی شبیه به کامپیوتر های شخصی داشته باشد. تمام این ویژگی ها بدون توجه به این موضوع که کدام نسخه از اکس باکس وان را دارید، بر روی همه ی آن ها کار خواهد کرد. مطمئنا بازی هیلو نمایش بهتری را بر روی پروژه برج عقرب و با یک تلویزیون با صفحه نمایش ۴K از خود نشان می دهد، اما هنوز هم می توان آن بازی را بر روی کنسول فعلی اکس باکس انجام داد. اسپنسر می گوید: “ایده ما این است که هر کجا که باشید، از نسل اکس باکس ۳۶۰ تا به حال، قادر باشید که مجموعه بازی های خود در اکس باکس را با خود به کنسول جدید بیاورید، برای انجام این کار نیز ما حساب ویژه ای را بر روی شبکه اکس باکس لایو و محتوای آن باز کرده ایم. بنابراین اگر شما از کنسول قدیمی خود به کنسول جدید به روز رسانی کنید، تجربه کاربری و محتوای شما نیز با خودتان به دستگاه جدید انتقال می یابد.

پایان قسمت اول/

417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
mobina1d
پاسخ دهید یکشنبه 29 خرداد 1395

سلام گوشی من لاک شده و میزنه به دلایل امنیتی قفل شده و اخطار میده میگه حداقل دو ساعت به شارژ و دباره امتحان کنین.اینکارو کردم و گوشی باز شد اما تا دوباره صفحشو قفل کردم همون پیام اومد.کمک کنین.گوشیمم ۶۴۰ ایکس ال هستش

sn
پاسخ دهید یکشنبه 29 خرداد 1395

پس حدسم در مورد ایکس باکس درست بود

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,